Bir sınav hatasıyla nasıl baş edilir: 20’den fazla faydalı ipucu

Başarılı olmak için daima başarısız olma riskini almalıyız. Ve gerçek şu ki, zaman zaman hepimiz başarısız oluyoruz; bir test, bir diyet, bir ilişki, bir oyun, bir yemek tarifi, her neyse. Bir sınavda başarısız olmak çoğumuz için bir dizi duyguyu tetikleyebilir: üzüntü, hayal kırıklığı, utanç, öfke, kafa karışıklığı, utanç, pişmanlık, bunlardan birkaçı. Doğru eylem planıyla kolayca üstesinden gelebileceğiniz bir şey.

Hatırlanması gereken şey, başarısızlıkla nasıl başa çıktığımız kadar, başarı ile nasıl başa çıktığımız kadar önemlidir. Her ikisi de değerli dersler sunar ve her ikisi de iyi veya kötü idare edilebilir. Ayrıca, bir sınavda başarısız olmanın veya başka herhangi bir şeyin “başarısız olmakla” aynı şey olmadığını unutmayın.

İlki, bir noktada yanlış yaptığınız bir şey hakkındadır. İkincisi, tüm varlığınızı yaşamdaki bir başarısızlık olarak etiketlemekle ilgilidir. Heyecanlandığımızda ikisini karıştırmak kolay olabilir, ancak bunlar çarpıcı biçimde farklı şeylerdir. Başarısız bir sınavın üstesinden gelmek için bazı üretken fikirler.

Bir sınavda hızlı ve verimli bir şekilde başarısız olma olasılığının üstesinden gelmenize yardımcı olacak bazı ipuçları.

