Sarı dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız

İnci beyazlarınız artık parlak görünmediğinde, bu genellikle endişelenmenize neden olur. Endişelenme; Dişlerinizin doğal beyazlığını geri kazanmanın birçok yolu vardır.

Bir süre dişlerin sararması doğaldır ve her zaman kötü ağız hijyeninin göstergesi değildir.

Yediğimiz tüm yiyecekler, ağızda doğal olarak bulunan bakteriler tarafından bozulur. Bu işlemin yan ürünü olarak üretilen asit, diş minesini yavaşça aşındırarak alttaki sarıyı ortaya çıkarır.

Tatlı ve asitli yiyecekler dişlerin sararması için en olası besin kaynağıdır. Sigara içmenin veya çok fazla kahve içmenin neden olduğu lekeler de gülümsemenizi karartabilir.

Gülüşünüze parlaklık kazandırmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Profesyonel diş beyazlatma ve reçetesiz beyazlatıcı diş macunu en yaygın olanlarıdır.

Hassas dişleriniz varsa, onları periyodik olarak beyazlatmak veya farklı markalarda beyazlatıcı diş macunu uygulamak en iyi yaklaşım olmayabilir.

Bunun yerine, dişlerinizi anında beyazlatmak için kendi mutfağınızdan çeşitli doğal ilaçlar arasından seçim yapabilirsiniz. Dişlerinizin hassasiyetine bağlı olarak, kullandığınız malzemeleri tercihlerinize göre kolayca ayarlayabilirsiniz.

Hiçbir diş beyazlatma işleminin kalıcı olmadığını bilin. Dişlerinizin ara sıra lekelenmesini veya sararmasını önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Ancak ağız sağlığınıza iyi gelen bir yaşam tarzı benimseyebilirsiniz. Bu ayrıca, bu diş beyazlatma ilaçlarından biriyle sarı rengi çıkardıktan sonra dişlerinizin beyazlığını korumaya yardımcı olacaktır.

İşte sarı dişlerinizi 2 dakikada beyazlatmanın beş yöntemi:

 • Yöntem 1: Kabartma tozu kullanın
 • Yöntem 2: Muz kabuğu kullanın
 • Yöntem 3: Portakal kabuğu kullanın
 • Yöntem 4: Çilek ezmesi kullanın
 • Yöntem 5: Zerdeçal tozu kullanın

Yöntem 1: Kabartma tozu kullanın

Biraz aşındırıcı olan karbonat, dişlerinizin birikmesini temizlemenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda mine lekelerinin çıkarılmasına da yardımcı olur. (bir)

Hafif alkali olduğundan, çeşitli yiyeceklerin tüketilmesinden dolayı genellikle asidik olan ağız pH’ını geri kazanmaya çalışır.

Kabartma tozu başlı başına harika bir diş beyazlatma ajanı olsa da, onu diğer bileşenlerle birleştirmek etkili diş beyazlatma ilaçları sağlar.

A. Kabartma tozu ve limon suyu

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sodyum bikarbonat
 • Taze limon suyu
 • Diş fırçası

Adım 1. Karbonat ve limon suyundan bir hamur yapın.

Küçük bir kaseye biraz karbonat koyun. Yarım limonun suyunu kaseye sıkın. Karbonat ve limon suyunu eşit şekilde karıştırın ve köpüğün ölmesine izin verin.

Gereken macun miktarı dişlerinizin büyüklüğüne bağlıdır.

Adım 2. Pastayı dişlerinize uygulayın.

Macunu diş fırçanıza sürün ve dişlerinize uygulayın. Bu macun ile dişlerinizi yoğun bir şekilde fırçalamanıza gerek yok.

Macunu dişlerinizin tüm yüzeylerini kaplayacak şekilde eşit olarak uygulayın ve ağzınızı iyice çalkalamadan önce 1 dakika bekletin. İyi sonuçlar almak için bu yöntemi 1 ay boyunca haftada bir tekrarlayın.

