Ağızda eriyen krep nasıl yapılır

Geleneksel kreplerin Fransız çeşidi olan lezzetli gofret inceliğindeki krepler, Fransızlar kadar zarif ve sofistike. Yetenekli bir aşçının elinde; herkesin damak tadına şarkı söyletebilirler.

Tatlı veya tuzlu krepler çeşitli şekillerde yapılabilir. Tatlı dolgular olarak taze meyve, krema, bal, akçaağaç şurubu, reçel ve hatta dondurma kullanabilirsiniz. Mantar ve yumurta ile birlikte biftek, sosis, somon füme ve çeşitli peynirler harika tuzlu dolgulardır. Ayrıca farklı yeşillikler de kullanabilirsiniz.

Krepleri nasıl çalıştıracağınızı biliyorsanız harikadır. Vaktinden önce hazırlayabileceğiniz ideal bir parti atıştırmalığıdır, gerekli zamanda dolguları ekler. Çok yönlü olduklarından, misafirleri eğlendirmek söz konusu olduğunda aşçıların en iyi arkadaşlarıdır: yaratıcı bir brunch, sofistike bir öğle yemeği, akşam yemeği için lezzetli bir garnitür veya her durumda tatlı olarak.

Geleneksel olarak buğday veya karabuğday unu ile yapılan krepler, Fransa’da güçlü bir kültürel bağlantıya sahip ve burada, önümüzdeki yılın refahıyla bağlantılı olan La Chandeleur festivalinde yapıldı.

Süslü krep yapmak zor görünse de, tarifi adım adım takip etmek sizin için basitleştirmelidir. Ağzınızda eriyen lezzetli krepler servis ederek bir sonraki toplantınızda aşçılık hünerinizi etkili bir şekilde sergileyebilirsiniz.

Krepler yumurtalı veya yumurtasız yapılabildiğinden, burada her işlemi detaylandıran 2 tarif vardır:

 • Tarif 1: Geleneksel Krepler
 • Tarif 2: Yumurtasız Krep

Tarif 1: Geleneksel Krepler

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Çok amaçlı un – 1 su bardağı
 • Öğütülmüş şeker – 1 yemek kaşığı
 • Tuz – 1/8 yemek kaşığı
 • Oda sıcaklığında tereyağı – yemek pişirmek için 3 yemek kaşığı veya daha fazla
 • Süt – ¾ fincan
 • Su – ½ bardak
 • Yumurtalar – 2 büyük
 • Vanilya özü – 1½ çay kaşığı

Adım 1. Yumurtaları çırpın

Bir kasede 2 büyük bütün yumurtayı çırpın.

Hamurun kıvamı bile bu tarif için çok önemlidir, bu yüzden yumurtaları iyice çırparak doğru şekilde başladığınızdan emin olun.

Adım 2. Sütü çırpın.

Şimdi ¾ bardak sütü yumurtalara sürekli çırparak dökün. Tercihinize bağlı olarak tam yağlı veya yağsız süt kullanabilirsiniz.

 

Adım 3. Su ekleyin

Karışıma yarım bardak su ekleyin. Her zaman yenerek sabit bir su akışına dökün.

Adım 4. Tereyağı ekleyin

 

Kaseye 3 yemek kaşığı tereyağı koyun ve çırpın.

Tereyağımızı buzdolabından yeni çıkmış gibi sert eritiyoruz. Tereyağınız oda sıcaklığında ve lapa kıvamındaysa, olduğu gibi kullanabilirsiniz.

Adım 5. Vanilya özü ekleyin

Kaseye 1½ çay kaşığı vanilya özütü ekleyin. Malzemeleri iyice çırpın. Kuru malzemeleri bir araya getirirken bir kenara koyun.

Vanilya, çeşitli dolgularla birleşen çok yönlü bir lezzettir. Aklınızda belirli bir dolgu kombinasyonu varsa, dolgunuzu tamamlamak için farklı bir aroma kullanabilirsiniz.

Adım 6. Unu bir kevgir içine koyun

 

Bir kasenin üzerine büyük bir süzgeç veya süzgeç yerleştirin. 1 bardak çok amaçlı unu ölçün ve süzgecin içine koyun. Bu, undaki topaklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Adım 7. Tuz ekleyin

Una 1/8 yemek kaşığı tuz ekleyin.

Adım 8. Öğütülmüş şeker ekleyin

1 yemek kaşığı öğütülmüş şeker ekleyin.

