Ayakkabı kokusundan nasıl kurtuluruz (10 popüler yöntemi denedik)

Hepimiz birinin kokan ayakkabılarından yayılan çürük kokuyu alan taraftayız. Mide bulantısına neden olan güçlü koku, acı bir deneyimdir. Ancak suçlu sizseniz, bundan kaçınmak imkansızdır. Sonunda hayati bir tehlike haline gelir.

Hoş olmayan kokular doğal bir caydırıcıdır. Kokan ayakkabılarınızın kokusu, bir odayı hayal ettiğinizden daha hızlı temizler. Sosyal yaşamınızı etkiler ve arkadaşlarınız, aileniz, meslektaşlarınız ve diğer tanıdıklarınızla ilişkilerinizi engeller. Özellikle sosyal çevrenizin alay konusu olursanız, bu bir utanç kaynağı olur.

Bakteriler ve mantarlar, ayakkabılarınızdaki kötü kokunun ana nedenidir. Ayaklarınız uzun süre ayakkabınızın içinde kalır. Bu, temelde bakteri ve mantarlar için en mutlu yer olan kapalı bir alanda çok fazla terle sonuçlanır. Sporcunun ayağı gibi temel koşullar da bir neden olabilir.

Muhtemelen, bu sorunu hiç çözmeye çalışmadınız ya da çözdüyseniz, kötü koku yüzünden savaşı kaybettiniz. Bu sefer doğru rehberlik ve kararlılıkla, bu sorunu kökten çözebilmelisiniz.

İşte ayakkabılardaki kokuyu hızla gidermek için on popüler yöntem. Yöntemlerden bazıları kokuyu emerek çalışır, diğerleri kokuya neden olan bakteri ve mantarlara saldırarak sorunu kökünden çözer ve hatta bazıları ayakkabılara hoş bir koku verir.

 • Yöntem 1: Sedir ağacı talaşı kullanma
 • Yöntem 2: Uçucu Yağ Kullanın
 • Yöntem 3: Sirke kullanın
 • Yöntem 4: Siyah çay poşetleri kullanın
 • Yöntem 5: Kabartma tozu kullanın
 • Yöntem 6: Kahve çekirdeklerini kullanma
 • Yöntem 7: Portakal kabuğu kullanın
 • Yöntem 8: Gargara kullanın
 • Yöntem 9: Antifungal ayak pudrası kullanmak
 • Yöntem 10: Kurutulmuş Adaçayı Yaprakları Kullanın

Tüm yöntemler için ilk adım

Aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanmadan önce ayakkabı bağcığınızı çıkarın. Bu, ayakkabılarınızı açmanıza ve üzerinde kolayca çalışmanıza izin verecektir.

Bu aynı zamanda ayakkabı bağlarınızı temizlemek için de iyi bir zamandır. Bunları yıkayın veya gerektiği gibi havalandırın.

Yöntem 1: Sedir ağacı talaşı kullanma

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kağıt havlu
 • Sedir ağacı talaşı

Adım 1. Sedir ağacı yongalarını bir kağıt havluya koyun

Bir kağıt havlu üzerine biraz sedir ağacı talaşı koyun. Küçük, düz bir paket yapmak için katlayın. Her ayakkabı için bir tane yapın.

Sedir ağacı aromatiktir ve aynı zamanda harika bir deodoranttır. Sedir ağacı yongaları ve talaşı, evcil hayvanların dışkılarından gelen güçlü ve hoş olmayan kokuları emmesi için yatak örtüsü gibi çeşitli kokulu durumları gidermek için kullanılır. Ayakkabılarınızın üzerindeki pis kokuyu gidermede kesinlikle başarılı olacaklar.

Adım 2. Paketleri ayakkabıların içine koyun.

Paketleri tamamen ayakkabıların içine yerleştirin.

Adım 3. Bir gecede veya daha uzun süre bırakın

Tahta talaşlarını ayakkabının içinde bir gece veya yaklaşık 12 saat tutun ve ertesi gün sonuçları inceleyin. Hoş olmayan koku biraz geçerse, cipsleri birkaç saat daha ayakkabıda bırakın.

