Gerçekten kötü adet kramplarından nasıl kurtulurum

Adet krampları cenin pozisyonunda kıvrılıp ağlamanıza neden oluyorsa, bazı etkili ilaçlarla adet kramplarından kurtulmanın zamanı gelmiştir. Ayın o zamanı olduğu için okulu, işi veya günlük aktivitelerinizi kaçırmanıza gerek yok.

Menstruasyon, kadın yaşamının normal bir parçasıdır ve adet krampları veya dismenore yaygın bir durumdur.

Adet krampları her ay kan ve dokuların boşalmasına yardımcı olur ve şiddeti bir kadından diğerine değişebilir. Vücuttaki prostaglandin adı verilen kimyasallar rahim duvarının kasılmasına neden olur. (iki)

Prostaglandinlerin aşırı üretimi dayanılmaz adet kramplarına neden olabilir. Prostaglandinler ayrıca bağırsaklarda kasılmalar başlatarak ishal semptomlarına yol açabilir. Bu nedenle gevşek hareketler genellikle şiddetli adet kramplarına eşlik eder.

Sırf acı verici bir olayın yaygın olması, başa çıkmayı daha az zorlaştırmaz. Gerçekten kötü adet krampları, adet döngüsü bittikten sonra bile bir kadının ay boyunca ağrıya duyarlılığını artırabilir.

Adet kramplarını doğal olarak tedavi edin

Günümüzde doktorlar, kadınları ağrılı adet krampları için farmasötik veya terapötik yardım almaya teşvik ediyor.

İlaç tedavisi bazı durumlarda bir zorunluluk haline gelirken, bu aylık ziyaretçi için ilaç almak akıllıca bir seçim değildir, özellikle de eldeki pek çok doğal ilaç varken.

Mineraller ve vitaminler açısından zengin bir diyet yemek de yardımcı olur. Kalsiyum ağrıyı, yorgunluğu, depresyonu hafifletmeye yardımcı olur ve magnezyum aşırı kanamaya yardımcı olur. Vitamin yönünden zengin besinler kramplara, şişkinliğe ve ruh hali değişikliklerine yardımcı olur.

İşte gerçekten kötü adet kramplarından kurtulmak için kullanabileceğiniz altı ev ilacı.

Yöntem 1: Isı terapisini kullanın

Isı tedavisi, adet krampları için en etkili ev ilaçlarından biridir ve ağrı kesiciler almak kadar etkilidir. Isı, kas spazmlarını hafifleten kasları gevşeterek adet kramplarına yardımcı olur. (4)

Menstrüel krampları hafifletmek için ısı tedavisi uygulamanın birçok yolu vardır, ancak en iyisi sıcak su şişesi veya ısıtma yastığı kullanmaktır. Sıcak bir duş veya sıcak bir banyo da harikalar yaratabilir.

 • Sıcak su şişeleri  çok rahatlatıcı ve adet kramplarını hafifletmede faydalıdır. Yapmanız gereken tek şey bir şişe veya plastik poşeti sıcak suyla doldurup karnınızın üstüne koymaktır.
 • Elektrikli ısıtma yastıkları  , hareket halindeyken adet kramplarınız varsa harika bir seçenektir. Seyahatinizi konforlu ve rahat hale getirebilirler.
 • Evinizde elektrikli ısıtma pedleri kullanma konusunda titizseniz, mikrodalga pirinç ısıtma pedleri kullanma seçeneğiniz vardır   . Mikrodalgada yaklaşık 2 dakika yüksek güçte ısıtıldıktan sonra birkaç saat sıcak kalmaları ve giymeleri rahattır. Yorgun bir vücut için bu minimum çabayla, maksimum fayda sağlayan bir çözümdür.
 • Bir tutam  sıcak bir duş da  harikalar yaratır. Birkaç dakika sıcak bir duşun tadını çıkarın ve suyun özellikle karın bölgesinde kramplı kaslarınızın üzerinden akmasına izin verin.
 • Yeterli zamanınız varsa , sıcak suda uzun bir banyodan daha iyi bir şey olamaz   . Sıcak bir banyo sadece adet kramplarını gidermekle kalmaz, aynı zamanda yorgunluğa ve vücut ağrılarına da yardımcı olur.