Toz şeker de kullanılabilir ancak öğütülmüş şeker, kuru malzemelerin elenmesi ve elle karıştırılması sırasında daha fazla kolaylık sağlar.

Adım 9. Kuru karışımı eleyin

Tüm kuru malzemeleri topladıktan sonra süzgeçten geçirin.

Eleme kuru malzemeleri iyice karıştırır ve özellikle un olmak üzere onları havalandırır. Bu, elde edilen hamuru hafifletir.

Adım 10. Yumurta ve süt karışımını çırpın.

Şimdi yumurta ve süt karışımını kuru karışıma yavaşça çırpın. İşlem sırasında oluşan tüm topakları çıkardığınızdan emin olun.

Karışımın kıvamı yoğun krema kadar olmalıdır. Hamurunuz doğru kıvamdaysa, tavada çalışmak kolay olacaktır.

Adım 11. Karışımı süzün ve dinlendirin

 

Karışımı süzün. Bu kalan topakları yakalayacaktır. Hamurunuz hazır, ancak 10 ila 15 dakika dinlendirmeniz gerekiyor. Bu, hamurun lezzetini ayarlamasına ve geliştirmesine izin verecektir.

Bu aynı zamanda hamurdaki havanın kabarcıklar halinde çıkmasına da olanak tanır. Bu havadar cepler, krep yaparken yıpranmaya neden olur. Krepleri pişirmeye başlamadan önce 15 dakikadan fazla sürecekse hamuru soğutun.

Adım 12. Bir tavayı yağlayın

Bir tavayı orta ateşte ısıtın. Tavayı tereyağı ile yağlayın. Acemi iseniz, yapışmaz tava kullandığınızdan emin olun.

Adım 13. Karışımı tavaya dökün ve krepi pişirin.

Hamuru tavaya yayılıncaya kadar sabit bir akışta sıcak tavaya dökün. Hamurun eşit şekilde yayılmasına yardımcı olmak için tavayı çevirin.

Yaklaşık 1-2 dakika pişirin, ardından diğer tarafı pişirmek için krepleri çevirin.

Krepler hassastır. Bir spatula ile ters çevirirseniz kırılabilirler. Yandan kaldırmak için kauçuk veya tahta bir spatula kullanın. Sonra ters çevirmek için parmaklarınızı kullanın.

Diğer tarafı da her iki tarafı hafifçe kızarana kadar 1-2 dakika pişirin. Pişirmeyi tercihlerinize göre düzenleyebilirsiniz.

Adım 14. Krepleri bir tabağa aktarın.

Krepleri bir tabağa aktarın. Tüm hamur bitene kadar krep yapmaya devam edin. Onları tabağa koyun.

Adım 15. Doldurun, katlayın ve servis yapın

Krepleri hazırladıktan sonra hemen tadını çıkarabilir veya servis yapmaya hazır olana kadar (soğuduktan sonra) dondurabilirsiniz.

Servis yapmak için tercih ettiğiniz mevsim meyveleri ve şurupları yan olarak kullanabilir veya servis kombinasyonumuzu taklit edebilirsiniz. Burada kreplerimizi bir kat taze çırpılmış krema ile kaplıyor, üzerlerini olgunlaşmış muz dilimleri ile kaplıyor ve çikolata sosuyla gezdiriyoruz.

Krepleri dilediğiniz gibi katlayabilirsiniz. Basit 3 adımlı bir katlama kullanıyoruz. Zarif katlama, herhangi bir masa düzenlemesini tamamlamak için de kullanılabilir.

Tarif 2: Yumurtasız Krep

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Çok amaçlı un – 1 su bardağı
 • Öğütülmüş şeker – 1 yemek kaşığı
 • Tuz – 1/8 yemek kaşığı
 • Süt – ½ fincan
 • Su – 2/3 su bardağı
 • Tereyağı – ¼ fincan + yemek pişirmek için daha fazla
 • Vanilya özü – 1 yemek kaşığı

Adım 1. Unu bir kasede ölçün.

1 fincan çok amaçlı unu bir karıştırma kabında ölçün.

Adım 2. Öğütülmüş şeker ekleyin

1 yemek kaşığı öğütülmüş şeker ekleyin. Şeker ve tuz miktarını, kullanmayı planladığınız dolgu türüne göre ayarlayabilirsiniz: tatlı veya tuzlu.

