Vücudunuzu doğal olarak nasıl detoksifiye edebilirsiniz

Basitçe söylemek gerekirse, detoksifikasyon basitçe tüm olumsuz etkileri ve toksinleri vücuttan uzaklaştırma işlemidir. İnsanlar genellikle detoks ihtiyacını alkol kullanımı, sigara ve madde bağımlılıkları ile ilişkilendirir. Ancak sağlıklı bir vücudun da zaman zaman detoks yapması gerekir.

Vücut, araçlardan veya endüstriyel tesislerden çıkan emisyonlar, organik olmayan çiftlikler tarafından kullanılan herbisitler ve böcek ilaçları ve kozmetikte ve hatta gıdalarda kullanılan kimyasallar gibi havada bulunan kirleticileri emer. Bunlar, az sayıdaki ve diğer toksik unsurlardan biri, vücudun kısıtlı işleyişine yol açar ve bu nedenle, vücudunuzun doğal detoksifikasyon süreçlerini desteklemek arzu edilir.

Detoksifikasyon, zihninizi ve vücudunuzu açıklanamayan baş ağrıları  ve vücut ağrılarından  kurtarmanın muhtemelen en iyi bütünsel yollarından biridir   . Dahili detoksifikasyon, böbreklerin ve kolonun kimyasalları ve toksinleri vücuttan atmasına yardımcı olur.

Ayrıca, vücudunuzdaki toksik yükü azaltan daha sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı benimsemek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve hormonal dengeyi desteklemeye yardımcı olur. Faydaları deneyimlemeye başladığınızda, doğal olarak kafein, şeker, alkol ve nikotin gibi maddelere daha az ihtiyaç duyacaksınız.

Bunlar, vücudunuzun doğal detoksifikasyon süreçlerini desteklemenin en iyi 3 yolu.

Yöntem 1: Detoks gıdaları kullanın

İşte vücudun detoksifikasyon sürecini gerçekleştirmesine yardımcı olan bazı harika yiyecekler:

Pancar  : Pancar, betain, pektin, magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, vitaminler (A, B ve C), polifenoller ve vücudu temizlemek için güçlü maddeler olan diğer besinlerle yüklüdür. Bileşikler, karaciğerde glutatyon (bir antioksidan) ve süperoksit dismutaz (serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olan bir enzim) oluşumunu artırarak detoksifikasyon işlemlerine yardımcı olur. Ek olarak, pancar, kandaki normal pH dengesini ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olan önemli bir sebzedir. (  1  )

Zencefil –  Zencefil, sadece sisteminizi temizlemekle kalmayıp aynı zamanda onu her zaman gençleştiren detoksifiye edici bir bitkidir. Zencefil, gıdanın hareketini hızlandırarak bağırsakların işleyişini iyileştiren ve böylece temel organlardan toksinleri ve atıkları etkili bir şekilde gideren bileşikler olan gingerol ve shogaols içerir.

Sarımsak:  İnanılmaz bir detoksifiye edici gıda olan sarımsak, kurşun gibi ağır metalleri bağırsakların daha yumuşak doku duvarlarından gevşeterek ve kükürde yapışmasına neden olarak çeken bir bileşik olan kükürt ile yüklüdür. Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan bir çalışma   , sarımsağın sıçanlarda kurşun konsantrasyonunu azaltmada ve terapötik faydalarını vurgulamadaki etkinliğini göstermiştir. (  2  ) Bu, bağırsaklardaki zararlı bakteri ve mayalarla savaşmaya yardımcı olur. Ek olarak sarımsak, karaciğerinize ve sindirim sisteminizin astarına toksin hasarını azaltan bir antioksidan olan glutatyon üretimine yardımcı olur.

Lahana:  Lahana, onu güçlü bir detoksifiye edici gıda yapan çok miktarda glukozinolat ve kükürt içeren bileşikler içerir. Sisteminizden atılmasına yardımcı olmak için zararlı kimyasalları etkin bir şekilde emer ve parçalar. Ayrıca sebzede bulunan yüksek miktardaki lif, bağırsağın düzgün bir şekilde boşaltılmasına yardımcı olur.

