Pozitifliği günlük bir alışkanlık haline getirerek nasıl mutlu olunur?

Pozitifliğin erdemleri hakkında birçok konuşma yapmış olabilirsiniz. Ama pozitiflik hakkında çok konuşmak bir şey, onu uygulamak başka bir şey. Sürekli olumsuzlukların olduğu bir dünyada pozitiflik zor olabilir.

Çoğu insan, çoğunlukla, doğuştan gelen olumsuzluklarını inkar ederek yaşar. Olumlu bir tutuma inanılmasına rağmen, her zaman olumsuz yönlere odaklanmak ve bardağın yarı boş olduğunu derinlemesine düşünmek insani bir eğilimdir.

İhtiyacı olan birine yardım etmeden önce birini tebrik etmeden veya olasılıkları düşünmeden önce birkaç kez düşünürken kendinizi yakalamış olabilirsiniz. İnsanlar için pozitif olmak neden bu kadar zor? İnsanlar için pozitif olmak neden bu kadar zor? Ne yazık ki, bazı insanlar olumsuzluktan ve karamsar senaryodan besleniyor.

Ancak pozitiflik, tutumunuzu ve bakış açınızı değiştirerek emilebilecek bir şeydir. Bakış açınızı değiştirin ve dünyanız değişmeye başlayacak. Her şey kendi kendinize konuşma şeklinize bağlı. Pozitiflik ve mutluluk için kendi savunucunuz olduğunuzu unutmayın. Pozitif iç konuşma terapide yıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca, olumlu onaylamaların gücünü düşünün.

Başınıza iyi şeyler gelmesini bekleyin ve sonunda bunların gerçekleştiğini göreceksiniz. Gautama Buddha’nın dediği gibi: “Ne düşünürsen, olursun.”

Olumlu bir tutum, hayatınızdaki zor zamanları atlatmanıza yardımcı olabilir. Değişim ancak hayata olumlu bir bakışla gerçekleşebilir. İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları:
Olumlu olmak için güçlü bir istek geliştirin. Pozitifliğe inanın ve pozitifliğin hayatınızı iyileştireceğine kendinizi ikna edin. Olumlu olma konusunda bilinçli olun. Pozitifliği bir alışkanlık haline getirin.