Yöntem 2: Blackstrap pekmezi kullanın

Adet kramplarını ve ağır adet dönemlerini hafifletmek için bir başka doğal çare, şeker kamışı üretiminin bir yan ürünü olan pekmezdir. (3)

B6 vitamini ile kalsiyum, magnezyum, demir, manganez ve potasyum gibi minerallerde bol miktarda bulunur.

Bu mineral bolluğu, krampları hafifletmeye yardımcı olan şeydir. Sadece 1 çorba kaşığı çörek otu pekmezi bu minerallerin günlük ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor.

Diyetinize pekmez eklemek, adet krampları üzerinde uzun vadeli etkiler sağlayabilir. İçkilerinizi tatlandırmak için kullanarak tüketebilirsiniz.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Karabaş otu pekmezi (adet kramplarını hafifletir) – 1-2 yemek kaşığı
 • Ilık süt – 1 su bardağı

Pekmezi ılık sütle karıştırın

 • 1 bardak ılık süte 1-2 yemek kaşığı pekmez ekleyin.
 • Sütteki koyu, viskoz sıvıyı tamamen çözmek için karıştırın.

Adet kramplarınızın başlangıcında bu içeceği günde iki kez tüketin. Gerektiği kadar devam edin.

Yöntem 3: Tarçın çayı kullanın

Tarçın, adet krampları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını gidermek için çok faydalı bir baharattır. Antispazmodiktir, yani kramplara neden olan kas spazmlarını önler. (bir)

Tarçında bulunan uçucu yağ harmanı ayrıca iltihap önleyici faydalar sağlar. Bu  , genellikle adet kramplarına eşlik eden ishal ve pelvik ağrıyı önlemeye yardımcı olur .

Çiğ olarak tüketilebilir, yemeğinize eklenebilir veya çay haline getirilebilir. İyi sonuçlar için tarçın çubukları veya taze çekilmiş tarçın tozu kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Tarçın çubukları (kas spazmlarını önler)
 • Sıcak su – 1 su bardağı

Adım 1. Tarçın çubuklarını sıcak suya batırın

 • Tarçın çubuklarını 1 bardak kaynar suya ekleyin.
 • Tarçın çubuklarını 3 ila 5 dakika dinlendirin.

Tarçın çubuklarının sayısı, çayınızı ne kadar güçlü sevdiğinize bağlı olacaktır. 3 inçlik bir çubuk tarçın 3 ila 5 fincan çay yapabilir. Daha az porsiyon için kırık tarçın çubukları kullanabilirsiniz. Toz tarçın kullanıyorsanız, her bardak sıcak su için 1 çay kaşığı tarçın tercih edin.

Adım 2. Tarçınlı çayı süzün ve

 • Tarçın çubuklarını çıkarmak için tarçın çayını süzgeçten geçirerek bir bardağa dökün.
 • İsterseniz içmeden önce çayı tatlandırın.

Adet kramplarınızın başlangıcında bu çayı günde iki kez için. Ortadan kaybolana kadar almaya devam edin.

Yöntem 4: Kırmızı ahududu çayı kullanın

Kırmızı ahududu bitkisinin yaprakları çay haline getirilebilir ve adet kramplarına yardımcı olur. Kırmızı ahududu yaprakları, adet kramplarını etkili bir şekilde hafifletmeye yardımcı olan demir, kalsiyum, manganez, potasyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. (bir)

Ahududu yaprakları ayrıca uterus kaslarının sıkılaşmasına yardımcı olan, kan akışını artıran ve uterusu gevşeten ve krampları önemli ölçüde azaltan fragrin adı verilen bir bileşik içerir.

Çay yapmak için arka bahçenizden taze ahududu yapraklarını kullanabilirsiniz. Kurutulmuş yaprakları bir sağlık mağazasından satın alabilir veya internetten temin edebilirsiniz.

Ahududu yapraklarını diğer bitki çayları ile birlikte kullanmak daha da faydalı olduğu için kırmızı ahududu yaprağı içeren bitki çayları da satın alabilirsiniz.

