Arpacığı tedavi etmenin çok kolay yolu

Sivilcelerde alışılageldiği gibi, arpacıklar da en uygunsuz zamanlarda ortaya çıkar. Bir randevu, röportaj, parti, her neyse ve ağrılı, şişmiş, ağrılı bir gözle mahvolmuş bir durum var. Tanıdık geliyor? Göz arpacıklarıyla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Basitçe söylemek gerekirse, arpacık doğada sivilce gibidir. Göz kapağınızın yakınındaki bir yağ veya ter bezi tıkandığında – normalde şüphelenilen şey kir, ölü deri ve yağ birikmesidir – tıkalı bezde bakteriler gelişmeye başlar.

Bu, arpacık oluşturan bir enfeksiyona yol açar. Kirpiklerin dibinde tıkanmış bir saç kökü aynı sonucu verebilir.

Bir arpacık aynı zamanda bir göze batan şey veya göz kisti olarak da adlandırılabilir.  Etkilenen bölgede kaşıntı , ağrı ve şişmeye neden olabilir  . Bazen arpacıkta irin de oluşabilir. Öncelikle tahriş edici olsa da, göze yakınlığı onu sorunlu kılan şeydir.

Arpacığı tedavi etmek için doğal ilaçlar

Bir arpacık genellikle seyrini sürdürür ve 7 ila 10 gün içinde kendi kendine iyileşir. Birkaç basit çare yardımıyla arpacık belirtilerinin en kötüsünü yaşama zahmetinden kurtulabilirsiniz.

İşte bir arpacığı hızla tedavi etmenin dört süper kolay yolu.

Yöntem 1: Sıcak kompres kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Ilık su
 • Yumuşak havlu

Adım 1. Havluyu ılık suya batırın ve gözlere uygulayın.

Bir havluyu ılık suya batırın. Artık damlamaması için fazla suyu sıkın. Yumuşak ve dokunuşu rahat olduğu kadar hijyenik olduğu sürece herhangi bir eski bezi kullanabilirsiniz.

Sıcak kompres, etkilenen bölgedeki ağrıyı ve şişliği azaltmak için çok işe yarar. (bir)

Sıcak kompresi etkilenen göze uygulayın. Orada 5 ila 10 dakika tutun. Havlu soğursa, tekrar ılık suya batırın ve gözünüzün üzerine yerleştirin.

Bu çare, arpacık yok olana kadar günde 3 veya 4 kez tekrarlanmalıdır.

Yöntem 2: Çay kompresi kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sıcak su
 • Çay poşeti

Adım 1. Çay poşetini sıcak suya batırın.

Seçtiğiniz bir çay poşetini alın ve yaklaşık 1 dakika boyunca bir bardak sıcak suda bekletin.

Çay antibakteriyel olduğu için arpacıktaki enfeksiyonu azaltır ve kökten iyileştirir. Ilık bir çay kompresi de şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Elinizdeki çay poşetini kullanabilirsiniz, ancak yeşil çay antibakteriyel özelliklerin çoğuna sahip olduğu için en iyi sonucu verir. Papatya çayı gibi bitki çayları da harika bir seçenektir.

Adım 2. Çay poşetini çıkarın ve etkilenen göze uygulayın.

Çay poşetini sudan çıkarın ve biraz soğumaya bırakın. Çay poşetinin sıcaklığı katlanılabilir olduğunda, etkilenen gözün üzerine yerleştirin. 15 dakikaya kadar yerinde tutun.

Arpacık yok olana kadar bu ilacı günde iki kez tekrarlayın. Bu, göz çevresindeki koyu halkaları ve şişkinliği gidermeye yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Yöntem 3: Metal kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Herhangi bir altın kaplama, tercihen bir yüzük.

Adım 1. Altın halkayı arpacık üzerine birkaç kez hafifçe ovalayın

Popüler bir halk ilacı, altın bir yüzüğü arpacık üzerine birkaç kez nazikçe sürmektir. Günde 3 veya 4 kez tekrarlayın.

