Tırnaklarınızı nasıl temizler ve korur

Kirli ve dağınık tırnaklar sadece sağlığınız için değil aynı zamanda itibarınız için de kötüdür. Kirli tırnaklarla, el sıkışmak veya sallamak gibi masum hareketler kolayca rahatsız edici hale gelebilir ve başkalarının ürkmesine neden olabilir.

Tırnaklarınızın altındaki kiri temizlemek düzenli bir alışkanlık haline geldiyse, doğru yola girme ve onları doğru şekilde koruma zamanı. Tırnakların altında çeşitli malzemeler birikebilir.

Kişisel hijyende oldukça iyiyseniz, muhtemelen tırnaklarınızın altından keratin kalıntılarını veya tırnak yataklarınızdaki ölü deriyi depoluyorsunuzdur.

Tüy, kir ve kişisel bakım ürünleri de kir birikiminin bir parçası olabilir. Ayrıca tırnaklarınızın altında hastalığa neden olan mikroplar üretiyor olabilirsiniz.

Tırnakları kısa tutmak onları temiz tutmanın en kolay yolu olsa da, moda tutkunları ve tırnak sanat meraklıları bunu nadiren yapar. Tırnakları gizlemek de bir seçenek değil, en azından pratik değil.

Öyleyse yapmanız gereken, işe koyulmak ve tırnaklarınızı nasıl temizleyeceğinizi ve bakımını nasıl yapacağınızı öğrenmek.

Tırnaklarınızı temizleme ve koruma adımları

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Turuncu çubuk
 • Sıvı el sabunu
 • Su
 • Tırnak fırçası
 • Quitaesmalte
 • Nemlendirici
 • Yumuşak havlu

Adım 1. Tırnaklarınızın altını turuncu bir çubukla temizleyin

 

Çivilerin altında biriken görünür kiri turuncu bir çubukla nazikçe iterek başlayın. Bu, tırnaklarınızı tamamen temizlemeyecek, ancak işin çoğunu yapacak.

Turuncu bir çubuk, ortalama alet seçiminizden (kurşun kalem, saç tokası veya cep bıçağı gibi) çok daha iyi bir seçenek olsa da, bu süreçte nazik davranmayı unutmayın. Tırnakların altındaki deri oldukça hassastır ve kolaylıkla yaralanabilir.

Alternatif olarak, bir kütikül itici de kullanabilirsiniz. Bir tutamda, bu amaçla temiz bir tahta kürdan da kullanabilirsiniz, ancak turuncu çubuk en güvenli ve en doğal seçenektir.

Adım 2. Ellerinizi yıkayın

Kir ve mikropları temizlemek için tırnaklarınızı temizledikten veya düzelttikten sonra ellerinizi yıkayın . Ellerinizi yıkamak, enfeksiyon olasılığını en aza indirmek için en iyi savunma yolunuzdur.

Ellerinizi akan su altında ıslatın ve avuçlarınıza biraz sıvı el sabunu dökün.

Zengin bir köpük oluşturmak için avuç içlerinizi birbirine sürtün. Tırnakların etrafını ve çevresini nazikçe ovaladığınızdan emin olun. İşiniz bittiğinde ellerinizi iyice durulayın.

Adım 3. Bir kase suya biraz sıvı el sabunu koyun.

Bir kase suya biraz sıvı el sabunu dökün. Hafif ve fazla kurumayan bir el sabunu kullanmalısınız.

Su sıcaklığını konfor seviyenize yakın tutun. Sabunu tamamen suda eritin.

Adım 4. Tırnaklarınızı sabunlu suya batırın.

Tırnaklarınızı yaklaşık 5 dakika sabunlu suda bekletin. Islatmak tırnakları yumuşatarak kuru tırnaklara göre derinlemesine temizlik için daha uygun hale getirir.

Sadece tırnaklarınızı ıslattığınızdan emin olun, çünkü ellerinizin tamamını ıslatmak cildinizi kurutabilir.

Adım 5. Tırnakların altını bir tırnak fırçasıyla temizleyin

 

Artık tırnaklarınızın altındaki ulaşılması zor yerlere ulaşmak için kolayca bir tırnak fırçası kullanabilirsiniz. Tırnak fırçasını tırnakların altına yerleştirerek, tırnakları iyice temizlemek için yanal hareketlerle fırçalayın.

Tırnak fırçan yoksa herhangi bir kozmetik veya eczaneden kolayca alabilirsin. Bu amaçla ayrı tutulan temiz bir diş fırçası iyi bir alternatiftir.

Adım 6. Eski ojeyi çıkarın

 

Tırnaklarınızı şık hale getirmek için eski, yontulmuş ojeden kurtulmanız gerekir   . Eski cilayı cila sökücü pedlerle temizleyin.

Oje çıkarıcıyı sıvı halde kullanabilirsiniz, ancak bu genellikle zordur. Oje çıkarıcı pedler çalışmayı daha kolay, daha temiz ve zahmetsiz hale getirir.

Adım 7. Ellerinizi durulayın ve kurulayın

 

Ellerinizi akan su altında durulayın ve yumuşak, emici bir havluyla kurulayın.

Adım 8. Ellerinizi nemlendirin ve bir taban kat uygulayın

 

Cildinize nemi geri kazandırmak için avuç içlerinize biraz nemlendirici uygulayın ve her iki elinize masaj yapın. Ayrıca, tırnakların yakınına ve etrafına cilde uygulayarak masaj yapın. Tırnakları sağlıklı tutmak için ayda bir veya iki kez manikür yapın   .

Not:  Tırnaklarınızı korumak için bir kat şeffaf baz kat uygulayabilirsiniz.

Ek ipuçları

 • Tırnaklarınızı korumak için zaman ayıramıyorsanız, kısa tutun. Kısa tırnaklar neredeyse her zaman kendi başlarına daha temiz kalır. Daha bitmiş bir görünüm için onları şekillendirmeyi seçebilirsiniz.
 • Ayak tırnaklarını korumak için benzer adımlar uygulanabilir.
 • Tırnaklarınıza ayda en az bir kez ojeden ara verin. Bu onların nefes almasına, güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda tırnakların sarı renk değişimini de azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Elinize hafif bir nemlendirici krem ​​veya yağ sürün. Yağlı ve yapışkan kremler, tırnakların altında daha fazla birikmeye neden olur ve temizlenmesi daha zordur.
 • Tırnaklarınızı yeme alışkanlığınız varsa, durdurmak için ciddi bir çaba gösterin. Tırnak yemek, tırnaklarınızın çok dağınık görünmesine ve bakımının zorlaşmasına neden olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*