 1. Olumlu insanlarla çevrili olun. Kendinizi içinde bulduğunuz ortam ve birlikte vakit geçirdiğiniz insanlar sizi büyük ölçüde etkiliyor.
  Bir şeyler hakkında olumsuz bir şekilde şikayet etme ve konuşma alışkanlığı olan sızlananların arkadaşlığından kaçının. Kendinizi hayata iyi bakan ve hedef odaklı pozitif insanlarla çevreleyin.
 2. Kendine inan. Kişinin kusurlarının üstesinden gelmek, aynı zamanda güçlü yönlerinizi kabul etmek ve kutlamak önemlidir   .
  Kendinize inanmak, hedeflerinize ulaşmanın anahtarıdır. İnandığın şey olursun.
 3. Farkındalık uygulayın. Kendinizi olumsuz düşünürken bulduğunuzda, bunların gerçek değil, sadece düşünceler olduğunu kabul edin. Bu olumsuz düşünceleri olumlu olanlarla değiştirin.
 4. Kendini eleştiren düşüncelere karşı koy. Birisi basketbolda iyiyse ve kendinizi kaybeden gibi hissediyorsanız, mantıklı düşünmeye çalışın. Bu kişi hayatı boyunca basketbol oynayabilirdi, oysa sen yaklaşık iki yıl önce basketbol oynamaya başladın. Bu yüzden senden daha iyi olacakları açık. Mükemmel insan yok. Hepimizin başkalarının sahip olamayacağı güçlü, zayıf yönleri ve yeteneklere sahip olduğumuzu kabul edin. Her birimiz benzersiziz.
 5. Olumlu tarafa odaklanın. Genellikle bir düşünce aklınızdan geçtiğinde, olumsuz tarafa odaklanma eğilimindesiniz. Olumsuz duygular beyninizin çevrenizdeki diğer seçenekleri ve seçimleri görmesine engel olurken, olumlu duygular olasılık duygunuzu genişletir ve becerilerinizi geliştirir. Journal of Personality and Social Psychology’de
  yayınlanan 2011 tarihli bir araştırma  , insanların kalplerini olumlu duygulara açtıklarında, kendilerini daha iyi hale getirecek şekilde kendi gelişimlerini tohumladıklarını iddia ediyor. (  1  )
 6. Olumlu vücut dili pratiği yapın. Zihninizin ve vücudunuzun derin bir bağlantısı var. Zihninizin olumlu düşünmesini istiyorsanız, olumlu bir duruş uygulayın. Dik durun, omuzlarınızı geriye doğru çekin, çenenizi kaldırın ve kollarınızı olabildiğince uzatın. Güçlü ve pozitif hissedin. Olumlu bir duruş sürdürmek, zihninizi olumlu hissetmeye teşvik edecektir.
 7. Öz bakım uygulayın. Kendinize benim için biraz kaliteli zaman verin. Bu sizi kendinden emin ve iyimser hissettirecek. Yürüyüşe çıkın, yüzün, masaj yaptırın, sizi rahatlatan ve sizi eğlendiren bir hobiye başlayın.
 8. Her gün en az bir olumlu an yazın. Hayatınızdaki olumlu anları dikkatlice düşünmek için zaman ayırmak, size hayatınızda zaten kutlamaya değer birçok anı yaşadığınızı hatırlatır. Küçük şeylerde ne kadar pozitiflik bulmaya çalışırsanız, hayatınızdan o kadar çok olumsuzluk alırsınız. Yatağınızın yanında küçük bir not defteri bulundurun ve her günün sonunda minnettar olduğunuz beş olay veya en az bir anı yazın. Bir arkadaşınızdan telefon araması veya hazırladığınız harika bir yemek gibi önemsiz bir şey olabilir. Bir şükran günlüğü tutun.
 9. İlham veren kitaplar okuyun ve ilham verici filmler izleyin. İlham veren herhangi bir şey pozitifliğinizi artıracaktır. Evinizde bir pozitiflik kitaplığı başlatın. Bu kitapları bir doz pozitifliğe ihtiyacı olan arkadaşlarınızla paylaşın.
 10. Tutkulu olduğunuz şeyler yapın. Kendinizi sanat yoluyla veya gerçekten yapmaktan hoşlandığınız şeylerle ifade etmek, muazzam bir pozitiflik artışı olabilir. Tutkunuz aracılığıyla amacınızı bulun.
  Her gün yeni bir şeyler öğrenin. Sadece yeni bir kelime olması önemli değil. Öğrenme bir ömür sürer, bu yüzden bilginizi artırmak için fırsatlar arayın. Kendinizi güvende ve pozitif hissetmenizi sağlar.
 11. Canlandırıcı müzik dinleyin. Müzik ruh halinizi değiştirir ve zihninizi dağıtır. Canlandırıcı müzik, hayattaki olumlu şeylere odaklanmanıza yardımcı olacaktır.
 12. Şarkı söyle ve dans et. Bir dans kursuna kaydolun veya bir koroya katılın  Kafanızdan çıkın ve vücudunuzu hareket ettirin. Şarkı söylerken ve dans ederken olumsuzluğa tutunmak zor.
 13. Gülümse ve gül. Komik bir şaka paylaşın, komik filmler izleyin, insanlara gülümseyin ve kendinizi pozitif enerjiyle dolu bulacaksınız. Kahkaha, kan dolaşımınıza sizi mutlu eden pozitif hormonlar salgılar.
 14. Sakin ol. Hayatın size vereceği küçük şoklara hazırlıklı olun. Bunu görmezden gelin ve hayatınıza devam edin. Hayatın seni yenmesine izin verme. Hayatın sana attığı darbelerle yuvarlan.
 15. Hayattaki olumsuz anlarla başa çıkmayı öğrenin. Hayatta olumsuz şeylerin olabileceği gerçeğini kabul edin. Onlarla ilgilen, ama onlar için endişelenme.
 16. Minnettar olmak. Tanrıya şükür, ailene teşekkür et ve tüm sıkı çalışmaların için kendine teşekkür et “Teşekkür ederim” demek sizi daha az alaycı yapacaktır  .
 17. Kin tutma. İnsanlar hakkında kötü düşündüğünüzde, olumsuzluk yaratır. Affetmeyi ve devam etmeyi öğrenin.
