Basur ameliyatsız nasıl kurtulur

Kazık olarak da adlandırılan dış hemoroid, anal bölgedeki bir veya daha fazla kan damarının iltihaplandığı ve şiştiği tıbbi bir durumdur. Bu, kanamalı veya kanamasız dayanılmaz bıçaklanma ve bıçaklanma ağrısına neden olur. (bir)

Hemoroitler iç veya dış olabilir. İç hemoroidler rektumun derinliklerinde bulunur. (2)  Ağrıya duyarlı sinirlerin olmaması nedeniyle normalde onları hissedemezsiniz.

Genellikle iç hemoroidin tek belirtisi dışkıda rektal kanama veya parlak kırmızı kandır. İç hemoroid, sarkarsa veya bağırsak hareketleriyle dışarı itilirse zarar verebilir.

İç ve dış hemoroid

Dış hemoroidler genellikle vücuda zararlı değildir ve çoğu birkaç gün ile birkaç hafta arasında kaybolur. Bazı durumlarda, dış hemoroidler kalıcı olarak iltihaplanabilir, şişebilir ve ağrılı olabilir; bazen cerrahi müdahale gerektirir. Sık sık meydana gelenler veya kalıcı dış hemoroidler yaşamı olumsuz etkilemeye başlayabilir.

Vücudunuza ve yaşamınıza zarar veren dış hemoroidlerdir; genellikle kanamayla birlikte şiddetli ağrıya neden olur. Görünüşe göre dış hemoroitlerin çoğu zaman tamamen ortadan kalkması amaçlanmamaktadır.

Hemoroid nedenleri

Kalıtsal bir yatkınlık veya sindirim sisteminizi zorlayan aşırı derecede hoşgörülü bir yaşam tarzı nedeniyle hemoroid geliştirebilirsiniz. Anal bölgedeki kan damarlarının gerginliğine katkıda bulunan doğrudan faktörler, ishal  veya kabızlık nedeniyle  uzun süreli ve  ağır bağırsak hareketlerini içerir  . Damarlar ayrıca hamilelik sırasında, özellikle üçüncü trimesterde ve doğum sürecinde de daralabilir.

Hemoroidi doğal olarak tedavi edin

Durum ağrılı ve sıkıcıdır ve bir hemoroit yastığı taşımak utanç verici olabilir. Bu durumun bir kurbanıysanız, bazı etkili ev ilaçları rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Aşırı koşullarda, tıbbi yardım almak gerekir. Daha az şiddetli dış hemoroid vakaları genellikle bazı ev ilaçları kullanılarak iyileştirilebilir veya çözülebilir.

Dış hemoroidinizi etkili bir şekilde iyileştirmek (ve muhtemelen çözmek) için altı kullanışlı ve ucuz yöntem şunlardır:

Yöntem 1: Hindistan cevizi yağı kullanın

Hindistan cevizi yağı çılgınlığı ivme kazanırken, neredeyse herkes antimikrobiyal özelliklerinin farkındadır. Ama burada ilginizi çekecek olan hemoroidi tedavi etme yeteneği.

İç hemoroidleri iyileştirmek için Hindistan cevizi yağı ağızdan alınabilir. Hindistan cevizi yağının harici hemoroitlere topikal olarak uygulanması, iltihabı, şişliği ve ağrıyı azaltabilir.

Hindistan cevizi yağı, bağırsak sistemindeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan, sindirime yardımcı olan ve bağırsak hareketleri (dışkılama) sırasında rektum üzerindeki genel baskıyı azaltan bir tür sağlıklı doymuş yağ olan orta zincirli yağ asitleri moleküllerini içerir.

Diyetinize işlenmemiş hindistancevizi yağı dahil etmek, iç hemoroidlerin iyileşmesine yardımcı olabilir ve iç ve dış hemoroidlerin tekrarını önlemeye yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit, iyileştirici özelliklerinin yanı sıra topikal uygulama yoluyla harici hemoroidleri etkili bir şekilde tedavi edebilen antimikrobiyal özelliklerinden sorumludur.

Mağazalarda yaygın olarak bulunan rafine çeşitlerin yerine her zaman ham organik hindistancevizi yağı tercih edin. Organik hindistancevizi yağını herhangi bir sağlık mağazasında bulabilirsiniz.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Organik hindistan cevizi yağı (iltihabı azaltmaya yardımcı olur)

Organik hindistancevizi yağına bir pamuk batırın ve hemoroitlere uygulayın. Herhangi bir enfeksiyon olasılığını önlemek için yalnızca taze, sterilize edilmiş pamuk topları kullanın.

Basurunuz tamamen iyileşene kadar günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Yöntem 2: Elma sirkesi (ACV) kullanın

Hemoroit söz konusu olduğunda, elma sirkesi (ACV) bir başka popüler halk ilacıdır. Bu çare iki şekilde de uygulanabilir: dış hemoroid için topikal olarak ve iç hemoroid için ağızdan.