Keten Tohumları: Keten  tohumları, vücudunuzu temizlemeye ve detoksifiye etmeye yardımcı olan hem çözünür hem de çözünmez lif içerir. Bağırsak bağırsağının yeterli ve  işlevsel  iyonlarını düzenleyerek toksinlerin ve atıkların doğal olarak yok edilmesine yardımcı olurlar   . Ek olarak, keten tohumları esansiyel yağ asitleri, özellikle iltihabı bastırmaya ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olan omega-3’ler bakımından zengindir.

Elmalar:  Elmalar, çözünür ve çözünmez lif bakımından zengindir. Çözünür lif olan pektin, kan damarlarında plak oluşumunu önlemeye yardımcı olurken, çözünmeyen lif, selüloz, sindirim sisteminin besinleri bağırsak yolunda hızla hareket ettirmesine yardımcı olur. Her iki lif türü de bağırsakta sağlıklı bir sindirim bakterisi dengesi sağlar.

Salatalık:  Salatalık, toksinlerin atılmasına yardımcı olan bir başka harika besindir. Hidrasyonu sürdürmek için su sağlayan, böbreklerin idrar yoluyla toksinleri atmasına yardımcı olan ve bağırsak işlevine yardımcı olmak için lif sağlayan mükemmel bir düşük kalorili besindir.

Normal sebze ve meyvelere ek olarak, sisteminizi temizlemek için bu enerji dolu detoks karışımını deneyin.

# Yeşil milkshake

Yeşil smoothieler vücudu detoksifiye etmenin en popüler yoludur  . Vitamin, mineral ve bitkisel besinlerden oluşan bir karışım sunarken vücudun zararlı toksinleri yok etmesine yardımcı olur.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Ispanak – 2 su bardağı
 • Soyulmuş ve doğranmış salatalık – 1 orta boy
 • Yeşil elma, doğranmış – 1
 • Zencefil – 3 ila 5 adet
 • Limon – 1
 • Bal – 1 yemek kaşığı
 • Su: yaklaşık 1 su bardağı

Adım 1. Meyve ve sebzeleri bir karıştırıcıya koyun.

 • 2 su bardağı ıspanağı (iyice yıkanmış ve beyazlatılmış) bir blendere koyun.
 • Doğranmış 1 orta boy salatalık ve 1 yeşil elmayı ıspanağa ekleyin.

Adım 2. Acı tatlıyı ekleyin

 • Smoothie’nizi 1 çorba kaşığı balla tatlandırın.
 • 3 ila 5 adet kıyılmış zencefil ekleyin ve karışıma 1 limonun suyunu sıkın.

Adım 3. Blendere su dökün.

 • Blendere yaklaşık 1 bardak su dökün.

Bu, iri sebzeleri, meyveleri ve bitkileri karıştırmayı ve eşleştirmeyi kolaylaştırır.

Adım 4. Pürüzsüz olana kadar karıştırın ve keyfini çıkarın.

 • Karışım pürüzsüz bir kıvama gelene kadar tüm malzemeleri iyice karıştırın.
 • Yeşil smoothienizi cam bir kavanoza dökün, içip tadını çıkarın.

Her gün 1 bardak smoothie içerek başlayın ve miktarı en az 3 hafta boyunca kademeli olarak günde 2 ila 3 bardağa çıkarın.

Yöntem 2: Detoks içecekleri kullanın

Piyasada birçok detoks içeceği bulunsa da, doğal olmak en iyisidir. Vücudunuzu detoksifiye etmek için suya eklenebilecek birçok meyve, sebze ve bitki vardır.

Kendi detoks içeceğinizi yapmak için tek tek veya kombinasyon halinde tüketilebilecek bazı bileşenlerin faydalarını aşağıda listeledik  .

Su –  Su, atıkların ve toksinlerin sisteminizden uzaklaştırılmasında hayati bir rol oynar. Ne kadar çok su alırsanız, vücudunuzdan o kadar fazla toksin idrarla atılır.

