Gri saçtan nasıl kurtulurum

Herkes kalın, parlak bir yeleyi sever   . Ama kimse erken gri saçları sevmez, değil mi?

Gri saç, zarif bir yaşlanmanın belirtisi olabilir, ancak hayatınızdaki tüm iyi şeyleri azalttığı için erken beyazlama kabul edilemez. Erken grileşme, sizi sosyal çevrenizde alay konusu haline getirebilir.

Saçtaki pigmentasyon, melanosit adı verilen özel pigment hücreleri tarafından üretilen melaninin bir sonucudur. Melanin üretimi önemli ölçüde yavaşlar veya yaşla birlikte tamamen durarak gri çizgiler oluşturur.

Yaşlanma saç beyazlamasının nedenlerinden biri olmasına rağmen, diğerlerinin yanı sıra kalıtsal yatkınlık ve stresli bir yaşam tarzı gibi faktörler erken beyazlamaya neden olabilir.

Erken gri saç, sigara içimi veya vitamin ve mineral eksikliği olan diyetlerden de kaynaklanabilir. Koşullar  tıbbi  anemi olarak  , yumrulu skleroz veya hipertiroidi da erken yaşlanma katkıda bulunabilir. Stres, erken yaşlanmada da önemli bir faktör olabilir.

Gri saçlarınızı koyu renklerle kaplamak harika bir seçenek gibi görünse de saçınız için en iyisi değil. Amonyak içeren çoğu kozmetik boya  saçı kurutabilir.

Saçınızı kozmetik boyalarla renklendirmek pahalı olabilir. Ayrıca bu saç renkleri sadece gri saçları kaplar, engellemez.

Gri saçtan kurtulmak için 5 çare

Erken yaşlanmayı önlemek için doğru bir yaklaşım, doğal ilaçlar kullanmak olacaktır. Gri saçları azaltmaya yardımcı olacak bazı basit yöntemler.

Yöntem 1: Hint bektaşi üzümü kullanma

Amla  veya Hint bektaşi üzümü erken yaşlanmayı azaltmaya yardımcı olan en faydalı olanıdır. Diğer besinler arasında C vitamini, ağaç kavunu ve tanenlerle yüklüdür, bu da onu antioksidanlar açısından zengin kılar. Saçın güçlenmesine ve kalınlaşmasına yardımcı olur

Amla  , melanin üretimini artırarak saç pigmentasyon sürecini canlandırır; aynı zamanda doğal bir boya görevi görür. Saçınızın grileşmesini önlemek için yağını, taze hamurunu veya suyunu kullanabilirsiniz.

Hint bektaşi üzümü suyu ve tatlı badem yağı karışımı, güçlü ve hazırlaması kolay bir çare. Tatlı badem yağı, saçın erken beyazlamasını da yavaşlatmaya yardımcı olur.

E vitamini yönünden zengin olduğu için saçı besler ve  büyümesini destekler  .

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Hint bektaşi üzümü suyu (pigmentasyonu artırır) – 1 yemek kaşığı
 • Tatlı badem yağı (saçı besler) – 1 yemek kaşığı
 • Pamuk topu

Adım 1. Hint Bektaşi Üzümü Suyu ile Tatlı Badem Yağı birleştirin

 • Küçük bir kapta 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı alın.
 • 1 yemek kaşığı Hint bektaşi üzümü suyu ekleyin.
 • Sıvıları iyice karıştırın.

Adım 2. Karışımı gri saça uygulayın.

 • Karışımı bir pamuk yardımıyla gri saçınıza tamamen kaplayarak uygulayın. Karışımı saç derinize masaj yaparak da uygulayabilirsiniz.
 • Saçınızda yaklaşık bir saat kalmasına izin verin.
 • Bundan sonra saçınızı suyla durulayın.

Önemli sonuçlar elde etmek için bu ilacı en az 2-3 hafta boyunca haftada iki kez uygulayın.

