Herhangi bir şey nasıl hatırlanır: Hafızanızı geliştirmek için 20’den fazla ipucu

Hepimiz bunlara sahibiz, hafızanızın sizi en basit görevlerde ve hatırlamanız gereken şeylerde bile hayal kırıklığına uğrattığı anlar. Adlardan alışveriş listesindeki öğelere, cüzdanınızı veya anahtarlarınızı kaybetmeye kadar, zaman zaman bazı şeyleri unutabilir veya bilgi almakta sorun yaşayabiliriz.

İşten eve giderken süt almanız gerektiğini hatırlıyorsunuz, ancak daha sonra toplanacak kuru temizlemeyi düşünmeye başlıyorsunuz. Her iki görevi de yapmayı denersiniz, ancak eve döndüğünüzde, yalnızca süt veya kuru temizleme olabilir, ancak ikisi birden olamaz.

Ara sıra hafıza kaybı kaçınılmaz olsa da, işte günlük hayatınızdaki şeyleri hatırlamanıza ve boş alanların miktarını azaltmanıza yardımcı olacak bazı basit püf noktaları.

1. Bunu ilginç hale getirin. Bir şeye ilgi duyduğunuzda, onun hakkında daha çok hatırlama eğilimindesiniz. Hatırlamanız gereken şeyler ilginç değilse, onları ilginç kılmanın bir yolunu bulun.

2. Dikkat edin. Tüm dikkatinizi hatırlamak istediklerinize verin. Dikkat ettiğiniz şeyleri geri tutma eğilimindesiniz. Bu, dikkatlice dinlemek anlamına gelir.

Örneğin: bir kişiyle tanıştığınızda, söylediklerine dikkat edin. Kişi ve içerik arasında ilginç bir ilişki kurun. Bu, bir dahaki görüşünüzde isimlerini hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, kişi söyledikten sonra veya veda ettiğinizde isminizi tekrarlayın.

3. Nerede olduğunuzu görün. Bir dahaki sefere cüzdanınızı nereye bıraktığınızı veya arabanızı nereye park ettiğinizi hatırlamak istediğinizde, nerede olduğunuza dikkatlice bakın ve hatırlamanıza yardımcı olacak püf noktaları bulun. Çevrenize dikkat edin, sonra ilginç bir ilişki kurun.

Örneğin: Bir alışveriş merkezinin otoparkında 3A bölümüne park ettiyseniz, arabanızda üç blok hayal edin. Bu, numarayı daha sonra hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

4. Bir hikaye uydurun. Hatırlamak istediklerinize dair bir hikaye yapın. Hikayenin saçma veya tuhaf olması önemli değil. Senin için ilginç olan şeylere dikkat etme eğilimindesin. Öyleyse işin püf noktası, herhangi bir şeyi hatırlamak için şeyleri ilginç hale getirmenin bir yolunu bulmaktır. Örneğin: Bir inek yiyecek taşıyan bir adam gördüğünde inek süt içiyormuş gibi bir hikaye yapın. Arabasına benzin koyarken bir maymun anahtarlarını alıp yatak odasının sepetine koydu. Anlatım sizi bir öğeden diğerine götürecek ve hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

5. Hayal gücünüzü kullanın. Hatırlamak istediğiniz bilgiyi alın ve zihninizde bir resme dönüştürün. Bir kişinin adını hatırlamak istiyorsanız, o kişinin görsel bir özelliğini seçin ve bunu isminin görsel bir temsiline bağlayın.

Örneğin: James adında biriyle tanışırsanız, James’i jam ile ilişkilendirin. James’in trafikte sıkışıp kaldığında saçını çekmesiyle ilgili zihinsel bir imaj yaratın. Görsel hafızanız, normalde yapacağınızdan daha fazlasını hatırlamanıza izin verecektir.

6. Bir görevi tamamladığınızı hayal edin. Bu, görevi bitirmenizi sağlayacaktır. Zihninizde görevler yaptığınızda, bir şeyleri hatırlama yeteneğiniz hızla artar.

Örneğin, işten dönerken yiyecek satın almanız gerekiyorsa, mağazada elinizde alışveriş sepetini hayal edin.

7. Bir hafıza ağacı oluşturun. Bir şeyi hatırlamaya çalışıyorsanız, zihninizde bir hafıza ağacı oluşturun ve bunları onunla ilişkilendirin. Dallar ve yapraklarla hayal gücünüze bir hafıza ağacı oluşturun. Dallar ve yapraklar sizin için anlamlı olan etiketleri taşımalıdır. Öğeleri mantıksal olarak düzenleyin. Her şeyi parçalar halinde hatırladığınızda daha çok hatırlama eğilimindesiniz. Örneğin: 56780, tam beş basamaklı sayıdan 56 ve 780 olarak hatırlamak daha kolaydır.

8. Duyularınızı kullanın. Duyusal ipuçları bir şeyleri hatırlamanıza yardımcı olur. Koku duyusu en çok hafıza ile ilgilidir. Bir duyunun kullanılması genellikle diğer duyuları harekete geçirir. Örneğin, elmalı turta kokusu aldığınızda, tat duyunuzu, görsel ipuçlarını da harekete geçirebilir ve sizi elmalı turtayı anımsatan detaylarla doldurabilir.

