Sivrisinek ısırıklarından hızla nasıl kurtulurum

Sivrisinek ısırıkları neredeyse böceklerin kendisi kadar can sıkıcıdır. İstediğin kadar vur, ama bir şekilde enayiler her zaman kanını emmeyi başarırlar. Sivrisinek ısırıkları birçok yerde kir kadar yaygın olduğu için, en iyi şekilde bazı doğal ilaçlarla tedavi edilirler.

Hem erkek hem de dişi sivrisinekler beslenmek için nektar ve bal özü ile beslenirler. Ancak dişi sivrisinekler yumurtalarını bırakmak için kan yemine ihtiyaç duyar. Bu gereksinimi öncelikle insanlar dahil memelilerin kanıyla karşılarlar.

Dişi bir sivrisinek kan emmek için cildinize indiğinde, kanın pıhtılaşma ve pıhtılaşma doğal eğilimini engellemek için ısırık yoluyla antikoagülan enjekte eder. Bu, kamış gibi herhangi bir engel olmaksızın kanı içmenizi sağlar.

Sivrisinek ısırığındaki antikoagülanlar, ısırık bölgesinde alerjik bir reaksiyonu tetikleyerek kırmızı bir şişliğe neden olur. Histaminlerin vücuttan salınması, bölgenin şişmesine ve iltihaplanmasına ve kontrolsüz bir şekilde kaşınmasına neden olabilir. (7)

Sivrisinek ısırıkları için doğal tedavi

Sivrisinek ısırıklarına karşı en iyi savunma, ilk etapta ısırıklardan kaçınmaktır. Sivrisinekleri caydırmak için çeşitli  doğal ilaçlar kullanabilirsiniz  . Ancak bazen hazırlıksız yakalanabilir ve sivrisinek anneler için bir büfe haline geldiğinizi fark edebilirsiniz.

Sokmalar genellikle 24 ila 48 saat içinde kaşıntısını kaybeder, ancak özellikle birden fazla sokmanız varsa, rahatsızlık beklemek zor olabilir.

İşte kaşıntılı sivrisinek ısırıklarından hızla kurtulmak için 10 doğal tedavi yöntemi

Yöntem 1: aktif karbon

Aktif kömür, emici bir maddedir, arındırıcı özellikleri nedeniyle içten dışa iyileşmeye yardımcı olmak için genel bir detoksifikatör olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Ayrıca, sokma ve ısırıklardan toksinlerin “çıkarılmasına” yardımcı olarak böcek ısırıkları için mükemmel bir çare olarak hareket eden bir panzehir olarak topikal olarak kullanılabilir. (bir)

Aloe vera ve lavanta esansiyel yağının eklenmesi, yatıştırmaya ve iyileşmeye ve yatıştırmaya yardımcı olur, böylece iltihabı ve kontrol edilemeyen kaşıntıyı giderir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Lavanta esansiyel yağı – 5 ila 7 damla
 • Aktif kömür – 1 çay kaşığı
 • Aloe vera jeli – 1 çay kaşığı

Tek adımlı tedavi: malzemeleri birleştirin ve böcek ısırığına uygulayın

 • Küçük bir kapta aktif kömür, aloe vera jeli ve lavanta esansiyel yağı ekleyin.
 • Malzemeleri iyice karıştırın.
 • Balsamı etkilenen bölgeye uygulayın ve cilde nüfuz etmesine izin verin.
 • Isırığın üzerine bir bandaj koyun ve durulamadan önce balsamı ıslatın.
 • Kaşıntı ve şişliği azaltmak için gerektiği kadar tekrarlayın.

Yöntem 2: Vicks Kullanın

Vicks VapoRub’ın birçok kullanımından biri, sivrisinek ısırığının kaşıntısından kurtulma sağlar. Vicks’te bulunan mentol, lokal anestezik görevi görür ve bölgedeki ağrı ve rahatsızlığı uyuşturur. Merhemin soğuma hissi ona sakinleştirici bir etki verir.

Cilde uygulama için özel olarak formüle edildiğinden yan etkiler konusunda endişelenmenize gerek yok. Ek bir bonus olarak, aynı zamanda bir kovucu olarak hareket edecek ve sivrisinekleri uzak tutarak daha fazla ısırmayı önleyecektir.

Tek adımlı tedavi: ısırıklara VapoRub uygulayın

 • Hızlı bir rahatlama için tek yapmanız gereken sivrisinek ısırıklarına biraz Vicks VapoRub sürmek.
 • Bunu yapmak için pamuk veya parmağınızı kullanabilirsiniz. Parmağınızı kullanırsanız, işiniz bittiğinde iyice temizleyin.