Limon:  Limon, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur, karaciğerde safra üretimini teşvik etmek için C vitamini içerir ve serbestçe akabilmesi için onu inceltir.

Yeşil çay:  Çay  yeşil  ile yüklenir  antioksidan  özellikle bu yardım vücuttan karaciğer kaldır serbest radikalleri kateşinler. Aynı zamanda dehidrasyonu önler ve metabolizma hızınızı artırır.

Karpuz:  Karpuz, amonyağın vücuttan atılması için karaciğeri ve böbrekleri filtrelemeye yardımcı olan bir amino asit olan sitrülin içerir. Ayrıca yüksek su içeriğine sahiptir.

Nane Yaprakları:  Nane, sindirime yardımcı olur ve safranın karaciğerden safra kesesine akışını iyileştirir, bağırsakların ihtiyacı olana kadar burada depolanır, böylece diyet yağlarını parçalayıp ortadan kaldırır.

Yukarıdaki malzemeleri birleştirmenin yanı sıra elma ve tarçın içeren detoks tarifimizi de deneyebilirsiniz.

# Elmalı ve tarçınlı detoks içeceği

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Elma (kırmızı veya yeşil), dilimlenmiş – 1
 • Tarçın çubukları – 2 ila 3
 • Su

Adım 1. Kavanoza su dökün ve elma dilimlerini ekleyin

 • Bir tencereye kapasitesinin 3 / 4’ü kadar su doldurun   .
 • Suya 1 elma dilimi (kırmızı veya yeşil) ekleyin.

Adım 2. Tarçın çubuklarını ekleyin ve suyun demlenmesine izin verin

 • 2 ila 3 çubuk tarçın ekleyin.
 • Bunu 1 ila 2 saat bir kenara koyun. Bu, elma ve baharatların iyiliğinin ve zenginliğinin suya demlenmesini sağlar. Ayrıca soğutmak için buzdolabına da koyabilirsiniz.

Kendinizi yenilemek için bu lezzetli, sağlıklı ve doğal detoks içeceğinin tadını çıkarın. Bunu günde 2 ila 3 defa içebilirsiniz. Özellikle antrenmandan sonra faydalıdır.

Yöntem 3: Bir detoks banyosu kullanın

Detoks banyosu, cildin detoks işlevini desteklemeye yardımcı olurken, size rahatlamanız ve zihinsel ve duygusal huzurunuz için zaman tanır.

Doğal tuzlarla aşılanmış suya daldırmak vücudunuz üzerinde hem içeride hem de dışarıda tedavi edici bir etkiye sahiptir. Banyolara dahil edilen farklı tuzların nöromüsküler koşullarda, ağrı ve iltihaplanmanın giderilmesinde, toksinlerin atılmasında ve çok daha fazlasında kendi bireysel faydaları vardır.

Bir detoks banyosunun temel bileşenleri şunlardır:

 • Tuz Karışımı –  Bu, sisteminize istenmeyen toksinlerin atılmasına yardımcı olan mineraller ekler.
 • Nane  esansiyel yağı  :  Sisteminizi canlandırmaya ve canlandırmaya yardımcı olur, kan dolaşımını iyileştirir ve size biraz ekstra enerji verir.

# Tuzlu detoks banyosu

Bu banyo  cilt tahrişini yatıştırmaya yardımcı olur  , vücudunuzdaki magnezyum seviyesini artırır ve sisteminizin genel detoksifikasyonunu destekler.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Deniz tuzu veya Himalaya tuzu – 1/4 su bardağı
 • Epsom tuzu veya Ölü Deniz tuzu (magnezyum açısından zengin) – 1/4 su bardağı
 • Kabartma tozu – 1/4 su bardağı
 • Elma sirkesi – 1/3 bardak
 • Uçucu yağ: 10 ila 12 damla

Adım 1. Tuzları karıştırın

 • Bir kasede 1/4 fincan Epsom tuzu ile başlayın.
 • Eşit miktarda deniz tuzu veya Himalaya tuzunu karıştırın.

