Vücut kitle indeksinizi (BMI) nasıl hesaplayabilirsiniz?

Vücut kitle indeksi veya BMI, bir kişinin sağlığını kilosuna göre ölçmenin en iyi yollarından biri olarak dünya çapında kabul edilir. Vücut kitle indeksinizi hesaplayarak, diyetinizin ve rutin fiziksel aktivitenizin sağlıklı kilonuzu korumanıza ve fazla kilolu ya da zayıf olmanızı engellediğine ne kadar yardımcı olduğunu ölçebilirsiniz.

BMI ölçeği, vücut ağırlığınızın boyunuza uygun olup olmadığı hakkında bilgi sağlar. Yöntem, vücut ağırlığınızın kilogram (Kg) cinsinden ve boyunuzun metre cinsinden dikkate alınmasından ve ağırlığın boyunuzun karesine bölünmesinden oluşur. Ortaya çıkan rakam, BMI veya vücut kitle indeksinizdir.

Vücut kitle indeksi ölçeği

 • VKİ 18’in altında → Zayıf
 • 18 ile 18,5 arasında BMI → Boyunuza göre ince veya ince
 • VKİ 18,5 ile 24,9 arasında → Sağlıklı
 • VKİ 25 ile 29,9 arasında → Kilolu
 • BMI 30’dan büyük veya daha yüksek → Obez

Christian Bale’i “The Machinist”, “Batman” ve “American Hustle” da gördüyseniz, ilgili roller için BMI’larındaki farkla ilişkilendireceksiniz. Zayıftan sağlığa ve sağlıklıdan fazla kiloluya geçti. Size bu üç kategorinin neye benzediğine dair bir fikir verebilir.

Vücut kitle indeksinizi hesaplama adımları

Adım 1. Kilonuzu ölçün

Çoğu insan vücut ağırlığını ölçmek için mükemmel zamanın farkında değildir. Sabah banyodan çıktıktan hemen sonra.

Tartıyı düz bir yüzeyde ve dijital bir tartınız varsa sıcaklığın gün boyunca sabit kaldığı bir yerde tutmak önemlidir.

VKİ için genel formül ağırlığı kg olarak kabul eder, ancak tartınız ağırlığı pound olarak gösteriyorsa endişelenmeyin. Daha sonra bahsedildiği gibi BMI’nizi yine de kolayca hesaplayabilirsiniz.

Adım 2. Boyunuzu ölçün

Çıplak ayaklarınız üzerinde dik durun, ayaklarınız bir arada ve topuklarınız duvara değecek şekilde. Düz bir yüzeye sahip bir şey alın, başınızın üzerine ve duvara dik olarak yerleştirin. Gerekirse, birinin sizin için kaydetmesini sağlayın.

Düz yüzeyin alt kenarının duvara temas ettiği duvarı işaretleyin. Sonra, yerden o işarete olan mesafeyi bir mezura ile ölçün.

BMI için genel formül, yüksekliği metre cinsinden ele alır. Kasetiniz yüksekliği fit ve inç olarak gösteriyorsa endişelenmeyin. Daha sonra bahsedildiği gibi BMI’nizi yine de kolayca hesaplayabilirsiniz.

Adım 3. VKİ’nizi hesaplayın

BMI’nizi İngiliz ölçü birimi veya metrik birim cinsinden hesaplamak için formüller aşağıdadır. Hesaplamayı manuel olarak yapabilir veya bir hesap makinesi kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak,  BMI’nizi hesaplamak veya hesaplamalarınızı kontrol etmek için çevrimiçi Vücut Kitle İndeksi Ölçeği aracına kilonuzu ve boyunuzu girebilirsiniz  !

Ek yararlı ipuçları

 • BMI, sağlığınızın tek ölçüsü değildir. Bazen sağlıklı bir BMI’ye sahip bir kişi aşırı vücut yağına sahip olabilir. Sağlık risklerinizi değerlendirmek için VKİ’nizi bel ölçümünüzle birlikte değerlendirin.
 • VKİ’nizi hesapladıktan sonra, sağlığınız hakkında herhangi bir yargıya varmadan önce bir doktora danışın.
 • Farklı etnik kökenlerden insanlar farklı risk türlerine karşı savunmasızdır. Ayrıca, birçok sağlık riski birden fazla faktörün toplamıdır.
 • Kendinizi tartmadan önce, üzerine 5 pound ağırlık koyarak terazinin doğruluğunu kontrol edin.
 • Günlük egzersiz, fazla kilolu ve zayıf kişilerin boylarına göre sağlıklı kilo aralığına dönmelerine yardımcı olacaktır.
 • BMI çocuklar için doğru değildir ve vücut geliştiriciler, gençler, yaşlılar veya hamile kadınlar için her zaman doğru değildir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*