Alkali su nasıl düzgün yapılır

Detoks suyundan sonra, alkali su, fitness dünyasının gergin bir durumda olması için en son trend. Siber uzay, alkali su ve bunun fiziksel sağlık üzerindeki etkileri hakkında bir dizi makale ve tartışma ile doludur.

Bir su iyonlaştırıcısının faydalarından yararlanmak istiyor ancak satın almak istemiyorsanız, bu ev yapımı alkali suyu deneyin.

Kimya fobileri için alkali su, iyonize edilmiş su veya H2O’dur, bu da suyun pH seviyesinin yükseldiği anlamına gelir. Bunu evde şişelenmiş alkali su veya iyonlaştırıcı su ünitelerine çok fazla para harcamadan yapmanın yolları vardır.

Fitness fetişi olanlar, iyi miktarlarda tüketildiğinde suyun kendisinin aktif bir vücut için önemli bir tamamlayıcı olduğunu zaten bilirler.

Alkali su, vücudunuzun günlük mineral ihtiyacını karşılamasını sağlamanın harika bir yoludur. Ayrıca vücudun ağır metalleri temizlemesine, kan dolaşımını artırmasına ve vücuttaki fazla asitliği dengelemesine yardımcı olduğu söyleniyor.

Alkali sudan herkes faydalanabilirken, düzenli spor yapanlar, sporcular ve vücut geliştiriciler gibi aktif ve titiz bir yaşam tarzına öncülük edenler bundan en çok yararlanabilir. Zorlu aktiviteler kaslarda laktik asit birikmesine neden olur. Bu, dehidrasyon ve elektrolit dengesizlikleriyle (potasyum, sodyum ve magnezyum dahil) birlikte kramplara, yorgunluğa ve düşük enerji seviyelerine yol açabilir.

Musluk suyu, asitliğini artırma eğiliminde olan elementlerle işlenir. Suyun normalde nötr pH seviyesi 7 iken, musluk suyunun pH seviyesi 5,5 ila 7 olabilir. Alkali suyun pH seviyesi 8 ile 9 arasındadır.

Evde alkali su yapmanın yolları

Yöntem 1: Kabartma tozu kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Filtrelenmiş su – 1 su bardağı
 • Kabartma tozu – 1 çay kaşığı
 • pH şeridi

Adım 1. Suya karbonat ekleyin ve iyice karıştırın.

1 bardak filtrelenmiş musluk suyuna 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. Pişirme sodasını suda tamamen çözmek için iyice karıştırın.

Kabartma tozu veya kabartma tozu, evde kendi alkali suyunuzu yapmanın en kolay ve en ucuz yoludur.

Adım 2. Suyun pH değerini test edin

İçmeden önce suyunuzun pH değerini bir pH şeridi ile test edin. Eczacınızdan pH şeritleri temin edebilirsiniz. PH şeridinden elde edilen rengi şeridinizle birlikte gelen pH renk çizelgesiyle eşleştirin. Suyunuzun pH seviyesi 8 ile 9 arasındaysa, alkali suyunuzun içilmesi güvenlidir.

Yöntem 2: Pembe Himalaya tuzu kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Filtrelenmiş su – 3 su bardağı
 • Himalaya pembe tuzu – ½ yemek kaşığı
 • Limon – 1
 • pH şeridi

Adım 1. Limonu dilimler halinde kesin

Bir limonu 6 veya 7 ince dilim halinde kesin. Dilimlerin kullanılması limondaki minerallerin suya kolayca dağılmasına yardımcı olur.

Limonlar kendi başlarına asidik iken vücutta alkalileştirici bir etkiye sahiptirler. Bunun nedeni, şeker bakımından düşük ancak fazla asidi nötralize etmeye yardımcı olan alkali mineraller bakımından yüksek olmasıdır.

Kendi detoks suyunuzu yapmak için limon dilimleri de  kullanabilirsiniz  .

Adım 2. Suya limon dilimleri ve pembe Himalaya tuzu ekleyin.

Limon dilimleri ve ½ çorba kaşığı Himalaya pembe tuzu bir cam sürahi içinde 3 bardak süzülmüş musluk suyuna ekleyin. Himalaya tuzu, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi eser miktarda faydalı mineral içerir ve bu da ona sofra tuzundan daha düşük bir sodyum içeriği verir.

Adım 3. İyice karıştırın ve bir gece bekletin.

Kavanozun içindekileri iyice karıştırın. Suyu gece boyunca bekletin. Bu, limon dilimlerinden minerallerin çıkarılması için suya yeterli zaman verecektir. Su bir gecede alkali hale gelir.

Adım 4. Suyun pH seviyesini test edin

Bir pH şeridi kullanarak, tüketmeden önce suyun pH seviyesini test edin. İdeal olarak suyun pH seviyesi 8 ile 9 arasında olmalıdır. PH şeridinden elde edilen rengi beraberindeki pH renk tablosu ile karşılaştırın.

Alkali su yapmak için ek ipuçları

 • Başlamadan önce suyun pH’ını kontrol edin ve buna göre alkalileştirici maddeler ekleyin, çünkü pH seviyesi 9’u aşmak istemezsiniz.
 • İçtiğiniz suyu alkalileştirmek için alkali damlalar veya tabletler de kullanabilirsiniz. Alkali damlalar ve tabletlerle daha azı daha fazladır. Bu nedenle, bunları kullanırken daima tutumlu olun.
 • Yalnızca alkali su tüketmeyin. Bunun yerine, her zamanki içme suyu seçiminizle birlikte diyetinize ekleyin.
 • Sağlık nedenleriyle veya belirli tıbbi durumlar nedeniyle düşük sodyum diyeti uygulayanlar kesinlikle suya kabartma tozu veya Himalaya tuzu eklemekten kaçınmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*