Bacak kramplarını hafifletmek için doğal tedaviler

Baldırlarınızda, kalçalarınızda veya ayaklarınızda sizi geceleri uyandıran keskin bir ağrı hissettiniz mi? Bu ani bacak kramplarına genellikle birkaç saniyeden yarım saate kadar süren gerginlik, düğümlenme ve şişlik hissi eşlik eder.

Genel sağlıksızlık, çok sayıda tıbbi hastalık ve depresyon, sık sık bacak kramplarından muzdarip insanlarla bağlantılıdır. (bir)

Bacak krampları, en çok geceleri uyku sırasında görülse de, günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Kramplar, yorucu fiziksel aktivite veya egzersizin neden olduğu dehidrasyon veya kas gerginliğinin bir sonucudur.

Vücuttaki motor nöronların uyarılabilirliğindeki bazı değişikliklerin sonucu olduğuna inanılmasına rağmen, bazen neden bilinmemektedir veya araştırmacılar tarafından tam olarak anlaşılamamıştır. (bir)

Gece bacak krampları genellikle uyku sürecine müdahale ederek   genellikle uyku eksikliğine   neden olur  . Ağrılı bacak kramplarına hızlı bir çözüm bulmak, “bacak titremesinin” yan etkilerinden kaçınmak için çok önemlidir.

Bir doktor, aşırı vakaları tedavi etmek için ilaçlar yazabilirken, reçeteli ilaçları sıfırdan başlatmak istemeyebilirsiniz. (iki)

Bacak kramplarını ev ilaçları ile yönetmek

Bacak kramplarının hızla giderilmesinde bir dizi doğal çare ve tedavi faydalıdır. Bazı prosedürler ayrıca gelecekteki krampları önlemeye yardımcı olabilir.

İşte bacak kramplarından anında kurtulmanıza yardımcı olabilecek altı doğal ev ilacı.

Yöntem 1: Germe

Germe, uzun süreli kasılma ve ağrı spazmları sırasında kaslarınızı gevşetmenin doğal bir yoludur.

Journal of Physiotherapy’de yayınlanan 2012 tarihli bir araştırmada,   her gece yatmadan önce baldır ve hamstringlerin gerilmesinin, yaşlı popülasyonda bacak kramplarının oluşumunu önemli ölçüde azalttığı belirtildi. Bu öneri bacak kramplarından muzdarip herkes için geçerlidir ve en iyi sonuç için uyumadan hemen önce yapılmalıdır. (3)

# Havlu streç

Bu streç için, kolayca bulunabilen bir havlu, kravat veya atkı kullanabilirsiniz. Kolay bir esneme, bu her kramp girdiğinizde kimsenin yardımı olmadan yapılabilir.

 • Bacaklarınızı önünüzde uzatarak oturma pozisyonu alın.
 • Ayak parmaklarınızı tavana doğru çevirin.
 • Her elinizde bir ucunu tutarak ayağınızın kemerinin etrafına bir havlu sarın.
 • Bacağınızı kaldırmak için havluyu yavaşça çekin.

Birkaç kez tekrarlayın. Bu baldır kaslarınızı gerecek ve gevşetecektir. Önleyici bir önlem olarak kullanıldığında, her iki bacağı da gerdiğinizden emin olun.

# Ayak uzatma

 • Sıkışık bacağınız önünüze doğru uzatılmış bir oturma pozisyonu alın.
 • Sıkışan kaslarınız gevşeyene kadar ayak parmaklarınızı yavaşça esnetin, kıvırın ve açın.

Yöntem 2: Masaj

Sıkışık bir kas genellikle kan akışından yoksun hale gelir ve kası oksijen ve diğer önemli besinlerden mahrum bırakır.

Masaj, kanın ve diğer gerekli sıvıların bölgeye geri dönmesine yardımcı olur, bu da kasları gevşetir ve ayrıca ağrı ve sertliği gidermeye yardımcı olur.

Sık bacak krampları vakalarında, bacak kramplarına yol açan arızalı motor nöronların aktivitesini azaltmaya yardımcı olabileceğinden, düzenli masajlar da önleyici bir yöntem olarak yardımcı olabilir. (4)

 • Bacak kramplarını anında durdurmak için küçük dairesel hareketlerle parmak uçlarınızla kramplı kası nazikçe masaj yapın.
 • İsterseniz bacaklarınıza masaj yapmak için uçucu bir yağ (taşıyıcı yağ içeren veya içermeyen) kullanın.
 • Çok fazla ağrınız varsa ve bu genellikle böyleyse, partnerinizden bacağınıza masaj yapmasını isteyin. Gereksiz ağrıdan kaçınmak için dayanabileceğiniz baskının yoğunluğu konusunda partnerinizi bilgilendirin.

Gerektiği kadar her gün tekrarlayın.

Yöntem 3: sıcak ped ve ardından soğuk ped

Sıcak bir ped ve ardından soğuk bir ped kullanmak da ağrılı bacak kramplarını hafifletebilir. Bu yöntem  , genellikle ekstremitelerde uyuşmaya neden olan diyabet veya migren gibi tıbbi durumlardan muzdarip kişiler tarafından kullanılmamalıdır  .