B. Kabartma tozu, hidrojen peroksit ve diş macunu

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kabartma tozu – 1 çay kaşığı
 • Hidrojen peroksit (% 3) – 1 çay kaşığı
 • Diş macunu

Adım 1. Kabartma tozu ve hidrojen peroksiti birleştirin

Küçük bir kaseye 1 çay kaşığı karbonat koyun ve 1 çay kaşığı% 3 hidrojen peroksit ekleyin. Bir macun oluşturmak için malzemeleri karıştırın.

Bazı tezgah üstü diş beyazlatıcı diş macunlarında% 10 hidrojen peroksit bulunurken, diş hassasiyeti şansını sınırlamak için bu çare içinde% 3’lük bir çözelti kullanılması kesinlikle tavsiye edilir.

Adım 2. Diş macununu karıştırın

Kaseye biraz diş macunu ekleyin. Diş macunu miktarı, kabartma tozu macunu ile aynı olmalıdır.

Kendi diş beyazlatma macununuzu yapmak için kabın içindekileri iyice karıştırın.

Adım 3. Beyazlatıcı macunu uygulayın

Bu diş beyazlatıcı macunu bir diş fırçası ile dişlerinize hafifçe fırçalayarak uygulayın. Ağzınızı akan su altında iyice çalkalamadan önce macunu 1 dakika bekletin.

C. Kabartma tozu ve hindistancevizi yağı

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kabartma tozu – 1 çay kaşığı
 • Hindistan cevizi yağı – ½ çay kaşığı

Adım 1. Karbonat ve hindistancevizi yağından bir hamur yapın.

Küçük bir kaseye 1 tatlı kaşığı karbonat koyun ve yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı ekleyin. İçeriği bir macun haline getirin. Macun miktarı istenildiği gibi artırılıp azaltılabilir.

Ağızdaki bakteri aktivitesi, sıklıkla dişlerin sararmasına neden olur. Hindistan cevizi yağı, ağızdaki bakterileri öldürmede faydalı olan laurik asit içerir.

Hindistan cevizi yağı, kabartma tozu ile birleştirildiğinde dişlerin sararmasını etkili bir şekilde engeller. Aynı zamanda diş eti sağlığının ve ferah nefesin geliştirilmesinde de faydalıdır.

Adım 2. Macunla dişlerinizi fırçalayın

Bu macunla dişlerinizi fırçalamak için bir diş fırçası kullanın. Daha sonra ağzınızı iyice çalkalayın. İyi sonuçlar için haftada iki kez bu macunla dişlerinizi fırçalayın.

D. Kabartma tozu ve elma sirkesi

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sodyum bikarbonat
 • elma sirkesi

Adım 1. Karbonatı elma sirkesi ile karıştırın

Küçük bir kaseye biraz karbonat koyun. Bir macun yapmak için yeterince elma sirkesi ekleyin. Eşit şekilde karıştırın.

Elma sirkesi, lekeleri gidermede ve diş beyazlatmada etkilidir. Ayrıca ağızdaki bakterileri kontrol etmeye yardımcı olur.

Adım 2. Pastayı dişlerinize uygulayın.

Macun ile dişlerinizi hafifçe fırçalayın. Tükürün ve ağzınızı iyice çalkalayın.

Haftada bir tekrarlayın. Elma sirkesi, belirli bir süre boyunca sonuç verir. Bu yüzden bir veya iki ay sabırlı olun ve göz kamaştırıcı bir gülümsemeyle ödüllendirileceksiniz.

Yöntem 2: Muz kabuğu kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Taze muz kabuğu

Adım 1. Muz kabuğunun beyaz kısmını dişlerinize sürün

Taze muz kabuğunun beyaz kısmını dişlerinize sürün. Kabuğu kullandıktan birkaç dakika sonra dişlerinizi fırçalayın. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez tekrarlayabilirsiniz. (iki)

Muz kabuğu magnezyum, manganez ve potasyum açısından zengindir, diş minesini canlandırır ve gülüşünüze parlaklık kazandırır. Bu kabuk aynı zamanda dişlerin sararmasından sorumlu bakterileri öldüren antimikrobiyal özellikler içerir.

