Chrome, Firefox, IE ve Opera’da tarayıcı önbelleği nasıl temizlenir

Bir web tarayıcısının önbelleğini veya geçici İnternet dosyalarını silmek,  tarama geçmişlerini başkalarından gizlemek isteyen İnternet kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılır. Elbette internet geçmişinizi silme seçeneği vardır, ancak tarayıcı önbelleğini temizlemeden eksik kalır.

Gizlilik nedeniyle göz atma geçmişinizi temizlemekten çekinmeseniz bile, zaman zaman tarayıcınızın önbelleğini temizlemek yararlı olabilir.

Tarayıcı önbelleği, aynı web sitesindeki sayfaların gelecekte daha hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için cihazınızın kaydettiği web sayfası görüntülerini ifade eder. Birçok site, görselleri sitenin çeşitli sayfalarında logo veya diğer görseller olarak kullanır.

Önbellek bunları hemen sağladığından, sayfa yükleme hızını artırdığından ve çok fazla veri aktarım baytından tasarruf ettiğinden, bu görüntüler o siteden bir URL’yi açmaya çalıştığınızda kullanışlıdır.

Web siteleri, işlevselliği geliştirmek için yeni içerikle veya perde arkası programlamayla sık sık güncellenir. Önbelleğiniz canlı içerikle çakışırsa, bir sitenin işlevselliğinin başarısız olmasına veya yeni içeriği görüntülemenizi engellemesine neden olabilir.

Önbelleğinizi temizlemek, sorunsuz bir tarayıcı ve İnternet deneyimi sağlar.

Bu, bazı popüler tarayıcılarda tarayıcı önbelleğini temizlemek için adım adım ilerleyen bir işlemdir.

  • Google Chrome’da tarayıcı önbelleği nasıl temizlenir
  • Mozilla Firefox’ta tarayıcı önbelleği nasıl silinir
  • Internet Explorer’da tarayıcı önbelleği nasıl temizlenir
  • Opera’da tarayıcı önbelleği nasıl temizlenir

Google Chrome’da (v23 +) tarayıcı önbelleği nasıl temizlenir

Chrome, piyasaya sürülmesinden dört yıl sonra en popüler tarayıcı oldu. Tutarlı bir kullanıcı arayüzüne sahip olduğu için, prosedür neredeyse tüm versiyonlarda aynıdır.

(1) Kontrol menüsü simgesini bulun

Tarayıcınızın sağ üst köşesinde, üst üste yığılmış üç yatay çizgi bulacaksınız ve bu hızla evrensel bir menü simgesi haline geliyor. (Bu simge, Chrome’un önceki sürümlerinde kullanılan İngiliz anahtarı sembolünün yerini almıştır.) Bu simgeye tıklayın.

(2) Ayarları tıklayın

Bir açılır menü görünecektir. Menüde “Ayarlar” ı bulun ve üzerine tıklayın.

(3) Gelişmiş ayarlara gidin

Chrome, Ayarlar seçeneklerini yeni bir sekmede açacaktır. “Ayarlar” penceresinin altındaki “Gelişmiş ayarları göster” bağlantısını tıklayın.

(4) Tarama verilerini temizle’yi tıklayın

“Gizlilik” başlığı altında, “Tarama verilerini temizle” düğmesini tıklayın.

(5) Tarayıcı önbelleğinin onay kutusunu tıklayın

Arka plan solacak ve kaldırılacak farklı veri türlerinin listesini içeren “Tarama verilerini temizle” başlıklı küçük bir pencere açılacaktır.

‘Önbelleğe alınan dosyalar ve resimler’in yanındaki onay kutusunu tıklayın, böylece yanında bir onay işareti görünür. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak diğer öğeleri aynı şekilde seçin veya seçimlerini kaldırın.

(6) Zaman aralığını seçin

Bu pencerenin üst kısmına yakın bir yerde, “Aşağıdaki öğeleri şuradan kaldır:” yazan etiketin yanındaki açılır menüye bakın ve istenen zaman aralığını seçin. Tarayıcınızın önbelleğini tamamen temizlemek için “en baştan” ı seçmelisiniz.

(7) Önbelleği temizleyin

Önbelleği temizlemek için “Tarama verilerini temizle” düğmesini tıklayın.

