Sarı ceket ısırığını tedavi etmek için 9 ev ilacı

Hafif bir esintiyle yaz sonu bir öğleden sonra ve güneş ışıl ışıl parlıyor. İyi vakit geçirmek için ailesiyle birlikte yakındaki bir piknik noktasına doğru yürüyüşe çıkmaya karar verir. Yürürken ve huzurlu bir dinlenmenin tadını çıkarırken, yanlışlıkla bir çalıya sürtünür ve sarı bir ceket tarafından ısırılır. Onun huzurunu mahvettiğini düşünüyor.

Yaban arısından özür dilemekte ve niyetinizi anlamaya çalışırken bol şans! Bilginize, eğer zaten bilmiyorsanız, sarı ceketler tüm eşek arıları arasında en saldırgandır.

Sarı ceketli yaban arıları tipik olarak yeraltında binlerce kemirgenlerin yaptığı yuvalara yuva yapar. Yuvalarını davetsiz misafirlerden çok agresif bir şekilde korurlar ve şüpheli tehdidi uzun mesafelerde kovalayabilirler.

Sarı ceketler birçok kez acı verebilir. Benzerliklerinden dolayı genellikle arılarla karıştırılırlar.

Sarı ceket ısırığı en az 2 ila 3 gün boyunca sokma bölgesinde keskin ağrı, kızarıklık, şişlik ve kaşıntıya neden olur. Bu geçici olmasına ve genellikle ciddi komplikasyonlara neden olmamasına rağmen, bazı kişiler için rahatsız edici ve rahatsız edici olabilir.

Dikkat:  Arılara ve eşekarısına alerjiniz varsa, kusma olaylarına, yutma ve nefes almada güçlük, halsizlik, dilde şişme ve kekemelik veya konuşma güçlüğüne neden olabilir. Bu durumda acil tıbbi yardım isteyin. Vücudun, yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyona neden olan bir antijene aşırı duyarlı hale geldiği anafilaktik şok yaşıyor olabilirsiniz.

Sarı ceket sokması için doğal ilaçlar

Bu tür ısırıklar derhal tedavi edilmelidir. Ağrıyı gidermek için evde sarı ceket ısırığını tedavi etmek için bazı günlük ev eşyalarını ve malzemeleri kullanabilirsiniz.

Yöntem 1: kabartma tozu

Kabartma tozu, yaban arısı sokmasından kaynaklanan ağrı ve iltihaplanmanın hızla giderilmesinde çok etkilidir. Alkalidir ve bu, zehri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda antienflamatuar özelliklere sahip olduğu için iltihap, kızarıklık ve şişliğin azalmasına yardımcı olur. (  4  )  Sivrisinek  ve  örümcek ısırıklarını tedavi etmek için de popüler bir çare  .

Tek adımlı uygulama: ısırılan bölgeye bir hamur karbonat sürün

 • 1 tatlı kaşığı karbonatı yeterli miktarda suyla karıştırarak macun yap.
 • Macunu ısırıldığın yere sür ve 5 ila 10 dakika ovala.
 • Macunu ılık suyla yıkayın.

Günde 3 veya 4 kez veya gerektiği kadar tekrarlayın.

Yöntem 2: Tütün

Tütün genellikle sizin için kötüdür, ancak bu durumda sizi kurtarmaya gelebilir. İltihaplı bir bölgeye uygulandığında, anestezik özellikleri cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Tütünde bulunan nikotin ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve yaban arısının ciltte bıraktığı zehri dışarı çıkarır. Ayrıca arı sokmalarında da etkili bir tedavi yöntemidir.

Tıbbi kullanım için satılan bir sigarayı açabilir veya bir torba tütün satın alabilirsiniz.

Tütünün birkaç tıbbi amacı vardır. Hem eski zamanlarda hem de günümüzde yatıştırıcı, idrar söktürücü (vücuttaki suyu uzaklaştırır), balgam söktürücü (solunum yolu yoluyla balgamın atılmasını kolaylaştırır, öksürüğü tedavi etmek için kullanılır) ve tartışmalı (yok olmasına neden olur) patolojik birikim). ) topikal olarak uygulandığında. Dahili olarak yalnızca diğer tüm emetik tedaviler başarısız olduktan sonra bir emetik olarak kullanılır.