Yöntem 3: Kalamin losyonu kullanın

Kalamin losyonu,  sivrisinek ısırıkları da dahil olmak üzere çoğu kaşıntı ve kızarıklığı tedavi etmenin basit ve ucuz bir yoludur  . Kalamin losyonunda aktif bir bileşen olan çinko oksit, birçok antiseptik merhem ve kızarıklık tedavisinin yanı sıra, bu amaç için faydalı olmasını sağlar. (9)

Tek adımlı tedavi: ısırıklarda kalamin losyonu kullanın

 • Ellerinizi iyice yıkayın ve kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltmak için sivrisinek ısırığına biraz kalamin losyonu sürün.
 • Tamamen kurumasını bekleyin ve birkaç saat lekelerin ıslanmasını önleyin.

Gerektiği kadar tekrarlayın.

Yöntem 4: Naneli diş macunu kullanın

Herhangi bir beyaz diş macunu sivrisinek ısırıkları üzerinde serinletici ve yatıştırıcı bir etki sağlayabilirken, nane diş macunu daha iyi sonuçlar sağlayacaktır.

Bunun nedeni diş macunundaki nane, lokal bir anestezik olan mentol içermesidir. Etkilenen bölgeyi uyuşturmaya yardımcı olarak iltihabı ve kaşıntıyı hafifletir. (iki)

Dikkat:  Yüzünüzdeki sivrisinek ısırıklarını tedavi ederken dikkatli olun. Nane diş macunu ve özellikle Vicks VapoRub, göze temas ettiğinde ciddi tahrişe neden olabileceğinden, gözün yakınında hiçbir yere uygulanmamalıdır.

Tek adımlı tedavi: diş macunu ile ısırıkları yatıştırın

 • Temiz parmağınıza biraz naneli diş macunu sıkın.
 • Anında rahatlama için sivrisinek ısırıklarını beyaz diş macunu ile tamamen kapatın.
 • Şişliği ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olacağından cildinizde kurumasını bekleyin.

Gerekirse günde birkaç kez tekrarlayın.

Yöntem 5: Kabartma tozu kullanın

Kabartma tozu, çeşitli kaşıntılı ve kızarıklıklı ciltler için popüler ve ucuz bir ev ilacıdır   . Aynı zamanda   örümcekler de dahil olmak üzere birçok böcek ısırığına karşı etkili bir çare . Buna karşılık, bir sivrisinek ısırığı çok basittir ve bir kabartma tozu macunu ile çok kolay tedavi edilebilir.

Sodyum bikarbonat, etkilenen cildi yatıştırır ve sivrisinek ısırıklarına eşlik eden kontrol edilemeyen kaşıntıyı giderir ve serinletici bir etki sağlar.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kabartma tozu (etkilenen cildi rahatlatır)
 • Su

Adım 1. Bir Pişirme Soda Macunu Yapın

 • Bir kaseye biraz karbonat koyun ve bir macun yapmak için biraz su ekleyin.

Adım 2. Macunu sivrisinek ısırıklarına uygulayın.

 • Sivrisinek ısırıklarının üzerine karbonat hamurunu temiz parmaklarınızla veya temiz bir pamuk topuyla sürün.
 • Yıkamadan önce 10 dakika bekletin.

Olumlu bir sonuç görene kadar tekrarlayın.

Yöntem 6: Aloe vera kullanın

Aloe vera, çoğu  cilt hastalığı ve kızarıklık için harika sonuç veren en iyi ve en etkili ilaçlardan biridir  . Sivrisinek ısırıklarıyla oldukça kolay başa çıkabilirsiniz.

Sadece ısırığı yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda yara iyileşmesini de hızlandırır. (4)  Bu, 10 dakika veya daha kısa sürede rahatlama sağlayabilen hızlı etkili, tamamen doğal bir çözümdür.

Mağazadan satın alınan aloe vera jeli kullanabilir veya aloe vera yapraklarından taze jeli elde edebilirsiniz, ancak ikinci seçenek daha etkilidir. Aloe vera yaprakları uzun bir raf ömrüne sahiptir ve birçok mağazanın ürün reyonunda bulunabilir. Saksıdaki aloe vera bitkisini canlı tutmak da çok basittir.

Tek adımlı tedavi: ısırıklara aloe vera jeli uygulayın

 • Biraz taze ekstrakte edilmiş aloe vera jeline temiz bir pamuk batırın.
 • Şişlik ve iltihaplanmadan anında kurtulmak için jeli sivrisinek ısırıklarına uygulayın. Aloe vera jeli cilt tarafından kolayca emildiği için durulanmasına gerek yoktur.

Gerekirse birkaç gün ilacı tekrarlayın.

Yöntem 7: Buz kullanın

Soğuk kompres, bölgeyi uyuşturmaya yardımcı olur ve iltihabı ve kaşıntıyı hafifletir. Kan damarlarını daraltır ve bölgeye kan akışını azaltır, bu da alerjik reaksiyonun daha fazla yayılmasını engeller. (8)

Sivrisinek ısırıklarına her an soğuk kompres uygulamak için geçici bir buz torbası kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Havlu
 • Buz küpleri (iltihabı hafifletir)

Adım 1. Buz küpleri ve bir havluyla derme çatma bir buz paketi yapın

 • Bir havluya biraz buz küpü koyun.
 • Derme çatma bir buz paketi yapmak için havluyu sarın.

