Yatak böcek ısırıkları nasıl tedavi edilir: rahatlama için ev ilaçları

Eğer varsa  mükemmel uyu  sağlıklı ve iyi, ama küçük, kırmızı, şişmiş sokması veya kırmızı lekeler kaplı deri yamaları ile uyanmak, senin yatak yatak böcek ile enfekte olabilir.

Yatak böcekleri, genellikle yatakları istila eden küçük parazitlerdir. Sadece kanla beslenirler ve en çok geceleri ev sahipleriyle beslenmek için ortaya çıktıklarında aktiftirler.

Yatak dışında bu zararlılar evinizin çatlaklarında ve yarıklarında bulunabilir; çarşaflarınızda; ve mobilya, yatak başlıkları, resim çerçeveleri ve çıkış plakalarının arkasında.

Amerika, Asya, Avrupa, Avustralya ve Afrika’da bildirilen artan sayıda istilayla son yıllarda dünya çapında yatak böcek istilası sayısında bir geri dönüş oldu. (  1  )

Yatak böcekleri, dişilerin günde beş yumurta bırakmasıyla herkesin bildiği gibi hızla ürerler. Yavru böcekler yetişkin olduklarında, derilerini dökerler ve bu, bir yatak böceği istilasını gösteren oldukça görünür bir işarettir. Tamamen büyümüş yetişkin yatak böcekleri yaklaşık olarak elma çekirdeği büyüklüğündedir.

Isırıkları genellikle cildi kırmızı ve iltihaplı hale getirir. Ayrıca oldukça acı verici olabilir ve deli gibi kaşınabilir. İkincil bakteriyel enfeksiyonlara yol açabileceğinden, bu bölgeleri kaşıma ve tahriş etme dürtüsüne direnin.

Not:  Bu durumun doğru teşhisi ve tedavisi için doktorunuza danışın – tedaviye yardımcı olarak sadece ev ilaçlarını kullanın.

Yatak böcek enfeksiyonlarının diğer sağlık etkileri maliyet ve güvenliği içerir. Hastaneler, istila nedeniyle sağlık hizmetlerinin sağlanamamasına neden olarak kapandı. Ayrıca, insanlar yatak böceklerinden kurtulmak için çaresizlikten tehlikeli yöntemler kullanmaya başlayabilir. Diğer sağlık etkileri, yatak böcek istilasından kaynaklanan sosyal ve zihinsel sağlık sorunlarını içerebilir.

Yatak böcek ısırıklarını gidermenin doğal yolları

İşte evde yatak böcek ısırıklarını tedavi etmek için 10 inanılmaz derecede kolay ev ilaçları ve yöntemleri.

Yöntem 1: buz

Bir buz torbası uygulamak, yatak böcek ısırıklarını kontrol etmenin en basit ve en etkili yollarından biridir. Buz, siteyi uyuşturur ve ağrıyı hafifletir. Ayrıca iltihaplanmayı azaltmada ve kırmızı ve şişmiş cildi yatıştırmada kaşıntıyı önlemek için çok etkilidir.

Tek adımlı tedavi: ısırıklara bir buz paketi uygulayın

 • Biraz ezilmiş buzu temiz, ince bir havluya sarın. Uçları bir araya getirin ve sarın.
 • Buz paketini etkilenen bölgeye yaklaşık 10 dakika uygulayın.

Ağrıyı ve kaşıntıyı gidermek için buz paketini gün boyunca gerektiği kadar tekrar uygulayabilirsiniz.

Yöntem 2: Tarçın

Tarçın, güçlü antibakteriyel, antienflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahiptir ve bu da onu böcek ısırıklarını, özellikle de yatak böcek ısırıklarını tedavi etmek için çok etkili bir çare haline getirir.

Öğütülmüş baharat, son derece etkili bir yara bandı görevi gören, ısırılan alanları kapatan, enfeksiyonu önleyen ve iltihaplı cildin iyileşmesine yardımcı olan bir macun haline getirilebilir.

Tek adımlı uygulama: tarçın tozu ve su karışımı uygulayın

 • Bir kaseye 1 yemek kaşığı organik toz tarçın koyun.
 • Kalın bir macun yapmak için yeterince su ekleyin.
 • İyice karıştırın.
 • Macunu ısırıklara uygulayın. Tamamen örtün ve makarnanın kurumasını bekleyin.
 • Isırıkların daha da kötüye gitmesini önlemek için macunu gün boyunca tekrar uygulayın.

Günün sonunda, tahtakuru ısırıkları büyük ölçüde azalacak. Gerekirse ısırıkları tamamen iyileştirmek için ertesi gün tarçınlı salçayı tekrar uygulayabilirsiniz.

