Doğal ev ilaçları ile lekeli ciltten nasıl kurtulurum

Lekeli cildiniz varsa, uzun kolların altına saklanmak ve makyaj yapmak iyi bir çözüm olmayabilir. Üstünü örtmeye çalışmak yerine, sonunda bazı doğal ev ilaçları ile ondan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Benekli cilt veya melazma, en belirgin olanı aşırı güneşe maruz kalma olan birçok faktörün neden olduğu eşit olmayan cilt tonu ve dokusunu ifade eder. Doğal ten renginize bağlı olarak, cildinizde düzenli pul pul dökülme ve uygun bakım olmadan daha belirgin hale gelebilecek kırmızı, beyaz veya koyu lekeler olabilir.

Cildiniz, kendisini güneşin zararlarından korumak için melanositler yoluyla melanin üretir. Melanin ayrıca cildi renklendirir. Güneşe uzun süre maruz kalmaya yanıt olarak, melanositler fazla melanin üretmek için fazla mesai yaparlar. Düzensiz bronzlaşma cilde lekeli bir görünüm verebilir.

Deri ayrıca kalıtsal yatkınlık, cilt koşulları veya enfeksiyonlar, aşırı hava koşulları, alerjenler gibi çevresel tahriş edici maddeler ve hamilelik sırasında hormonal değişiklikler nedeniyle lekeli hale gelebilir. Stres ayrıca lekeli cildin öncüsü olarak tanımlanmıştır.

Ciddi bir cilt lekesi vakası, sosyal damgalanmaya ve düşük benlik saygısına neden olabilir. Pek çok lekeli cilt vakası yalnızca kozmetik açıdan endişe verici olmakla birlikte, bazı durumlarda altta yatan bir tıbbi durum olabilir.

Yatırım yaptığınız en iyi kozmetiklerin hedefinize uygun olmadığını düşünüyorsanız, lekeli cildi tedavi etmek için bazı etkili doğal ilaçlar için okumaya devam edin.

Bununla birlikte, lekeli cildinizin altta yatan bir tıbbi durumun belirtisi olup olmadığını öğrenmek için önce doktorunuzu görmek isteyebilirsiniz. Bunu bir kez ortadan kaldırdığınızda, aşağıdaki doğal ilaçlarla lekeli cildinizi kozmetik olarak düzeltmeyi deneyebilirsiniz.

İşte bu istenmeyen lekeli ciltten kurtulmak için altı doğal ev ilacı.

Yöntem 1: Aloe vera kullanın

Aloe vera, cilt alerjileri de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin neden olduğu cilt lekelerini tedavi etmek için en güvenli ve en etkili çözümdür.

İşlem sırasında cildi sakinleştiren iyileştirici bir merhem görevi görür. Sadece yüzeysel düzeyde sonuç vermez, deriye emilir ve onu içeriden iyileştirir. Yara dokusu ve aşırı melanin birikintileri üzerinde çalışır, yavaş yavaş cilt tonunu eşitler.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Aloe vera jel
 • Pamuk topu

Lekeli cilt bölgelerine taze aloe vera jeli uygulayın

 • Aloe vera jelini doğrudan lekeli cilt bölgelerine uygulayın.
 • Jeli kullanmanın kolay olmadığını fark ederseniz ellerinizle kolayca uygulayabilir veya pamuk kullanabilirsiniz.
 • Aloe vera jelinin cildinizde 30 ila 60 dakika veya aceleniz varsa minimum 15 dakika kalmasına izin verin.
 • En iyi sonuçlar için bir gecede de bırakabilirsiniz.
 • Ayrılan süreden sonra veya gece boyunca bırakılırsa ertesi sabah durulayın.

Mümkünse bitkinin bir yaprağından ekstrakte edilmiş taze aloe vera jeli kullanın, çünkü en iyi sonuçları verecektir. Paketlenmiş aloe vera jeli kullanırken, koku veya başka katkı maddeleri içermeyen bir marka arayın.

Cilt tonunuzda önemli bir fark görmek için bu aloe vera jeli ilacını birkaç ay boyunca her gün uygulayın. Sonuçlar ve gereken süre cildinizdeki hasarın miktarına bağlı olacaktır.

Yöntem 2: Yulaf ezmesi maskesi kullanın

Yulaf ezmesi nemlendirir, pul pul dökülür ve cilde karşı hassastır. Cilde rahatsızlık vermeden ölü cilt hücrelerini temizleyecektir. Antiinflamatuar özellikleri kızarıklığı azaltabilir ve kaşıntıyı hafifletebilir. Yulafta bulunan antioksidanlar cildi daha fazla hasardan koruyabilir.

