Saç tokasıyla kilit nasıl zorlanır

Kilit seçmek, herhangi bir kleptomani eğilimden bağımsız olarak bilmesi gereken önemli bir numaradır.

Kullanışlılığına inanmıyorsanız, Harry Potter İkinci Bölüm’de Fred Weasley’nin şöyle dediğini duyabilirsiniz: “Pek çok sihirbaz, bu tür Muggle numaralarını öğrenmenin zaman kaybı olduğunu düşünüyor. Ancak biraz yavaş olsalar bile öğrenmeye değer beceriler olduklarını düşünüyoruz. ”

Şaka bir yana, anahtarlarınızı unuttuğunuzda veya kaybettiğinizde ve kilidi kıracak araç veya iradeye sahip olmadığınızda kullanışlı olabilir. Sizi bir çilingir beklemekten ve kilit seçmek kadar kolay bir şey için ödeme yapmaktan kurtaracaktır.

Genelde, birisi bir kilitten bahsettiğinde, kafasında görünen ilk kilide pim kilidi denir. Dünyada en çok kullanılan kilit türüdür. Sadece hileyi biliyorsanız (ve biraz pratiğe yatırım yaparsanız), modern pimli tambur kilitlerinin açılması kolaydır.

Yani, bir mandal kilidi nasıl seçeceğinizi öğrenmek üzeresiniz.

Kilit açma adımları

İhtiyacınız olacak şeyler:

  • Engellemek
  • Kanca
  • Emniyet pimi

Adım 1. Tambur Kilidinin Mekanizmasını Anlayın

Kilit açma sanatını ancak sürgü kilidinin nasıl çalıştığını anlarsanız anlayabilirsiniz. Temel bir fikir edinmek için bu demoyu ellerinizle deneyin. Sol elinizin parmaklarını açın ve sağ elinizin parmaklarını boşluklara yerleştirin. Şimdi sol elinizi hareket ettirmeye çalışırsanız, sağ eliniz de hareket etmedikçe hareket etmeyecektir.

Sağ elinizin sabit veya hareketsiz bir pozisyonda olduğunu düşünün, sağ elinizin parmakları sol elinizin parmak boşlukları içinde kaldığı sürece sol eliniz hareket etmeyecektir.

Benzer bir konsept, tamburlu bir kilit için de geçerlidir. Bir mahfaza veya mahfaza içinde silindirik bir tapa vardır. Bu silindirik tıkaç, sağ anahtar takıldığında mahfaza içinde serbestçe dönebilir; aksi takdirde sabit yuvaya (sağ elle sabitlenmiş) bir yay ile tutturulmuş olan kontrol pimleri (sağ el parmakları) sayesinde hareketsiz kalır.

Kontrolörün pimleri (sağ elin parmakları) fişin deliklerine (sol elin parmaklarındaki boşluklar) girer ve onu hareket ettirilemez hale getirir.

Şimdi fiş delikleri, pimler adı verilen bazı pimler içerir. Anahtarın pimleri farklı boyutlardadır ve kontrolörün aynı boyuttaki pimleri üzerlerinde durmaktadır. Anahtar pimleri olarak adlandırılırlar çünkü anahtarla temas ederler ve fişin serbestçe dönebilmesi için tahrik pimlerini kesim hattındaki fiş deliklerinin üzerine kaldırırlar. Kesim çizgisi, fiş ve muhafaza arasındaki boşluktur.

Bir anahtar, anahtarın pimlerinin yüksekliğine karşılık gelen farklı derinliklerde kesiklere sahiptir. Uzun bir anahtar piminin, fiş deliğinden çıkarmak için tahrik pimini yalnızca küçük bir mesafe (kesme çizgisinin üstünde) kaldırması gerekecektir.

Bu nedenle, uzun bir anahtar pimi için anahtar kesimi, anahtar pimini yalnızca küçük bir mesafe kaldırmak ve tahrik pimini kesme çizgisinin üzerine kaldırmak için küçük olacaktır. Ardından bir anahtar, tüm pervane pimlerini kesme hattının üzerine kaldırarak fişin serbestçe dönmesini sağlar.

