Kesik ve yaralardan kanama nasıl durdurulur

Hafta sonu için yeni bir bıçak seti alırsınız ve doğrama becerilerinizi gösteren bir Michelin şefi gibi hissedersiniz. Ancak aşırı hevesli iç çocuğunuz biraz dikkatsizleşir ve baş parmağınızda büyük bir çentik ile sonuçlanır.

Çentikler ve kesikler oldukça yaygındır. Akşam yemeği pişirirken, bahçenizdeki çalıları beslerken veya bir sanat ya da ev dekorasyon projesi üzerinde çalışırken bir tane alabilirsiniz. Küçük yaralar ve yırtıklar da bisiklete binmeyi, yürüyüş yapmayı ve diğer sporları sevenler arasında yaygındır.

Bu tür kesikler ve yaralar ciddi bir şey değildir ve kanamayı durdurup kendi kendilerine iyileşme eğilimindedir. Ancak enfeksiyona dönüşmemeleri için onlara iyi bakmak ve iyice temizlemek önemlidir.

Küçük kesikler ve yaralar için temel ilk yardımın yanı sıra kesik ve yaralardan kanamayı durdurmak için bazı ev ilaçları için okumaya devam edin.

Temel ilk yardım: 3 kolay adım

Herhangi bir ev tedavisine geçmeden önce, kesiğe veya yaraya ilk yardım uygulamak önemlidir. Kesi çok derin değilse iyice temizlenmeli ve yaraya baskı uygulanarak kanamayı bir dakikadan kısa sürede durdurmalısınız. (bir)

Bunlar üç temel ilk yardım adımıdır.

Adım 1. Kesiğe doğrudan basınç uygulayın.

  • Temiz ellerle, kanama kesiğine 10 dakika boyunca doğrudan baskı uygulayın. Yaranın üzerine temiz bir bez, kağıt havlu veya bir parça gazlı bez yerleştirip kanamayı durdurmak için baskı uygulamanız daha da iyidir.
  • Daha kolay kanayanlar için, sıkı basınç sırasında yerinde kaldırmadan veya zirve yapmadan 20 ila 30 dakika boyunca yaraya sıkı bir basınç uygulamalısınız.

Adım 2. Yarayı suyla temizleyin.

  • Kir veya kirleri temizlemek için yarayı temiz suyla durulayın. (bir)

Adım 3. Kanamayı azaltmak ve yarayı kapatmak için kesiğe bir buz küpü yerleştirin.

  • Kan damarlarını daraltmak ve kanamayı azaltmak için kesiğe bir buz küpü yerleştirin. Bu aynı zamanda kanın pıhtılaşması ve yarayı kapatması için zaman tanıyacaktır.

Kanama durmazsa veya yara derinse doktoru arayamam.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*