Bir gecede sivilceden nasıl kurtulurum

Bir sivilceyi tespit etmek, gününüzü sonsuza dek mahvedebilecek olaylardan biridir. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, o korkunç canavarlıktan başka bir şeye odaklanmak neredeyse imkansız hale geliyor. Ne kadar dilerse istesin, altına saklanacak bir kaya yok. Bununla birlikte, bu konuda yapabileceğiniz bir şey olduğunu bilmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz. O yüzden derin bir nefes alın ve o iğrenç sivilceleri atmaya hazır olun.

Bir saç kökü kir ve sebumla tıkandığında sivilceye neden olur. Bakteriler bu tıkanmış gözeneklerde çoğalarak şişmeye, kızarıklığa ve sıklıkla iltihapla dolmaya neden olur.

Sivilceleri önlemenin veya tedavi etmenin basit bir yolu, sağlıklı bir cilt rejimini sürdürmektir. Cildi düzenli olarak temiz, nemlendirilmiş ve pul pul dökülmüş tutmak, sorunun sıklığını önemli ölçüde azaltabilir. Ancak tüm bu çabalara rağmen, bazen yalnız bir sivilce birdenbire ortaya çıkıyor gibi görünüyor.

Sorun o kadar yaygındır ki sivilceyle ilgili sorunlardan fayda sağlayan gelişen bir endüstri vardır. Size yardım etmek yerine, ticari ürünler bazen durumu daha da kötüleştirebilir.

Büyük gününüzden önce acınası görünen bir sivilce belirirse, denemek isteyebileceğiniz birkaç ev ilacı vardır.

Dikkat:  Herhangi bir çareyi tamamen geçmeden önce daima bir yama testi yapın. Herhangi bir bileşen cildinizi tahriş ederse, kullanmayın. Bunun yerine başka bir çare deneyin.

İşte bir gecede sivilcelerden kurtulmak için altı kolay, etkili ve ucuz yöntem:

Yöntem 1: Bal ve tarçın kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Tarçın tozu – 1 çay kaşığı
 • Bal – 1 çay kaşığı

Adım 1. Bal ve tarçın tozunu karıştırın.

 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın ve balı karıştırarak bir macun yapın.

İki malzemeden eşit miktarlarda kullanarak, makarnanın oranlarını ihtiyacınıza göre artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Hem bal hem de tarçın, sivilceleri kaynağında tedavi eden antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bal ayrıca, genellikle iltihaplı, şişmiş veya tahriş olmuş sivilceli cilde fayda sağlayan yatıştırıcı ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir.

Adım 2. Pastayı sivilcelerinize uygulayın.

Bal ve tarçın hamurunu uygulamadan önce yüzünüzü suyla yıkayın ve temiz, yumuşak bir havluyla kurulayın. Pastayı parmağınızla sivilceli cilde uygulayın ve gece boyunca bırakın. Ertesi gün uyandığınızda macunu yüzünüzden yıkayın.

Bu çare, haftada 3 kez kolaylıkla tekrarlanabilir.

Yöntem 2: Buz küpleri kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Buz küpleri
 • Havlu

Adım 1. Bir buz küpünü bir havluya sarın.

 • Bir buz küpünü tek bir havlu tabakasına sarın. Bu, cilt ve buz arasındaki dolaylı teması sürdürmeye yardımcı olur, herhangi bir soğuk yanığı olasılığını önler ve ayrıca eriyen buzun neden olduğu karışıklığı içermeye yardımcı olur.

Buz, sivilceyi çevreleyen şişliği önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca bakteri, sebum ve kiri  temizler  ve kiri ve bakterileri dışarıda tutmak için gözenekleri sıkılaştırır .

Adım 2. Sarılı buzu sivilcelerin üzerine uygulayın.

Sarılı buzu her seferinde birkaç saniye boyunca çekirdeklerin üzerine uygulayın. Birkaç dakikalık aralarla tekrarlayın.

Bu, günde birkaç defadan fazla kolaylıkla yapılabilir. Yüze düzenli olarak buz uygulanması, cildin sıkı ve pürüzsüz olmasını ve sivilcesiz olmasını sağlayabilir.

Yöntem 3: Limon kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Limon
 • Pamuk topları

1. Adım. Yeni sıkılmış limon suyuna bir top pamuk batırın

 • Biraz limon suyu almak için bir limon sıkın.
 • Taze limon suyuna bir pamuk batırın.

Limon suyu, her türlü kırılmayı gidermek için etkili bir şekilde çalışan sitrik asit içerir. Cildiniz çok yağlıysa  limon suyundan daha fazla yararlanacaksınız.

Adım 2. Sivilcelerin üzerine limon suyu sürün.

Limon suyunu pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine sürün. Sivilcelerinize limon suyu sürdüğünüzde biraz sokmaya hazırlıklı olun çünkü bazı bölgeler hassas olacaktır. Gece boyunca cildinizde kalmasına izin verin, ardından sabah limon suyunu çıkarın.