Yöntem 2: Uçucu Yağ Kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Esans

Adım 1. Ayakkabınıza herhangi bir uçucu yağdan birkaç damla damlatın

Ayakkabınızın her yerine uçucu yağ damlatın. Bu örnekte nane yağı kullanıyoruz, ancak sizin için mevcut olanı kullanabilirsiniz.

Uçucu yağlar antimikrobiyaldir. Koku, bakteri ve mantarların kaynağına saldırır ve hoş bir koku ile ayakkabıları yeniler.

Yöntem 3: Sirke kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Beyaz sirke
 • Su
 • Küçük sprey şişesi

Adım 1.% 50 Beyaz Sirke Çözeltisi yapın

Beyaz sirke aynı zamanda ayakkabılarınızdaki hoş olmayan kokuları yok etmenin harika bir yoludur. Küçük bir sprey şişesinde eşit miktarda beyaz sirke ve suyu karıştırın.

Adım 2. Çözeltiyi ayakkabıların üzerine püskürtün ve havayla kurumaya bırakın.

Beyaz sirke solüsyonunu ayakkabının içine ve dışına püskürtün. Ayakkabıların kurumasını bekleyin. Beyaz sirke kokusu sizi tiksindiriyorsa endişelenmeyin. Sirke kokusu havalandırdıktan sonra dağılır.

Yöntem 4: Siyah çay poşetleri kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Siyah Çay Poşetleri – 4

Adım 1. Gece boyunca her ayakkabının içine çay poşetlerini yerleştirin

Her ayakkabının içine 2 poşet çay yerleştirin. Bunları ayakkabıların parmak kısmına doğru itin, çünkü en büyük problem burasıdır. Kokuları emmesi için çay poşetlerini gece boyunca veya yaklaşık 12 saat ayakkabıların üzerinde bırakın.

Çay havadaki nemi kolayca emer, bu nedenle çay hava geçirmez kaplarda saklanır. Ancak bu durumda kendi avantajınız için kullanabilirsiniz. Bu örnekte taze çay poşetleri kullanıyoruz, ancak kullanılmış poşet çay da kullanabilirsiniz. İçlerinden temiz su akıtın ve kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Yöntem 5: Kabartma tozu kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kağıt havlu
 • Sodyum bikarbonat

Adım 1. Karbonatı bir kağıt havluya gevşek bir şekilde paketleyin

Kabartma tozu, etkili ve ucuz bir deodoranttır. Kağıt havluya sarılmış 2 küçük paket karbonat hazırlayın.

Adım 2. Paketleri ayakkabıların içine koyun ve bir gece veya daha uzun süre bırakın

Her ayakkabının içine bir paket koyun. Bir gece veya yaklaşık 12 saat bekletin ve kabartma tozu hoş olmayan kokuları emmelidir. Koku devam ederse, daha uzun süre ayakkabınızın üzerinde bırakın.

Yöntem 6: Kahve çekirdeklerini kullanma

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kahve taneleri

Adım 1. Ayakkabının içine kahve telvesi serpin.

Sadece ayakkabınızın iç tabanına biraz kahve telvesi serpin.

Kahve telvesi, sarımsak veya balık gibi güçlü kokuları gidermenin yanı sıra, buzdolapları, dondurucular veya dolaplar gibi kapalı alanlardan bozulmuş gıdalardan gelen keskin kokuları gidermek için başarıyla kullanılmıştır. Ayakkabılarınızdaki kokuyu yok etmek için biraz sihir yapabilirler.

Adım 2. Gece boyunca oturmasına izin verin

Olumlu sonuçlar için kahve telvesini bir gece veya yaklaşık 12 saat ayakkabınızın içinde bekletin. Kullanmadan önce kahve telvesini çıkarmayı unutmayın. Bir kağıt mendil veya fırça ile tozunu alabilirsiniz.