Bu amaçla kullandığınız yüzüğün veya herhangi bir altın süslemenin keskin olmayan bir tasarıma sahip olduğundan emin olun, çünkü herhangi bir çıkıntılı tasarım hasara neden olabilir.

Süsü arpacık üzerine sürmeden önce ve sonra temizleyin ve dezenfekte edin.

Yöntem 4: Bebek Şampuanı Kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Ilık su
 • Bebek şampuanı

Adım 1. Bebek şampuanını ılık suyla seyreltin

Yarısı ılık suyla dolu küçük bir kaseye biraz bebek şampuanı püskürtün. Bebek şampuanını tamamen suda çözün.

Göz çevresini bebek şampuanı ile temizlemek, bölgeyi temizlemeye yardımcı olur, arpacığı yavaş yavaş iyileştirir ve daha fazla enfeksiyonu önler. (2)  Bebek şampuanı kullanmanın ek bir yararı, gözleri yakmaması ve tüm süreci mümkün olduğunca ağrısız hale getirmesidir.

Adım 2. Enfekte bölgeyi seyreltilmiş bebek şampuanıyla yıkamak için pamuk kullanın.

Şampuan solüsyonuna temiz bir pamuk batırın ve enfekte bölgeyi temizlemek için kullanın. Bu amaçla temiz bir pamuklu çubuk da kullanabilirsiniz. Yaklaşık 5 dakika bekleyin, ardından gözlerinizi soğuk suyla durulayın.

Arpacık geçene kadar bunu günde iki kez yapın.

Bazı yararlı ipuçları

 • Arpacık 7 ila 10 gün içinde geçmezse, doktorunuzu görmenin zamanı gelmiş olabilir. Arpacık aşırı derecede ağrılıysa ve buna ateş eşlik ediyorsa, doktorunuzu ziyaret etmeniz de önerilir.
 • Ilık kompres veya çay kompresi kullanırken hijyen ve sanitasyona dikkat edin. Arpacık bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır ve bu şekilde tedavi edilmelidir.
 • Gözünüze yerleştirmeden önce daima ılık kompresin veya çay kompresinin sıcaklığını kontrol edin. Göz çevresindeki cilt oldukça hassastır ve kendinizi yakmak istemezsiniz.
 • Altının yanı sıra arpacığı bakır ve demirle ovalayarak iyileştirebilirsiniz. Bakır bir kuruş veya demir çivi, ne kullanırsanız kullanın, kullanımdan önce ve sonra uygun şekilde dezenfekte edilmelidir.
 • Arpacığı tedavi etmek için kullandığınız metal nesne cilde zarar vermemesi için kör ve pürüzsüz olmalıdır.
 • Hijyeni göze yakın tutmak, gözlerdeki arpacık oluşumunu önemli ölçüde azaltabilir. Gözlerinize dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkamak ve seyreltilmiş bebek şampuanı ile günde iki kez gözlerinizi yıkamak, gelecekteki arpacıkların oluşmasını önleyebilir.
 • Asla arpacık atmayın. Sivilce patlaması sizin için kötüdür ve gözünüze yakınlığı nedeniyle arpacık patlaması daha da kötüdür. Enfeksiyonu çevreye yayarak yeni arpacıklara ve yara izlerine yol açabilir.
 • Tekrarlayan arpacıklarınız varsa, göz makyajınızı ve uygulama araçlarınızı kontrol etmeniz gerekebilir. Sivilcelerde olduğu gibi, eski makyaj veya kirli fırçalar kullanırsanız arpacık oluşabilir. Çok eski olan göz makyajını atın ve makyaj fırçalarınızı temizleyin.
 • Mümkünse   arpacık varken göz makyajı yapmaktan kaçının . Kaybolana kadar bekleyin, ardından yeni makyajı yapmaya başlayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*