Bunu haftada iki kez kolayca tekrarlayabilirsiniz.

Yöntem 4: Diş macunu kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Diş macunu

Adım 1. Parmağınıza biraz diş macunu koyun

 • Parmağınıza küçük bir damla diş macunu sıkın. Bu çare için süslü, renkli çeşitleri değil, klasik beyaz diş macununu kullanın.

Diş macunu kabartma tozu, hidrojen peroksit ve alkol içerir, bu da gece boyunca sivilcelerden kuruyup temizleyerek kurtulmanıza yardımcı olabilir. Diş macunu, çok çeşitli alternatif kullanımlara sahip çok yönlü bir ev ürünüdür.

Adım 2. Macunu etkilenen bölgelere uygulayın.

Macunu sivilcelerden etkilenen bölgelere sür. Gece boyunca bırakın, ardından sabahları diş macununu soğuk suyla durulayın. Gündüz uygulamasında, diş macununun durulamadan önce en az 30 dakika oturmasına izin verin.

Haftada 2 veya 3 kez diş macunu uygulayabilirsiniz.

Yöntem 5: Aspirin kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Aspirin
 • Su

Adım 1. Toz aspirin ile bir macun yapın.

 • Bir aspirini ezin.
 • Ezilmiş aspirine biraz su ekleyin ve sürülebilir bir macun yapın.

Aspirin teknik olarak doğal bir çare olarak görülmese de, aynı derecede etkilidir çünkü aspirin, çoğu reçetesiz sivilce tedavisinde önemli bir bileşen olan salisilik asit içerir. Aspirin ayrıca antienflamatuardır ve sivilceyi çevreleyen şişlik ve kızarıklığın azalmasına yardımcı olur.

Adım 2. Aspirin macunu sivilcelerin üzerine sürün.

Aspirin macunu sivilcelerin üzerine sür. Gece boyunca oturmasına izin verin, ardından sabah yüzünüzü yıkayın. Sivilcelerin boyutu önemli ölçüde azaltılmalıdır.

Aspirin haftada iki kez uygulanabilir.

Yöntem 6: Kabartma tozu kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Su: macun yapmak için yeterli
 • Kabartma tozu – 1 çay kaşığı

Adım 1. Karbonat ve sudan bir hamur yapın.

 • Bir kaseye 1 tatlı kaşığı karbonat koyun.
 • Kalın, yayılabilir bir macun oluşturmaya yetecek kadar su ekleyin ve iyice karıştırın.

Kabartma tozu uzun zamandır sivilcelerle mücadele eden insanların yanı sıra diğer kopma biçimleri  için ve iyi bir nedenden ötürü bir avukat olmuştur  . Kabartma tozu tıkanmış gözenekleri açabilir, fazla yağı kurutabilir ve tahriş olmuş cildi rahatlatabilir. Sivilceleri gidermenin en ucuz yollarından biridir.

Adım 2. Sivilceleri karbonat macunu ile kaplayın.

Sivilcelerini karbonat macunu ile kapla. Kuruması için birkaç dakika etki etmesine izin verin. Ardından ılık suyla yıkayın.

Kabartma tozu bazen cildinizi biraz kurutabilir, bu nedenle bir nemlendirici ile devam etmelisiniz. Daha ağır bir nemlendirici cilt sorunlarını daha da kötüleştirebileceği için hafif bir nemlendirici önerilir.

Cildinizin kabartma tozunu nasıl benimsediğine bağlı olarak, kullanımını haftada bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Sivilce tedavisi için ipuçları

 • Her cilt tipi farklıdır ve verilen ilaçlara farklı tepki verebilir. Olumlu sonuçlar almak için cildinize uyan çareyi bulun. Cildinize uymayan veya geçmişte sorunu çözmemiş ilaçlardan kaçının.
 • Kir, bakteri ve aşırı sebum sıklıkla sivilceye neden olur. Temiz  ile  düzenli  benzeri kalemlerin  fırçaları  makyaj  , çarşaf ve yastık kılıfları. Bu maddeler genellikle yüze yayılan kir, bakteri ve sebumun nedeni olarak sivilce ve sivilceye yol açar.
 • Yastıklarınızı her gece diş macunu veya ballı tarçın ezmesi gibi sivilce ilaçlarının uygulanmasına karşı korumanız gerekebilir. Durulama gerektirmeyen bu karışımların kıvamı yeterince kalın olduğundan, eski bir yastık kılıfı veya havlu en sevdiğiniz yastıkları hasar ve kirlilikten koruyabilmelidir.
 • Hassas bir cildiniz varsa, saf limon suyu kullanmak cildiniz için en iyisi olmayabilir. Bu durumda uygulamadan önce suyla seyreltin.
 • Hassas cilde sahip kişiler için olmasa da, etkili sonuçlar için sivilcelere limon suyu ve toz tarçın karışımı sürülebilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*