Süt, iltihaplı cildi nemlendirmeye, yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca kuru süt yerine taze süt de kullanabilirsiniz. Doğal bir ağartıcı olan limon, etkilenen bölgenin cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olacaktır.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Çiğ yulaf (yulaf ezmesi)
 • Toz süt veya taze süt
 • Taze sıkılmış limon suyu

Malzemeleri birleştirin

 • Küçük bir kaseye biraz çiğ yulaf ezmesi koyun ve eşit miktarda süt tozu ekleyin.
 • Sürülebilir bir macun yapmak için yeterli limon suyu ekleyin. Bu çare için tercihen taze sıkılmış limon suyu kullanın.
 • Malzemeleri iyice karıştırın.

Yulaf ezmesi maskesini cilt lekelerinizin olduğu yerlere ellerinizle uygulayın. Maskeyi cildinize hafifçe masaj yapın ve yaklaşık 20 dakika etki etmesi için bırakın. Ilık suyla yıkayın.

Büyük gözeneklere sahip olma eğilimindeysen   , gözenekleri kapatmak için soğuk bir durulama yap.

Görünür sonuçlar elde etmek için bu ilacı haftada 3 kez en az 1-2 ay boyunca tekrarlamanız gerekebilir.

Yöntem 3: Kabartma tozu kullanın

Kabartma tozu, bir ana eksfoliyatördür ve aşırı güneşe maruz kalma, eski cilt travmalarından kaynaklanan yara izleri veya aşırı sıcak hava nedeniyle lekeli ciltler için uygun bir seçenektir. Ancak kuru ve hassas bir cilt tipine sahipsen, kabartma tozu biraz kuru olabileceğinden bu çareyi atlaman gerekebilir.

Kabartma tozu, altındaki yeni cildi ortaya çıkarmak için ölü deri hücrelerinin katmanını kaldırarak çalışır. Ayrıca, yüksek sıcaklıklar nedeniyle iltihaplı veya ağırlaşmış cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Cildinizde kırmızı lekeler varsa, kabartma tozu harikalar yaratabilir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sodyum bikarbonat
 • Su

Karbonat hamuru yapın

 • Küçük bir kaseye biraz karbonat koyun ve biraz su ekleyin.
 • Sürülebilir bir macun yapmak için kabın içindekileri iyice karıştırın.

Etkilenen bölgeyi akan suyla yıkayın ve kurulayın. Kabartma tozu hamurunu derinin yamalı kısmına uygulayın. Bölgeye ellerinizle nazikçe masaj yapın, ardından macunu 5-10 dakika bekletin.

Macunu akan su altında durulayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın. Hafif bir nemlendirici ile devam edin.

İstenilen sonuçları elde etmek için bu ilacı yaklaşık 1 ay boyunca haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Yöntem 4: Yeşil çay maskesi kullanın

Lekeli cildi yatıştırmak için yeşil çayın faydalarından yararlanabilirsiniz  . Antiinflamatuar özellikleri, şişmeyi azaltmaya ve tahriş olmuş ağrılı cildi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bu ilaçta kullanılan pirinç unu sadece mükemmel bir baz olmakla kalmaz, aynı zamanda bazı cilt açıcı özelliklere de sahiptir. Asya güzellik rejimlerinde, özellikle Japonya’da, cildi pürüzsüz, eşit tonda ve herhangi bir pigmentasyondan arındırmak için uzun süredir kullanılmaktadır.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Çay poşeti – 1
 • Pirinç unu
 • Sıcak su – 1 su bardağı

Adım 1. İnfüzyon çayı

 • Çay poşetini 1 bardak sıcak suya koyun.
 • 5 ila 10 dakika bekletin.

Çay ne kadar güçlüyse o kadar iyidir. İçmeyeceğiniz için tadı bozma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Adım 2. Yeşil çayı pirinç unuyla birleştirin.

 • Küçük bir kaseye biraz pirinç unu koyun. Miktar, tek bir uygulamada kullanılmak için yeterli olmalıdır.
 • Yeşil çayı ekleyin ve sürülebilir bir macun haline getirin. Kalan çay, ileride kullanılmak üzere buzdolabında saklanabilir.
 • Uygulamadan önce macunu soğumaya bırakın. Kış aylarında uygulandığında sıcak bırakabilirsiniz.

Yeşil çay maskesini cildin yamalı kısmına uygulayın. Durulamadan önce 15 dakika ciltte kalmasına izin verin.

Dikkat çekici sonuçlar elde etmek için bu ilacı 6 ila 8 hafta boyunca haftada 3 kez tekrarlayın.

Yöntem 5: Bal ve limon maskesi kullanın

Limonun içinde bulunan doğal asitler nedeniyle limon suyu doğal bir ağartma maddesi görevi görür. Cilt tonunu aydınlatmada ve bütünleştirmede etkilidir.