Adım 3. Tuz ekleyin ve malzemeleri çırpın.

1/8 yemek kaşığı tuz ekleyin. Tercihinize ve doldurmanıza göre ayarlayın.

Kuru malzemeleri iyice çırpın.

Adım 4. Sütü çırpın.

Kuru malzemeler iyice karıştırıldığında, ½ fincan sütü sürekli çırparak dökün.

Adım 5. Su ekleyin

Sürekli çırparak karışıma 2/3 su bardağı su ekleyin.

Adım 6. Tereyağı ekleyin

Şimdi ¼ bardak tereyağı ekleyin. Tereyağı yumuşak ve oda sıcaklığında olmalıdır, böylece kolayca karıştırılabilir. İyi çırpın.

Adım 7. Vanilya özü ekleyin ve malzemeleri çırpın.

Karışıma 1 yemek kaşığı vanilya özü ekleyin ve malzemeleri iyice çırpın. Hamurunuz hazır.

Hamurun kıvamı, tavada kolayca yayılması için kalın bir krem ​​olmalıdır.

Adım 8. Hamuru süzün ve dinlendirin.

Şimdi hamuru süzün. Bu, kalan topakları kaldıracaktır.

Hamuru yaklaşık 10 ila 15 dakika dinlendirin. Bu, hamurun sertleşmesine izin verir ve hava kabarcıklarının çıkmasına izin verir, böylece hamurdaki hava ceplerini ortadan kaldırır. Bu, pişirme sırasında kreplerin yırtılmasını azaltmaya yardımcı olur.

Adım 9. Bir tavaya tereyağı sürün

Orta ateşte bir tava koyun ve tereyağı sürün.

Adım 10. Hamuru tavaya dökün ve krepleri pişirin.

Hamuru sıcak tavaya dökün. Hamuru tava alanına eşit olarak yaymak için tavayı çevirin ve çevirin.

Krep bir tarafta 1 ila 2 dakika hafifçe kızarana kadar pişirin. Yanları hafifçe kaldırmak ve ters çevirmek için tahta veya lastik bir spatula kullanın. Yırtılmayı önlemek için dönerken yardım etmek için ellerinizi kullanabilirsiniz. Diğer tarafı da 1-2 dakika pişirin.

Krep yeterince pişince bir tabağa aktarın. Birkaç denemeden sonra ustalaşacaksınız. İlk denemeleriniz başarısız olursa, bunun ilerlemenizi engellemesine izin vermeyin.

Adım 11. Dolguyu ekleyin, katlayın ve servis yapın.

Krepleriniz için kendi tatlı veya tuzlu dolgu kombinasyonlarınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca lezzetli bir krep dolgusu fikrimizi de kullanabilirsiniz.

Kreplerimizin üzerine mayonez sürüp biraz doğranmış biber ve havuç ilave ediyoruz. Ayrıca biraz nane yaprağı da ekledik. Burada kreplerimiz için basit bir rulo ve katlama kullandık, ancak onları istediğiniz gibi katlayabilirsiniz.

Ek ipuçları

 • Hamur çok kalınsa, biraz su ile seyreltin. Çok ince olan hamurun kıvamını un ekleyerek iyileştirin.
 • Kreplerinizde kullanmayı düşündüğünüz dolgu türüne bağlı olarak hamurdaki şeker ve tuz oranını ayarlayabilirsiniz.
 • Hamur hazırlanırken sert tereyağı kullanılması tavsiye edilmez. Düzgün bir dokuya sahip bir hamur elde etmek için tereyağını oda sıcaklığına getirerek yumuşatın. Vaktiniz kısaysa tereyağını kısık ateşte eritebilirsiniz.
 • Krepler çeşitli unlarla yapılabilir. Buğday ve karabuğday iki popüler seçenektir. Parmak darı unu kullanmak başka bir iyi alternatiftir. Farklı unlar, kreplere farklı tatlar ve kıvamlar verir.
 • Harika bir dayak eliniz yoksa, hamuru hazırlarken elektrikli bir karıştırıcı kullanmayı deneyin. Islak ve kuru malzemeleri bir elektrikli karıştırıcıda da karıştırabilirsiniz.
 • Pişirmeden önce hamurun dinlenmesine izin verecek vaktiniz yoksa, kasenin kenarlarını bir kaşıkla birkaç kez vurun. Bu, hava kabarcıklarının yükselmesine neden olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*