Yöntem 5: Zencefil çayı kullanın

Zencefilin antienflamatuvar özellikleri efsanevidir. Zencefil kökü geleneksel olarak birçok kültürde adet krampları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. (bir)

Zencefil, adet sırasında rahim kasılmalarına neden olan prostaglandin üretimini azaltabilir. Azalan prostaglandin, ishal semptomlarını da hafifletebilir.

Zencefilin pıhtılaşmayı önlemede de faydalı olduğu söyleniyor. Ek olarak, zencefilde bulunan zencefiller, ağrının giderilmesinde uzun bir yol kat edebilen anti-inflamatuar faydalar sağlar.

Taze zencefil kökü tüketebilir, suyla kovalayabilir ya  da kendinize rahatlatıcı bir fincan zencefil çayı yapabilirsiniz  .

Peptik ülserleriniz veya safra taşlarınız varsa zencefil tüketmeyin.

Dikkat:  zencefil alımı antikoagülan ilaçlarla birleştirilmemelidir. Tavsiye için doktorunuza danışın.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • taze zencefilli mısır, dilimlenmiş (ağrıyı gidermeye yardımcı olur) – 1 inç
 • Sıcak su – 1 su bardağı

Adım 1. Zencefil kökünü sıcak suda bekletin

 • 1 inç taze zencefil kökü parçasını dilimler halinde kesin.
 • Dilimleri 1 bardak kaynar suya ekleyin.
 • Zencefili 3 ila 5 dakika sıcak suda demleyin.

Adım 2. Zencefil çayını süzün ve

 • Zencefil çayı süzgeçten geçirip bardağa dökün.
 • İsterseniz çayı balla tatlandırın. Lezzet için birkaç damla taze limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Adet kramplarını hafifletmek için bu içeceği günde 2 veya 3 kez tüketin. Ağrı geçene kadar bunu yapmaya devam edin.

Yöntem 6: Elma sirkesi (ACV) kullanın

Elma sirkesi (ACV), adet kramplarının tedavisine yardımcı olabilecek popüler bir ilaçtır. Rahim kaslarını gevşeterek kramplara yatkınlığı azaltır.

Elma sirkesi ayrıca aşırı derecede ağır adet akışını ve akne  , şişkinlik, duygudurum dalgalanmaları ve sinirlilik gibi premenstrüel sendromun (PMS) eşlik eden diğer semptomlarını düzenlemek için de kullanılabilir  .

Elma sirkesi içmek, gecenin ortasında şiddetli kramplarla savaşmanın en kolay ve en uygun maliyetli yollarından biridir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Elma sirkesi (rahim kaslarını gevşetir) – 1-2 yemek kaşığı
 • Ilık su – 1 su bardağı

Elma sirkesini ılık suyla karıştırın.

 • 1 bardak ılık suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın.

Adet krampları geçene kadar bu elma sirkesini günde 3 defa tüketin.

Adet kramplarını kontrol etmek için ipuçları

 • Pekmezi de pişirmeye dahil edebilir veya tatlandırıcı olarak içeceklerin içine koyabilirsiniz.
 • Şiddetli adet kramplarını önlemek için özellikle adet döneminde aşırı alkol ve kafein alımından kaçının.
 • Vitamin ve mineral yönünden zengin iyi bir diyet yapın. Diyetinize aloe vera suyu ve muz eklemek fayda sağlayabilir. Ayrıca, susuzluk kramplarınızı daha da kötüleştirebileceğinden susuz kalmayın.
 • Hafif egzersiz ve yoga faydalı olabileceğinden egzersizi atlamayın. Popüler inanışın aksine, egzersiz kramplara yardımcı olabilir. Analjezik etkiye sahip endorfin salgılar. Egzersiz ayrıca vücudu daha az kramp yaşamaya hazırlar.
 • Bu kadar çok acı çekmek bedeni ve zihni yorar. Kaybedilen enerjiyi telafi etmek için vücudunuzun normalden daha fazla uykuya ihtiyacı olabilir.
 • Bazı kadınlar ayrıca doğum kontrol haplarını adet ağrısını hafifletmede etkili bulmaktadır. Düzenli olarak adet ağrısı veya başka zorluklar yaşıyorsanız, bu seçeneği doktorunuzla tartışın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*