Hızlı ve doğal bir şekilde nasıl uzar

İşin uzaması söz konusu olduğunda, kısa sürede işe yarayacağını vaat eden mucize çareler hakkındaki yanlış iddialar hemen hemen her yerde bulunabilir. Bu dünyaya iyi bir yükseklik ile kutsanmış olarak gelmediyseniz, muhtemelen bu çareleri bir noktada denemişsinizdir.

Uzun olmak uzun zamandır zeki, başarılı ve genel olarak sevimli olmakla ilişkilendirilmiştir. Uzun olmak ile zeki olmak arasında bir bağlantı olmasa da, istatistikler uzun boylu bir kişinin hayatta başarılı olma şansının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Boy uzaması, kemikler büyüme plakalarına dönüştüğünde meydana gelir, bunlar esasen çocuklarda ve ergenlerde uzun kemiklerin her iki ucundaki büyüyen doku alanlarıdır. Hipofiz bezi tarafından salgılanan bir büyüme hormonu, büyüme plakalarını uyarır.

Tiroid hormonları gibi diğer hormonlar veya testosteron ve östrojen gibi seks hormonları da büyüme plakasının uyarılmasına katkıda bulunur ve boy artışına neden olur. Bu büyüme plakaları ergenlikten sonra olgunlaşır ve kapanır. Ancak bazı durumlarda ergenlikten birkaç yıl sonrasına kadar boy uzaması gözlemlenebilir.

Genetik yapınız, boyunuzu büyük ölçüde, yüzde 60 ile 80 arasında belirler. Geriye kalan yüzde 20 ila 40 beslenme ile belirlenir. Ancak bu, boyunuza olumlu bir etki yapmanın başka bir yolu olmadığı anlamına gelmez.

Basketbol gibi sporlar da dahil olmak üzere egzersizler ve esneme, kan akışının büyüme plakalarına ulaşmasına izin verir. Bu, büyüme plakalarını, uykuda olsalar bile, büyüme plakalarını yeniden etkinleştiren büyüme hormonları ile temas ettirir ve böylece yüksekliği olumlu yönde etkiler. Bazıları omurgayı uzatan omurgadaki kıkırdağı gevşeterek çalışır, böylece yüksekliği artırır.

Ancak bu yöntemlerden herhangi birinin ümit verici sonuçlar göstermesi için, bu tür faaliyetlere bağlı kalmalı ve onlara yaşam tarzınızda kalıcı bir yer vermelisiniz. Yakında herhangi bir zamanda çatıdan çekim yapmayacak olsanız da, bir süre sonra kesinlikle gözle görülür değişiklikler göreceksiniz.

İşte daha hızlı ve doğal bir şekilde büyümek için kullanabileceğiniz beş yöntem.

Yöntem 1: Esneme egzersizleri ile

Germe ve egzersiz, boy uzamasını etkili bir şekilde tamamlayan ana faktörlerden biridir. Çoğu germe egzersizi, kemiklere giden kan akışını artırmaya, kemik yoğunluğunu artırmaya ve boyun artmasına neden olur.

Yerçekimi boyunuzu olumsuz etkiler. Yerçekimi nedeniyle vücudunuzun ağırlığı kıkırdak üzerine baskı uygulayarak omurga ve eklemlere baskı uygulayabilir. İnanması zor olabilir, ancak bu boyunuzun birkaç kademe aşağı inmesine neden olabilir. Germe egzersizleri omurgayı, eklemleri ve kasları germek ve boylarını artırmak için çalışır.

Çubuğu asmak, yer çekiminin boyunuz üzerindeki etkilerini tersine çevirmenin en iyi yollarından biridir. Bar, yere dokunmadan rahatça asılmanıza izin verecek şekilde rahat bir yüksekliğe yerleştirilmelidir. Çubuk düşükse, vücudunuzu serbest asılı bir konuma getirmek için dizlerinizi bükebilirsiniz.

 • Barı avuç içleriniz dışarı bakacak şekilde tutun.
 • Vücudunuzun her kası gevşeterek serbestçe sarkmasına izin verin.
 • Serbest bırakmadan önce pozisyonu mümkün olduğunca uzun süre tutun.

Başlangıçta askıyı 5 ila 10 dakika tekrarlayın. Dayanıklılığınız arttıkça zamanı kademeli olarak artırabilirsiniz.

Diğer etkili germe egzersizleri arasında nokta atlamaları, ip atlama, dikey esnemeler ve tüm vücut esnemeleri bulunur.