Bir kilidi açarken aynı ilke geçerlidir. Bununla birlikte, pervane pimlerini kesme çizgisinin üzerine taşımak için pimleri kaldırırken bujiye sabit döndürme kuvveti sağlamak için ek bir gergi anahtarına ihtiyacınız vardır. Tahrik pimi kesim çizgisinin üzerine çıkar çıkmaz, aşağı doğru hareketi dairesel basınçla veya fişi tahrik piminin düşmesini önlemek için yeterince döndüren bir döndürme kuvveti ile sınırlanır. Anahtar pimi geri dönerken.

Adım 2. Gergi anahtarını yapın

Mandallı asma kilit seçmek için bir gergi anahtarına ihtiyacınız olacaktır. Satın almak için hırdavatçıya gitmen gereken bir şey değil. Basit bir bobin pimi ile bir tane yapabilirsiniz.

Bir bobin pimini ikiye bölün. Şimdi, bir pense veya elinizi kullanarak yüksekliğinin yarısı ila dörtte biri kadar bükün. Eğriyi dik yapın.

Gergi anahtarınız hazır. Kilidi açarken kurutucuya sabit bir kuvvet uygulayacaksınız.

3. Adım: Seçimi yapın

Bir gergi anahtarına ek olarak, bir kazıma ihtiyacınız var. Yine, basit bir ev eşyasından bir tane yapabilirsiniz – bir çengelli iğne.

Güvenlik pimini tutun ve uzak kenarı sivri uca yakın yukarı doğru bükmek için bir pense kullanın. Bunu, bir masa kullanarak emniyet piminin ucuna yakın bir yere basınç uygulayarak manuel olarak da yapabilirsiniz.

Seçiminiz artık hazır. Pimleri yukarı hareket ettirecek.

Adım 4. Gergi anahtarını yerleştirin ve basınç uygulayın

 

Gergi anahtarını durdurucuya yerleştirin ve kilidin açıldığı yönde dairesel basınç uygulayın. Genellikle saat yönündedir. Gerilim anahtarını sabit tutun.

Adım 5. Seçimi yerleştirin ve kilidi açmaya çalışın

Şimdi, iğneyi sokete yerleştirin ve pimleri veya pimleri yukarı itmeye çalışın.

Bu karmaşık bir süreçtir. Bir sonraki pime teker teker geçerken, gergi anahtarı üzerindeki basıncı biraz artırmaya devam edin.

Son pimi kaldırmak biraz zor olabilir. Bu durumda fiş voltajını biraz azaltın ve tekrar deneyin.

Tüm iletken pimler soketin üzerine geldiğinde, gergi anahtarını çevirin ve işte, kilidiniz açılacaktır.

Ek ipuçları

  • İlk olarak, bu beceriyle dikkatli olmalısınız. Acil bir durumda kendinize veya evinizin dışında mahsur kalan bir komşunuza yardımcı olmak için kilit açma özelliğini kullanın. Bu sanatı ciddi bir suç saymayın.
  • Kilit açma sanatı, gergi anahtarı üzerinde doğru basıncı sağlama sanatında yatmaktadır. Aslında kilidi ne kadar kolay açabileceğinizi belirleyen, gerdirme anahtarı üzerindeki baskıdır.
  • Gergi anahtarını, basınç uygularken yalnızca tapanın altında kalacak şekilde yerleştirin. Bu şekilde, gerdirme anahtarı kazımanın kilidin içinden geçişini engellemeyecektir.
  • Pervane pimini kaldırmak için anahtar üzerindeki gerilimi gevşetirken, ön pimler düşebilir. Bu durumda, basıncı yeniden artırmak ve öndeki pervane pimlerini kaldırmayı deneyebilirsiniz.
  • Bu süreç zaman ve sabır gerektirir. Sadece pratik yaparak kilitleri kolayca açabilirsiniz (tıpkı iç işleyişi göremediğiniz gerçek kilitler gibi). Doğru gerginlik miktarını belirlemek zordur, bu yüzden doğru olana kadar denemeye devam edin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*