Çatlakların görünümünü azaltmak için ev ilaçları

Çirkin çatlaklar, kendi vücudunuza zarar vermenize neden olabilir. Sizi vücut utancına yatkın hale getirebilirler. Çatlaklarınızı bir noktada giysi veya makyajla kapatmış olabilirsiniz.

Çoğu kadın için çatlaklar hamileliğin en kötü özelliğidir. Çatlakların çekiciliğini bozduğunu ve fiziksel görünümlerinde kalıcı bir değişikliğe neden olduğunu hissederler. (bir)

Genellikle hamilelikle ilişkilendirilen çatlaklar herkeste görülebilir. Tıbben, çatlaklar çatlaklar veya çatlaklar olarak bilinir. Hamileliğin neden olduğu çatlaklara stria gravidarum denir.

 

Çatlakların nedenleri

Çatlaklar, genellikle ergenlik dönemindeki büyüme atakları veya hamilelik sırasında hızlı kilo alımı gibi dramatik kilo kaybı veya artışı nedeniyle ortaya çıkar. (bir)

Ergenlikte, hamilelikte veya menopozda görülen hormonal dengesizlik de kadın vücudunda çatlaklara neden olan bir faktördür. Hormonal dengesizlik cildin elastikiyetini azaltır ve cildin kuruluğa ve hasara daha yatkın olmasını sağlar.

Cilde esneklik kazandıran kolajen eksikliği de kişiyi çatlaklara hızla yatkın hale getirebilir.

Çatlakların belirtileri

Çatlaklar genellikle ciltte renk ve doku bakımından cildin doğal ten renginden farklı olan paralel çizgilerden oluşan şeritler olarak görünür.

Görünüşleri kırmızı, pembe, mavi veya mor olabilir ve zamanla gümüş-beyaza dönüşebilirler. Beyaz yerine pembe görünen yeni çatlaklar, tedavisi en kolay olanlardır. Onlara ne kadar erken davranırsanız, gitme şansı o kadar artar.

Vücudun daha fazla yağ içeriğine sahip olan uyluk, kalça, karın, göğüs, kolların üst kısmı ve koltuk altları gibi kısımları çatlaklara diğer bölgelere göre daha yatkındır.

Hamilelik sırasında ortaya çıkan çatlaklar genellikle ağrılı ve kaşıntılıdır.

Çatlaklar nasıl önlenir

Çatlaklar, özellikle hamilelikten kaynaklananlar her zaman önlenemez, ancak birçok krem ​​ve losyon bunu yapmayı vaat eder. Yapabileceğiniz şey, bol su içip sağlıklı ve çeşitli bir diyet yemektir. Cildinizi en iyi şekilde koruyacak ve elastikiyetini koruyacak yiyecekler yiyin.

Çatlaklar zararlı değildir ve zamanla kendiliğinden kaybolabilir, ancak kozmetik amaçlarla bunlardan kurtulmak isteyebilirsiniz. Çatlakların hiçbir zaman tamamen kaybolmadığını, ancak görünümlerinin bireysel koşullara bağlı olarak değişen derecelerde azalabileceğini unutmayın.

Çatlakların görünümü nasıl azaltılır

Pahalı kremlerin hiçbirinin vaat edilen sonuçları vermediğini düşünüyorsanız, çatlaklar için herhangi bir yan etki olmadan işe yarayacak bazı denenmiş ve gerçek ev ilaçlarını kullanabilirsiniz.

İşte çatlakların görünümünü azaltmak için kanıtlanmış dört doğal çözüm.

Yöntem 1: Hint yağı kullanın

Hint yağı, çatlaklar için kolay ve doğal bir tedavi yöntemidir. Hint yağının kötü tadı ve müshil gücü nadiren cildin aktif olduğu kabul edilmesine izin verir. Topikal olarak kullanıldığında, hint yağı nadiren yan etkilere neden olur.

Hint yağının yüzde 80 ila 90’ı, hint yağını cilt için bir nimet haline getiren bir yağ asidi olan risinoleik asitten oluşur. Bu yağ asidi, yağa nemlendirici, nemlendirici, iyileştirici ve onarıcı özelliklerini verir. (2)  Bonus olarak  akne ve yaşlanma belirtilerini kontrol altında tutar  .

Tek adımlı tedavi: 15 dakika boyunca çatlaklara hint yağı uygulayın

 • Bir pamuk yardımıyla çatlakların üzerine hint yağı sürün.
 • Etkilenen cilde yaklaşık 10 dakika boyunca yağ ile masaj yapın. Hint yağı son derece viskozdur, zeytinyağından neredeyse altı kat daha viskozdur. Masaj, yağın cilde nüfuz etmesine yardımcı olacaktır.

Çatlaklar kaybolana kadar bu uygulamayı günlük rutininize dahil edin.

Yöntem 2: E vitamini yağı kullanın

E vitamini yağı çok popüler bir cilt toniğidir. Cildin güçlenmesine ve bakımına yardımcı olur ve daha elastik hale getirir. Bu, E vitamini yağını çatlakları azaltmak için faydalı hale getirir.