Yöntem 2: Ashwagandha’yı kullanın

Ashwagandha veya Hint ginsengi, boy uzaması için ek olarak alınabilir. Ashwagandha, vücudun genel gelişimine yardımcı olabilir. Düzenli tüketimi  kilo alımını  , boyu ve enerjiyi artırabilir . İnternetten ya da yakındaki bir bitki dükkanından satın alabilirsin.

Ashwagandha, kemik yoğunluğunu artırabilen ve kemik yapısını genişletebilen kalsiyum, magnezyum, çinko, kobalt ve demir gibi çeşitli mineraller içerir. Daha güçlü kemikler, yaşa bakılmaksızın boyuna göre en üst düzeye çıkar. Çocuklarda ve ergenlerde boy uzamasını önemli ölçüde artırabilir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Ashwagandha Kök Tozu – 2 yemek kaşığı
 • İnek sütü, ılık – 1 su bardağı
 • Bal – 1 yemek kaşığı

Ashwagandha tozu ve balı süte karıştırın.

 • 1 bardak ılık inek sütüne 2 yemek kaşığı toz külwagandha ekleyin.
 • Ayrıca 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Bal sadece içeceği tatlandırmakla kalmaz, aynı zamanda bazı faydalar da sağlar.
 • Malzemeleri iyice karıştırın.

Bu içeceği gece yatmadan hemen önce günlük olarak tüketin. Boyunuzda olumlu bir fark olduğunu görmek için bu içeceği en az 45 gün tüketmeye devam edin.

Yöntem 3: Spor faaliyetlerine katılmak

Spor aktivitelerinin de boyunuza olumlu etkisi olabilir. Boydaki büyümenizi artırmanın rekreasyon yöntemlerinden biridir. Düzenli spor yapmak vücudunuzda esneme egzersizlerine benzer bir etki yaratabilir.

Tüm vücudu çalıştıran ve daha spesifik olarak esnemeyi içeren sporlar en etkili olanıdır. Basketbol, ​​voleybol, futbol, ​​jimnastik, atlama veya ip ve yüzme, vücudun tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olan sporlardan bazılarıdır. Spor, özellikle basketbol, ​​eklemlerin gerilmesine ve büyüme plakalarına kan akışının artmasına yardımcı olarak onlara büyüme hormonları sağlar.

Normal büyüme döneminde bu tür sporlara katılmak en iyi sonuçları verir. Bununla birlikte, yaşam tarzının değişmez bir parçası haline gelirse, spor da yetişkinin boyu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Yöntem 4: Yoga yoluyla

Germe egzersizleri ve spor aktiviteleri gibi yoga, boy uzaması üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Yoga rutininizde birkaç ay sonra bazı değişiklikler fark etmeye başlayabilirsiniz. Yoganın boy üzerindeki ani etkisi, omurganın uzamasından kaynaklanır ve geçici olabilir, ancak yaşam tarzınıza yoga esnemeleri eklemek daha kalıcı sonuçlar verebilir.

Boyunuzu büyütmeye odaklanmak için germe rutininize dahil edebileceğiniz birkaç yoga pozu var.

A.  Palmiye Ağacı Duruşu  (  Tadasana  )

Palmiye ağacı pozu, yükseklik büyümesi söz konusu olduğunda muhtemelen en faydalı yoga hareketlerinden biridir. Özellikle büyümekte olan çocuklar için tavsiye edilir ve düzenli yapılırsa diğer yaştaki insanlar için de faydalı olabilir.

 • Düz bir zeminde ayaklarınız bir arada durun, ikinci ayak parmaklarınız paralel olacak şekilde konumlandırın.
 • Avuç içleriniz ve pazılarınız öne doğru bakmalı ve ağırlığınız her iki ayağınız üzerinde eşit olarak dağıtılmalıdır.
 • Nefes alırken yavaşça ellerinizi kaldırın. Kollarınızı düz tutarak avuç içlerinizi başınızın üzerinde birleştirin. Bunu yaparken, göğüs kafesini pelvisinizden eşit şekilde kaldırmaya çalışın.
 • Sizin için rahat olduğu sürece pozisyonu birkaç saniye tutun.
 • Başlangıç ​​pozisyonuna yavaşça geri dönerken nefes verin.

Başlamak için 30 ila 60 saniye tekrarlayın. Vücudunuz dengesini buldukça zamanı yavaş yavaş artırın. Daha uzun süreler için, her 30 ila 60 saniyede bir ara verin.

B.   Şaftın konumu (  Vrikshasana  )

Ağaç pozu, teknikte palmiye ağacı pozuna biraz benzer ve ikincisinde ustalaştıktan sonra yapmak daha kolay olacaktır.

