Baş ağrısından doğal olarak nasıl kurtulurum

Cansız, zonklayıcı bir ağrı veya kör edici bir ağrı; baş ağrıları gününüzü değiştirme eğilimindedir. Korkunç bir baş ağrısının başladığını hissettiğinizde planlar hızla boşa gider.

Baş ağrıları, yaşadığımız telaşlı hayatın değişmez bir parçası haline geldi. Tekrarlayan baş ağrıları ne kadar can sıkıcı olsa da, bir ağrı hapı almak uzun vadeli sağlığınız için en iyi fikir olmayabilir.

Ağrı kesicilerin aşırı kullanımı aslında daha fazla baş ağrısına neden olabilir. Bu sağlık durumundan kurtulmak için doğal ilaçlar en iyi seçenektir.

Stres, baş ağrısının başlıca nedeni olsa da, rutininizden kopmak da bazı durumlarda baş ağrısına neden olabilir. Katkıda bulunan diğer faktörler  arasında  zayıf  uyku  , dehidrasyon ve egzersiz eksikliği sayılabilir . Düşük kan şekeri veya hipoglisemiye neden olan öğün atlamak da baş ağrısına neden olabilir. (bir)

Baş ağrısı çarelerinin etkinliği bazen nedene hitap etmeye bağlıdır. Farklı nedenlerden kaynaklanan baş ağrılarını tedavi etmenize yardımcı olabilecek birçok doğal çözüm vardır. Bu ilaçların en iyi özelliği, etkili olmalarının yanı sıra yan etkilere neden olmamasıdır.

Baş ağrısını hafifletmenin doğal yolları

İşte herhangi bir ilaç kullanmadan baş ağrısını hızlı bir şekilde gidermenize yardımcı olabilecek beş ev ilacı.

Yöntem 1: Susuz kalmamak

Baş ağrıları, vücudun gerekli vücut işlevlerini yerine getirmek için yeterli su tüketmediği durum olarak da bilinen dehidrasyonun yaygın bir belirtisidir.

Su, bebeğin vücut ağırlığının% 75’i ile yaşlıların vücut ağırlığının% 55’i arasında değişir ve hücresel işlevin ve insan sağlığının korunması için gereklidir. Günlük su alımınız 2 litreden azsa, baş ağrınız büyük olasılıkla dehidrasyondan kaynaklanmaktadır.

Bu durumda, nemlendirme en önemli önceliğiniz olmalıdır. (iki)

# İçme suyu

Dehidrasyona bağlı baş ağrısı durumunda vücudunuzu su içmenin en kolay yolu su içmek. Mide bulantısı ve şişkinliğe neden olabilen suyu yutmak yerine    , baş ağrısını hızla gidermek için küçük yudumlarla iç.

Dehidrasyona bağlı baş ağrılarından muzdarip olanlarda içme suyu, baş ağrısını yuttuktan sonra 30 dakika ila 3 saat kadar kısa bir sürede giderebilir. (iki)

Tekrar olmasını önlemek için ağrı kesildikten sonra bile gün boyunca su içmeye devam edin.

# Elma sirkesi (ACV) suyu için

Elma sirkesi veya elma sirkesi bilinen en eski doğal ev ilaçlarından biridir ve çeşitli küçük rahatsızlıklara karşı faydalıdır    . Ayrıca baş ağrılarının hızla giderilmesinde de etkili olabilir.

Lezzet hayranı değilseniz, tadı arttırmak için biraz bal ve limon suyu ekleyebilirsiniz.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Elma sirkesi – 1-2 yemek kaşığı
 • Ilık su – 1 bardak
TEK ADIMLI BAKIM: SEYRELTİLMİŞ ELMA SİRKESİ İÇECEK
 • 1 ila 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya ekleyin.
 • İyice karıştırın.
 • Baş ağrınızdan hızla kurtulmak için elma sirkesi suyunu yavaşça için.

Bu içeceğin günlük tüketimi vücudunuzdaki sıvıları dengeler ve sizi sulu tutar.

Bu içeceğin günlük tüketimi vücudunuzdaki sıvıları dengeler ve sizi sulu tutar.

# Limonlu su iç

Limonlu su ayrıca dehidrasyondan kaynaklanan baş ağrısını hafifletebilir. Limonlu su içmek sadece baş ağrısına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücuttaki pH seviyesini dengeler ve sindirime yardımcı olur.

Limon suyu, ara sıra tüketilirse birçok bedensel işlevi düzeltebilen bir sağlık toniktir. Suyunuz için taze sıkılmış limon kullandığınızdan ve şişelenmemiş limon suyu kullandığınızdan emin olun, çünkü ikincisi genellikle gereksiz şeker ve koruyucularla doludur.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Limon suyu – yarım limondan taze
 • Ilık su – 1 bardak
TEK ADIMLI ARITMA: LİMON İLE TATLI SU İÇİN
 • Yarım limonun suyunu bir bardak ılık suya sıkın.
 • Hala sıcakken bu limon suyunu yavaşça iç.

