Rahatlatıcı Kokulu Banyo Bombaları Nasıl Yapılır

Arada sırada bırakıp rahatlamak günümüzün hızlı dünyasında hayatta kalmak için bir zorunluluktur. Küvet bombalı lüks ve aromatik bir banyo, sizi rahatlatmanın ve şımartmanın kesin bir yoludur.

Tüm duyularınızın dışında, koku en çok duygularınızla ilgilidir. Bazı psikolojik araştırmalara göre, hoş çocukluk anıları ve esenlik duyguları da dahil olmak üzere bazı duygularımız koku ile tetiklenir.

Banyo bombaları banyo suyunuza uçucu yağlar, koku ve renk katarak banyonuzu gerçekten lüks bir deneyim haline getirir.

Muhtemelen, daha önce banyo bombası kullanma şansınız olmuştur. Birini hediye olarak veya parti iyiliği olarak almış olabilirsiniz. Ayrıca, cüzdanınızı mahvedebilecek olsalar da, piyasada çok çeşitli banyo bombaları bulunmaktadır.

Evde banyo bombası yapılarak kolaylıkla giderilebilir. Yapması oldukça basit, ucuzdan bahsetmiyorum bile. Özel şekil ve boyutlarda rahatlatıcı banyo bombalarının yanı sıra ihtiyaçlarınıza uygun çeşitli kokular yapabilirsiniz. Sevdikleriniz için bir hediye olarak tasarlayabilir veya herhangi bir durum için kişiselleştirilmiş bir hediye sepetine ekleyebilirsiniz. Ek bir bonus, bu banyo bombalarını yaparken eğleneceğinizden emin olmanızdır.

Evde banyo bombası yapmak için adımlar

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kabartma tozu – 1 su bardağı
 • Sitrik asit – ½ fincan
 • Epsom tuzu – ½ fincan
 • Mısır unu – ½ fincan
 • Su –2 yemek kaşığı
 • Zeytinyağı – 2 yemek kaşığı
 • Seçtiğiniz uçucu yağ: 10 ila 12 damla
 • Gıda boyası
 • Ölçü kabı ve kaşık
 • Kase ve kaşık
 • Küçük sprey şişesi
 • Kalıplar

Adım 1. Kabartma tozu bir karıştırma kabına koyun.

Tercihen seramik olan bir kaseye 1 fincan karbonat koyun. Cam veya metal bir kap da kullanabilirsiniz. Kokuları emdiği için plastik bir karıştırma kabı kullanmayın. O kasedeki bir sonraki öğününüz köpük banyosu gibi kokabilir!

Adım 2. Epsom Tuzu Ekleyin

Banyo bombanıza detoks özelliği kazandırmak için kaseye ½ fincan Epsom tuzu ekleyin. Epsom tuzu, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Adım 3. Mısır unu ekleyin

Banyodan sonra cildinizin daha pürüzsüz hissetmesi için, partinize yarım fincan mısır unu ekleyin.

Adım 4. Sitrik asit ekleyin

Kaseye yarım fincan sitrik asit ekleyin. Banyo bombalarını suya koyduğunuzda sitrik asit karbonatla reaksiyona girerek banyonuzda tadını çıkarabileceğiniz bir köpük oluşturur.

Adım 5. Malzemeleri iyice karıştırın

Kasenin içindekileri bir kaşıkla çırpın. Tüm kuru malzemelerin iyi bir şekilde birleştirilmesine ihtiyacınız var.

Adım 6. Bir sprey şişesine su koyun.

Küçük bir sprey şişesine 2 yemek kaşığı su koyun.

Su, karışımı birbirine bağlamasına yardımcı olsa da, çok fazlası köpüklü reaksiyonu başlatarak, işlem sırasında banyo bombalarının “büyümesine” veya genişlemesine neden olabilir. Bu onların düzensiz veya şekilsiz görünmelerine neden olur. Bu, banyo yaparken tadını çıkarabileceğiniz köpük miktarını büyük ölçüde azaltacaktır.

Adım 7. Zeytinyağı ekleyin

Ardından 2 yemek kaşığı zeytinyağını da sprey şişesine dökün. Zeytinyağı, banyo bombanıza nemlendirici bir nitelik kazandırır.

Adım 8. Uçucu yağ ekleyin

Sprey şişesindeki karışıma en sevdiğiniz uçucu yağdan 10 ila 12 damla ekleyin.

Aromatik yağlar uzun süredir terapötik etkiler için kullanılmaktadır. Esansiyel yağlar banyonuzu gerçekten rahatlatıcı hale getirebilir.