Yanabilirken, elma sirkesinin etkinliği topikal uygulamayı değerli kılar. Elma sirkesinin büzücü özellikleri, kan damarı şişmesini hızla azaltabilir, böylece ağrı ve iltihabı azaltabilir.

Elma sirkesinde bulunan pektin, sindirime yardımcı olan ve bağırsak hareketlerini düzenleyen çözünür bir liftir. Elma sirkesi ayrıca bağırsak yolunda iyi bakterilerin büyümesini de uyarır.

Bu, iyi bir sindirim, düzenli bağırsak hareketleri ve gevşek dışkı sağlar; bu, boşaltım sırasında stresi önemli ölçüde azalttığı için hemoroid hastaları için son derece önemlidir.

Elma sirkesinin düzenli olarak ağızdan tüketimi sadece iç hemoroidleri iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda geri gelmelerini de engeller.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Elma sirkesi (ACV) (ağrı ve iltihabı azaltır) – 1-2 yemek kaşığı
 • Ilık su – 1 su bardağı

Elma sirkesini ılık suyla karıştırın

 • 1 bardak ılık suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Bu elma sirkesini günde iki kez aç karnına, basur kaybolana kadar tüketin.

Rutininizin kalıcı bir parçası haline getirerek hemoroitlerin geri gelmesini önleyecektir.

Maksimum fayda için her zaman filtrelenmiş çeşitler yerine çiğ, filtre edilmemiş elma sirkesi kullanın. İlki, içinde yüzen tortu ile bulutlu bir görünüme sahiptir.

Yöntem 3: rutini kullanın

Rutin, kan damarlarını güçlendiren bir biyoflavonoiddir. Kan dolaşımını iyileştirmek için vücuttaki C vitamininin etkisini artırır. Kan damarlarının güçlenmesi ve esnekliği nedeniyle rutinin hemoroidi iyileştirmeye yardımcı olduğuna inanılıyor.

Rutin, bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından hemoroid cerrahisinden (hemoroidektomi) sonra hastaların iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Rutin ayrıca hemoroitlerin yakınında hasar görmüş veya kırılmış cildi yeniden inşa etmeye ve güçlendirmeye yardımcı olarak iyileşmeyi destekleyen kolajen üretimine yardımcı olur. (3)

Rutin, turunçgiller, elma kabukları, karabuğday kepeği, incir, kuşkonmaz, yaban mersini, böğürtlen ve bazı yeşil çay infüzyonları gibi çeşitli doğal besin kaynaklarında bulunabilir. Hemoroitleri etkili bir şekilde tedavi etmek ve geri gelmelerini önlemek için diyet takviyesi olarak da alınabilir. Rutin, besin takviyesi olarak alındığında, C ve B6 vitaminleri ile birlikte alınmalıdır.

Hamileliğin tetiklediği hemoroid hastaları için oldukça faydalı olabilen doğal besin kaynakları ile hamilelik sırasında güvenle alınabilir. Rutin, takviye olarak alındığında, güvenli ve ucuz bir hemoroid çare sağlar. Çevrimiçi olarak veya saygın sağlık mağazalarında kolayca bulabilirsiniz.

Rutin’inizi saygın bir markadan aldığınızdan emin olun. Rutin, satın aldığınız rutin markanın üreticisi tarafından tavsiye edildiği şekilde uygulanmalıdır.

Mevcut ilaçlarınızın hiçbirine müdahale etmediğinden emin olmak için Rutin’i almadan önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Hamile ve emziren kadınlar, herhangi bir rutin rejime başlamadan önce doktorları veya doğum uzmanları ile konuşmalıdır.

Kan inceltici, aspirin veya antiplatelet ilaçlar alıyorsanız veya kanama bozukluğunuz varsa, herhangi bir rutin rejime başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışın. Rutin, kişinin morarma veya kendiliğinden kanama olasılığını artırabilir.

Yöntem 4: Soğuk kompres kullanın

Soğuk kompres kullanmak, aşırı derecede ağrılı hemoroidi rahatlatmanın kolay ve ucuz bir yoludur. Soğuk hava, ağrıyı uyuşturmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. (4)

Bir buz torbası veya bir paket dondurulmuş sebze gibi derme çatma bir soğuk paket kullanabilirsiniz. Hemoroitlerinizi tedavi etmek için bir torba donmuş yiyecek kullanıyorsanız, hemoroidinizde kullandıktan sonra yiyecek poşetini attığınızdan emin olun.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Buz küpleri (ağrıyı uyuşturmaya yardımcı olur)
 • Pamuklu giysiler

Buz paketi yap

 • Pamuklu bir beze birkaç buz küpü koyun.
 • Bezin kenarlarını kaldırın ve buz küpleriyle bir paket yapın.
 • Buz torbasını iltihaplı anal bölgeye 15 ila 20 dakika boyunca uygulayın ve arada birkaç kısa ara verin.
 • Hemoroitlerin zonklayan ağrısını hafifletmek için bunu günde birkaç kez kolayca yapabilirsiniz.

Gerektiği kadar tekrarlayın.