Yöntem 7: Portakal kabuğu kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Portakal kabukları

Adım 1. Portakal kabuklarını ayakkabının içine koyun ve bir gece bekletin.

Her ayakkabının içine taze portakal kabukları koyun ve hoş olmayan kokuları yok etmek için bir gece veya yaklaşık 12 saat bekletin.

Portakal kabukları sadece hoş olmayan kokuları yok etmekle kalmaz, aynı zamanda onları taze narenciye kokusuyla değiştirir. Bu, tek bir çabayla iki şeyi başarmak gibidir. Benzer sonuçlar için herhangi bir narenciye kabuğunu (limon, misket limonu, greyfurt vb.) Kullanabilirsiniz.

Yöntem 8: Gargara kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Gargara
 • Küçük sprey şişesi

Adım 1. Ayakkabıların üzerine gargara püskürtün ve kurumasını bekleyin.

Ağız gargarasını bir sprey şişesinden ayakkabınızın her yerine püskürtün ve kurumasını bekleyin.

Alkol bazlı olan gargara antibakteriyel, antifungal ve koku gidericidir. Ayakkabılarınızdan kötü kokuyu gidermek de dahil olmak üzere, evde gargara için bir dizi kullanım alanı bulabilirsiniz. Gargara, ayakkabınızın içinde gelişen bakteri ve mantarları etkili bir şekilde yok ederek kokunun kaynağına saldırır. Bunun için alkol bazlı herhangi bir ovma sıvısını kullanabilirsiniz.

Yöntem 9: Antifungal ayak pudrası kullanmak

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Antifungal ayak pudrası

Adım 1. Ayak pudrasını ayakkabının içine serpin ve gece boyunca bırakın.

Ayakkabınızın içine mantar önleyici ayak pudrası serpin ve gece boyunca bırakın. Ayaklarınızdakiyle aynı şekilde çalışır. Kovucu kokudan sorumlu olan mikropları öldür.

Gece boyunca veya yaklaşık 12 saat oturmasına izin verin. Koku devam ederse, daha uzun süre bırakın.

Yöntem 10: Kurutulmuş Adaçayı Yaprakları Kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kurutulmuş adaçayı yaprakları

Adım 1. Kurutulmuş adaçayı yapraklarını ayakkabının içine koyun ve gece boyunca bırakın.

Kurutulmuş adaçayı yapraklarını ayakkabınızın içine koymak, adaçayı antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan, kokuya neden olan bakteri ve mantarları ortadan kaldırır. Bitki ayrıca karakteristik kokusunu geride bırakır.

Bir gece veya yaklaşık 12 saat oturmasına izin verin. Ayakkabılarınızı giymeden önce adaçayı çıkarmayı unutmayın. Bir kağıt mendil veya fırça ile tozunu alabilirsiniz.

Ek ipuçları

 • Ayakların hijyenini koruyun. Bu açık görünebilir, ancak temiz çoraplar giymek ve iyi bir ayak hijyeni sağlamak büyük bir fark yaratabilir. Terli egzersizlerden sonra ayaklarınızı yıkamak da faydalıdır.
 • Taze kedi kumu ve odun kömürü kokuları emmede harikadır. Kuru temizleme bezleri, aşırı güçlü kokuyu hafif bir koku ile değiştirmek için ayakkabıların içine de sokulabilir.
 • Plastik tabanlıklar hava sirkülasyonunu engelleyerek ayakların çok fazla terlemesine ve kötü kokulu ayakkabılara neden olur. Nefes alabilen doğal tabanlıklı ayakkabılar giyin.
 • Ayakkabılarınızın şeklini ve astarını bozabileceğinden, ayakkabılarınızı kedi kumu, kabartma tozu torbaları, gazete ve kurutucu çarşafları gibi deodorantlarla aşırı doldurmaktan kaçının.
 • Kokulu deri ayakkabıların işlenmesi için alkol bazlı sıvılar kullanırken, içini sıvıya batırılmış pamuklu bir topla silin. Deri dış yüzey izopropil alkol ile temas ederse, ayakkabılarınızın görünümünü bozma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*