Sadece önerilen miktarda uçucu yağ ekleyin, karışımdaki çok fazla uçucu yağ cildi tahriş edebilir.

Adım 9. Gıda boyası ekleyin

Şimdi, gıda boyası ile biraz pratik yapmanız gerekebilir. Başlamak için, seçtiğiniz herhangi bir gıda boyasından 10-12 damla ekleyin.

Bir sonraki parti için, istediğiniz rengi elde etmek için kullandığınız renk miktarını değiştirebilirsiniz. Daha sonraki partilerde farklı bir renk kullanabilir veya hatta bir renk kombinasyonu deneyebilirsiniz.

Adım 10. Şişeyi sallayın

Kapağı sprey şişesine koyun ve malzemeleri iyice karıştırmak için iyice çalkalayın.

Bir sonraki adımda, bir sprey şişesi kullanmanın çözeltiyi toz karışımına eşit şekilde dahil etmeye nasıl yardımcı olduğunu göreceksiniz.

Adım 11. Solüsyonu kuru karışıma karıştırın.

Solüsyonu kaseye gezdirin ve karışımı kaşıkla katlayın. Yine, kabın içindekileri sürekli katlayıp karıştırırken çözeltiyi püskürtün. Bu, karışımda topakların oluşmasını önleyecektir.

Şişedeki tüm solüsyonları karışıma ekleyene kadar bu işlemi tekrarlayın. Karışımın bir kısmını avucunuza koyun ve sıkın. Kek yapıyorsa karışımınız kalıplara yerleştirilmeye hazırdır. Islak kum dokusuna sahip olmalıdır.

Adım 12. Kalıpları doldurun

Bu adım için, en sevdiğiniz şekillerin iki yarıya ayrılan kalıplarını isteyeceksiniz. Her iki yarıyı da karışımla doldurun. Karışımı kalıplara sıkıca paketlemek için kaşıkla veya parmaklarınızla bastırın.

Her iki yarım da karışımla dolana kadar tekrarlayın. Sonra yarımları bir araya getirin ve mühürlemek için sıkın.

Aynısını diğer kalıplarla da yapın.

Adım 13. Malzemenin yerleşmesine izin verin

Tavaların kenarlarından fazla hamuru parmaklarınızla çıkarın. Kaşıkların 1 ila 2 dakika dinlenmesine izin verin. Bu, malzemenin kalıpların şekline tam olarak yerleşmesine izin verecektir.

Adım 14. Banyo bombalarını çıkarın.

1-2 dakika sonra banyo bombaları yeterince ayarlanmalıdır. Küvet bombasını kalıptan çıkarmak için kalıba her iki taraftaki kalıba kaşıkla hafifçe vurun.

Kalıbın yarısını çıkarın. Ardından banyo bombasını diğer yarısından avucunuza yavaşça aktarın.

Banyo bombalarını diğer kalıplardan çıkarmak için işlemi tekrarlayın.

Adım 15. Banyo bombalarının kurumasını bekleyin

Sevimli ve sevimli banyo bombalarınızı 1-2 gün kurumaya bırakın. Kuruma süresi, bölgenizdeki atmosfere bağlıdır. Çok nemli bir iklimde yaşamıyorsanız 1 gün yeterli olacaktır. Kuru iken hafif bir havluyla örtün.

Banyo bombalarını selofana sarın ve hava geçirmez bir kapta saklayın. 2 ila 3 hafta içinde kullanın. Onları ne kadar uzun süre saklarsanız, uçucu yağların aroması o kadar zayıf olacaktır.

İpuçları

 • Maya enfeksiyonlarına yatkınsanız, mısır unu çıkarın ve önlem olarak ararot tozu ile değiştirin. Mısırın maya enfeksiyonlarını artırdığına inanılıyor.
 • Ellerinizi lekelemekten endişe ediyorsanız, koruyucu eldiven giyin.
 • Zeytinyağı yerine hindistancevizi, avokado, kayısı veya badem yağı gibi hoş bir nemlendirici yağ kullanılabilir.
 • Bakteri ürettiği için banyo bombalarınızda asla şeker kullanmayın. Epsom tuzu çok daha iyi bir alternatiftir ve detoksifiye edici faydalar sağlar.
 • Sıvıyı ekledikten sonra hızlı çalışın. Zaman önemli hale gelir.
 • Koku ve renk tamamen isteğe bağlıdır.
 • Daha küçük kalıplar kullanmak işlemi kolaylaştırabilir.
 • Yuvarlak banyo bombaları oluşturmak için bir köfte aleti de kullanabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*