Tutkunuzu hayatta nasıl bulabilirsiniz: taze ve pratik ipuçları

Tutku, bugünlerde yeni moda kelimedir – tutkunuzu takip edin. Neyi seviyorsan onu yap. İster bir kariyer yapın ister bir hobi olarak takip edin, tutkunuz hayatınıza pozitiflik, keyif ve amaç duygusu katan bir şey olmalıdır. Sevdiğiniz şeyi yapmak için harcadığınız zaman buna değmeli.

Peki tutkunuzu nasıl keşfedersiniz?

Çoğu zaman tutkunuz genellikle önünüzdedir, ancak onu görmezden gelme eğilimindesiniz. Kalabalık programlar, duygusal bagajlar ve kalabalık alanlarla, kalbinizi takip etmek yerine günlük öncelikler ve pratik çıkarımlarla boğuşmak genellikle kolaydır.

Çoğu zaman, tutkunuzun ne olduğunu bilseniz bile, onu kabul etmeye hazır olmayabilir veya denemekten korkabilirsiniz. Diğer zamanlarda, kalbinizin özlediği her şeye kendinizi ikna etmenize izin veren, zihninizdeki sonsuz gevezeliktir. Sen ihtiyaç  için kendini arttırmak – saygısı ve güveni  sen  kendin  tutkunuzu takip etmek.

Tutkunuzu takip etmek, işinizi bırakmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Tutkunuz sizi günlük rutininizden kurtaran ve rahatlamanıza yardımcı olan bir hobi olabilir.

Hayattaki tutkunuzu bulmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları. Çabaya değecek.

