En iyi badem sütü çayı nasıl yapılır

Genellikle yorucu ve yorucu geçen uzun bir günün ardından, birçok kişinin aradığı şey rahatlatıcı bir fincan çaydır. Kahve bir uyanma çağrısı görevi görürken, çay zihninizi günün endişelerinden kurtarır ve rahatlamanıza yardımcı olur. Ve bazı insanlar sütsüz çaylarını severken, diğerleri sütsüz çay yapamazlar.

Bir yaşam tarzı değişikliği yaşadıysanız ve vegan olmaya karar verdiyseniz, inek sütü geride bırakmak zorunda olduğunuz birçok hayvansal gıda ürününden biridir. Ya da yakın zamanda laktoz intoleransı olduğunuzu öğrendiyseniz, süt ürünlerini bırakmak sizin için bir seçenek değil, bir zorunluluk olabilir.

Yukarıdaki koşullardan herhangi biri sizin için geçerliyse, yalnız olmadığınızı bilin. Muhtemelen, hindistancevizi, soya, pirinç veya badem sütü gibi süt ürünü olmayan süt ikamelerini keşfetmişsinizdir. Bunlar arasında badem sütü, orijinal haliyle tüketim için açık ara tercih edilen seçenektir.

Sade, şekersiz badem sütünün eşsiz bir tadı vardır. Hafif cevizli ve hafif tatlı bir tada sahiptir. Bu, badem sütünü çaylar ve kahveler için süt ürünü olmayan bir ağartıcı olarak mükemmel bir seçim yapar. Tercihinize bağlı olarak çayınızı tamamen badem sütünden yapabilir veya çayınızı beyazlatmak için bir sıçrama ekleyebilirsiniz.

İşte en iyi badem sütü çayını yapmanın iki yöntemi.

Yöntem 1: Badem sütlü çay

İhtiyacınız olacak şeyler:

  • Sıcak badem sütü – 1 su bardağı
  • Çay poşeti

Adım 1. Bir fincan çayın içine sıcak badem sütü dökün

1 bardak kaynar badem sütü çayın içine dökün. Mikrodalga veya tencerede biraz kolayca ısıtabilirsiniz.

Adım 2. Çay poşetini ekleyin ve demlenmesine izin verin.

En sevdiğiniz çay poşetini süte ekleyin ve 5 dakika kadar demlenmesine izin verin.

Adım 3. Çay poşetini çıkarın ve çayınızın tadını çıkarın.

 

Yaklaşık 5 dakika sonra çayınız istenilen rengi almışsa çay poşetini çıkarın.

Badem sütü çayınız hazır. Bir fincan çayın tadını olduğu gibi çıkarın veya içmeden önce tatlandırın. Bal ve şeker bariz seçeneklerdir. Veganlar ayrıca çaylarını tatlandırmak için arılar veya agav nektarsız balı da kullanabilirler.

Yöntem 2: Hafif badem sütü çayı

İhtiyacınız olacak şeyler:

  • Badem sütü – ½ fincan
  • Sıcak su – ½ fincan
  • Çay poşeti

Adım 1. Çay bardağınıza bir poşet çay koyun.

Çay fincanınıza seçtiğiniz bir poşet çay koyun.

Adım 2. Sıcak suya dökün ve çayı demleyin.

Yarım bardak sıcak suyu çayın içine dökün. Sıcaklığa gelince, su sadece kaynıyor olmalı. Çay poşetinin yaklaşık 3 dakika demlenmesine izin verin. Bireysel tercihler çayın rengine ve gücüne göre değişir. Islatma süresi buna göre ayarlanabilir.

Adım 3. Çay poşetini çıkarın.

 

Çay poşetini 3 dakika sonra veya çayın renginden ve ondan çıkan aromadan memnun kalırsanız daha erken çıkarın.

Adım 4. Badem sütü ekleyin ve tadını çıkarın

Son olarak, çayınıza yarım bardak badem sütü ekleyin. Süt ılık veya oda sıcaklığında olabilir. Badem sütü ağartır ve çaya doku ve lezzet katar. Biraz sütlü çayı seviyorsanız bu yöntem sizin için iyidir.

Bu çay, tamamen sütten yapılan çaydan daha hafiftir. Sıcak ve şekersiz tadını çıkarın veya içmeden önce bal, şeker veya agav nektarı ile tatlandırın.

Ek ipuçları

  • Badem sütü satın alırsanız, süt içermeyen bir ağartıcı olarak kullanmak için şekerli ve aromalı yerine şekersiz badem sütü tercih edin. Çayınıza daha iyi bir tat verir. Eklenen aromalar çayınıza hakim olabilir.
  • Mağazadan satın aldığınız badem sütü cebinizi sıkıştırıyorsa  evde kolayca badem sütü yapabilirsiniz  .
  • Fındık alerjiniz varsa veya sadece seçeneklerinizi tartmak istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz iyi soya sütü, hindistancevizi sütü  ve hatta pirinç sütü gibi başka alternatifler de vardır  . En çok hangi lezzetleri sevdiğinizi bulmak için biraz denemeniz gerekecek.
  • Tek bardak çay yaparken önceden bir fincan çayı ısıtın. Bu, servis ettiğiniz sırada çayın soğumasını önler. Çay fincanı bir veya iki inç sıcak suyla doldurun ve kupanızı ısıtmak için ters çevirin. Çayı dökmeden hemen önce suyu atın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*