Nasıl motive olunur: hayatta istediğiniz her şeyi başarın

Uyandığınız günler var ve oyunculuk için enerjiniz ve coşkunuz düşük görünüyor. Yapacak çok işin olduğunu biliyorsun, ama bir şeyler başlamanı engelliyor. Çoğu zaman başka seçeneğiniz kalmaz. Oyunculuk esastır.

Arkanıza yaslanıp rahatlamak istediğinizde işleri halletmek için bu engelin üstesinden gelmek kolay değildir. Hedeflerin belirlenmesi kolaydır, ancak ulaşılması iki kat daha zordur. Her şey motivasyona bağlı. Motivasyon olmadan umutsuz, kaybolmuş ve sıkışmış hissedersiniz.

Çalışma motivasyonunuz olmadığında ilham almanın birkaç yolu vardır. Kendinizi motive etmek için kullanabileceğiniz bazı ipuçları ve püf noktaları:

1. Belirli hedeflerinizi yazın ve görünür bir yere asın. Bazı soyut hedefler yazmak yerine, kendinizi motive etmek için ulaşmak istediğiniz belirli hedefleri yazın. Hedeflerinizi yatak odanızın duvarına veya banyo aynasına asın, böylece gün boyunca kendinize bunları hatırlatacaksınız. Onları ne zaman görürseniz, odaklanmanıza ve motive olmanıza yardımcı olacaktır.

2. Bir yapılacaklar listesi oluşturun. Hedefinize ulaşmak için yapmayı planladığınız şeylerin bir listesini yapın. Listenin dışına çıkmanız teşvik edilecektir.
3.  Ödevinizi araştırın. Yapmak üzere olduğunuz bir şeyi araştırmak, beklentilerinizin sağlam temelini koruyacak ve karşılaşabileceğiniz zorlukların farkında olacaksınız. Benzer durumlarda başkalarının ne yaptığını bildiğinizde, çözümlerinizi uyarlayabilir ve test edebilirsiniz. Bu, görevinizi kolaylaştıracaktır.

4.  Daha olumlu düşünmeyi öğrenin. Olumsuz bir düşünce aklınızdan her geçtiğinde ve motivasyonunuzu düşürmeye başladığında, ona tutun ve olumlu düşünmeye başlayın. Kendinizi tanımlamak için asla olumsuz kelimeler kullanmayın. Örüntü bahanelere yol açar: örneğin, ‘Bunu yapamam çünkü … o zaman bu … asla olmayacak.’ Bu biraz zor görünse de, pratik yaparak bu sanatta ustalaşabileceksiniz. Olumlu  düşünmeyi  günlük bir alışkanlık haline getirmeye  çalışın   .

5.  Motive olun. Kendinizi çok motive hissetmiyorsanız, öyle davranın. Birkaç dakika içinde gerçekten motive olmuş hissetmeye başlayacağınızı fark edeceksiniz. Kendinize mevcut başarılara odaklanan bir moral konuşması yapın. Başarılarınızın hatıraları, motivasyonu artıran olumlu duygular sağlayacaktır.

6. Motive olmuş hissetmek için giyin. Etkilenmek için giyindiğinizde kendinizi iyi hissedeceksiniz. Kendinize güveninizi artırmak ve motive olmak için giyin.

7. Bir rutin tutun. Rutin gün için bir yapı oluşturur. Aynı saatte uyanmak, aynı anda çalışmak ve her gün benzer bir rutin takip etmek işleri kolaylaştırır. Bir rutin kaosu ortadan kaldırır ve öngörülebilirlik modelini oluşturmaya yardımcı olur. Programımızı önceden tahmin edebildiğimizde, daha kontrollü ve daha motive hissederiz.

8. Bir son tarih belirleyin. Her görev için son tarih ayırın. Zaman dolmadan sizi ödevi bitirmeye itecektir. Sorumluluk ve sahiplenme duygusu yaratacaktır. Bu, motivasyonunuzu artıracaktır.

9. Gününüzde ilk iş olarak en zor görevi yapın. Zihinsel veya fiziksel olsun, en çok enerji gerektiren görevleri yapmak için günün ilk saatini bir kenara ayırın. Sabahlar, enerji rezervinizin zirvede olduğu zamandır. Erteleme olasılığınız olan şeyleri yetkilendirmek, ortadan kaldırmak veya tamamlamak için bu zamanı kullanın. Yapmanız gereken tüm işi bitirdikten sonra, zihniniz günün geri kalanında diğer görevlere odaklanabilir.

10. Görevleriniz arasında molalar verin. Çoğu zaman durmaksızın çalışmak motivasyonunuzu tüketir. Bunun yerine, her 45 dakikada bir ara verin. Dışarı çıkın ve biraz temiz hava alın, biraz esneme yapın, motivasyon ipuçlarını dinleyin veya sadece 2 dakikalık bir meditasyon yapın. Otur, gözlerini kapat ve nefesine odaklan. Ara vermek, daha fazla iş yapmanıza yardımcı olacaktır. Mola verirseniz enerjiniz ve konsantrasyonunuz daha uzun süreceğinden işiniz daha kaliteli olacaktır.

11. Tanımadığınız odaklanmış bir kişinin yanına oturun. İş yerinde kendinizi motivasyonsuz hissettiğinizde, boş bir masa bulun ve odaklanmış bir meslektaşınızın, tercihen iyi tanımadığınız birinin yanında oturun. Bilinçsizce çevrenizdeki insanların duruşlarını, tavırlarını ve davranışlarını kopyalıyorsunuz. Diğer bir faydası da masaüstünüzü değiştirmenin ortamınızı değiştirerek davranışınızda bir değişikliğe yol açmasıdır.