 18. Kredi istemeden biri için güzel bir şey yapın. Hiçbir şey birine yardım etmekten daha fazla tatmin getirmez. Vaktinizin birkaç dakikası, bir gülümseme veya az miktarda para birisinin hayatını değiştirebilir. Akrabanızın veya meslektaşınızın işini yapmasına yardım etmek gibi biri için bir şeyler yapmak, refah ve pozitiflik hissinizi geliştirebilir. İyi işler aynı zamanda verene de yardımcı olur.
 19. Bir hayır kurumu için gönüllü olun. Topluma olumlu bir katkı yaptığın için kendini iyi hissettirecek. Journal of Health and Social Behavior’da 2001 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, gönüllü çalışma pozitifliği, kişisel refahı, mutluluğu, yaşam doyumunu, benlik saygısını, kontrol duygusunu, fiziksel sağlığı ve depresyonu geliştirir. Daha az şanslı birine yardım etmek başlı başına bir ödüldür.
 20. Başkalarından gerçekçi olmayan şeyler beklemeyi bırakın. Beklentiler karşılanmazsa sizi mutsuz edebilir ve bu da olumsuzluğa yol açabilir. Başkalarından beklentilerinizin gerçekçi olduğundan emin olun. Özellikle tatil günlerinde kendinize ve başkalarına gerçekçi olmayan beklentiler yaratmayın.
 21. İnsanları yargılamaktan kaçının. Daha sonra yargılamak, kendinizi kötü hissetmenize ve olumsuz hissetmenize neden olur. Bilinçsizce, başkalarını yargıladığımızda, aynı nitelikleri kendi içimizde de yargılarız.
 22. Dedikodudan kaçının. Dedikodu, insanlardaki olumsuzluklara odaklanma eğilimindedir. Bu, hayatınıza daha fazla olumsuzluk getirecektir. Sözlerimiz acıtabilir. Olumlu sözler yayın.
 23. İnsanları affedin. Başkalarını affet.
  Bağışlamak, barındırıyor olabileceğiniz tüm olumsuz düşünceleri bırakmanıza yardımcı olacaktır.
 24. Eleştiriyi olumlu ele alın. İyileştirebileceğiniz ve daha iyi olmak için çözebileceğiniz alanlarda çalışmaya çalışın. Kişiye geri bildirimi için teşekkür edin ve geri bildirimi geliştirin.
 25. Başkalarına sık sık iltifat edin. Bir yabancıya bile gerçek bir iltifat vermek, inanılmaz bir pozitiflik artışıdır.
 26. Endişelenmeyi bırak. Endişelenmenin zihniniz ve sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Sık sık sizi endişelendiren şeylerin harika olduğunu göreceksiniz. Endişe, kontrol edilmediği takdirde sağlık sorunlarına yol açabilecek endişeye yol açabilir.
 27. Egonuzdan kurtulun. Kendinize inanmak bir şeydir, ancak aşırı önemli bir ego başka bir şeydir. Kendinizdeki ve çevrenizdekilerdeki değeri görün. Kimse bencil birini sevmez. O kişi olmayın.
 28. Seyahat edin, dünyayı görün ve yeni insanlarla tanışın. Hayata bakış açınızı değiştirecek ve hayatınızdaki olumlu şeyleri görmenize yardımcı olacaktır. Dışarıda kocaman ve güzel bir dünya var. Oraya çıkın ve kendiniz görün. Yalnız seyahat etmeyi sevmiyorsanız bir seyahat kulübüne katılın.
 29. Deneyimlere para harcayın. Paranızı alışveriş yapmak yerine bir seyahate harcayın. Fiziksel unsurlar zamanla yıpranır, ancak deneyimler yeniden yaşanabilir ve yıllarca paylaşılabilir. Depresyonda olduğunuzda sizi pozitif hissettirebilirler. Kendiniz ve aileniz için güzel anılar yaratın.
 30. Doğanın ortasında olmak için zaman ayırın. Doğa sizi anında pozitif ve yenilenmiş hissettirir. Doğaya bakmak veya doğal çevrede olmak beyninizi harekete geçirebilir ve pozitifliği ve duygusal dengeyi artırabilir. Köşedeki güzel çiçekler, annesiyle oynayan sevimli bir köpek yavrusu ya da berrak bir gökyüzünün güzelliği olsun,  sizi anında neşelendirecek bir şeye odaklanmaya çalışın  . Rahatlatıcı veya keyifli şeyleri aktif olarak aramak pozitifliğinizi artıracaktır. Açık hava harikalarla doludur. Bunu deneyimleme şansını kaçırmayın.
 31. Biraz fiziksel aktivite yapın. Egzersiz, yoga, meditasyon veya sadece 5 dakikalık yürüyüş. Bu faaliyetlerin fiziksel ve duygusal refahı artırdığı gösterilmiştir. Televizyon bağımlısı olmayın. Yaşlandıkça, fiziksel olarak aktif kalmak uzun ömür için önemlidir.
 32. Çok uykulu ol Rüya, net ve iyimser düşünmenize yardımcı olabilir. Biraz kestirin ve uyurken ışıkları ve diğer dikkat dağıtıcı şeyleri kapatmayı alışkanlık haline getirin. Uyku eksikliği sağlık sorunlarına neden olabilir. Dinlenme.
 33. Sağlıklı ye. Dengeli bir diyet yemek, genel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Diyetinize az yağlı süt, peynir, dondurulmuş yoğurt, tohumlar, kuruyemişler, zeytinyağları, meyveler, sebzeler ve yağsız proteinler gibi yiyecekler ekleyin. Yağ, tuz ve tatlı alımınızı azaltın. İyi beslenme sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olur, böylece özgüveninizi ve pozitifliğinizi artırır. İyi yemek, pozitif hissetmenin anahtarıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*