Tek adımlı tedavi: sokma bölgesine ıslak tütün uygulayın

 • Etkilenen bölgeye ıslak tütün uygulayın.
 • 15 dakika bekletin. Yerinde tutmak için bir bandaj kullanabilirsiniz.

Bu çare anında rahatlama sağlar. Ancak, uygulamayı gerektiği gibi tekrarlayabilirsiniz.

Yöntem 3: elma sirkesi

Elma sirkesi ve doğal beyaz sirke, böcek ısırıklarının tedavisinde etkilidir.

Elma sirkesi, antiinflamatuar özelliklere sahip asetik asitten oluşur. Bu, sokmanın neden olduğu ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Yaban arısı veya eşekarısı zehiri, güçlü bir alkali yapıya sahiptir. Sirke veya elma sirkesi gibi bir asit kullanmak, zehirdeki alkalileri etkisiz hale getirecektir.

İsteğe bağlı olarak et yumuşatıcı toz ile karıştırılmış elma sirkesi kullanabilirsiniz. Et yumuşatıcıdaki papain adlı enzim (papayada da bulunur) vücudun reaksiyona girmesine neden olan toksik proteinlerden oluşan zehri parçalar.

Tek adımlı tedavi: etkilenen bölgeye elma sirkesi uygulayın

 • Isırılan yere biraz elma sirkesi sürmek için bir pamuk top veya ped kullanın.
 • Pamuk topunu etkilenen bölgede 10 dakika tutun.

Tam bir rahatlama sağlamak için işlemi günde 2-3 kez tekrarlayın.

Yöntem 4: aspirin

Aspirin genellikle ateşi düşürmek ve diş ağrısı, öksürük, soğuk algınlığı ve baş ağrılarının neden olduğu orta derecede ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Ayrıca artrit gibi hastalıklarda şişliği azaltmak için kullanılır.

Ağrı kesici olan ve anında ağrının giderilmesine yardımcı olan salisilik asit içerir. Bu onu sarı ceket ısırıkları için iyi bir çare yapar. (  3  )

Tek adımlı tedavi: aspirini biraz suda çözün ve etkilenen bölgeye uygulayın

 • Bir kaba 2 adet aspirin tableti koyun ve 1 tatlı kaşığı su ekleyin. Tabletler eriyip güzel bir macun elde edene kadar karıştırın. (Daha hızlı çözülmeleri için önce tabletleri ezebilirsiniz.)
 • Macunu ısırık bölgesine 30 dakika uygulayın ve suyla yıkayın.

Macun cildinizde kuruduktan sonra suyla durulayın.

Yöntem 5: Organik Ham Bal

Bal, yaban arısı zehirini seyrelten, iltihap ve kaşıntıyı azaltan ve böylece cildi rahatlatan antibakteriyel özelliklere sahiptir. (  5  )

Tek adımlı tedavi: sokma bölgesine ham organik bal uygulayın

 • Ham organik balı doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın.
 • 30 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Daha hızlı rahatlama için birkaç kez tekrarlayın.

Yöntem 6: soğan

Sarı ceket ısırığını tedavi etmenin en kolay ve en hızlı ev ilaçlarından biri, ısırık bölgesine bir dilim soğan koymaktır. Yaklaşık 20 dakika içinde rahatlayabilirsiniz.

Soğan, eşek arısı zehirinde bulunan kompleks proteinleri, peptitleri ve enzimleri parçalayan fenolik bileşiklere sahiptir. Deriden toksin çıkarmamasına rağmen, zehrin dengesini bozmak ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. (  2  )

Soğanı böceklerin sizi tekrar ısırmasını önlemek için de kullanabilirsiniz. Güçlü soğan kokusundan hoşlanmazlar.