9. Hatırlamaya çalıştığınız şeyi zaten bildiğiniz şeylerle ilişkilendirin. Hatırlamaya çalıştığınız şeyle ne kadar çok zihinsel bağlantı kurarsanız, onu hatırlamakta o kadar başarılı olursunuz. Örneğin: filmin adını biliyorsunuz ama bir şekilde hatırlayamıyorsunuz. Filmin adıyla ilişkilendirebileceğiniz her şeyi yazın. Dernekler, başlığı veya kelimeyi daha sonra hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

10. Bunu bir rutin haline getirin. Anahtarlarınızı nerede sakladığınız, eve giderken süt satın aldığınız veya evcil hayvanınızı beslediğiniz gibi bir şeyi kendinize hatırlatmaya devam etmek istiyorsanız, bunu bir rutin haline getirin. Her gün aynı zamanda, aynı şekilde bir program oluşturun ve ödev yapın.

11. Bir şeyi hatırladığınız anda harekete geçin. Birden sevdiğin birini aramayı hatırlarsan, bunu hemen yap, böylece daha sonra unutmazsın.

12. Tekrar edin. Hatırlamak istediğiniz her şeyi zihninizde bir dakika boyunca defalarca tekrarlayın. Bu, insanların, konumların, nesnelerin vb. Şeylerin zihninizde kalmasına yardımcı olacaktır.

13. Öğeleri yazın. Aklınızda çok fazla şey olduğunda, hepsini yazarak hatırlamak daha kolaydır. Kendinize herhangi bir şeyi hatırlatmak için yapışkan notlar, not defterleri veya e-posta hatırlatıcıları kullanın. Bir şeyler yazmak hafızayı geliştirir.

14. Bir şarkı yapın. Bir şeyi hatırlamanıza yardımcı olacak küçük bir şarkı yazın. Örneğin: bir şarkı öğrenirseniz, sık sık söyleme eğilimindesinizdir. Bu teknik parolalar, PIN’ler veya adlar için harika çalışıyor.

15. Banyonuza notlar yazın. Banyo, not yazmak için en etkili yerlerden biridir. Günde birkaç kez sık sık ziyaret ettiğiniz bir yer ve oradayken etrafınıza bakıyorsunuz çünkü yapacak daha iyi bir şeyiniz yok.

16. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden hatırlamanıza yardımcı olmalarını isteyin. Bir şeyleri hatırlamakta iyi olan insanlardan size zaman zaman konuyu hatırlatmalarını isteyin. Örneğin, bir kitabın tanıtımına katılmayı hatırlamanız gerekiyorsa, hevesli bir okuyucu olan bir arkadaşınızdan, kitaplarla ilgili şeyleri büyük olasılıkla hatırlayacaklarından size hatırlatmasını isteyin.

17. Bir ara verin. İşle yeniden yüklemeden önce beyninizin biraz dinlenmesine izin verin. Beynini biraz dinlendiren insanlar, vermeyenlere göre daha fazla beyin aktivitesine sahiptir.

18. Bir şekerleme yapın. Çalışmanızı beklemeye alın ve bir saat kestirin. Kısa bir şekerleme yapmak, beyninizin pilini “şarj ederek” hafızayı güçlendirebilir. Bu, odaklanma ve konsantrasyonda genel bir iyileşmeye yol açar.

19. Pozitifliği uygulayın. Olumlu duygular yaşayan insanlar   hafızayı geliştirdiler. Olumlu ruh hallerinin, beyninizin hafıza alanlarında kimyasal dopamin salınımını tetiklediğine inanılıyor.

20. Meditasyon yapın. Meditasyon  odaklanmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olarak  hafızanızı geliştirir. Zihninizi güçlendirin ve egzersiz yapın, beyninizin işleyişini uzatın ve hafıza kaybını önleyin. Her gün meditasyon yapmak için zaman ayırın.

21. Zihinsel olarak zorlu görevleri üstlenin. Sizi zorlayan veya konfor alanınızdan çıkaran bir şey bulun. Genellikle aynı anda birden fazla işi yapmanızı ve sorunları çözmenizi gerektiren görevlerle kendinize sorun. Kendimize düzenli olarak zihinsel olarak meydan okuduğumuzda, iyi hafıza işlevini sürdürebilir ve yaşa bağlı hafıza kaybı riskimizi azaltabiliriz.

22. Beyni harekete geçiren oyunlar oynayın. Hafızanızı geliştirmek için Sudoku ve çapraz bulmaca gibi oyunlar oynayın. Ek olarak, günlük sosyalleşme genel hafızayı ve ruh hali işlevini geliştirir.

Bir arkadaşı veya komşuyu ziyaret etmek, bulmaca çözmek kadar yardımcı olabilir. Konuşmak hafızanızı geliştirebilir ve genel düşünme becerilerinizi geliştirebilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*