Adım 2. Diğer malzemeleri karıştırın

 • Tuz karışımına 1/4 fincan karbonat ve en sevdiğiniz uçucu yağdan 10-12 damla ekleyin.
 • 1/3 bardak elma sirkesini de kaseye dökün.
 • Tüm malzemeleri iyice karıştırın.

Adım 3. Detoks banyonuzu hazırlayın.

 •  Küveti ılık suyla doldurun ve karışımı banyoya dökün.
 • Banyoda 30 ila 45 dakika bekletin ve hafifçe vurarak kurutun.

# Kil detoks banyosu

Kil Detoks Banyosu, kil ağır metallere bağlanırken cildin detoksifikasyon işlevlerini desteklemeye yardımcı olur. Epsom tuzu, vücuttaki magnezyum seviyesini yenilerken, toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Bentonit kili – 1/2 bardak
 • Epsom tuzu – 1/2 su bardağı
 • Su – tuz eklemek için 1/2 su bardağı artı kille kullanmak için yeterli
 • Uçucu yağ: 10 ila 12 damla (isteğe bağlı)

Adım 1. Epsom tuzunu suda çözün.

 • Bir kaseye 1/2 bardak Epsom tuzu koyun.
 • Eşit miktarda su dökün.
 • Tuz suda tamamen eriyene kadar karıştırın.

Adım 2. En sevdiğiniz uçucu yağı demleyin

 • En sevdiğiniz uçucu yağdan 10 ila 12 damla karıştırın.
 • İyice karıştırın, ardından karışımı bir kenara koyun.

Adım 3.  Bir macun yapmak için bentonit kilini suda karıştırın.

 • Başka bir kapta, 1/2 bardak kil ve bir macun yapmak için yeterli suyu karıştırın.
 • Karışımda topak kalmayıncaya kadar karıştırın.

Adım 4. İki karışımı birleştirin

 • Tuz çözeltisini (Adım 1 ve 2’de hazırlanır) kil karışımına dökün.
 • Topak kalmayacak ve pürüzsüz bir kıvama sahip olacak şekilde iyice karıştırın.

Adım 5. Kil maskesini uygulayın ve küvete daldırın.

 • Bir küvet su içinde durun ve tuzlu kil karışımını vücudunuzun her yerine sürün.
 • Cilt maskesi bir veya iki dakika içinde kurumaya başladığında, banyoda 20 dakika veya istediğiniz kadar bekletin.

Vücudunuzun doğal detoksuna yardımcı olacak ipuçları

 • Bir detoks banyosu için, su ne kadar sıcaksa, detoks o kadar iyi ve güçlüdür.
 • Suyunuz klor veya florür içeriyorsa, suya birkaç yemek kaşığı bentonit kili ekleyin. Kil, cilt tarafından emilmemesi için elementleri emecektir.
 • İhtiyaçlarınıza bağlı olarak yukarıdaki çözümlerde bulunan bileşenlerin miktarını artırabilir veya azaltabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca çok sıvı (su,  meyve ve sebze suları  , bitki çayları) için. Bu, toksinlerin sistemden atılmasına yardımcı olur.
 • Yağ durulama aynı zamanda vücudunuzdan toksinleri ve bakterileri çekerek vücudunuzu detoksifiye etmenin etkili bir yöntemidir.
 • Stresi yönetmenize ve enerji seviyenizi iyileştirmenize yardımcı olmak için düzenli olarak egzersiz yapın. Homeopati, hidroterapi ve akupunktur gibi alternatif tedavileri deneyebilir veya 5 dakika sıcak duş ve ardından 30 saniye soğuk su alabilirsiniz.
 • Enerjiyi ve uygun metabolizmayı artırmak için diyetinizdeki şekerleri azaltın. Tatlıya düşkünseniz meyveler gibi sağlıklı ve doğal olarak tatlı bir seçenek seçin.
 • Kuru fırçalama, vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirmek için etkili bir çözümdür. Ayrıca ölü deri hücrelerini temizleyerek yeni hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*