Acı çekmeden şeytan tırnaklarından nasıl kurtulurum

Üvey babanız varsa, ellerinizi saçınızın arasından geçirmek veya kıyafet değiştirmek gibi normal eylemler acı verici bir deneyime dönüşebilir. Tüm hızıyla düşüş ve hemen köşede kışla birlikte, özellikle kuru iklimlerde ortaya çıkan bu sorunu çözmek zorunlu hale geldi.

Şeytan tırnaklar, tırnakların yan tarafındaki tırnak etlerinden veya yanal kırışıklıklardan çıkan küçük iplikler veya cilt kıymıklarıdır.

Cildi soyduktan sonra, tırnak genellikle sonunda ölü ve sertleşerek saç tellerine ve çeşitli kumaşlara takılmasına neden olur. Hala canlı, kırık cilde bağlı olan üvey baba, her takıldığında çok acı çekiyor. Şeytan tırnakları, sokmalar ve ısırıklar nedeniyle hasar görmüş gerçek tırnak plağının bir parçası olabilir.

Herhangi bir kırık cilt gibi, şeytan tırnaklar da, özellikle de göz ardı edilirlerse enfekte olabilir. Bir enfeksiyon şeytan tırnağındaki ağrıyı ve şişliği artırır ve ayrıca irin oluşumuna da yol açabilir.

Titiz bir bakım rejimini uyguladıktan sonra bile herkesin üvey babası olabilir. Ancak genellikle hava koşullarının neden olduğu kuruluk nedeniyle oluşurlar. Sert kimyasallara maruz kalmak da tırnak etlerini kurutabilir ve şeytan tırnaklarına neden olabilir. Kötü manikür ve tırnak yeme, tırnak etlerine yakın ciltte yırtıklara yol açabilir ve bu da şeytan tırnaklarına dönüşebilir.

Ağrılı şeytan tırnağına karşı en iyi savunma, bir tane oluştuğunu her hissettiğinizde tedaviye başlamaktır. Anahtar, tüm tırnak alanını nemli tutmaktır. Nadiren yan etkileri olduğundan ve acı çekmeden korunmalarına yardımcı olduklarından, şeytan tırnağıyla baş etmenin en iyi yolu doğal tedavilerdir.

İşte acı veren üvey ebeveynleri tamamen iyileştirmek için altı yöntem.

Yöntem 1: Epsom tuzu kullanın

Ağrılı veya enfekte bir şeytan tırnağıyla uğraşıyorsanız, yarayı temizlemek ve iyileşme sürecini başlatmak için bir Epsom tuzu tedavisi şarttır. Epsom tuzu, bölgeyi dezenfekte etmeye ve toksinleri ciltten uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Bu, şeytan tırnaklarından kaynaklanan ağrı ve iltihabı hafifletmeye önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Bir Epsom tuzu banyosu, cildinizin daha sonra uygulamaya karar verdiğiniz merhemi daha iyi emmesine yardımcı olabilir.

Adım 1. Epsom tuzunu ılık suda karıştırın

 • Bir bardak ılık suya 1 çorba kaşığı Epsom tuzu ekleyin ve iyice karıştırın.

Adım 2. Ellerinizi tuzlu suya batırın.

 • Ellerinizi kaseye koyun ve şeytan tırnaklarını tuzlu suya tamamen batırın.
 • Tırnak bölgelerinin 15-20 dakika ıslanmasına izin verin.
 • Ellerinizi yumuşak bir havluyla kuruladıktan sonra, iyileşme sürecini hızlandırmak için şeytan tırnaklarında tercih ettiğiniz herhangi bir merhemi kullanabilirsiniz.

Tırnak bölgesi tamamen iyileşene kadar ilacı günde iki kez, özellikle yatmadan önce tekrarlayın.

Yöntem 2: E vitamini yağı kullanın

E vitamini yağı, cilt bakımı için en popüler ilaçlardan biridir. Tırnak yatağını yumuşatır ve nemini geri kazandırır. Şeytan tırnaklarının deri yırtılmalarını iyileştirir ve gelecekteki şeytan tırnağını önler.

