El mikserinizi evde kolayca nasıl temizlersiniz

Son yemek pişirme tutkunuzu daha da ileriye götürmek için elde ettiğiniz el mikserinin harcadığınız her kuruşa değer olduğu kanıtlandı. Ancak bazen temizlik işinin buna değip değmeyeceğini ciddi olarak merak ediyorsunuz. El mikserinizi temizlemek, tüm mutfak robotunuz kadar sinir bozucuysa, yeni pişirme püf noktalarını öğrenmenin zamanı gelmiştir.

El mikserleri mutfak aletlerini yepyeni bir seviyeye taşıdı. Meyve ve sebzeleri kolayca püre haline getirebilir ve çorbalar, tatlılar, tatlılar ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Hatta Hint turşusu ve pesto bile yapabilirsiniz. Bebek maması hazırlamak, yumurta çırpmak veya yeni bir mayonez partisi hazırlamak – el blenderi çeşitli ortamlarda kullanışlıdır.

Birçok yönden el mikseri, birçok avantajı olan taşınabilir bir mutfak robotu haline geldi. Artık küçük işler için büyük mutfak robotunu çıkarmanıza gerek yok. Ve kullanım ne kadar az olursa olsun, sizi bekleyen büyük bir temizlik işiniz yok.

Ancak son aynı kalır. Kirli ve yağlı karıştırıcıya karşı sensin. Ovma pedleri ve fırçalarla donanmış olarak, korkunç görevi ancak hiçbir şey yapamayacağınız çatlaklara sıkışmış yiyecek parçacıklarıyla bitirmek için gerçekleştirebilirsiniz.

El mikserinizin sağlıksız durumundan memnun değilseniz, bir dakikadan daha kısa sürede temizlemek için bu etkili yöntemlere geçme zamanı. Kolayca zaman ve enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Bu iki yöntem, el mikserinizi evde kolayca temizlemenize yardımcı olacak ve mutfak deneyiminizi geliştirecektir.

Yöntem 1: Sıvı bulaşık sabunu kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • El mikseri (temizlik için)
 • Sıvı bulaşık sabunu
 • Su
 • Doku
 • Mutfak havlusu

Adım 1. Behere su koyun

El mikserinizle gelen bardağa 1 bardak su dökün. El mikserinizi kolayca yerleştirmek için yeterince geniş olduğu sürece bunun için uzun bir bardak da kullanabilirsiniz.

Adım 2. Sıvı bulaşık sabunu ekleyin

Yarım çay kaşığı sıvı bulaşık sabununu ölçün ve behere ekleyin. Sabun, yağ ve gres birikintilerinin çözülmesine yardımcı olarak etkili bir temizlik işi sağlar.

Adım 3. El mikserini sabunlu karışıma batırın ve karıştırın

El mikserini tamamen sabunlu karışıma daldırın. El mikserinizin hız seçenekleri varsa, yüksek ateşte karıştırın. Hızla dönen bıçak sayesinde sabunlu su, ulaşılması zor yerlerde bile kiri ustaca keser. El mikserinizin ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak bunu yaklaşık 30 saniye veya daha fazla yapın.

Öyleyse, aksesuara daha önce ovucular, fırçalar ve çeşitli diğer aletlerle tam olmayan bir başarıya saldırırdınız, şimdi yapmanız gereken tek şey karıştırmak. Arkanıza yaslanın ve blenderin kendi kendini temizlemesine izin verin.

Adım 4. Çubuğu motor milinden ayırın.

El mikserinizin çubuğunu motor milinden ayırın. Bu, durulama çubuğuna daha iyi erişmenizi sağlayacaktır. El mikseri modellerinin çoğu, adaptörleri ve aksesuarları ayırmak için bir çıkarma düğmesine sahiptir. El mikserinizle neyin işe yaradığını görün.

Adım 5. Suyla durulayın ve kurumaya devam edin.

Köpük kalıntılarını gidermek için adaptörü suyla durulayın ve el mikserinizi iyice temizleyin. Adaptörü bir kurulama bezi veya kurulama bezi ile kurulayın.

Adım 6. Motor şaftını nemli bir bezle temizleyin

Bir dokunun yüzeyini nemlendirin. Motor şaftını nemli bir bezle temizleyin. Bu, motor şaftından herhangi bir yiyecek dökülmesini kaldıracaktır.

Yöntem 2: Beyaz sirke kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • El mikseri (temizlik için)
 • Beyaz sirke
 • Su
 • Doku
 • Mutfak havlusu

Adım 1. Beyaz sirkeyi bardağa dökün.

El mikserinizle gelen bardağa yarım fincan beyaz sirke dökün. Bu amaçla uzun, geniş bir bardak da kullanabilirsiniz.

Beyaz sirke harika bir temizleyicidir. Yağı kesmenin yanı sıra, el mikserinizin kokusunu giderecek ve sterilize edecektir. Beyaz sirkeye alternatif olarak limon suyu da kullanılabilir.

Adım 2. Behere su ekleyin.

Ayrıca behere 1 bardak su dökün. Bu, sirkenin biraz incelmesine ve sıvının hacminin artmasına yardımcı olacaktır.

Adım 3. Blenderi sirke çözeltisine batırın ve karıştırın

Blenderi sirke çözeltisine batırın ve 30 ila 60 saniye karıştırın. Tüm kirler temizlendiğinde ve adaptör parlak çıktığında kendinizi hazır sayın.

Adım 4. Çubuğu motor milinden ayırın.

Yıkamayı kolaylaştırmak için çubuğu ve motor milini çıkarın. Modelinizde, çubuğu motor milinden ayırmak için bir çıkarma düğmesi olabilir.

Adım 5. Suyla durulayın ve iyice kurulayın.

El mikserinizi tertemiz bırakarak sirkeyi akan su altında durulayın.

Adaptördeki dar çatlakları bir kağıt mendille silin. Gerisini kurutmak için bir mutfak havlusu kullanın.

Adım 6. Şaftı nemli bir havluyla temizleyin.

Havlunun bir köşesini nemlendirin ve motor milinin gövdesini bununla silin. Çoğu üretici, herhangi bir cihazın gövdesini temizlemek için nemli bir bez önerir.

Ek ipuçları

 • Her kullanımdan sonra el mikserinizi suyla dolu bir behere batırın ve karıştırın. Bu, çoğu zaman düzenli temizlik ile ilgilenmelidir.
 • Dökülmeyi önlemek için temizleme solüsyonunun miktarını camın boyutuna göre ayarlayın.
 • El mikserinizi mutfak lavabosunun yanında veya dökülme durumunda kolayca temizleyebileceğiniz bir iş istasyonunda temizleyin.
 • Elektrik çarpması olasılığını önlemek için cihazı çalıştırmadan önce tamamen kurulayın.
 • Kablosuz el mikserlerini temizlerken elektrik çarpmasını önlemek için önlemler alın.
 • İnatçı ve kuru yiyeceklerle başa çıkmak için ılık su kullanabilirsiniz. Gerekirse sadece hafif ılık su kullanın. Isıya karşı direncini öğrenmek ve buna göre hareket etmek için el mikserinizin kılavuzuna bakın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*