Yöntem 2: Blackstrap melası kullanma

Blackstrap pekmezi, erken yaşlanmayı azaltmak için de kullanılabilir. Erken yaşlanmayı önlemek için ağızdan alınabilir veya topikal uygulama olarak kullanılabilir.

Blackstrap pekmezi, özellikle doğal bir esmerseniz veya gri saçlarınız doğru beslenme eksikliğinden kaynaklanıyorsa harikalar yaratabilir.

Blackstrap pekmezi, B6 vitamini ve bakır, demir, çinko ve selenyum gibi minerallerle dolu beslenme merkezleridir. Pekmezde bulunan antioksidanlar, kirlilik, kimyasallar ve aşırı güneşe maruz kalma nedeniyle serbest radikal hasarını önler.

Tek Adımda Tedavi: Saçın Erken Grileşmesini Durdurmak İçin Pekmez İçebilirsiniz

 • 1 çorba kaşığı pekmezi ılık suya veya süte karıştırıp için.
 • Her gün 1 tatlı kaşığı karaçam pekmezi tüketerek başlayabilir ve kademeli olarak 1 çorba kaşığı kadar çıkabilirsiniz.
 • Pekmezi ayrıca pişirme veya yemek pişirmede tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz.
 • Güçlü tadına dayanamıyorsanız, haftada üç kez topikal uygulamayı tercih edin.

3 hafta içinde önemli bir değişiklik gözlemlenebilir.

Yöntem 3: Soğan Suyu Kullanın

Soğan suyu, gri saçlardan kurtulmak ve onu uzak tutmak için kötü kokulu ama etkili bir çare.

Saçta grileşme, soğanda bol miktarda bulunan katalaz enziminin eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir, bu nedenle sıkmak uygulamayı kolaylaştırır.

Saç köklerinde ve kafa derisinde hidrojen peroksit birikimi de saçın incelmesine ve grileşmesine neden olabilir. Katalaz enzimi, saç rengi kaybını azaltmaya yardımcı olan hidrojen peroksit oluşumunu nötralize etmeye yardımcı olur.

Soğan suyu da saç dökülmesine karşı savaşmaya yardımcı olabilir   .

Adım 1. Soğanı püre haline getirin

 • Doğranmış soğanı püre haline gelene kadar blenderden geçirin.
 • Püre haline getirilmiş soğanları küçük bir kasenin üzerine tülbent setine koyun.

Adım 2. Soğan suyunu çıkarın ve gri saçınıza uygulayın.

 • Tülbentleri bağlayıp soğan suyunu kaseye sıkın.
 • Soğan ezmesini sıkmak için ince bir ağ süzgeci kullanabilir veya sadece ellerinizle sıkabilirsiniz.
 • Bir pamuk yardımıyla soğan suyunu saçınıza ve saç derinize uygulayın.
 • Soğan suyunu soğuk suyla durulamadan önce en az yarım saat saçınızda bırakın.

Umut verici sonuçlar elde etmek için 5-6 hafta boyunca bu ilacı günlük olarak uygulayın.

Yöntem 4: Diyet kullanın

Beslenme eksikliği saçın erken grileşmesinin ana nedenlerinden biri olduğu için uygun bir diyet uygulayarak saç renginizi geri kazanabilirsiniz.

Yetersiz beslenme, saç pigmentasyonundan sorumlu olan melanositlerin işlevini engelleyen yavaş bir bağışıklık sistemine neden olur.

Vücudunuzun eksikliklerini tamamlamak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için besleyici bir diyeti bir araç olarak kullanabilirsiniz.

B ve C vitaminleri ve bakır, demir, çinko, iyot ve selenyum gibi mineraller açısından zengin besinler yiyin. Diyetiniz ayrıca folik asit ve enzim katalazını da desteklemelidir.

Kirleticiler ve kimyasallara maruz kalmak vücutta serbest radikallere veya oksidanlara yol açabilir. Bu serbest radikaller melanositlere zarar verebilir ve melanin üretimini durdurarak gri saça neden olabilir.