Yöntem 3: Kalamin Losyonu

Kalamin losyonu, yatak böcek ısırıklarını tedavi etmek için inanılmaz derecede etkili bir çare. Cilt koruyucu görevi görür; ağrıyı, kızarıklığı ve iltihabı azaltır; ve iltihaplı cilt üzerinde serinletici veya sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Kalamin losyonunun bir diğer büyük avantajı da  kaşıntıyı önlemesidir  . Aslında, su çiçeği hastalarına yaraları kaşıma dürtüsünü kontrol etmeye yardımcı olması için kalamin reçete edilir.

Çinko oksit, kalamin losyonundaki aktif bileşendir ve ayrıca döküntüleri iyileştirmek ve tedavi etmek için çeşitli antiseptik merhemlerde kullanılır   . Sivrisinek ısırıklarından kurtulmak için kalamin losyonu da kullanabilirsiniz   .

Tek adımlı tedavi: ısırılan bölgelere kalın bir kalamin losyonu tabakası uygulayın

 • Kalamin losyon şişesini kullanmadan önce iyice çalkalayın.
 • Kırmızı, iltihaplı ısırıklara kalın bir losyon tabakası sürün.
 • Kendi kendine kurumasını bekleyin. Kurudukça cilt üzerinde sağlam bir koruyucu tabaka oluşturur. Losyonla kaplı alanları ıslatmamaya dikkat edin.

Ağrıyı, şişliği ve tahrişi kontrol etmek için gerektiği kadar gün boyunca losyonu tekrar uygulayın.

Yöntem 4: Kabartma tozu

Kabartma tozu, doğası gereği alkalindir ve böcek ısırıklarında bulunan asidik kimyasalları nötralize etmek için kullanılabilir.  Kızarıklığı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan antienflamatuvar özelliklerinden dolayı  tahtakuru ve  chigger ısırıkları için de iyidir  .

Tek adımlı uygulama: bir karbonat ve su macunu uygulayın

 • Küçük bir karıştırma kabına 2 çay kaşığı karbonat koyun.
 • Ayrıca 4 çay kaşığı su ekleyin.
 • Pürüzsüz, akıcı bir macun oluşturmak için iyice karıştırın.
 • Ağrı ve kaşıntıdan çabuk kurtulmak için macunu yatak böcek ısırıklarına uygulayın.
 • 10 dakika etki etmesine izin verin.
 • Suyla durulayın ve cildinizi nazikçe kurulayın.

İstenilen sonuçları alamazsanız 45 dakika sonra karbonat hamurunu tekrar uygulayabilirsiniz.

Yöntem 5: Sürtünme alkolü (kovucu)

İzopropil alkol, yatak böceklerini uzaklaştırmak ve yeni ısırıkları önlemek için başarıyla kullanılabilir.

Tek adımlı tedavi: Yeni yatak böcek ısırıklarını önlemek için sürtünme alkolü uygulayın

 • Temiz bir pamuğu ovalama alkolüne batırın ve daha fazla yatak böceği ısırmasını önlemek için cildin açıkta kalan bölgelerine uygulayın.
 • Ayrıca bu haşereleri korkutmak için çarşaflarınıza, yatak örtüsünüze, yatağınıza ve hatta yatak çerçevenize ispirto ispirtosu püskürtebilirsiniz. Alkol yanıcı olduğundan odanızda sigara içmediğinizden veya başka bir şey yakmadığınızdan emin olun.

Yatak böceklerinden kurtulmak için gerektiği kadar tekrarlayın ve bu parazitik zararlıların ısırmasını önleyin.

Yöntem 6: Aloe Vera

Aloe vera jeli doğal antiseptik, yatıştırıcı ve iyileştirici özelliklere  sahiptir ve bu da onu yatak böcek ısırıkları için mükemmel bir çare haline getirir. Kendi aloe vera jelinizi nasıl çıkaracağınızı ve hazırlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz  .

Tek adımlı uygulama: ısırılan bölgeleri yatıştırmak için aloe vera jeli uygulayın

 • Anında rahatlama için aloe vera jelini ısırılan bölgelere doğrudan uygulayın.
 • Jelin kurumasını bekleyin. İltihaplı cildi iyileştirecek ve koruyacaktır.

Tahriş olmuş cildi yatıştırmak için gerektiğinde jeli gün boyunca uygulamaya devam edin.

Yöntem 7: elma sirkesi

Ham, filtre edilmemiş elma sirkesi, onu çok çeşitli hastalıkları ve rahatsızlıkları tedavi edebilecek harika bir ilaç haline getiren güçlü antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Kızarıklığı ve iltihabı gidermek için böcek ısırıklarına uygulayabilirsiniz. Ayrıca ısırıkların enfekte olmasını önlemeye yardımcı olur ve daha hızlı iyileşmeyi destekler.

Tek adımlı tedavi: ısırıklara çiğ, filtre edilmemiş elma sirkesi uygulayın

 • Temiz bir pamuğu çiğ, filtre edilmemiş elma sirkesine batırın.
 • Doğrudan böcek ısırıklarına uygulayın. Bu biraz acıtabilir.
 • Yaklaşık 5 ila 10 dakika bekletin, sonra yıkayın.

