Kuşkonmaz nasıl pişirilir: kaynatın ve soteleyin

Baharın gelişi, hem etli kuşkonmazın inceliği hem de çiçek bahçenizdeki renk cümbüşüyle ​​işaretlenir. Kısa kuşkonmaz mevsiminde, restoranlar genellikle kuşkonmaz yemeklerinin reklamını yapar. Özenle hazırlanan bu yemeklerin tadı en azından ilahi. Ancak yapımı kolay ev yapımı kuşkonmazın da tadını çıkarabilirsiniz.

Kuşkonmaz uzun zamandır etrafta dolaşıyor, her zaman bir incelik olarak kutlanıyor ve sağlıklı bir gıda olarak övülüyor. A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra lif ve folik asit gibi besinlerle doludur. Aynı zamanda yüzde 93 su içeriğine sahiptir.

Pek çok kültürde şekli ve tadı nedeniyle afrodizyak olarak anılmıştır. Kuşkonmaz ayrıca vücudunuzdaki fazla sıvıyı atmanıza yardımcı olabilecek doğal bir idrar söktürücü olarak kabul edilir.

Kuşkonmaz mutlaka zorlu bir hazırlık gerektirmez. Kuşkonmazı yemek pişirmeye dahil etmenin çeşitli yolları olsa da, sapları özellikle hassassa çiğ bile yiyebilirsiniz.

Kuşkonmaz buharda pişirilebilir, kaynatılabilir veya beyazlatılabilir. Dilediğiniz gibi ızgara yapabilir, kızartabilir, pişirebilir, kavurabilir veya soteleyebilirsiniz. Çorbalarını kolayca yapabilir veya makarnanıza ekleyebilirsiniz.

İşte kuşkonmazı kolayca pişirebileceğiniz iki yöntem: evde haşlayın ve soteleyin:

 • Yöntem 1: Kuşkonmaz kaynatın
 • Yöntem 2: Kuşkonmaz kızartma

Yöntem 1: Kuşkonmaz kaynatın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 

 • Kuşkonmaz
 • Su
 • İstediğin gibi dışarı çık
 • Biber, beğeninize
 • Limon suyu

Adım 1. Saplamaların alt uçlarını çıkarın.

 

Pişirmeden önce kuşkonmazın alt uçlarını bir bıçakla çıkarın. Mızrağın tabanı oldukça sert olduğu için mızrağın geri kalanı kadar pişmez. Hiç kimse tabağındaki sert ve çirkin kuşkonmaz diplerini sevmez.

Adım 2. Bir tencereye su koyun

 

Ateşin üzerine bir tencereye biraz su koyun. Suyu kaynatın. Su, kuşkonmazın tamamen daldırılmasına yetecek kadar olmalıdır.

Adım 3. Kuşkonmazı tavaya koyun

 

Kuşkonmazı tavaya koyun. Isıyı düşürün ve tavayı bir kapakla kapatın. Kuşkonmazın yaklaşık 10 dakika pişmesine izin verin.

Kaynatma nispeten kolay bir pişirme yöntemidir, ancak aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Aşırı pişirmek kuşkonmazın duygusal ve tatsız olmasına neden olabilir.

Adım 4. Kuşkonmaz bittiğinde bir tabağa alın.

Pişmiş kuşkonmazı maşa ile bir tabağa aktarın.

Kuşkonmazınızı biraz tuz ve karabiberle baharatlayın. Biraz keskin bir lezzet katmak için biraz limon suyu sıkın. Biraz tereyağı ile servis yapın.

Klasik rotaya da gidip kuşkonmazınızı hollandaise sos ile servis edebilirsiniz. Bu kombinasyon kesinlikle çok lezzetli.

 

Yöntem 2: Kuşkonmaz kızartma

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kuşkonmaz
 • Tereyağı – 1 yemek kaşığı
 • İstediğin gibi dışarı çık
 • Biber, beğeninize
 • Kıyılmış sarımsak – 1 yemek kaşığı

Adım 1. Kalın alt uçları çıkarın

 

Kuşkonmazın alt uçlarını bir maket bıçağıyla kesin. Alt uç, mızrağın geri kalanına kıyasla biraz sert, pürüzlü ve biraz odunsu ve pek etli değil.

Adım 2. Sıcak bir tavayı yağlayın.

 

Sıcak bir tavaya 1 yemek kaşığı tereyağı koyun ve erimesini bekleyin.

Adım 3. Tavaya kıyılmış sarımsak ekleyin

 

Tereyağı eridiğinde tavaya 1 çorba kaşığı kıyılmış sarımsak ekleyin. Sarımsakları kızarana kadar pişirin.

Adım 4. Kuşkonmazı kızartın

 

Kuşkonmazı tavaya ekleyin ve ara sıra karıştırarak soteleyin. Isıyı orta-düşük seviyede tutun. İyice pişene ve güzel bir renk alana kadar kızartın.

Kuşkonmaz genellikle Asya mutfağında sotelenir.

Adım 5. Pişmiş kuşkonmazı bir tabağa aktarın

 

Kuşkonmaz pişince maşa ile bir tabağa aktarın. Sotelenmiş kuşkonmaz gevrek fakat sulu olduğundan damak tadına büyük ölçüde hitap eder.

Tuz ve karabiber ile sade ama zarif baharat, kuşkonmazın lezzetli olması için yeterlidir. Tuz ve karabiber miktarı beğeninize göre ayarlanmalıdır.

Parmesan peyniri kuşkonmazı iyi tamamlar. Kuşkonmazınızın lezzetini rendelenmiş veya rendelenmiş Parmesan peyniri ile servis ederek yükseltebilirsiniz. Biraz ısı ve biraz renk katmak için pul biber serpin.

Sote kuşkonmaz, herhangi bir makarna tabağına harika bir ektir. Ayrıca öğle veya akşam yemeği için garnitür olarak da hazırlayabilirsiniz.

 

Ek ipuçları

 • Kalın ve iri kuşkonmaz kabukları kolay pişmez. Kuşkonmazın kalın olması durumunda deriyi alt gövdeden soyduğunuzdan emin olun. Beyaz kuşkonmaz pişirmeden önce mutlaka soyulmalıdır.
 • Pişmiş mızraklar fazla abartılmamalıdır. Fazla pişmiş kuşkonmazın tadı o kadar güzel değil.
 • Ayrıca, pişirme sırasında daha kolay kullanım için kuşkonmazı mutfak ipi ile küçük demetler halinde bağlayabilirsiniz. Pişirdikten sonra ipliği makasla kesin.
 • Az bir miktardan fazlasını yapıyorsanız, kuşkonmazı eşit pişirmek için gruplar halinde pişirin. Tavaya çok fazla kuşkonmaz koymak, düzensiz pişirmeye neden olabilir.
 • Saklarken kuşkonmazı 1 ila 2 inç su ile dolu bir kavanozda veya kapta dik tutun.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*