Antioksidanlar açısından zengin yiyecekler yemek, serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye ve melanositleri canlandırmaya yardımcı olabilir.

 • Bol bol taze meyve ve sebze yemek size gerekli vitamin ve mineralleri sağlayabilir. Özellikle yapraklı yeşillikler size folik asit sağlar. Taze ve bütçeye uygun yerel ürünleri tercih edin.
 • Yağsız et, tavuk, yumurta ve balık gibi kolayca sindirilebilen protein açısından zengin yiyecekler yiyin.
 • Özellikle mineral takviyesi yapmanız gerekiyorsa, deniz ürünleri, kabuklu deniz ürünleri, istiridye ve karides gibi kabuklu deniz hayvanlarını tercih edin. Takviyeler sentetik değil gıda bazlı olmalıdır.

Ayrıca fazla şekerin yanı sıra çok fazla kafein, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar tüketmekten de kaçınmalısınız. Bunlar zamanla bağışıklık sistemini etkiler ve gri saç gibi sorunlara yol açar.

Fazla şeker vücudunuzdan mineralleri çekerek saçınızı ve saç derinizi ihtiyaç duydukları minerallerde eksik bırakır.

Yöntem 5: stressiz kalmak

Günlük yaşam tarzı bazen hem fiziksel hem de zihinsel olarak stresli olabilir. İşle ilgili stres neredeyse tüm yetişkinler için yaygındır.

Stres ayrıca sosyal, ailevi ve ekonomik koşullardan da kaynaklanabilir. Öğrenciler çalışma ile ilgili stres yaşayabilir.

Stres, grileşmenizin nedeni olmasa da, stres zamanla bağışıklık sisteminizi zayıflatabileceğinden süreci hızlandırabilir.

Stressiz kalmak  , gri saçları önlemenin başka bir yoludur. Söylemesi yapmaktan daha kolay olsa da, kesinlikle deneyebilirsiniz.

 • Stresin kaynağını bulun ve durumu yönetmeye çalışın.
 • Stresle baş ederken olumlu bir tavır takın.
 • İstenmeyen durum ve sorunlarla mümkün olduğunca sakin bir şekilde başa çıkın.
 • Beslenmenize ve diyetinize dikkat edin. Aşırı kafein ve alkol alımından kaçının.
 • Yoga, meditasyon ve akupunktur gibi rahatlatıcı teknikleri deneyin.
 • Nefes egzersizleri kaygıyı azaltabilir  ve stresli durumlarda sakin kalmanıza yardımcı olabilir .
 • Evinize organik lavanta esansiyel yağı sürün. Yağı güzel bir sıcak banyoya da ekleyebilirsiniz.

Kendi kendine yardım tekniklerinden hiçbirinin saçların beyazlamasını engellemediğini fark ederseniz, bir stres danışmanına danışabilir veya bir stres yönetimi dersi alabilirsiniz.

Ek ipuçları

 • Çörek otu pekmezini ağızdan almak istiyorsanız, ılık süt veya su kullanın. Müshil özelliği olduğu için 1 çorba kaşığı veya daha azı ile başlayın. Sizi uyanık tutabileceği için yatmadan önce almaktan kaçının.
 • Kokuyu kontrol etmek için taze sıkılmış limon suyunu soğan suyuyla karıştırabilirsiniz. Soğan kokusunu tamamen yok etmez ama yumuşatır. Aynı zamanda sağlıklı büyümeye yardımcı olarak saç köklerinizin sağlığını da iyileştirecektir.
 • Ayrıca harici uygulama için siyah çay, kahve, adaçayı, catechu, sabun fıstığı ve ebegümeci yapraklarını deneyebilirsiniz. Doğal boyalar gibi davranırlar ve düzenli uygulama gerektirirler, ancak yan etkileri yoktur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*