Microsoft Windows’ta ekran görüntüsü nasıl alınır

Bir ekran görüntüsü, bir uygulama veya yazılım kullanırken bazen karşılaşılan hataları veya aksaklıkları iletmenin muhtemelen en iyi yoludur. Ekran görüntüleri, kullanıcının belirli sorunu veya hata mesajını teknik destek personeline iletmesine yardımcı olur.

Ayrıca, sosyal medyada bir tartışmayı kazanmak için bir kişinin ifadesinin ekran görüntüsünü göndermekten daha iyi bir yol var, böylece bir şey söylemeyi inkar edemezsiniz?

Windows, dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olduğundan, Microsoft Windows’da ekran görüntüsü almayı bilmesi zorunludur.

Bir PC veya dizüstü bilgisayarda bir Windows ekran görüntüsü almanın birçok yolu vardır. İşte eksiksiz bir DIY kılavuzu.

 • Yöntem 1: Tüm ekranın ekran görüntüsünü alın
 • Yöntem 2: Etkin bir pencerenin ekran görüntüsünü alın
 • Yöntem 3: Varsayılan bir ekran alıntısı aracı kullanın
 • Yöntem 4: Özgür yazılımı kullanın

Yöntem 1: Tüm ekranın ekran görüntüsünü alın

Bu yöntemi kullanarak tüm ekranın ekran görüntüsünü alabilir ve görüntüyü bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Windows 8 ve üzeri kullanıcılar, bunu aşağıda tartışılan oldukça kolay bir şekilde yapmak için özel bir yola sahiptir.

Adım 1. Yazdırma yazılım tuşunu bulun

PC klavyenizde bir Print Screen tuşu vardır. Genellikle “prt sc”, “prt scn”, “prnt scrn”, “print scr” veya “print scrn” olarak etiketlenir ve F12 ile Scroll Lock tuşları arasında bulunur.

Dizüstü bilgisayarlarda konum, markadan markaya değişebilir. Ancak, bunu genellikle F12 tuşunun yanında bulacaksınız. Bazen dizüstü bilgisayardaki İşlev (“fn”) tuşu kullanılarak erişilebilir.

Adım 2. Print Screen tuşuna basın

Print Screen tuşuna bastığınızda Windows tüm ekranınızı anında yakalayacaktır. Ekran görüntüsünün alındığına dair herhangi bir gösterge olmayacak.

Windows 8+ için alternatif bir yöntem

Windows 8 (veya üzeri) kullanıcısıysanız, “Windows Logosu + Print Scrn” tuşlarına basarak tüm prosedürü hızlı bir şekilde ileri alabilirsiniz. Parlaklıkta ekran görüntüsünün alındığını gösteren anlık bir kararma olacaktır.

Resimler klasöründe bulabileceğiniz bir Ekran görüntüleri klasörüne otomatik olarak kaydedilir. Aşağıda belirtilen adımların geri kalanından daha fazla kaçınabilirsiniz.

Adım 3. Paint uygulamasını açın

Windows 8+ kullanıcıları için, Windows logo tuşuna basın ve arama alanına “Paint” yazın. Windows arama sonuçları Paint simgesini ve başlığını gösterecektir. Uygulamayı açmak için üzerine tıklayın.

Windows 7 ve önceki sürümler için, Windows logo tuşuna basın veya ekranın sol alt köşesindeki Windows simgesini tıklayın. Tüm Programlar’a tıklayın ve Paint’in listelendiğini bulacağınız Aksesuarlar’ı arayın.

Adım 4. Ekran görüntüsünü Paint’e yapıştırın

Paint’i açın ve “Ctrl + V” tuşlarına basın veya Paint penceresinin sol üst kısmındaki “Yapıştır” seçeneğini seçin. Diğer bir seçenek de soldan ikinci olan “Düzenle” yi tıklamak ve “Yapıştır” ı tıklamaktır.

Ekran görüntüsü tuvale yapıştırılır.

Adım 5. Ekran görüntüsünü kaydedin veya kullanın

“Ctrl + S” tuşlarına basarak, sol üst köşedeki mavi “Kaydet” simgesini tıklayarak veya “Dosya” ve “Kaydet” i tıklayarak resmi kaydedebilirsiniz.