Erken aşamalarda uygulandığında, E vitamini yağı çatlakların oluşmasını engelleyebilir ve tamamen silebilir. Çatlakları uzak tutmak için hamile kadınların diyetleri boyunca günlük 15 mg E vitamini almaları gerekir. (3)

Tek adımlı tedavi: Her gün çatlaklara E vitamini yağı uygulayın

 • Bir top pamuk kullanarak çatlaklara E vitamini yağı uygulayın.
 • En iyi sonucu almak için bölgeye gün boyunca birkaç kez 10 dakika hafifçe masaj yapın.

İzler gidene kadar bunu düzenli olarak günde bir kez yapın. Hamile kadınlar bunu hamilelik sırasında ve sonrasında izler gidene kadar yapmalıdır.

Yöntem 3: Hindistan cevizi yağı kullanın

Hindistan cevizi yağının iyiliği çok hızlı bir şekilde popülerlik kazanıyor. Pek çok sağlık ve güzellik yararına ek olarak, hindistancevizi yağı çatlakların görünümünü de azaltmaya yardımcı olabilir.

Ucuz olduğundan çatlaklar için oldukça ucuz bir çözümdür. Oldukça hafif olduğu için cilde kolayca nüfuz eder. Çatlakların görünümünü kademeli olarak azaltarak cildi nemlendirir ve iyileştirir.

Hindistan cevizi yağının çatlakların görünümünü azaltmadaki etkinliği ile ilgili herhangi bir klinik çalışma olmamasına rağmen, çatlakları gidermek için kullanılan kremlerde aktif bir bileşen olarak kullanılmıştır. (4)

Tek adımlı tedavi: Hindistan cevizi yağı ile masaj çatlakları

Hindistan cevizi yağı 75 ° F’nin altındaki sıcaklıklarda mumsu bir katı olarak kalır, ancak vücut sıcaklığında elinizde kolayca erir. Çatlaklarınıza uygulamadan önce de ısıtabilirsiniz.

 • Avucunuza bir kuruş büyüklüğünde hindistancevizi yağı koyun. Tamamen eritmek için ellerinizin arasında ovalayın.
 • En iyi sonuç için günde 3-4 kez çatlakların üzerindeki yağı yaklaşık 10 dakika masaj yapın.

Hindistan cevizi yağı çok güvenli olduğundan, olumlu sonuçlar alana kadar bu ilacı günde iki kez kullanabilirsiniz.

Yöntem 4: Kakao yağı kullanın

Kakao yağı, vücudunuzdaki çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek başka bir harika bileşendir. Çatlakları silmek için formüllere dayanan ana kremlerde ve losyonlarda yaygın bir bileşendir. Çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olduğu iddialarını desteklemek için yeterli bilimsel veriye sahip değiliz. (5)

Cildi nemlendirir ve onarır, çatlakların azalmasına yardımcı olur. Daha kolay uygulama için ev yapımı vücut kremlerinde ve losyonlarda bir bileşen olarak da kullanabilirsiniz.

Tek adımlı uygulama: kakao yağı uygulayın ve masaj yapın

 • Çatlakların üzerine biraz kakao yağı sürün.
 • Cilt tamamen emene kadar bölgeye masaj yapın.

Bu çare, yan etkiler olmaksızın günde iki kez tekrarlanabilir. Olumlu sonuçlar almak için en az 1-2 ay kullanmaya devam edin.

Çatlakların görünümünü azaltmak için ipuçları

 • En iyi sonuçlar için çatlaklarınızı mümkün olan en kısa sürede tedavi etmeye başlayın. Çatlaklar ne kadar eski olursa ciltte o kadar derine gömülürler.
 • Çatlakları çizmekten ve gereksiz yere dokunmaktan kaçının. Kaşıma, deride sorunu daha da kötüleştirebilecek küçük yırtıklar oluşturur.
 • Her zaman kaliteli saf hint yağı kullanın. Hint yağı söz konusu olduğunda, renk ne kadar açıksa kalite o kadar iyidir.
 • Hamile kadınlar, erken doğuma neden olabileceğinden hint yağı tüketmemelidir. Hamileyseniz, hint yağı tüketmeden önce daima doktorunuza danışın. Topikal uygulama güvenli ve zararsızdır.
 • Önerilen yağlardan herhangi birini uyguladıktan sonra cildinizi en az birkaç saat yıkamamaya dikkat edin, aksi takdirde yağlar da yıkanır. En iyi sonuçlar için, tedaviler yatmadan önce yapılmalıdır.
 • Daha iyi emilim için uygulamadan önce yağları ısıtabilirsiniz. En iyi sonucu almak için, bölgeyi ince bir pamuklu bezle örtün ve 15 ila 20 dakika ılık kompres uygulayın. Bunun için bir sıcak su şişesi veya  bir pirinç ısıtma yastığı kullanabilirsiniz  .
 • Çatlakları azaltmak için zeytinyağı, avokado yağı, emu yağı ve shea yağı da kullanılabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*