E vitamini yağında bulunan antioksidanlar ayrıca tüm tırnak bölgesini kirlilik ve sert kimyasalların neden olduğu hasarlardan korur. Ek olarak, E vitamini yağı, bölgedeki kan dolaşımını artırarak iyileşme sürecini hızlandırır.

Herhangi bir eczaneden veya eczaneden E vitamini yağı alabilirsiniz. Ayrıca kapsül formunda da bulabilirsiniz. Bu durumda yağı çıkarmak için kapsülü sökmeniz gerekecektir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • E vitamini kabul eder

Tek adımlı tedavi: Şeytan tırnağınıza E vitamini yağı uygulayın

 • Şeytan tırnağınıza pamukla ince bir tabaka E vitamini yağı sürün.
 • Yağı sadece şeytan tırnaklarına değil, tırnaklar, tırnak etleri ve yan tırnak kıvrımları da dahil olmak üzere tüm tırnak bölgesine uyguladığınızdan emin olun.

Tırnak bölgesi tamamen iyileşene ve yeterince sulu görünene kadar aktiviteyi tekrarlayın.

Yöntem 3: Aloe vera kullanın

Cilt bakımı söz konusu olduğunda mucizevi tedavi yoktur, ancak aloe vera yaklaşır. İyileştirici ve yenileyici hüneri, en çaresiz durumlarda bile harikalar yaratabilir. Aloe vera jeli şeytan tırnaklarındaki hasarlı cildi iyileştirip onarabilir ve yeni cilt büyümesini hızlandırabilir.

Doğrudan bitkiden elde edilen taze aloe vera jeli tavsiye edilirken, paketlenmiş aloe vera jeli de kullanabilirsiniz. Çok fazla katkı maddesi içermeyen bir çeşidi arayın. Eklenen kokuların çoğu, probleminizi daha da kötüleştirebilecek alkol içerir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Aloe vera jel

Tek adımlı tedavi: Şeytan tırnağını iyileştirmek için aloe vera jeli uygulayın

 • Şeytan tırnağınızın üzerine bol miktarda taze aloe vera jeli sürmek için pamuk kullanın.
 • Yıkamadan önce cildi tamamen emmesi için en az 30 dakika bekletin. En iyi sonuçlar için yatmadan önce uygulayın ve gece boyunca bırakın.

Hızlı bir iyileşme için bu ilacı günde 2 veya 3 kez tekrarlayın. Taze aloe vera jelinin bir diğer avantajı da günde istediğiniz kadar uygulayabilmenizdir.

Yöntem 4: DIY manikür yumuşatıcı kullanın

Şeytan tırnaklarından sık sık muzdaripseniz, kütikül yumuşatıcı çok yardımcı olabilir. Pahalı manikür kremlerine para harcamak yerine, tırnaklarınızın sağlığını iyileştirmek ve tırnak etlerini yumuşatmak için bu ev yapımı manikür yumuşatıcısını yapabilirsiniz.

Nemlendirici ve antioksidan özellikleriyle bilinen zeytinyağı, bu kütikül yumuşatıcının temelini oluşturur. Diğer bileşenler arasında hindistancevizi yağı, gliserin ve okaliptüs uçucu yağı bulunur.

Hindistan cevizi yağı çok hafiftir ve iyileştirici ve antibakteriyel özelliklerini verirken yağ karışımını ağırlaştırmaz. Gliserin, doğal bir nemlendirici görevi görür.

Okaliptüs esansiyel yağı ağrıyı ve iltihabı azaltır. Ayrıca şeytan tırnaklarında herhangi bir enfeksiyonla savaşır ve önler.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 

 • Zeytinyağı – 2 yemek kaşığı
 • Hindistan cevizi yağı – 1 yemek kaşığı
 • Gliserin – 1 yemek kaşığı
 • Okaliptüs uçucu yağı – 5 damla
 • Bir kapta ılık su
 • Yumuşak havlu

Adım 1. Zeytinyağını ısıtın

 • Mikrodalgada güvenli bir kaseye ve mikrodalgaya 30 saniye boyunca 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyun. Ilık yağ cilde daha iyi nüfuz eder.