 • Palmiye ağacı pozunun düz, eşit pozundan başlayın.
 • Ağırlığınızı sol ayağınıza kaydırın.
 • Vücudunuzu dengeleyin, sağ ayağınızı kaldırın. Sağ ayağı bileğinizden kavrayın ve sol uyluğa yerleştirin. Sağ ayağınızın tabanı, ayak parmakları aşağı bakacak şekilde üst uyluğa sıkıca bastırmalıdır.
 • Avuç içlerinizi kalbinizin önünde bir araya getirin, görüş hattında 4 ila 5 fit ileri bir noktaya odaklanın ve vücudunuzda dengeyi sağlayın. Nefes alırken, avuç içlerinizi yavaşça başınızın üzerine kaldırın ve kollarınızı düz tutun.
 • Başka bir varyasyon, elleri uzatarak palmiye ağacı pozunda olduğu gibi başın üzerinde düz tutmaktır.
 • Pozisyonu rahatça yapabildiğiniz kadar koruyun.
 • Başlangıç ​​pozisyonuna yavaşça geri dönerken nefes verin.

Bu poz denge gerektirdiğinden, ona biraz zaman ayırmanız gerekecek. Dengenizi korumak için gerekirse bir duvarın yardımını kullanın. Yavaş yavaş pozu bir seferde 30 ila 60 saniye tutmaya çalışın.

C. Üçgenin La  konumu  (  Trikonasana  )

Üçgen poz omurganızı, uyluklarınızı, diz kirişlerinizi ve baldırlarınızı germek için harikadır. Bununla birlikte, sırt problemleri veya omurga yaralanması olanlar bu pozu denememeli veya bir doktora danıştıktan sonra eğitimli bir yoga eğitmeni rehberliğinde yapmamalıdır.

 • Ayaklarınız birbirine paralel ve bacaklarınız 3 ila 4 fit aralıkla, ağırlığınız her iki ayağınıza eşit olarak dağıtılmış şekilde durun. Kollarınızı yere paralel olacak şekilde yanlara doğru uzatın.
 • Sol ayağınızı 90 derece dışa doğru ve sağ ayağınızı 45 derece içe doğru çevirin.
 • Derin bir nefes alın ve yavaşça nefes verin, sol ayağınıza doğru eğilin, böylece sağ kolunuz yukarı doğru gerilirken sol elinizle sol ayağınızı kavrayabilirsiniz.
 • Nefes almada başlangıç ​​pozisyonuna dönün.
 • Bu sefer nefes verirken sağ ayağa doğru eğilerek pozu değişen tarafları tekrarlayın. Yavaşça nefes alarak başlangıç ​​pozisyonuna geri dönün.

D. Güneşe Selam (  Surya Namaskara  )

Güneşi Selamlama, sekiz yoga pozuyla 12 aşamalı bir döngüdür. Tüm vücudu esnetir ve kasları esnetmeye ve daha esnek hale getirmeye odaklanır. Bu yoga pozu, boy artışı da dahil olmak üzere tüm vücut büyümesini destekler.

 1. Dua pozu  . Omurganız dik, vücudunuz gevşemiş ve vücut ağırlığınız her iki ayağınıza eşit olarak dağılmış şekilde yoga matınızın kenarında durun. Avuç içlerinizi dua pozisyonunda göğsünüzün önünde bir araya getirin.
 2. Yükseltilmiş kol duruşu. Nefes alırken, vücudunuzu biraz bükerek kollarınızı kaldırın ve geriye doğru gerin. Eğilmekten çok ayak parmaklarınızı geriye doğru esnetmeye odaklanın.
 3. El ayağa duruş. Nefes verin, vücudunuzu öne doğru bükün, belden bükün. Omurganızı düz tutun ve ellerinizi her ayağın yanına koyun. Ayrıca dizlerinizi biraz bükerken ayaklarınızı da destekleyebilirsiniz.
 4. Binicilik duruşu. Nefes alın ve sol ayağınız yere değecek şekilde sol dizinizi göğsünüze getirin ve sağ bacağınızı olabildiğince dışarı itin.
 5. Çubuk pozu. Nefes alırken sol ayağınızı da geriye doğru itin ve her iki ayağınızın ayak parmaklarını yere koyun. Kollarınızı yere dik tutun.
 6. Sekiz puanla selamlıyorum. Nefes verin, dizlerinizi yere indirin. Göğsünüz ve çeneniz yere değmeli ve kalçalarınız yukarı çıkmalıdır.
 7. Kobra pozu. Nefes alırken vücudunuzu öne doğru kaydırın, göğsünüzü kaldırın ve yukarı bakın. Vücudunuzun geri kalanı, göbek ve alt kısım yerde düz olmalıdır. Bu poz için dirseklerinizi bükebilirsiniz.
 8. Dağ pozu. Nefes verin, vücudunuzu ters bir ‘V’ pozisyonuna (/ \) kaldırın.
 9. Binicilik duruşu. Teneffüs etmek binicilik duruşunu tekrar eder, ancak bu sefer sağ dizle sol bacağı geriye iterek.
 10. El ayağa poz. Nefes verirken el-ayak pozunu tekrarlayın.
 11. Yükseltilmiş kol duruşu. Soluma, kaldırılmış kol pozuna geçin.
 12. Dua pozu. Dua pozunda nefes verin ve döngüyü sonlandırın.