 1. Yalnız değilsin. Herkesin başarısızlık yaşadığını bilin. Bazıları testlerde sorun yaşarken diğerleri hayatlarının diğer alanlarında sorun yaşayabilir. Bazı insanlar henüz hayatta büyük bir zorluk yaşamamışlardır, ancak gelecekte yaşayacaklar. Mesele şu ki, başarısızlık insan olmanın sadece bir parçası. Bununla ilgili olabilirseniz, bize güvenin, bir şekilde hepimiz sizin yerinizdeydik.
  Duygularınızla başa çıkın. Hangi duyguları hissettiğinizi doğru bir şekilde belirlemeye çalışın. Utanç, pişmanlık, hayal kırıklığı, öfke, hayal kırıklığı, kafa karışıklığı? Nasıl hissettiğinizi kabul etmek için zaman ayırmak, onların üstesinden daha iyi gelmenizi sağlayacaktır.
 2. Başarısızlığınızın sorumluluğunu üstlenin. Başarısızlıkla karşılaştığınızda, ilk tepkiniz başkalarını suçlamak veya başarısızlığınız için bazı dış etkenler olabilir. Başkaları sonucu etkilemiş olsa da, başarısızlığının asla bir başkasının sorumluluğu olmadığını anlamak önemlidir. Başarısız olan parçalarınız için kişisel sorumluluk alana kadar asla başarılı bir şekilde ilerleyemezsiniz.
 3. Başarısızlığı içselleştirmeyin. Başarısızlığı olduğu şeyden ayırın. Bir sınavda başarısız olmanız, başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Başarısızlığınızı kimliğinizin bir parçası olarak içselleştirmeye başladığınızda, özgüveninize ve özgüveninize zarar verir. Başarısızlığınızın sizi tanımlamasına izin vermeyin.
 4. Kendinize bunun geçici olduğunu söyleyin. Başarısız bir teste büyük tepki vermek kolaydır. En önemli sınavların bile hayatınızın sadece küçük bir yönü olduğunu unutmayın. Duygusal iyiliğiniz bu sınavlardan daha önemlidir. Tek bir sınıfın ruh halinizi uzun süre gölgelemesine izin vermeyin.
 5. Depresyona düşmekten kaçının. Bir aksilik  yüzünden depresyonda hissetmek doğaldır  , ancak uzun sürmemelidir. Düzgün yemek yemediğinizi veya uyumadığınızı, kilo aldığınızı veya kilo aldığınızı fark ederseniz veya sürekli depresyonda hissederseniz, bir sosyal hizmet uzmanı, psikolog, ebeveyn veya arkadaşınızla konuşun. Bazen hepimiz bizi önemseyen insanların desteğine ihtiyaç duyarız.
  Olumsuz düşünceleri tanımlayın. Bir şeyde başarısız olduğunuzda, kendinizi cezalandırma ve olumsuz bir şekilde kendinizi etiketleme eğiliminde olabilirsiniz. “Ben bir kaybedenim” veya “Bundan asla geri dönebileceğimi sanmıyorum” gibi olumsuz düşünceleri belirlemeye çalışın. Negatif düşünce kalıpları, başarısızlıktan öğrenmenizi engelleyebilir, bu öğrenmeyi olumlu bir odağa dönüştürebilir ve devam edebilir.
  Olumlu doğrulamalar kullanın. Olumsuz düşüncelerin ortaya çıktığını fark ettiğinizde, onları sorgulamaya başlayın. Kendinize ‘Bu doğru mu? Bu başarısızlık beni ezik mi yapıyor? Olumsuz düşüncelerin üstesinden gelmenize yardımcı olması için olumlu doğrulamalar kullanın   . Şöyle olumlu mesajlar yazın: “Bu başarısızlık, bu deneyimden bilgi edindiğim için beni başarıya yaklaştırıyor” veya “Bunun üstesinden gelebileceğimi biliyorum.” Notlarınızı kolayca görülebilecek bir yere koyun. Olumlu doğrulamaları  yüksek sesle de  söyleyebilirsin .
 6. Başarısızlığından ders çıkar. Kendinizi sert bir şekilde yargılamak, bir sonraki testinizde daha iyi performans göstermenize yardımcı olmayacaktır. Bir arıza meydana geldiğinde, yapılacak en akıllıca şey onu analiz etmek ve nedenlerini belirlemektir. Bir sınavda başarısızlıkla başa çıkmak için analitik olarak bakın. Neden başarısız oldun Daha iyi bir sonuç ne verebilirdi? Bir daha olmaması için bundan ne öğrenebilirsin? Hatalarınızdan ders alın ve devam edin.
 7. Düşünmeyi bırak. Başarısızlığınızı saplantı haline getirmek sonucu değiştirmez. Aksine, duygusal yıkıma yol açacak ve ilerlemenizi engelleyecektir. Geçmişi değiştiremezsin ama geleceğini şekillendirebilirsin. İlerlemek , zayıflatıcı düşünceleri  hızla  arkanıza koymanıza  ve hayatınıza devam etmenize yardımcı olacaktır  .
 8. Kontrol edemediğin şeyi bırak. Bazı şeylerin kontrolünüz altında olmadığını anlamalısınız. Gitmelerine izin verecek cesareti bulun  .
 9. Başkalarından onay alma ihtiyacını ortadan kaldırın. Çoğu zaman insanlar yargılanmaktan ve başkalarının saygısını kaybetmekten korktukları için başarısızlıktan korkarlar. Gerçekçi ol. Çevrenizdeki insanların beklentilerinin sizi bunaltmasına izin vermeyin. Başkalarının fikirlerine güç vermeyin. Uygulanacak baskı gereksiz strese neden olabilir ve sonuçlarınızı etkileyebilir. Benlik saygınıza ve özgüveninize zarar vererek, başarılı olma yeteneğinizi zayıflatabilir.
