Facebook’ta bir grup nasıl yapılır

Facebook’u bir süredir kullanıyorsanız, muhtemelen bir veya iki gruba katıldınız. Harry Potter hayranlarından en sevdikleri film, kitap veya TV şovu hakkında gruplara katılan tüm hayranlara, Facebook’ta herkes için bir şeyler var.

Facebook üzerinden halihazırda mevcut olan tüm gruplardan daha da iyisi, herkesin yeni bir grup oluşturabilmesidir.

Öyleyse, sizi Yüzüklerin Efendisi grubundan reddeden yöneticilerden intikam alma zamanı, çünkü siz de bir Harry Potter hayranıydınız.

Bu eğitimle, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi hayranlarının, hatta Buz ve Ateş Şarkısı hayranlarının bile bir araya gelebileceği özel bir grup oluşturabilirsiniz.

Facebook grubu oluştur

Facebook, işleri sizin için kolaylaştırmak için kullanıcı arayüzünü düzenli olarak günceller. Bu nedenle, bir grup sayfası oluşturmanın basit ve anlaşılır olmasına şaşmamalı.

Adım 1. Facebook’a giriş yapın

Www.facebook.com web sitesini açın ve   oturum açmak için kullanıcı adınızı (cep telefonu numarası veya e-posta adresi) ve şifrenizi girin.

Adım 2. “Grup Oluştur” u tıklayın

Facebook ana sayfanız tamamen yüklendiğinde, “Grup Oluştur” seçeneği için sol panelde Gruplar’a bakın ve üzerine tıklayın.

Adım 3. “Yeni grup oluştur” penceresi

Ön planda Grup Adı, Üyeler, Sık Kullanılanlar ve Gizlilik gibi seçeneklerle bir “Yeni Grup Oluştur” penceresi açılacaktır.

Adım 4. Ayrıntıları girin

Grup adı, ilk üyelerin listesi ve tercih ettiğiniz gizlilik ayarları gibi gerekli bilgileri doldurun. Gizlilik seçenekleri iyi açıklanmıştır. Size en iyi görüneni seçin.

Bir grubun gizlilik ayarlarını gelecekte istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, böylece şu anda yaptığınız seçime sonsuza kadar kilitlenmeyeceksiniz. “Oluştur” u tıklayın.

Adım 5. Grup için bir simge seçin

“Bir Simge Seçin” penceresi görünecektir. Listeden grubunuzu temsil eden bir simge seçin ve “Tamam” ı tıklayın.

Üyelerin Facebook ana sayfalarındaki grup listelerinde grup adının yanında simgesi görünecektir. Bir simge istemiyorsanız, açılır pencerenin sol alt köşesindeki “Atla” yı tıklayarak bu seçeneği atlayabilirsiniz.

Grubunuz oluşturuldu.

Grubu şu anda canlı ve tam anlamıyla çalışıyor. Grup için zaten bir simge seçtiyseniz, grup bilgi çubuğu 1/3 oranında dolu görünecektir. Grup bilgi çubuğu% 100 tamamlanana kadar grup ayrıntılarını eklemeye devam edin.

6. Adım. Bir açıklama ekleyin

Grubun amacınızı ve rollerinizi içeren kısa bir açıklamasını girmek için “Açıklama Ekle” yi tıklayın, böylece diğer kişiler katılmadan önce grubunuzun ne hakkında olduğunu anlayabilir.

7. Adım Bir kapak fotoğrafı yükleyin

Grubunuz için uygun olduğunu düşündüğünüz bir başlık fotoğrafı eklemek için “Kapak fotoğrafı ekle” veya “Fotoğraf yükle” yi tıklayın.

Bir “Dosya Yükleme” penceresi açılır, görüntüye göz atın ve seçin, ardından “Aç” ı tıklayın.

Adım 8. Kapak fotoğrafını ayarlayın ve kaydedin

Fotoğraf, kapak fotoğrafı alanında görünecektir. Fotoğraftan en iyi şekilde yararlanabilmek için onu sürükleyip yeniden konumlandırmak üzere fotoğrafta herhangi bir yeri tıklayın ve ardından “Değişiklikleri Kaydet” i tıklayın.

Grubunuzun temel kurulumu tamamlandı  .

Grubu özelleştirme

Daha fazla insanı çekmek için, özel e-posta ve web adresleri, bir grup türü, etiketler veya içerik yayınlama izni gibi birkaç ayrıntı daha eklemeniz gerekir.

Grubunuzun konusu olarak tanımladığı benzer konularla ilgilenen kişilere grubunuzun görünürlüğünü artırmaya yardımcı olur.

Adım 1. “Grubu düzenle” ayarlarına gidin

Kapak fotoğrafının sağ alt tarafında, Bildirimler düğmesinin yanındaki üç nokta düğmesini (“…”) tıklayarak seçeneklerin açılır menüsünü açın. “Grup Ayarlarını Düzenle” yi seçin.

Adım 2. Bir grup türü ekleyin

“Bir grup türü seçin” düğmesini tıklayın.

Doğru seçeneği seçin ve “Onayla” yı seçin.