“Tarama verilerini temizle” penceresini açmanın bir kısayolu klavyenizdeki “Ctrl + Shift + Delete” tuşlarına basmaktır. Ardından, önbelleğinizi temizlemek için yukarıda belirtilen işlemi izleyin.

Mozilla Firefox’ta (v40 +) tarayıcı önbelleği nasıl temizlenir

Üstün hızı ve kusursuz veri gizliliği ile tanınan Firefox, dünya çapındaki uzmanların favorisidir. Önbelleğinizi temizlemek, zaten daha yüksek bir hızda bir nitro artışı gibi çalışır.

Kullandığınız sürümden bağımsız olarak, önbelleği temizlemek için temel bir anahtar vardır. “Seçenek” düğmesini bulmanız gerekir. Düğme soldan sağa değişebilir, ancak gerçek süreç oldukça benzerdir.

Firefox’un daha eski bir sürümünü kullanıyor olsanız bile, bu eğitim sorununuzu çözecektir.

(1) Menü simgesini bulun

Tarayıcının sağ üst köşesinde, Chrome gibi, üst üste yığılmış üç yatay çizgi bulacaksınız ve bu hızla evrensel bir menü simgesi haline geliyor. (Firefox’un önceki sürümlerinde, tarayıcının sol üst köşesinde benzer bir işleve sahip aşağı oklu “Firefox” etiketli bir düğme vardı). Menü simgesine tıklayın.

(2) Seçeneklere git

Grafik bir menü görüntülenecektir. Bir dişli ile gösterilen “Seçenekler” i seçin. (Sürümünüz daha eski olsa bile, açılır menüden “Seçenekler” i arayın).

(3) Seçenekler penceresi / sekmesi

Seçenekler penceresi yeni bir sekmede açılacaktır. (Daha eski bir sürüm kullanıyorsanız, Seçenekler bir açılır pencerede görünecektir.)

(4) Gelişmişe git

“Seçenekler” de “Gelişmiş” bölümüne gidin. Önceki versiyonlarda, adım aynı kalır. “Dişli” sembolünü bulun.

(5) Ağı tıklayın

Gelişmiş bölümünde, “Ağ” sekmesini tıklayın. Önceki versiyonlarda aynı.

(6) Önbelleği temizleyin

Ağ sekmesinde, Önbelleğe Alınmış Web İçeriği alt başlığı bulacaksınız. Size cihazınızda önbelleğe alınan web içeriği miktarını gösterecektir. Veri şeklinin sağında “Şimdi Temizle” etiketli bir düğme vardır. O düğmeye tıklayın. Önceki versiyonlarda aynı.

(7) Önbellek temizlendi

Önbelleğiniz temizlendiğinde, veri şekli ‘0 bayt’ olarak gösterilecektir.

Firefox’un önceki sürümü

Önceki versiyonlarda, adım aynı kalır.
(1) “Gelişmiş” etiketli “dişli” sembolüne bakın.
(2) Buna tıklayın ve “Ağ” sekmesine gidin.
(3) “Ağ” sekmesinde, “Önbelleğe alınmış web içeriği” alt başlığını bulacaksınız. Size cihazınızda önbelleğe alınan web içeriği miktarını gösterecektir.
(4) Veri şeklinin sağında “Şimdi Temizle” etiketli bir düğme vardır. Tarayıcınızın önbelleğini temizlemek için bu düğmeye tıklayın.

Kısayol yöntemi

Firefox’ta önbelleği ve saklanan diğer bilgileri temizlemek için bir kısayol vardır.

Lütfen dikkat:  “Özel” bir gözatma penceresi kullanıyorsanız klavye kısayolu çalışmaz.

(1) Ctrl + Üst Karakter + Sil’e basın

Diğer web tarayıcılarında olduğu gibi, Firefox’ta “Ctrl + Shift + Delete” klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

Yakın Geçmişi Temizle başlıklı bir açılır pencere görünecektir. Silmeyi seçebileceğiniz farklı geçmiş veri türlerini görüntülemek için “Ayrıntılar” ın yanındaki oku tıklayın.

(2) Önbellek onay kutusunu tıklayın

Yanında bir onay işareti görünmesi için “Önbellek” onay kutusunu seçin. İhtiyaçlarınıza göre başka bir seçeneği kaldırın veya seçin.

(3) Zaman aralığını seçin

Pencerenin üst kısmında, “Silinecek zaman aralığı” etiketinin yanındaki açılır menüyü tıklayın. Önbelleğinizi tamamen temizlemek için “Tümü” nü seçin.