Yöntem 3: Portakal kabuğu kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Taze portakal kabuğu  (2)

Adım 1. Portakal kabuğunun beyaz özünü dişlerinize sürün

Taze portakal kabuğunun beyaz özünü dişlerinize sürün. Acı tadı olabilir, ancak magnezyum, C vitamini ve çözünür lifler açısından zengin olduğu için dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. (iki)

Bu kabuk aynı zamanda dişlerin sararmasından sorumlu bakterileri öldüren antimikrobiyal özellikler içerir. Ayrıca kabuğu meyvesi gibi asidik olmadığı için diş minesine zarar vermez.

Bu yöntem, iyi sonuçlar için haftada iki kez tekrarlanabilir. En iyi sonuçlar için portakal kabuğunu da çiğneyebilirsiniz. Portakal kabukları sindirimi iyileştirdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı için tükürmenize de gerek yok.

Yöntem 4: Çilek ezmesi kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Çilek: Yeşil sapsız 2 veya 3 çilek

Adım 1. Dişlerinizi çilek püresiyle ovun

Bu meyve, dişlerin sararmasından sorumlu bakterileri öldüren antimikrobiyal özellikler içerir. (iki)

2 veya 3 büyük çileği bir hamur haline getirin. Çilek hamurunu diş fırçası veya pamuk yardımıyla dişlerinize sürün.

Tükürmeden önce 3 ila 5 dakika dişlerinizde kalmasına izin verin. Daha sonra dişlerinizi fırçalayın.

Bu ilacı haftada bir kullanın. Aşırıya kaçmak dişlerinizin diş minesine zarar verebilir ve hatta onları zayıflatabilir.

Yöntem 5: Zerdeçal tozu kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Zerdeçal tozu – 1 çay kaşığı
 • Hindistan cevizi yağı – ½ yemek kaşığı
 • Nane uçucu yağı – 1 veya 2 damla

Adım 1. Zerdeçal tozu, hindistancevizi yağı ve nane yağını karıştırın

Küçük bir kaseye 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu, ½ yemek kaşığı hindistancevizi yağı ve 1 veya 2 damla nane uçucu yağı koyun. Bir macun oluşturmak için malzemeleri karıştırın.

Malzemeleri iyice karıştırmak için gerekirse damıtılmış su ekleyebilirsiniz.

Dişlerinizi sarı macunla hafifçe fırçalayın. Tükürmeden ve ağzınızı çalkalamadan önce 3 ila 5 dakika dişlerinizde bırakın. İstediğiniz sonuçları elde edene kadar bu ilacı haftalık olarak tekrarlayın.

Zerdeçalın genel boyama becerisinin aksine dişleri beyazlatmaya yardımcı olabilir. Hafif aşındırıcı olduğundan plak oluşumunu gidererek daha beyaz dişler ortaya çıkarır.

Ek olarak, zerdeçal, iyi ağız hijyenini daha da artıracak anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikler içerir.

Hindistan cevizi yağı bakteri aktivitesini engeller ve nane yağı   ağzınızı ferahlatır  .

Ek ipuçları

 • Bu diş beyazlatma ilaçlarını kullanırken belirtilen uygulama sıklığına uyun. Fazla uygulama diş minesini aşındırabilir ve zamanla diş hassasiyetine neden olabilir.
 • Dişleriniz limon suyuna duyarlıysa, sadece bir hamur karbonat ve su kullanabilirsiniz. Ağzınızı çalkalamadan önce bu macunu yaklaşık 3 dakika dişlerinizde bırakın.
 • Ortodontik aparey veya kalıcı diş aksesuarına sahip olanlar, karbonat ilaçları kullanmamalıdır. Kabartma tozu, bu aksesuarları bir arada tutan yapıştırıcıyı yumuşatabilir.
 • Haftalık elma sirkesi ile gargara yapmak da uzun süreli diş beyazlatma için faydalıdır.
 • Hindistan cevizi yağı, kademeli bir diş beyazlatma işlemi için günlük olarak kullanılabilir. Bir ağız dolusu hindistancevizi yağını dişlerinizin arasına “itip çekin”.
 • Dişlerinizi beyaz tutmak için kola, çay veya kahve gibi koyu renkli içeceklerin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Elma, havuç, salatalık ve kereviz gibi çıtır sebzeler aşındırıcıdır ve dişleri temiz tutmak ve parlaklığını korumak için harika bir iş çıkarır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*