Tek adımlı tedavi: etkilenen bölgeye bir parça soğan koyun

 • Çiğ soğanı kesin ve ısırılan bölgeye bir dilim koyun.
 • Soğanı bir gazlı bezle sararak yerine sabitleyin.
 • 30 dakika bekletin. Gazlı bezi çıkarın ve alanı ılık suyla yıkayın.

İdeal olarak bu, 20 dakika içinde rahatlamanızı sağlar, gerekirse işlemi yeni bir soğan dilimi ile tekrarlayın.

Yöntem 7: Epsom tuzu

Epsom tuzu, onu doğal bir soyucu ve iltihap önleyici ajan yapan magnezyum sülfattan oluşur. Susuz kalmış cilt, ağrılı ve ağrılı kaslar, küçük yaralar ve daha fazlasını tedavi etmek için kullanılır. (  6  )

Epsom tuzunun bu özellikleri aynı zamanda onu eşek arısı sokması tedavisi için mükemmel bir çare haline getirir.

Tek adımlı tedavi: ısırık bölgesine bir Epsom tuzu macunu uygulayın

 • Kalın bir macun yapmak için 1 çay kaşığı Epsom tuzu ve suyu karıştırın.
 • Etkilenen bölgeye uygulayın.

Normal suyla yıkayın. İlk uygulamadan sonra rahatlamazsanız işlemi tekrarlayın.

Yöntem 8: Soğuk kompres

Buz, böcek ve arı sokmalarında topikal uygulama için doğal bir anestetik gibidir  . Etkilenen bölgeye kan akışını azaltarak uygulandığı bölgeyi uyuşturur. (  3  ) Bu, yaban arısı sokmasının neden olduğu ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olur.

Tek adımlı tedavi: sokulan bölgeye bir buz paketi uygulayın

 • Buz küplerini ince bir beze veya mutfak havlusuna sarın.
 • Buz paketini etkilenen bölgede 15 dakika tutun.

Gerektiği kadar tekrarlayın. Buzunuz yoksa donmuş sebze paketi de kullanabilirsiniz.

Dikkat:  Doğrudan cildinize buz uygulamayın. Cilde zarar verebilir ve donmaya neden olabilir.

Yöntem 9: aktif karbon

Aktif kömür, vücuttan toksinleri ve kimyasalları uzaklaştırmak için çok güçlü bir ajandır. (  1  ) Aşırı dozda ilaç veya kaza sonucu zehirlenme durumlarında çok etkili ve güvenli bir tedavi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Hastane acil merkezlerinde bile kullanılmaktadır.

Küçük gözeneklerindeki toksinleri ve zehirli elementleri bağlayarak ve hapsederek çalışan çok gözenekli bir bileşiktir. Yüzeyinde, pozitif yüklü toksinleri ve gazları kendisine çeken negatif bir elektrik yükü vardır.

Bu çare yalnızca topikal uygulama için olduğundan, aktif kömüre hemen erişiminiz yoksa odun sobası, kamp ateşi ve odun kömürü kalıntılarını orman yangınından kullanabilirsiniz.

Tek adımlı uygulama: Aktif kömürü suyla karıştırın ve ısırılan yere uygulayın

 • Kalın bir macun elde etmek için 1 çay kaşığı aktif kömürü yeterli miktarda suyla karıştırın.
 • Macunu etkilenen bölgeye uygulayın ve 10 ila 15 dakika bekletin.
 • Normal suyla durulayın.

Sarı ceket sokmasını hafifletmek için ipucu

 • Acı bölgeye uygulamak için çiğ organik bal ve zerdeçal ile macun yapabilirsiniz. Zerdeçal, güçlü tıbbi özelliklere sahip biyoaktif bileşiklerden oluşur. Antiinflamatuar, antibakteriyel ve kurutucu özelliklere sahiptir. Bu macunu kullanmak, yaban arısı sokmasıyla ilişkili ağrı ve şişliği hafifletecektir.
 • Sarı ceketler agresif kabul edilir. Açık sarı ceket yuvasını bozmamaya dikkat edin.
 • Alerjik olabileceğiniz ilaçları kullanmaktan kaçının.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*