Adım 2. Buz paketini sivrisinek ısırılan alana uygulayın

 • Kaşıntı ve şişlikten anında kurtulmak için buz paketini sivrisinek ısırılan alana yerleştirin.
 • Yaklaşık 30 saniyede bir cildinize buz torbasından biraz ara verin.
 • Kaşıntı ve şişlik geçene kadar devam edin.

Yöntem 8: Muz kabuğu kullanın

Muz kabuğuyla yapabileceğiniz tek harika şey ayakkabılarınızı parlatmak değil. Muz kabukları, sivrisinek ısırıkları için tamamen doğal ve son derece güvenli bir çözümdür.

Kabuğun iç tarafında bulunan doğal yağlar, ısırıklarda kaşıntı ve iltihabı giderir ve ayrıca şişliği azaltır. (5)

Bu çare aynı zamanda zehirli sarmaşık döküntüleri  ve benzeri kaşıntılı durumlar için de  işe yarar. Çiğ, olgunlaşmış veya olgunlaşmamış muzların kabuğunu kullanabilirsiniz.

Tek adımlı tedavi: Isırılan bölgeleri kabuk ile ovun

 • Sivrisinek ısırığının üzerine bir muz kabuğu koyun, böylece beyaz kısım cilde temas eder.
 • Isırılan bölgeleri kabuğu ile biraz ovalayın ve bir süre kabuğu ile kapalı tutun. Birden fazla ısırığınız varsa, birden fazla kabuk kullanabilir veya bir kabuğu birkaç parçaya kesebilirsiniz.
 • Alanı durulamayın.

Uygulamayı gerektiği kadar tekrarlayın.

Yöntem 9: Çay Ağacı Yağı Kullanın

Uçucu yağlar kızarıklık, kaşıntı ve böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılabilir  . Çay ağacı esansiyel yağı, alerjik cilt reaksiyonlarına karşı olduğu bilindiği için sivrisinek ısırıkları için çok iyidir.

Antiinflamatuar özellikleri sivrisinek ısırıklarında oluşan iltihabı ve kaşıntıyı azaltır. Antimikrobiyal olduğu için ısırığı dezenfekte edecek ve herhangi bir enfeksiyonu önleyecektir. (3)

Lavanta, neem, misket limonu, limon, fesleğen ve nane, sivrisinek ısırıklarıyla ilgilenmek için aralarından seçim yapabileceğiniz diğer bazı uçucu yağlardır. Bunlardan bazıları aynı zamanda kovucu görevi görecek ve daha fazla ısırmayı önleyecektir.

Tek adımlı tedavi: ısırıklara çay ağacı yağı uygulayın

 • Temiz bir pamuk topunun üzerine birkaç damla çay ağacı esansiyel yağı koyun.
 • Çabuk rahatlama için çay ağacı yağını sivrisinek ısırıklarına pamukla bolca sürün.
 • Yıkamanıza gerek yok.

Kaşıntı ve iltihap azalana kadar birkaç gün tekrarlayın.

Yöntem 10: Limon kullanın

Limondaki sitrik asit, onları sivrisinek ısırıkları dahil birçok durum için iyi bir çare yapar. Bölgeyi uyuşturur ve kaşıntıdan anında rahatlama sağlar. Hafif antibakteriyel olduğu için ısırıklarda enfeksiyonu da önler. (6)  En iyi şey limon almanın kolay olmasıdır.

Tek adımlı tedavi:  ısırıkların üzerine limon dilimleri sürün

 • Bir limondan ince bir dilim kesin ve kaşıntı ve şişliği gidermek için birkaç dakika sivrisinek ısırığına sürün.
 • Birden fazla lokma deniyorsanız birden fazla dilim kullanın.
 • İstediğiniz kadar açık bırakın veya istediğiniz zaman durulayın.

Gerekirse çözümü tekrarlayın.

Sivrisinek ısırıklarını hafifletmek için ipuçları

 •  Sivrisinek ısırıklarına ılık kompres uygulamak için pirinç ısıtma torbası da  kullanabilirsin . Benzer şekilde, dondurulmuş bezelye soğuk kompres için kullanılabilir.
 • Yakındaki cilt kırılmışsa, sivrisinek ısırığına limon sürmekten kaçının. Limon açık bir yaraya girerse kontrolsüz bir şekilde yanar.
 • Eğer yardımcı olabilirseniz sivrisinek ısırıklarını kaşımaktan kaçının çünkü sadece kaşıma iltihabı şiddetlendirir ve enfeksiyona neden olabilir.
 • Cadı fındığı, elma sirkesi, çiğ bal ve soğan da sivrisinek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılabilir.
 • Deri kırılmazsa sivrisinek ısırıklarının üzerine bir et yumuşatıcı macunu da uygulayabilirsiniz. Bileşenleri, ısırıkta kalan sivrisinek tükürüğündeki alerjenleri parçalamaya yardımcı olur.
 • Ayrıca sivrisinek ısırıklarına ezilmiş aspirin veya antasit macunu uygulayabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*