Yeni başlayanlar tüm döngüden bir veya iki kez geçmelidir. Dayanıklılık arttıkça her hafta ek bir döngü eklenebilir. Dayanıklılığınız arttığında, bir seansta 12 döngüye kadar dönebilirsiniz.

Yöntem 5: Beslenme ve diyet yoluyla

Beslenme ve diyet, boy da dahil olmak üzere bir kişinin genel büyümesini belirlemede en önemli faktörlerden bir diğeridir. Erken yaşlardan itibaren gerekli beslenme ile iyi bir diyet yemek, vücudun maksimum büyüme potansiyeline ulaşmasını sağlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, ergenlik öncesi dönemdeki çocuklar ve gençler için beslenme ve diyet takibi en iyi sonuçları gösterir.

Dengeli bir genel büyüme için vücudunuzun bol miktarda vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Doğru beslenmek için belirli yiyecekleri yediğinizden emin olmak, boy uzamasına ulaşmanıza yardımcı olabilir.

 • Uzun büyüme söz konusu olduğunda, kalsiyum ve D vitamini en önemli iki besindir. Kalsiyum, daha güçlü kemik yoğunluğunu destekler ve D vitamini, kalsiyumun emiliminde çok önemlidir. Yumurta ve süt ürünleri ikisini birden elde etmenize yardımcı olabilir. Gün ortası güneşinde güneş kremi olmadan günde en az 10 dakika geçirmek size yeterli D vitamini sağlayabilir. Kalsiyum sebze ve sardalye yoluyla da alabilirsiniz.
 • Çinko, vücut büyümesi için çok önemli bir başka mineraldir. Eksikliği çocukların gelişiminde gecikmeye neden olabilir. İstiridye, kuşkonmaz, yumurta, bezelye ve hatta bitter çikolatalar iyi çinko kaynakları olarak kabul edilir.
 • Yukarıdaki besin maddelerine, proteinler, vitaminler, mineraller ve karbonhidratlar gibi tüm temel besleyici unsurları oluşturan dengeli bir diyet eşlik etmelidir.
 • Protein, kas kütlesi ve vücut dokularının oluşturulmasına ve onarılmasına yardımcı olur. İyi protein ve amino asit kaynakları soya fasulyesi ve ürünleri, et, yulaf ve balıktır.
 • Düzenli olarak badem veya yer fıstığı gibi bir avuç kuruyemiş yemek vücudunuza temel mineraller, sağlıklı yağlar ve amino asitler sağlayabilir. Keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi tohumlar benzer besin sağlar.
 • Son olarak, yeşil yapraklı sebze gıda grubu, vücuttaki büyüme hormonlarını uyarmaya yardımcı olan vitaminler, mineraller, karbonhidratlar ve diyet lifleri ile doludur. Diyete düzenli olarak ıspanak, yeşil bezelye, bamya, kara lahana, şalgam, hardal yeşilliği ve Brüksel lahanası dahil edilmelidir.

Ek ipuçları

 • Ashwagandha sütünü tatlandırmak için bal yerine esmer şeker kullanabilirsiniz. Gerekirse içeceği tatlandırmak için şeker kullanılabilir.
 • Spor ve germe egzersizleri, bir kişide maksimum büyümeyi desteklemek için besleyici bir diyet ve yeterli dinlenme ile birleştirilmelidir.
 • Sigara, uyuşturucu ve alkol büyümeyi geciktiren faktörler olarak kabul edilir. Özellikle ergenlik ve ergenlik öncesi gibi büyüme dönemlerinde onlardan uzak durmak, boy uzamasında çarpıcı bir şekilde olumlu etkilere sahip olabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*