Bu içeceği günde iki kez tüketmek, mide rahatsızlığının neden olduğu baş ağrılarını da iyileştirecektir.

Yöntem 2: Sıcak veya soğuk kompres kullanın

Sıcak veya soğuk kompres, baş ağrılarını tedavi etmenin etkili bir yoludur. Çeşitli ağrıların tedavisinde çok yararlı olduğu kanıtlanmış sıcaklık terapisini kullanın   .

Soğuk terapi, 1849’dan beri migreni hafifletmek için başarıyla kullanılmaktadır ve tek başına kullanıldığında baş ağrısı çekenlerin% 71’inde ağrıyı hafifletir. Baş ağrısını azaltmak için soğuk, ısı ve basınçla birlikte kullanıldığında daha da etkilidir. (3)

 • Bireysel tercihler değişebilir, ancak genel olarak migren hastaları soğuk kompresi tercih ederler. Öte yandan, baş ağrınız stres veya  soğuk algınlığı ve tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa  sıcak kompres tercih edebilirsiniz.
 • Hızlı bir baş ağrısının giderilmesi için alın ve şakaklara soğuk kompres, başın arkasına ve boyuna ılık kompres uygulanmalıdır. Rahatlayana kadar işlemi bir süre tekrarlayın.
 • Soğuk kompresler buz küpleri veya sadece bir torba donmuş bezelye kullanılarak yapılabilir. Sıcak kompres için bir sıcak su şişesi veya  bir pirinç ısıtma yastığı kullanılabilir  .
 • Aynı etkiyi elde etmek için sıcak veya soğuk duş da alabilirsiniz.

Yöntem 3: Kahve veya çay kullanın

Kahve ve çay da baş ağrısını hafifletmek için kullanılabilir. Bu iki içecek en popüler baş ağrısı çözümleri arasındadır. Kahve ve çaydaki kafein baş ağrılarını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Şişmiş kan damarları sinir uçlarına baskı yaptığında ateş ağrısı oluşur. Kafein, bu kan damarlarını daraltarak ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Kafeinin ayrıca vücudun onları daha kolay emmesine yardımcı olarak ağrı kesicilerin etkinliğine yardımcı olduğu söylenir.

Üç dakika demlenen ortalama yeşil çay bardağı 35-60 mg kafein içerir ve ortalama bir fincan hazır sade kahve 63 mg kafein içerir. Ortalama bir yetişkin günde 400 mg’a kadar kafeini güvenle tüketebilir, ancak tipik bir baş ağrısının hafifletilmesi için yalnızca yaklaşık 60 ila 130 mg kafeine ihtiyaç vardır. (4)

Soğuktan kaynaklanan bir baş ağrınız varsa, tarçın çayı sizin için çözüm olabilir. Bu baharat, baş ağrıları için faydalı olan magnezyum açısından zengindir. Tarçında bulunan demir, kalsiyum ve diğer mineraller de migren ve baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

Baş ağrısını gidermek için bu içecekleri kullanırken akılda tutulması gereken birkaç nokta vardır.

 • Baş ağrınız dehidrasyondan kaynaklanıyorsa, kafein dehidratasyon etkisi olduğundan iyi bir fikir olmayabilir. Ancak çay,  özellikle yeşil çay  ve bitki çayları sizi sulu tutacaktır.
 • Yüksek kafein içeriği nedeniyle kahvenin ölçülü tüketilmesi gerekir. Çok fazla kafein, “yeniden baş ağrısına” neden olabilir.

Yöntem 4: Aromaterapi kullanın

Ayrıca baş ağrısını hafifletmek için aromaterapiyi masajla birleştirebilirsiniz. Nane, okaliptüs ve lavanta gibi uçucu yağlar aromaterapi masaj tedavileri sağlamak için kullanılabilir. (5)

Nane yağı oldukça rahatlatıcıdır ve ağrıyı hafifletebilir. Rahatlayın ve zihninizi sakinleştirin, baş ağrısını yatıştırmanıza yardımcı olun. Okaliptüs esansiyel yağı, kan damarlarının şişmesini azaltarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Lavanta yağı, bir antioksidan, duygudurum düzenleyici, yatıştırıcı, antispazmodik, antihipertansif ve ağrı kesicidir (ağrı kesici), baş ağrısını gidermek için mükemmel bir seçimdir. (5)

 • Baş ağrısını hafifletmek için seçtiğiniz uçucu yağı veya uçucu yağların bir karışımını şakaklara ve başın arkasına ve boynun arkasına hafifçe masaj yapın.