 1. Sakin bir yerde biraz zaman geçirin. Meditasyon yapmak veya sadece sessiz bir odada biraz zaman geçirmek, zihninizdeki gürültüyü ve karmaşayı ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Barış, soru sormanıza ve yanıtlarınızı bulmanıza yardımcı olur. Bu şekilde hayattaki tutkunuzu bulabilirsiniz.
  Beş ilgi alanı seçin ve bunlara odaklanın. En önemli beş ilgi alanınıza odaklanmak için zaman ayırın. Her bir ilgi alanına büyük ayrıntıyla odaklanın. İlgi alanları hakkında düşündüğünüzde hissettiğiniz coşku düzeyine dikkat edin ve her birinin pratik özelliklerinin bir listesini yapın. İlginin kendi başınıza yapabileceğiniz veya başka biri yaptığında zevk alabileceğiniz bir şey olup olmadığı açık olacaktır. Örneğin, gurme yemeklerle ilgileniyorsanız, sizi ilgilendiren yemeği pişirme eylemi değil, dışarıda yemek yeme eylemi olabilir.
  Zamanın nasıl geçtiğini anlamanıza neden olan şeyleri yakından takip edin. İlginizi çeken şeyleri yapmaya devam edin, ancak hangi aktivitelerden diğerlerinden daha çok zevk aldığınızı fark etmeye başlayın. Göz açıp kapayıncaya kadar o zamana bu kadar dahil olduğunuz bir aktivite var mı?
 2. Geçmişiniz üzerine düşünün. Geçmişte sizi etkileyen deneyimler ve insanlar üzerinde düşünmek için her gün zaman ayırın. Geçmişinizin ana olaylarının bir listesini yapın: ziyaret ettiğiniz yerler veya ortamlar, başarılar ve başarısızlıklar vb. Hayatınızı nasıl etkilediklerini yazın.
  Olmak istediğiniz yerdeki insanları tanımlayın. Tutku alanınızda başarılı olan insanları inceleyin. Başarılı olmak için ne yaptıklarını veya yaptıklarını inceleyin. Bu başarılı alanlardaki insanlarla iletişime geçin ve öğleden sonrayı onlardan bir şeyler öğrenerek veya fikirlerini paylaşarak geçirip geçiremeyeceğinizi sorun.
  Ortak ilgi alanlarınızı düşünün; her gün yaptığınız şeyler. Tek bir beceri, başarılı insanları tanımlamaz. Sen becerilerin bir füzyonusun. Tüm ilgi alanlarınızı birleştirebilir ve son derece iyi yaptığınız bir şey bulabilirsiniz. Örneğin; Sık sık okur, egzersiz yapar, ruhani inzivalara katılır veya müzik etkinliklerine katılır mısınız? Belki tutkunuz, deneyimleriniz hakkında yazmak veya bir ders vermek olabilir.
 3. Sürekli konuşturan şeyleri ara. Saatlerce konuşabileceğiniz şeylerden bazıları nelerdir? Müzik mi, arabalar mı yoksa politika mı? Bunun hakkında bir süre konuştuktan sonra kendinizi enerjik ve aşırı yüklenmiş hissettiğinizi fark edebilirsiniz.
 4. Hayatınıza veya kariyerinize yeniden başlayabilirseniz yapmak isteyeceğiniz gerçekçi şeyler bulun. Hayatınızı geri alma ve baştan başlama fırsatınız olsaydı, kariyer seçiminiz ne olurdu veya hangi faaliyetlerle ilişkilendirilmek isterdiniz? Bu sorunun cevabı muhtemelen tutkunuzu bulmanıza yardımcı olacaktır.
 5. Daha fazlasını öğrenmek için zaman harcamaya hazır olduğunuz şeyler bulun. Gönüllü çalışma, yarı zamanlı çalışma, staj veya özel ders verme, seminerlere ve etkinliklere katılma, tutku alanınızdaki insanlarla bağlantı kurma, boş zamanlarınızda ne yapmaktan çekinmezsiniz? Her konuyu araştırın ve uygulamalı öğrenmeye biraz zaman ayırın.
 6. Aileniz veya arkadaşlarınızın sizi ne için bildiği şeyler nelerdir? İnsanlar bahçe tavsiyesi veya sağlık tavsiyesi için size yaklaşıyor mu? İnsanlar sizi bilgisayar becerileriniz için tanıyor mu? İnsanların yardıma ihtiyaç duyduklarında size güvendikleri şeyleri düşünmeye çalışın. Hepimizin benzersiz bir beceri setine sahibiz. Bunları günlük olarak düşünmeden kullanıyoruz. Şansınız, tutkunuz zaten kullandığınız bir beceri setinde yatıyor. Kendinize güven, başkalarının halihazırda gördüğü güçlü yönleri görmenize yardımcı olacaktır.
 7. İlgi alanlarınız konusunda esnek olun. İlgi alanlarınızı takip ederken her zaman mantıklı olmak zorunda değilsiniz. Yaklaşımınızda esnek ve açık kalın. Yeni ilginizin sizi nereye götüreceğini asla bilemeyeceğiniz için sizi heyecanlandıran şeyin peşinden gidin.
 8. Gelecek için endişelenmeyin, şimdiyi düşünün. “Bugün yapabileceklerinizi neden yarın için terk ediyorsunuz?” Şimdiye odaklanın ve   kendinizi motive etmek için güçlü bir kendi kendine konuşma pratiği yapın. Her ay yeni bir şeyler denemeyi veya öğrenmeyi planlayın. Kendinizi konfor alanınızın dışına itmek, yeni fırsatlar dünyasının kapılarını açar.
 9. Sipariş. Bir şeylerin aşırı yüklenmesi ve gereksiz dağınıklık enerjiyi tüketir ve basit görevlerin bunaltıcı görünmesine neden olur. Artık kullanmadığınız eşyaları atın veya hayır kurumlarına bağışlayın. Hayatınızdaki maddi şeylere öncelik verin. Organize bir ortamda yaşamak, daha organize bir zihne yol açar.
  Bir yaratıcılık panosu yapın. Büyük bir afiş panosu alın ve üzerine alıntılar, sözler, şiirler, ilham verici mesajlar ve resimler koyun. Her gün göreceğiniz yere koyun. Kendinizi size ne olmak istediğinizi hatırlatan şeylerle çevrelediğinizde, tutkunuz büyür.
 10. Varsayımlarınıza meydan okuyun ve korkularınızla yüzleşin. Varsayımların çoğu yanlıştır. ‘Tutkumu takip edersem şimdi kazandığım parayı asla kazanamayacağım’ veya ‘Hayallerimi takip etmek için işimi bırakırsam herkes deli olduğumu düşünecek’ gibi varsayımların sizi gerçekten yapmak istediğiniz şeyi yapmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Ön yargılı fikirleriniz, başkalarının görüşleri ve bilinmeyenden korkmanız tutkunuzu bulmanızı ve takip etmenizi engelleyebilir.
 11. İlke ve değerlerinizle çelişmeyin. Hayatınızın ilkelerinin ve değerlerinin neler olduğunu ve nelerden ödün veremeyeceğinizi bilin. Bu değerlerle çelişen kararlar almaktan kaçının. Çocuklarınızla vakit geçirmeyi seviyorsanız, onlarla geçirmeniz için size çok az zaman bırakan işler almayın. Sonunda sizi mutsuz ve tatminsiz yapacaktır.
 12. İlgi alanlarınızı paylaşan insanlarla zaman geçirin. İlgi alanlarınıza dahil olan kişilerle çevrili olun. Bu konuda onlardan daha fazlasını öğreneceksiniz. İlgi alanlarınızla ilgili gruplara katılın veya derslere katılın. İlgi alanlarınız etrafında dönen sosyal ilişkiler tutkunuzu harekete geçirecektir.
 13. Başkasının rüyasını takip etmeyin. Bir şeyler yapmayın çünkü ebeveynleriniz, arkadaşlarınız veya iş arkadaşlarınız yapmanızı istiyor. İdeal benliğinize ulaşmanıza yardımcı olacak hedefler belirleyin. Mutlu, bağımsız ve güçlü olmak için çalışın. Doğal olanı yapın ve tutkunuza ilham verin. Hayallerini inşa et.
 14. Zaman ve para alacağını bilin. Hayatınızın tutkusunu takip etmek, kısa vadeli fedakarlıklar yapmanızı gerektirebilir. Fazladan para kazanmanız gerekebilir, eğitim almanız gerekebilir ve bunu yapmayı gerçekten sevdiğinizden emin olmak için tutku alanınızda ücretsiz hizmetler sunmanız gerekebilir.  Hedeflerinize ulaşmak için öz disiplini de öğrenmeniz gerekecek  .
 15. İyi yolculuklar. Tutkularınızı keşfetme sürecini bir macera olarak görün. Zorlukları fırsat olarak görün. Süreç, kendiniz ve hayatınızda ne istediğinizi daha fazla keşfetmenize yardımcı olabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*