Bal doğal bir nemlendiricidir ve cildin nemli kalmasına yardımcı olduğu için ballı limon suyu kullanmak, lekeli ciltler için etkili bir çare olur.

Biraz zeytinyağı eklemek cildin nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Taze sıkılmış limon suyu – 2 yemek kaşığı
 • Bal – 1 yemek kaşığı
 • Zeytinyağı – 1 çay kaşığı

Malzemeleri bir araya getirin

 • 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu bir kaseye dökün.
 • 1 yemek kaşığı bal ekleyin.
 • Ayrıca 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin.
 • Malzemeleri iyice karıştırın.

Ballı limon maskesini lekeli cilt bölgesine sürün. Maskeyi ılık suyla durulamadan önce yaklaşık 30 dakika bekletin.

Olağanüstü sonuçlar elde etmek için bu ilacı 1 ay boyunca günde bir kez kullanın.

Yöntem 6: Kabul Edilen E Vitamini Kullanımı

E vitamini yağı, cildinizdeki yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Özellikle  kırışıklıklar  , yaşlılık lekeleri veya kahverengi lekeler üzerinde ve cildinize lekeli bir görünüm verebilecek diğer çirkin pigmentasyonlarda çalışır.

İyileştirici ve nemlendirici özellikleri onu bu kadar etkili kılan şeydir. E Vitamini yağı cildi içten gençleştirir ve ona eşit bir ton ve hoş bir parlaklık verir.

Herhangi bir eczaneden E vitamini yağı alabilirsiniz. Kapsül formunda bulursanız, kapsülü açıp yağı çıkarabilirsiniz.

Oldukça viskoz olabileceği için uygulamadan önce zeytin veya hindistancevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağa E vitamini yağı ekleyebilirsiniz. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz, uygulamadan önce biraz su ile seyreltebilirsiniz.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • E vitamini kabul eder
 • Pamuk topu

Lekeli cilt bölgesine ince bir E vitamini yağı tabakası sürün. Yardımcı oluyorsa, bunu yapmak için pamuk kullanın.

Cildinizin yağı daha iyi emmesine yardımcı olmak için bölgeye hafifçe masaj da yapabilirsiniz. Zamanla cilt tarafından emildiği için durulanmasına gerek yoktur.

Ek ipuçları

 • Cildiniz hassas veya hassas hissediyorsa, herhangi bir ilaçta kullanmadan önce limon suyunu eşit miktarda gül suyu ile seyreltin. Bu amaçla sade su da kullanabilirsiniz, ancak  gül suyunun  cildi için tonlama özellikleri vardır.
 • Ciltteki lekeler tüm vücuda yayılmışsa maske uygulamak ağrı olabilir. Bunun yerine yulaf ezmesi banyosunu tercih edebilirsiniz. Sıcak suyla dolu bir küvete 1 bardak toz yulaf ezmesi ekleyin ve vücudunuzu yaklaşık 20 dakika içinde bekletin. Haftada 4 defaya kadar tekrarlayın.
 • Maske yapmak için özel olarak yeşil çay hazırlamanıza gerek yok. Bir dahaki sefere bir fincan yeşil çay demlendiğinde, çayı içmek için tatlandırmadan önce bir kasede biraz saklayabilirsiniz.
 • Düzenli pul pul dökülme, güneşin verdiği zararı tersine çevirmek ve lekeli cildin durumunu iyileştirmek için gereklidir. Ölü cilt hücrelerini gevşetmek ve çıkarmak için düzenli olarak kuru fırçalama veya şeker ovalama kullanın.
 • Güneşe maruz kalmanızı en aza indirin ve cildinizdeki lekeleri önlemek için kaliteli bir güneş kremine yatırım yapın.
 • Lekeli ciltte alkol, paraben, deterjan veya koku içermeyen nemlendirici ürünler kullanın. Bu bileşenleri içeren nemlendiriciler hassas cildi tahriş edebilir.
 • Diyetinize dikkat edin ve alkol, kafein, şeker ve ekmek gibi asit oluşturan gıdalardan kaçının. Taze meyve ve sebzeler, yeşillikler, filizler ve patates gibi alkali yiyecekler dahil olmak cilt sağlığına katkıda bulunabilir.
 • Alerjiler ciltte lekeler şeklinde görünebileceğinden, alerjiniz olan yiyeceklerden veya diğer maddelerden uzak durun.
 • Sizin için en iyi olan çareye karar verin ve iyi sonuçlar almak için cilt bakım rejiminizi en az 2-3 ay takip edin. Cildinizin pigmente dönüşmesi ve ayrıca normale dönmesi zaman aldı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*