Tam bir rahatlama bulamazsanız, elma sirkesini 5 ila 7 saat sonra tekrar uygulayabilirsiniz.

Yöntem 8: diş macunu

Yatak böcek ısırıklarını tedavi etmek söz konusu olduğunda beyaz diş macunu en iyisidir. Sıkılaştırıcı etki gösterir ve cilt üzerinde serinletici etkisi vardır. Ayrıca hamuru kullanabilirsiniz  ait  dişler  tedavi minör yanıklar için  .

Tercihen nane aromalı bir diş macunu kullanın, çünkü mentol bileşeni bir anestezik görevi görür, şişlik ve kaşıntıyı azaltırken böcek ısırıklarının acısını uyuşturur.

Not  : Diğer jel bazlı diş macunları etkili olmayacağından, kendinizi yalnızca beyaz diş macunu kullanmakla sınırlandırın.

Tek adımlı tedavi: ısırıklara diş macunu uygulayın

 • Biraz diş macunu sıkın ve etkilenen cilde uygulayın.
 • Suyla durulamadan önce 10 dakika bekletin.
 • Yatak böcek ısırıklarını tedavi etmek için gerektiği kadar tekrarlayın.

Ayrıca tamamen kuruyana kadar diş macununu etkilenen bölgelerde bırakabilirsiniz. Bunu yapmak şişlik ve kaşıntıdan daha uzun süre kurtulmanızı sağlayacaktır.

Yöntem 9: Sıcak kaşık

Yatak böcek ısırıklarının neden olduğu şişliği azaltmanın bir başka etkili yolu, ısırık, kızarıklık ve iltihabı azaltmak için ılık kompres uygulamaktır.

Sıcak bir kompres hazırlamanın basit bir püf  noktası  , doğrudan bir pişirme alevi yerine sıcak suyla ısıtmaktır. Bu sadece kazara yanma olasılığını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda tekrarlanan uygulamalar için yeniden ısıtmayı da kolaylaştırır.

Tek adımlı tedavi: ısırığa sıcak kompres uygulayın

 • Temiz bir metal kaşığı bir kase sıcak suya batırın.
 • 5-7 dakika suda bırakın.
 • Kaşığı sudan çıkarın ve sıcaklığın katlanılabilir olduğundan emin olmak için ona dokunun.
 • Kaşık soğuyana kadar ılık kaşığı böcek ısırığına bastırın.

Rahatlama bulana kadar işlemi günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Yöntem 10: cadı fındığı

Cadı fındığı doğal bir büzücü görevi görür ve ayrıca tahriş olmuş cildi, özellikle böcek ısırıklarını yatıştırmaya çalışan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.  Ameliyatsız varisli damarlardan kurtulmak için cadı fındığı da uygulayabilirsiniz  .

Yatak böcek ısırıklarının neden olduğu tahrişi gidermek için cadı fındığı özünü cildinize topikal olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca bir DIY kovucu sprey de yapabilirsiniz.

# Isırıkları tedavi et

TEK ADIMLI TEDAVİ: HAMAMELİS EKSTRESİNİ DOĞRUDAN BİTLERE UYGULAYIN
 • Temiz bir pamuğu cadı fındığı özüne batırın.
 • Enflamasyonu ve kaşıntıyı azaltmak için doğrudan yatak böcek ısırıklarına uygulayın.

Rahatlama hissedene kadar uygulamayı gerektiği kadar tekrarlayın.

# Yatak böcek kovucu sprey hazırlayın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Cadı fındığı özü – 2 yemek kaşığı
 • Tarçın esansiyel yağı – 3 veya 4 damla
 • Su – 1 su bardağı
TEK ADIMLI TEDAVİ: HAMAMELİS VE TARÇIN YAĞINI BİR SPREY ŞİŞEDE KOMBİNE EDİN
 • Bir sprey şişesini 1 bardak suyla doldurun.
 • 2 yemek kaşığı cadı fındığı özü ekleyin.
 • 3-4 damla tarçın esansiyel yağı ekleyin ve memeyi tekrar şişeye koyun.
 • Püskürtmeye başlamadan önce tüm malzemeleri karıştırmak için şişeyi sallayın.
 • Yatak böceklerini uzaklaştırmak için gece yatmadan önce bu solüsyonu doğrudan cildinize püskürtün.

Kendinizi yatak böceklerinden korumak  ve iyi bir gece uykusunun keyfini çıkarmak için hazırlanan solüsyonu yorganın her yerine püskürtebilirsiniz  .

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Hiçbir koşulda ısırıkları çizmeyin. Bunu yapmak cildi daha da kötüleştirebilir.
 • Ayrıca tahriş olmuş cildi yatıştırmak için nane, lavanta veya çay ağacı esansiyel yağları da kullanabilirsiniz. 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağda herhangi bir uçucu yağdan 3 damla seyreltin, ardından karışımı ısırılmış cilde uygulayın.
 • Kaşıntıyı hafifletmek için eşit miktarda soğuk süt ve su karışımı da uygulayabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*