Adım 3. Üyelik onayı gereksinimlerini ayarlayın

Siz olan grup sayfası yöneticisinin, gruba katılmak isteyen her yeni kişiyi onaylaması gerekip gerekmediğini belirleyin. Tercih ettiğiniz onay seçeneğinin yanındaki yuvarlak radyo düğmesini tıklayın.

Adım 4. Grubun e-posta ve web adreslerini özelleştirin.

Özel e-posta ve web adresleri için, E-posta ve Web Adresi bölümündeki “Özel Adres” düğmesini tıklayın.

Küçük bir pencere açılacaktır. İstenen adı girin ve “Özel adres” düğmesini tıklayın. (Web adresi ayrı bir web sitesi için değildir. Facebook grup sayfanızın URL’sidir.)

Özel bir e-posta adresi oluşturmak, üyelerin e-posta yoluyla birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olur. E-postanız bir gönderi olarak, e-posta bildirimlerine verilen yanıtlar ise grubun haber akışında yorumlar olarak yayınlanır.

Adım 5. Gruba etiket ekleyin

“Etiketler” bölümünde, başkaları Facebook’ta sizinki gibi sayfaları aradığında sıralamanızı artırmak üzere grubunuzun neyi temsil ettiğini gösteren anahtar kelimeler ekleyin.

Adım 6. İçerik Yayınlama İzinlerini ve Onaylarını Belirleyin

Herhangi bir üyenin grup sayfasında mı yoksa sadece sayfa yöneticilerinin mi gönderi oluşturmasını istediğinizi belirleyin. Yalnızca yöneticilerin sayfaya gönderi göndermesine izin vermeyi seçerseniz, üyeler yine de gönderileri beğenebilir ve yorum yapabilir.

Hem üyelerin hem de yöneticilerin sayfaya gönderi göndermesine izin vermeyi seçerseniz, bir sayfa yöneticisinin, yayınlamadan önce üyeler tarafından oluşturulan tüm gönderileri gözden geçirmesini talep etme seçeneğiniz vardır.

Tercih ettiğiniz seçeneğin yanındaki yuvarlak radyo düğmesini tıklayın.

Bu ek onay adımını istiyorsanız “Onay yayınla” bölümündeki onay kutusunu seçin.

Adım 7. Ayarlarınızı kaydedin

Seçimlerinizi gözden geçirin ve “Kaydet” i tıklayın.

Gruba üye ekleyin

Grubu oluşturduktan sonra, sayfanızın konusuyla ilgilenen ve grubunuza mutlu bir şekilde katılacak kişileri tanıyorsanız, onları doğrudan ekleyebilirsiniz.

Adım 1. “Üyeler” sekmesine tıklayın

Kapak fotoğrafının altındaki seçeneklerde görünen “Üyeler” sekmesine tıklayın.

Adım 2. “Ekle” düğmesini tıklayın

Üyeler sekmesinde, ekranın sağ köşesindeki “Ekle” düğmesine tıklayın.

Adım 3. Üyeleri seçin ve ekleyin

Gruba kişi eklemek için küçük bir pencere açılacaktır.

Arkadaşlarınızın adlarını girin veya açılır listeden seçin, ardından “Ekle” yi tıklayın.

Adım 4. Eklenen üyeler görüntülenir

Grubunuza eklediğiniz arkadaş veya arkadaşlar üye listesinde görünecektir.

Grup üyelerini kaldır

Birisi sizin ve diğer grup üyelerinin başını ağrıttıysa, bu kişi gruptan kolayca atılabilir. Sadece şu basit adımları takip edin.

Adım 1. “Üyeler” sekmesine tıklayın

Kapak fotoğrafının altında listelenen seçeneklerden “Üyeler” sekmesine tıklayın.

Adım 2. Üye adının yanındaki “Dişli” simgesine tıklayın

Üyeler sekmesinde, her üyenin adının sağında bir “dişli” simgesi göreceksiniz. Bir açılır menüyü görüntülemek için üzerine tıklayın ve “Gruptan kaldır” ı seçin.

Adım 3. Silme işlemini onaylayın

Bir Sil mesajı görünecektir. Üyeyi gruptan çıkarmak için “Onayla” yı tıklayın.

Üyeleri grup yöneticileri yapın

Grubu yönetmenin iş yükünü bölmek isterseniz, istediğiniz kadar yönetici ekleyebilirsiniz, Facebook bir sınır belirtmez.

Adım 1. “Üyeler” sekmesine tıklayın

Kapak fotoğrafının altında listelenen seçeneklerden “Üyeler” sekmesine tıklayın.

Adım 2. Üye adının yanındaki “Dişli” simgesine tıklayın

Üyeler sekmesinde, her üyenin adının sağında bir “dişli” simgesi göreceksiniz. Açılır menüyü görüntülemek için üzerine tıklayın ve “Yönetici Yap” ı seçin.

Adım 3. Grup yöneticisini onaylayın

Grup yöneticisi eklemek için bir mesaj görünecektir. Üyeyi grup yöneticisi yapmak için “Yönetici Yap” ı tıklayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*