Bir “Kaydet” iletişim kutusu açılacaktır. Resmi, “Resimlerim” klasörü gibi istenen konuma kaydedin. Küçük boyutlu yüksek kaliteli görüntüleri saklamak için ideal olan JPEG formatında kaydetmeniz şiddetle tavsiye edilir. Ekran görüntüsü esas olarak metin içeren beyaz bir arka plandan oluşuyorsa, bunu PNG formatında kaydedin.

Alternatif olarak, ekran görüntüsünü doğrudan MS Word veya e-posta gibi diğer uygulamalara kopyalayabilirsiniz.

Yöntem 2: Etkin bir pencerenin ekran görüntüsünü alın

Bu yöntem, bilgisayarınızda açık olan birçok pencere arasından tek bir pencerenin ekran görüntüsünü almak istediğinizde kullanışlıdır. Bu pencereyi seçip ön plana getirebilirsiniz. İhtiyacınız olanın ekran görüntüsüne sahip olacaksınız.

Adım 1. İstenen pencereyi ön plana getirin

Sisteminizde birden fazla açık pencereniz varsa, görev çubuğuna tıklayın ve istediğiniz pencereyi seçin.

Alternatif olarak, istediğiniz pencereyi ön plana getirmek için “Alt + Tab” tuşlarına da basabilirsiniz.

Adım 2. Alt + Print Screen tuşlarına basın

Ön plandaki bir pencerenin ekran görüntüsünü almak için “Alt + Prnt Scrn” tuşlarına basın. Bazı dizüstü bilgisayar kullanıcılarının “fn + Alt + Prnt Scrn” tuşlarına basması gerekebilir. Ekran görüntüsünün alındığına dair herhangi bir gösterge olmayacak.

Artık görüntü farklı platformlarda kopyalanmaya hazır. Görüntünün boyutunun, etkin pencerenin boyutlarına göre belirlendiğini unutmayın.

3. Adım. Resmi doğrudan kaydedin veya kullanın

Yöntem 1’deki uygun adımları izleyerek resminizi Paint’te istediğiniz biçimde kaydedebilirsiniz.

Alternatif olarak, MS Word veya e-posta gibi görüntüleri destekleyen uygulamalara doğrudan yapıştırabilirsiniz.

Yöntem 3: Varsayılan bir ekran alıntısı aracı kullanın

Windows Vista’dan Windows 10’a, temel ve başlangıç ​​sürümleri dışında varsayılan bir ekran alıntısı aracı vardır. Windows XP’de bir ekran alıntısı aracı yoktur.

1. Adım Ekran Alıntısı Aracı’nı bulun ve açın

Windows 8+ kullanıcıları için, Windows logo tuşuna basın ve arama alanına “ekran alıntısı aracı” yazın. Arama sonuçları size Ekran Alıntısı Aracını gösterecektir. Uygulamayı açmak için üzerine tıklayın.

Windows Vista ve 7 kullanıcıları, Ekran Alıntısı Aracı’na Başlat menüsünden ve ardından Tüm Programlar, Aksesuarlar ve Ekran Alıntısı Aracı’na tıklayarak erişebilir.

Adım 2. Kesmenin türünü veya şeklini seçin.

Ekran Alıntısı Araçlarında, yanında açılır bir ok bulunan “Yeni” düğmesi vardır. O oku tıklayarak, kesmenin şeklini seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, “Dikdörtgen Parçacık” seçilidir.

 • “Serbest Biçimli Kırp” seçeneğiyle, fare ile herhangi bir şekli çizebilir ve içindeki alanı kırpabilirsiniz.
 • “Dikdörtgen Kırp” seçeneğiyle, seçtiğiniz dikdörtgen bir alanı kırpabilirsiniz.
 • “Pencere Kırpma” seçeneği ile, kırpılacak bir pencere seçebilirsiniz.
 • “Tam Ekran Kırpma” seçeneğiyle, Ekran Alıntısı Aracı penceresi hariç tüm Windows ekran görüntüsünü yakalayabilirsiniz.