Adım 2. Zeytinyağını diğer malzemelerle karıştırın.

 • Şimdi sıcak zeytinyağını küçük bir kaseye dökün.
 • 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ekleyin.
 • Ardından 1 yemek kaşığı gliserin ekleyin.
 • Ayrıca 5 damla okaliptüs esansiyel yağı ekleyin.
 • Yağları iyice karıştırın.

Ev yapımı manikür yumuşatıcınız hazır. Bu tarif, size kolaylık sağlamak için önceden yapılabilir.

Adım 3. Ellerinizi sıcak bir banyo yapın

 • Ellerinizi 10 ila 15 dakika boyunca bir kase ılık suda bekletin.
 • Ellerinizi yumuşak bir havluyla kurulayın.

Adım 4. Kütikül yumuşatıcı uygulayın

 • Nemi kapatmak ve şeytan tırnağının iyileşmesini hızlandırmak için kütikül yumuşatıcı uygulayın.

Üvey anne babanızdan kurtulana kadar bu etkinliği günde iki kez tekrarlayın. Bu aktiviteyi haftalık el bakımı rejiminize dahil edin ve üvey ebeveynlere sonsuza dek veda edin.

Yöntem 5: Yoğurt kullanın

Saçınıza veya giysilerinize üvey baba gibi hissettiğinizde, yapmanız gereken tek şey buzdolabınızda yoğurt aramaktır. Yoğurtta bulunan probiyotikler veya sağlıklı bakteriler şeytan tırnaklarındaki iltihabı hafifletmeye yardımcı olur.

Yoğurtta bulunan laktik asit ayrıca pul pul dökülür ve temizlenir, bu da cildin yenilenmesine neden olur. Yoğurt ayrıca bölgeyi nemlendirir ve cildin iyileşmesini destekler.

Tek adımlı tedavi: yoğurt uygulayın ve masaj yapın

 • Şeytan tırnağına biraz yoğurt sür.
 • Yoğurdu şeytan tırnağının etrafına iyice masaj yapın.

Şeytan tırnağı tamamen iyileşene kadar bu ilacı günde iki kez tekrarlayın.

Yöntem 6: Vazelin Kullanın

Şeytan tırnağını iyileştirmek söz konusu olduğunda vazelin gerçekten harikalar yaratabilir. Bir tutam güvenebileceğiniz kentsel çarelerden biridir. Petrol jeli, nemlendirici ve bir arada merhem olan en eski ve en karlı ürünlerden biridir. Nemi kapatır ve cildi tamamen nemli tutar, böylece iyileşme sürecini destekler.

Tek adımlı tedavi: petrol jölesi ile tüy sarkık

 • Tüm tırnak bölgesini kaplamanın yanı sıra petrol jölesini şeytan tırnaklarınıza sürün.
 • Jelatinin cilde nüfuz etmesine izin vermek için tırnak bölgesine hafifçe masaj yapın.

Şeytan tırnaklarını tamamen iyileştirmek için aktiviteyi günde birkaç kez tekrarlayın. Ayrıca petrol jölesi kaplı parmağınızı örtmek için bir parça gazlı bez kullanabilir ve hızlı iyileşme için gece boyunca bırakabilirsiniz.

İpuçları

 • Aloe vera, E vitamini yağı, yoğurt, vazelin veya balın düzenli kullanımı tırnak etlerinizi nemlendirebilir ve şeytani tırnaklarını önleyebilir.
 • Zeytinyağını ısıtmak için soba kullanıyorsanız çift kazan kullanın.
 • Asla bir şeytan tırnağını ısırmayın, çekmeyin veya çekmeyin. Enfeksiyona neden olabilir. Bunun yerine, şeytan tırnağını bir tırnak makası veya manikür makası ile cilde mümkün olduğunca yakın kesin.
 • Şeytan tırnağınız olduğunda, kimyasallara maruz kalmamak için temizlik sırasında eldiven giyin.
 • Tırnaklarınızın  ve tırnak etlerinizin sağlığını iyileştirmek için B vitamini, kalsiyum ve demir açısından zengin bir diyet  yapın .

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*