12. Bir ortak bulun ve hedeflerinizi paylaşın. Enerjiniz ve coşkunuz olmadığında sizi motive edecek birini bulun. Sizi motive eden bir arkadaşınızın olması uzun bir yol kat edebilir. Arkadaşlarınıza ve çevrenizdeki insanlara hedeflerinizi anlatın. Bu sizi sorumlu tutacak ve ödevinizi yapmanız için sizi motive edecektir. Ayrıca dostça rekabet, motivasyonu artırır ve görevleri tamamlamada yaratıcılığı artırabilir.

13. Biraz ödev yapın. Bir şey yapma motivasyonunuz olmadığında, küçük başlayın. Örneğin, masanızı temizleyin, bulaşıklarınızı yıkayın ve bitkilerinizi sulayın. Sadece başlamalısın. Başladığınızda, aşağıdakileri yapmak için kendinizi daha uyanık ve motive hissedeceksiniz.

14. Mükemmeli aramayın. Mükemmellik motivasyonunuzu öldürebilir. Yani bir dahaki sefere bir proje üzerinde çalışırken, bunu bir taslak gibi yapın. Bir seferde çok fazla şey yapma. Beş farklı şey üzerinde çalışmak yerine tek bir göreve odaklanın. Bir görevi her başardığınızda, devam etme motivasyonunuz artar.

15.  Düzenli olarak yemek yiyin, uyuyun ve egzersiz yapın. Yüksek stresli zamanlarda, kendimize bakmanın temellerini genellikle unuturuz. İyi beslenmek ve bol su içmek önemlidir. Doğru beslenme, odaklanmış ve işlevsel kalmamıza yardımcı olur. Gece 7-8 saat uyumak beynimizi şarj eder ve ertesi güne zemin hazırlar.

Beyindeki güçlü kimyasalların salınması nedeniyle egzersiz büyük bir stres gidericidir. Vücudumuza ve zihnimize uygun şekilde davrandığımızda, optimum sonuçlar için sahneyi hazırlarız. Kendimizi iyi hissettiğimizde daha motive oluruz.

16. Kendinizi ödüllendirin. Bir şeyi yapmaktan hoşlanmıyorsanız, onu gerçekten sevdiğiniz bir şeye bağlayın. Olumlu pekiştirmenin temel ilkelerine göre, bir eylemden sonra olumlu bir sonuç, olay veya ödül meydana geldiğinde, o belirli tepki veya davranış güçlendirilecektir. Yol boyunca ödüller belirlemek, büyük hedeflere ulaşmak için motivasyonunuzu güçlendirmenize yardımcı olur.

17. Mutlu birine bakın. Kendinizi motivasyonsuz hissettiğinizde, ilham veren bir şeye veya mutlu bir imaja bakın. Başkalarını mutlu, neşeli ve ilk zamanlarında gördüğünüzde sizi motive edecektir.

18. Bir özçekim yapın. Bir selfie daha çok doğrulama gibidir. Özçekimlere bakmak veya bunları başkalarıyla paylaşmak, kendin hakkında iyi hissetmeni sağlayacak, özgüvenini artıracak ve devam etmen için seni motive edecek.

19. Aldığınız bilgilerin bir kaydını tutun. Çok fazla alaycı şeylere bakıyor, dinliyor veya okuyorsanız, bilgi alımınızı azaltın. Olumsuz bilgiler ruh halinizi değiştirebilir ve motivasyonunuzu düşürebilir.

20. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın. Sahip olduklarınızı ve başarılarınızı başkalarınınkilerle karşılaştırmak, kendinizi motivasyonsuz hissetmenize neden olacaktır. Her zaman önünüzde biri olacak, ama her zaman arkanızda biri de olacak. Kendinizi hedeflerinizle karşılaştırın ve olabileceğinizin en iyisi olmak için motivasyonunuzu kullanın.

21. İlerlemenizi haftalık olarak kontrol edin. Her hafta neyin yardımcı olup neyin olmadığını değerlendirmek için biraz zaman ayırın. Hedeflerinize ulaşmak için gerektiği gibi değiştirin. Yolunuza çıkan motive edici güçleri ve engelleri gözden geçirin. İlerlemenize izin veren bir plan oluşturun. Sonuçlarınızı gözden geçirmek, başarıya giden yolunuzdaki sonraki adımları planlamanıza yardımcı olur.

22.  Konfor bölgenizden çıkın. Zorluklarınızla yüzleşmek motivasyonunuzu artıracaktır. Korku sizi durdurursa, konfor alanınızın dışına ilk adımı atın. Bahanelerinizi sorgulayın. Örneğin, çalışmak için çok yorgun olduğunuzu söylerseniz, kendinize gerçekten bu kadar yorgun olup olmadığınızı sorun. Her bahane bulduğunuzda kendinizi sorgulama alışkanlığı edinin; Konfor alanından çık. Kendinizi asla zorlamazsanız, davranışınız asla değişmeyecektir.

23. Kendinizle gurur duyun. Büyük olasılıkla, birçok engeli aştınız ve bulunduğunuz yere ulaşmak için birçok korkuyu aştınız. Hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmek için zaman ve enerji harcadınız Kutlayın, kim olduğunuzla gurur duyun. Kendinize olan güveniniz en büyük motivasyonunuzdur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*