Sıkışık bir kasın üzerine bir ısıtma yastığı yerleştirmek, bölgeye kan akışını artırarak kası gevşetir. Soğuk ped bölgeyi ağrıya karşı uyuşturur ve şişliği azaltır.

 • Sıkışık kas üzerine yaklaşık 15 dakika veya kas gevşeyene kadar bir ısıtma pedi yerleştirin.
 • Şişlik geçene kadar kas üzerine soğuk kompres uygulayın. Buz torbası kullanıyorsanız, buz torbası ile cildiniz arasına ince bir bez koyun.
 • Kas kramplarını tedavi ederken aşırı sıcak ve soğuktan kaçının.

Bacak kramplarını tedavi etmek için gerektiği kadar günlük tedaviye devam edin.

Yöntem 4: Epsom tuzu ile sıcak suda bekletin

Epsom tuzu ile sıcak bir banyo, kas kramplarını hafifletmenin harika bir yoludur. Epsom tuzu temelde magnezyum sülfattır. Magnezyum, kas kramplarını hafifletmek için iyi kabul edilir.

Sıcak banyonun kendisi de harika bir gevşetici olup, sadece kas kramplarını gidermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onları önler.

 • Bacak krampları olduğunda 1/2 ila 1 bardak Epsom tuzu ile rahatlatıcı bir sıcak banyo yapın.
 • Yatmadan önce uzun, sıcak bir banyo yapmak (Epsom tuzu olsun ya da olmasın) vücudunuzdaki tüm kasları gevşetmeye yardımcı olabilir, böylece gece boyunca olası krampları önler. Bonus olarak, siz de bebek gibi uyuyacaksınız.

Tam rahatlama sağlanana kadar gerektiği kadar tekrarlayın.

Yöntem 5: akupresür

Akupresür, vücuttaki noktaları tetiklemek için basınç uygulayarak çeşitli koşulları tedavi etmek için kullanılan geleneksel bir Çin tıbbıdır.

Aküpresür, motor nöronların aktivitesinde başarısızlığa neden olan akut uyaranların transferini engeller ve kandaki ağrıyı azaltan endorfinleri arttırır. (5)

Uygulanan basıncın sağlam olması gerektiğini, ancak incitici olmaması gerektiğini unutmayın. Aşağıda listelenen basınç noktalarından birine veya her ikisine akupresür vermek ağrıyı hafifletebilir.

 • İşaret parmağınızı, ayak başparmağınızla ikinci parmağınız arasındaki yüzeye yerleştirin. Bu noktaya birkaç dakika parmakla baskı uygulayın.
 • İşaret parmağınızı burnunuz ile üst dudağınızın arasına yerleştirin. Parmağınız burnunuza üst dudağınızdan üçte biri kadar daha yakın olmalıdır. Birkaç dakika parmağınızla kademeli basınç uygulayın.

Gerekirse tekrarlayın.

Yöntem 6: elma sirkesi

Elma sirkesi ağızdan tüketilebilir veya bacak kramplarına yardımcı olmak için topikal bir uygulama olarak kullanılabilir. Sodyum, magnezyum ve potasyum gibi minerallerin yenilenmesine yardımcı olduğu için oral tüketim faydalıdır.

Elma sirkesi vücuttaki diğer sıvıları dengeler ve genellikle kramplara neden olan dehidrasyonu önler.

 • Günde bir bardak ılık suyla seyreltilmiş 1 yemek kaşığı elma sirkesi tüketin. İsteğe bağlı olarak bu içeceğe bal ekleyebilirsiniz.
 • Bacak kramplarının başlangıcında bacaklarınıza elma sirkesi ile masaj yapın.

Gerektiği gibi tedaviye devam edin.

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Çoğu zaman rahatsız edici, yüksek topuklu ayakkabılar giymek de bacak kramplarına yol açabilir. Rahat ayakkabılara ve dairelere geçmeyi deneyin. Yastıklı tabanlık veya kemer destekli ayakkabılar seçin.
 • Uyurken dizlerinizi bir yastık üzerinde dinlendirin. Bu, gece bacak kramplarını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Susuz kalmış bir vücut, elektrolitlerin tükenmesi nedeniyle bacak kramplarına karşı savunmasızdır. Susuz kalmanın neden olduğu krampları önlemek için susuz kalmayın.
 • Tekrarlayan bacak krampları ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum eksikliğinin bir sonucu olabilir. Herhangi bir eksikliği gidermek için, bu mineraller açısından zengin yiyecekleri diyetinize ekleyin. Doktorunuzla takviyeler hakkında da konuşabilirsiniz.
 • Sıkı bölgeye ılık karanfil yağı ile masaj yapmak da bacak kramplarını hafifletebilir. Anti-enflamatuar olan karanfil yağı, bölgedeki ağrı, iltihaplanma ve şişliği azaltır.
 • Uyurken bacakların yakınında yatak örtüsünün altında bir kalıp sabun tutmak, birçok kişiye yardımcı olan bir başka popüler çözümdür.
 • Birçoğu aromaterapiyi bacak krampları için bir çare olarak savunur. Bacaklarınıza en sevdiğiniz aromatik uçucu yağların karışımıyla masaj yapın ve sizin için işe yarayıp yaramadığını görün.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*