Maksimum faydayı elde etmek için aromaterapiyi buhar tedavisi ile birleştirebilirsiniz. Ayrıca, tıkanıklığı  veya soğukla ​​ilişkili baş ağrılarını gidermeye yardımcı olacaktır  .

Yöntem 5: Akupresür kullanın

Acupressure, baş ağrıları da dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları iyileştirmede etkili olduğu kanıtlanmış eski bir Çin tekniğidir.

Vücudun bir bölgesindeki belirli noktalara basınç uygulayarak endorfin salgılayarak çalışır. Endorfinler, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek doğal ağrı kesicilerdir.

Biraz çaba sarf ederek baş ağrısını hafifletmek için kolaylıkla akupresür uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken basınç noktasını bulmak ve yaklaşık 10 saniye boyunca ona sıkı bir baskı uygulamaktır.

Rahatlayana kadar aktiviteyi tekrarlayın. Belirtilen basınç noktalarından 1 veya 2’sini uyarmak baş ağrınıza yardımcı olabilir.

 1. Dikey boyun kasları arasındaki vadide, kafatasının tabanındaki bir çift basınç noktasını bulun. Bu basınç noktaları yaklaşık 4 parmak aralıklıdır. Baş parmaklarınızı bunların üzerine yerleştirin, kalan parmaklarınızı başınızın etrafına sarın ve baskı uygulayın.
 2. Elmacık kemiklerinin altında, her iki tarafta da burnun yaklaşık 2 ila 3 parmak uzağında başka bir çift basınç noktası bulunur. Her bir gözün tam ortasının altındadırlar. İşaret parmağınızla baskı uygulayın. Bu özellikle tıkanıklığa bağlı baş ağrılarında faydalıdır.
 3. Başparmağın ve işaret parmağının birleştiği yeri bulun. Bu baskı noktasını bulmak kolaydır. Diğer elin işaret parmağı ve başparmağıyla baskı uygulayın. Diğer elinizle tekrarlayın.
 4. Kaşların ortasında bulunan bu baskı noktası, bulunması en kolay olanıdır. Stresi ve yorgunluğu gidererek bu faktörlerin neden olduğu baş ağrılarını hafifletir.
 5. Başka bir çift basınç noktası, kafatasının tabanının 2,5 cm altındadır. Bu noktalar, her iki taraftaki sütunun ½ inç içindedir.
 6. Burun köprüsü ile göz çukurunun birleştiği noktada burnun her iki yanında kaşların hemen altında aşağıdaki baskı noktaları bulunur. Stresi veya soğuğa bağlı baş ağrılarını hafifletmek için işaret parmaklarınızla baskı uygulayın.
 7. Bu basınç noktası ayağınızın üzerinde, ayak başparmağı ile ikinci parmağın birleştiği yerden 1 ila 1 inç arasındadır.

Baş ağrısını hafifletmek için ipuçları

 • Baş ağrınız tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa, elma sirkesini buhar tedavisi şeklinde alabilirsiniz. Yarım bardak elma sirkesini 3 bardak kaynar suyla bir kapta karıştır. Başınızı buharlama kabının üzerine eğin ve su soğuyana kadar elma sirkesi buharını soluyun. Buharı tutmak için başınızın üzerine bir havlu çadırı da tutabilirsiniz.
 • Ayrıca baş ağrısını gidermek için şakaklarınıza topikal masaj uygulaması olarak elma sirkesi uygulayabilirsiniz.
 • İnatçı baş ağrılarından kurtulmak için magnezyum yönünden zengin besinler tüketin. Alkol, peynir ve işlenmiş etlerden kaçının ve susuz kalmayın. Bol sıvı içerek ve sebze ve meyve yiyerek de vücudunuzu nemlendirebilirsiniz.
 • Baş ağrısını hafifletmek için tarçın tozu ve su macunu da alına sürülebilir.
 • Baş ağrınız yorgunluktan kaynaklanıyorsa dinlenmeniz gerekebilir.
 • Baş ağrılarınızın hareketsiz yaşamınızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edin. Günlük rutininize hafif egzersizler ve esneme hareketleri ekleyin.
 • Yoga ve meditasyon, stres ve yorgunluğun neden olduğu baş ağrılarında da size yardımcı olabilir.
 • Rahatlatıcı bir ayak banyosu, strese bağlı yorgunluk ve baş ağrılarıyla başa çıkmanın harika bir yoludur.
 • Akupunkturun baş ağrılarını iyileştirmede ve önlemede son derece etkili olduğu gösterilmiştir. Biraz pahalı olsa da uzun vadeli sonuçlar alabilirsiniz. Ancak akupunktur tedavisini yalnızca eğitimli bir hekimden aldığınızdan emin olmanız önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*