Yöntem 5: Karabiber kullanın

Hemoroitler için sürpriz bir tedavi, bir dizi gastrointestinal rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olan karabiber şeklinde gelir. (5)  Nasıl çalıştığını detaylandıran kapsamlı çalışmalar olmasa da, çoğu karabiberlerin son derece etkili bir çare olduğunu düşünüyor.

Analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan karabiber hemoroid ağrılarını hafifletebilir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Karabiber (ağrı kesici)

Hemoroidi rahatlatmak için karabiber alın.

Basuru rahatlatmak için günde iki kez 5 tane karabiber tüketin. En iyi sonuç için karabiberleri aç karnına tutun. Bir bardak su ile kovalamadan önce hepsini yutabilir veya parçalayabilirsiniz.

Karabiber midenizi rahatsız ederse, dozu azaltabilirsiniz. Vücudunuzda herhangi bir kötü etki yoksa, dozu günde 25 karabiber artırabilirsiniz. Birkaç grup halinde yutulmalıdırlar.

Yöntem 6: Sitz banyosu kullanın

Sitz banyosu, perineal bölge veya rektum ile cinsel organlar arasındaki boşluk olan perine etrafındaki alan için ılık bir banyodur. Perineal bölgeyi ılık suya batırarak bölgeye kan akışını artırarak, özellikle iltihaplı kan damarlarında dolaşımı iyileştirmekten oluşur.

Damarlarda dolaşımı iyileştirerek, oturma banyosu bölgedeki iyileşmeyi hızlandırır. Bölgedeki kaşıntı, tahriş ve ağrıyı gidermeye yardımcı olabilir.

En iyi sonuçlar için sağlık uzmanınızdan sitz banyonuza koyabileceğiniz katkı maddeleri yazmasını da isteyebilirsiniz. (6)  Bazı katkı maddelerinin antibakteriyel veya analjezik özellikleri olabilir. Sitz banyonuza koyabileceğiniz bazı doğal katkı maddeleri arasında sofra tuzu, elma sirkesi ve kabartma tozu bulunur.

Oturma banyosunun en iyi özelliği, her yaştan insan için güvenli olmasıdır. Sitz banyo seti satın alabilir veya küvetinizi kullanabilirsiniz.

 • Sitz banyo kitleri genel olarak kullanım kolaylığı açısından klozetin üzerine yerleştirilebilir. Kitler genellikle talimatlarla birlikte gelir.
 • Küvette oturma banyosu yaparken, oturma banyosundan önce ve sonra temiz olduğundan emin olun. Küveti 1 galon su ile karıştırılmış 2 yemek kaşığı çamaşır suyu çözeltisiyle fırçalayın ve iyice durulayın. Bu, küvetinizi dezenfekte edecek ve oturma banyosu yapmaya uygun hale getirecektir.
 • Küveti, perineal bölgenizi rahatça suya batırmak için yeterince ılık suyla doldurun. Ayrıca tam bir banyo yapabilirsiniz. Tamamen sana kalmış.
 • Perineal bölgenizi yaklaşık 20 dakika veya su soğuyana kadar ılık suda bekletin.

Hemoroidi rahatlatmak için ipuçları

 • Ayrıca hindistancevizi yağından bir fitil (katı, konik veya silindirik bir tıbbi preparat) yapabilir ve dış ve iç hemoroidleri rahatlatmak için rektuma yerleştirebilirsiniz.
 • Cadı fındığı yağı, zeytinyağı, hint yağı veya aloe vera da hemoroidi iyileştirmek için hindistancevizi yağı gibi topikal olarak kullanılabilir.
 • Bir oturma banyosu yapmadan önce daima banyo suyunuzun sıcaklığını test edin, böylece yanlışlıkla yanmazsınız. Rahat bir sıcaklık bulmak için bileğinize biraz su koyarak sıcaklığı test edin.
 • Bazı insanlar buz torbasıyla sıcak bir oturma banyosunu takip etmeyi sever. Ilık sıcaklık damarları genişletir ve soğuk onları daraltır. Buradaki fikir, kan damarlarını sıcaklık değişimiyle birlikte çalıştırmak ve içlerinde elastikiyet geliştirerek gelecekteki hemoroidleri önlemek için onları güçlendirmektir.
 • Buz küpleri rahatsızlık ve keskinlik hissediyorsa, buz paketinizde kırılmış buz da kullanabilirsiniz.
 • Hemoroitten muzdaripken, hemoroidi daha da kötüleştirebilecek kuru tuvalet kağıdı yerine bebek bezlerine geçin. Bebek mendilleri iltihaplı rektal bölgede çok daha yumuşak olacaktır.
 • Bir çömelme aletinin yardımıyla duruşunuzu düzeltin ve tuvalete gittiğinizde bağırsak hareketlerinizi kolaylaştırın.
 • Düzenli bağırsak hareketleriyle  ,  kabızlık  ve ishalin sınırlarında sindirim sisteminizi mükemmel durumda tutmayı amaçlayan sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı sürdürün  . Dışkınız yumuşak olmalı ve hemoroidi uzak tutmak için bağırsak hareketleriniz düzenli olmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*