 10. İlham veren rol modellerine bakın. Herkes hayatın bir noktasında başarısızlıkla karşı karşıyadır. Başarılı insanlara baktığınızda başarılarını görürsünüz. Genellikle bu süreçte karşılaştıkları zorlukları ve zorlukları veya karşılaştıkları aksilikleri bilmiyorsunuz. Unutma, hayatta mücadele eden tek kişi sen değilsin. Başarısızlığı başarıya giden bir basamak olarak kullanan insanlardan ilham alın. En sevdiğiniz sporcuyu, ünlüyü veya iş liderini seçin ve hayat hikayelerini araştırın. Orada neredeyse kesinlikle başarısızlık anları bulacaksınız.
 11. Seçeneklerinizi tartın. Başarısızlık döneminizden sonra, bir adım geri atın ve seçeneklerinizi tartın. Sınava tekrar girme şansınızın olup olmadığını kontrol edin. Değilse, son test için endişelenmek yerine bir sonraki teste hazırlanmak için zamanınızı kullanın. Ayrıca, notlarınızı yükseltmenize yardımcı olacak diğer alanlarda çalışın. Aceleci bir karar vermeden önce mevcut tüm seçenekleri keşfedin.
 12. Çalışma yöntemlerinizi gözden geçirin. Kötü veya istenmeyen sonuçlar, çalışma tekniklerinizi ciddiye alma zamanının gelebileceği anlamına gelir. Çalışma şeklinizi değiştirin ve   zayıf olduğunuz alanlara daha fazla odaklanın . Kendinizi arkadaşlarınızla veya başka biriyle karşılaştırmayın.
 13. Bir günlük yazın. Bir günlük tutun. Olan her şeyi yazın veya düşünün: buna neyin sebep olduğu, neyi yanlış yaptığınız ve bunun yerine ne yapabilirsiniz veya ne yapmış olabilirdiniz. Bir dahaki sefere benzer bir sorunla karşılaştığınızda, günlüğünüzü kontrol edebilirsiniz. Kendinizi suçlamaktan veya yargılamaktan kaçının, sadece gerçekleri belirtin.
 14. Konuşun  . Bir aksilik yaşadığınızda, bir kabuğa dönebilir ve tüm duygularınızı bastırabilirsiniz. Bunun yerine aileniz ve arkadaşlarınızla başarısız bir sınavla başa çıkma konusunda konuşun. Size yardımcı olabilirler ve nerede yanlış yaptığınızı gösterebilirler. Desteğiniz zor zamanları atlatmanıza yardımcı olacaktır. Aynı durumdaki öğrencilerden topluluklar ve çevrimiçi forumlar aracılığıyla da destek alabilirsiniz. Başarısızlığın dünyanın sonu olmadığını unutmayın. Hayatınızda üstesinden gelmeyi öğrenmeniz gereken birçok engelden biridir. Başarısızlığın sizi hayallerinize ulaşmaktan alıkoymasına izin vermeyin.
 15. Meditasyon yapıyor  . Meditasyon, şimdiki zamana odaklanmanıza ve zihninizi temizlemenize yardımcı olacaktır   .  Hayatınızın olumlu yönlerine odaklanmanızı sağlar  .
 16. Basit zevklerin tadını çıkarın. Rahatlamanın ve stresten  arınmanın bir  yolu, sabahın erken saatlerinde doğada yürüyüş yapmak, gün doğumunu ve gün batımını izlemek veya sahilde kitap okumak gibi basit zevklerin tadını çıkarmaktır. Bu basit zevkler, başarısızlık duygularınızdan kurtulmanıza ve daha olumlu bir zihniyet oluşturmanıza yardımcı olabilir.
 17. Eğlenin ve gülün. Tüm olumsuz düşüncelere ara vermek, zihninizi sıfırlamanıza ve hayatta önemli olan şeylere odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Sizi mutlu eden arkadaşlarla takılın. Sizi destekleyen ve yardım eden pozitif insanlarla çevrili olun. Ailenizle birlikte bir sığınağa seyahat edin veya şehir dışına çıkın. Ortamdaki bir değişiklik zihnin dikkatini dağıtmaya yardımcı olur ve kahkaha duygusal acıyı iyileştirmede çok yardımcı olur.
 18. Yaratıcı bir şeyler dene. Bir hobi sınıfına kaydolun veya yeni bir beceri öğrenin. Zihninizin dikkatini dağıtmanıza yardımcı olur ve yeni bir şey öğrenmek kendinize güvenmenizi ve özgüveninizi  artırmanızı sağlar  .
  İyileştirin. Başarısızlığınızla barıştıktan ve seçeneklerinizi değerlendirdikten sonra, bir sonraki adımınız gerçek dünyaya geri dönmek olmalıdır. Geleceğe odaklanın ve bir dahaki sefere onu doğru yapmanın yollarını düşünün. Başarısızlığın sizi üzmesine izin vermeyin.
 19. Takipçilerinize şükran gösterin  Zor zamanlarda bile  başkalarına saygılı davranın  . Ailenize, arkadaşlarınıza ve mentorlarınıza yardımları ve destekleri için teşekkür edin. Bunun sonucu sizin veya sizin çabalarınızı azaltmaz.
 20. Yolculuğunuzu başkalarıyla paylaşın. Hemen gerçekleşmese de, başarısızlık hikayenizi yavaş yavaş başkalarıyla paylaşmaya çalışın. Bir fırsat bulduğunuzda, hikayenizi paylaşarak insanlara ilham verin ve başarısızlıkla başa çıkma yeteneklerini güçlendirin.
 21. Hırslı ol. Umutlarınızdan ve hayallerinizden vazgeçmeyin veya başarılarınızın çıtasını düşürmeyin. Zamanla, başarısızlığınız muhtemelen uzak bir anı haline gelecektir. İlerlemeye devam edin. Başarısızlığınızın üstesinden gelmek ve yolunuza devam etmek için cesur olun ve gücü bulun.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*