Adım 3. Yeni bir ekran alıntısı oluşturun

İstediğiniz ekran alıntısı türünü seçtikten sonra, yeni bir ekran alıntısı oluşturmak için “Yeni” yi tıklayın.

Serbest biçimli kırpma

Bu seçenekle, arka plan ekranı solacak ve makas görünecektir. İstediğiniz şekli seçmek için fareye tıklayın ve basılı tutun. İstediğiniz seçimi yaptığınızda fare düğmesini bırakın. Ekran görüntüsü, yaptığınız gibi ekrandan alınacaktır.

Dikdörtgen kesim

Yine, arka plan ekranı kaybolacaktır. İstediğiniz alanı seçmek için fareye tıklayın ve sürükleyin. İstenilen seçimi yaptıktan sonra fare düğmesini bırakın. Anlık görüntü alınacaktır.

Pencere kesme

Bu seçenekle, “Yeni” düğmesine tıkladığınız anda imleç bir el simgesine dönüşecektir. El simgesini istenen pencereye getirin ve farenin sol düğmesine tıklayın. Bu pencerenin ekran görüntüsü alınacaktır.

Tam ekran kırpma

Bu seçenek, “Tam Ekran Kırpma” düğmesini tıklar tıklamaz bir ekran görüntüsü alacaktır.

Adım 4. Ekran görüntüsünü düzenleyin

Kırptıktan sonra, ekran görüntüsü, sırasıyla “Kalem” ve “Vurgulayıcı” araçlarını kullanarak kolayca ek açıklamalar ekleyebileceğiniz veya bir parçayı vurgulayabileceğiniz bir düzenleyici penceresinde açılır. Bir “Silgi” aracı, “Kurşun Kalem” veya “Vurgulayıcı” efektini silebilir, ancak ekran görüntüsünü silemez.

Adım 5. Ekran görüntüsünü kaydedin veya kullanın

Ekran görüntüsünü kaydetmek için “Kaydet” düğmesini tıklayın. Windows 7 ve sonraki sürümler ekran görüntüsünü varsayılan olarak PNG formatında kaydeder. Windows Vista bunu varsayılan olarak JPEG formatında kaydeder.

Ekran görüntüsü oluşturulur oluşturulmaz panoya kopyalanır. Daha fazla düzenleme için MS Word veya Paint gibi uygulamalara yapıştırabilirsiniz.

Yöntem 4: Özgür yazılımı kullanın

İnternette ekran görüntüsü almak için birçok ücretsiz program bulunmaktadır. Bu ücretsiz programlar Windows XP kullanıcıları için mükemmeldir. Aslında, ekran görüntüsünü düzenlemek veya yakalamak için ek özelliklerle gelirler, bu da onları diğer Windows kullanıcıları için de ideal kılar.

MW Snap  , doğrudan indirip kullanabileceğiniz ücretsiz programlardan biridir. Tüm bir ekranın, belirli bir pencerenin, bir menünün, bir kontrolün veya ekranın belirli bir bölümünün fotoğrafını çekebilirsiniz. Windows’taki varsayılan ekran alıntısı aracına benzer şekilde çalışır. Basit kullanıcı arayüzüne rağmen, basit işlevselliği nedeniyle kullanıcılar arasında popüler bir seçimdir.

TechSmith’in ücretsiz Snagit sürümü  ,   ekran görüntüsü ihtiyaçlarınızın aşırı olup olmadığını ve biraz para harcamak isteyip istemediğinizi test etmek için önerilir.

Ek ipuçları:

 • Windows 10’da, Ekran Alıntısı Aracı, daha kişiselleştirilmiş bir sonuç için Windows ekran görüntüsünü yakalamak için bir gecikme yöntemi sunmuştur.
 • Sangit, fare imleci dahil / hariç olmak üzere oldukça kişiselleştirilmiş ekran görüntülerini almak için harika bir yazılım parçasıdır. Tam editörü, ekran görüntüsünü anlamlı bir şekilde daha fazla düzenlemenize olanak tanır. Ama ücretsiz değil.
 • Yazılan metnin çoğunu içeren ekran görüntülerini kaydetmek için PNG biçimini kullanın. Metnin ana odak noktası olmadığı ekran görüntüleri JPEG formatında kaydedin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*