(4) Önbelleği temizleyin

Önbelleği temizlemek için “Şimdi Temizle” düğmesini tıklayın.

Internet Explorer’da (v9 +) tarayıcı önbelleği nasıl temizlenir

Internet Explorer, Microsoft’un amiral gemisi ürünüdür ve bir zamanlar web tarayıcılarının lideriyken, şimdi muhtemelen en alay konusu olanıdır. Bu ifadenin doğruluğunu sosyal medyada veya çevrimiçi forumlarda kanıtlayabilirsiniz. Yavaş hızı nedeniyle, önbelleği temizlemek, daha hızlı tarama ve genel performans için geçici bir çözüm olabilir. Internet Explorer’da önbelleğe “Geçici İnternet Dosyaları” denir.

(1) Araçlar simgesini bulun

Ekranın sağ üst köşesindeki dişli şeklindeki “Araçlar” simgesine tıklayın. Bir açılır menü açılacaktır.

(2) Güvenli bir yere gidin

İmlecinizi, kelimenin yanında yan bir ok bulunan “Güvenlik” seçeneğinin üzerine getirin. Güvenlik araçlarını gösteren başka bir alt menü görünecektir.

(3) Göz atma geçmişini sil’i seçin

Alt menüde, “Tarama geçmişini sil” seçeneğini seçin.

(4) Göz atma geçmişi penceresini silin

Tarama geçmişinizi silmek için küçük bir pencere açılacaktır.

(5) Önbelleği temizle (geçici internet dosyaları)

Yanında bir onay işareti görünmesi için “Geçici İnternet dosyaları ve web sitesi dosyaları” nın yanındaki onay kutusunu tıklayın.

İhtiyaçlarınıza göre diğer seçenekleri seçin veya seçimini kaldırın. Ardından “Sil” düğmesine tıklayın.

Kısayol yöntemi

Gözatma Geçmişini Sil penceresini açmak için bir kısayol yöntemi vardır. Pencereyi açmak için klavyenizdeki “Ctrl + Shift + Delete” tuşlarına basın, ardından önbelleğinizi silmek için yukarıda açıklanan işlemi uygulayın.

Opera’da tarayıcı önbelleği nasıl temizlenir (v 16+)

Popüler olarak sekmeli belge arayüzünü tanıtan tarayıcı olarak bilinen Opera, övünecek birçok özelliğe sahiptir, ancak bu onlardan biri değildir.

Opera’nın tarama pazarında en popüler olduğu zamanlar vardı çünkü sekmeler web kullanıcılarının gezinmesini kolaylaştırdı ve harika bir tarama hızı sundu.

(1) Kontrol menüsü simgesini bulun

Ekranın sol üst köşesindeki “Opera” etiketli düğmeye tıklayın.

(2) Ayarlara gidin

Bir açılır menü görünecektir. “Ayarlar” seçeneğini bulun ve üzerine tıklayın.

(3) Gizlilik ve güvenliğe gidin

Bir “Ayarlar” sayfası açılacak ve tarayıcı bölümünün (ekranın sol tarafında) varsayılan olarak seçildiğini göreceksiniz. “Gizlilik ve Güvenlik” bölümüne tıklayın.

(4) Tarama verilerini silmeyi seçin

Gizlilik bölümünde, “Tarama verilerini temizle” düğmesini tıklayın.

(5) Önbelleği temizle onay kutusunu tıklayın

Bir onay işaretinin görünmesi için “Önbelleği temizle” nin yanındaki onay kutusunu seçin. İhtiyaçlarınıza göre diğer seçeneklerin seçimini kaldırın veya seçin.

(6) Zaman aralığını seçin

Pencerenin üst kısmında, “Aşağıdaki öğeleri şuradan kaldır” etiketinin yanındaki açılır menüyü açın. Önbelleğinizi tamamen temizlemek için “en baştan” ı seçin.

(7) Önbelleği temizleyin

Önbelleğinizi temizlemek için pencerenin altındaki “Tarama verilerini temizle” düğmesini tıklayın.

Kısayol yöntemi

Diğer tüm tarayıcılar gibi, Tarama verilerini temizle penceresini doğrudan açmak için “Ctrl + ÜstKrkt + Sil” klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Ardından, önbelleğinizi temizlemek için yukarıda belirtilen işlemi izleyin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*