Özgüveninizi ve özgüveninizi nasıl artırabilirsiniz: 40’tan fazla öldürücü ipucu

Zaman zaman herkes kendini kötü hisseder. Bu normal. Ancak bu düşünceler ve duygular kalıcı hale geldiğinde, düşük benlik saygısı gösterebilir.

Benlik saygınız düşük olduğunda, genellikle kendinizi sevmekte zorlanırsınız ve hatta kendinizden nefret bile edebilirsiniz. Bir kişi olarak değeriniz ve değeriniz hakkında olumsuz düşünceleriniz olma eğilimindesiniz.

Genellikle bir kısır döngüdür. İşleyiş şekli şöyledir: Düşük benlik saygınız kendinizi daha kötü hissetmenize neden olur, öyle ki özgüveninizi oluşturmak için neredeyse hiç motivasyonunuz kalmaz. Beyniniz sürekli olarak olumsuz düşüncelere odaklandığı için, gerçekte çok az temeli olsa bile, olumsuz inançlarınızı pekiştirir. Bu, özgüveninizi daha da kötüleştirir.

Sağlıklı bir özgüvene sahip insanlar, kim olduklarını takdir ederler ve başarılarından gurur duyarlar. Kusurlarını kabul ederler, ancak bu kusurların özgüvenlerini engellemesine izin vermezler. Genellikle kusurlarını uyum sağlama ve iyileştirme zorlukları olarak görürler. Bu nedenle, sağlıklı benlik saygısı, kişisel ve profesyonel durumlarda kendinizi güvenle ifade etme olasılığınızı artırabilir.

İyi haber şu ki, benlik saygınızı ve özgüveninizi artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Bunlar benlik saygınızı ve özgüveninizi artırmanın ipuçları.

1.  Kendinizi aşırı derecede eleştirmeyi bırakın. Herkesin içinde bir özeleştirisi var. Hayatta bir şeyler başarmaya veya özgüveninizi tamamen azaltmaya meydan okuyabilir. İç eleştirmeninizin zihninizde yıkıcı düşünceler çığlık attığını duyduğunuzda, “Dur!” Deyin! ve olumlu iç konuşma pratiği yapın veya zihninizi başka bir şeye yönlendirin.

2.  Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın. Her zaman bir beceride senden daha iyi biri olacak. Bu onların bir kişi olarak sizden “daha iyi” oldukları anlamına gelmez. Kendinizi kıyaslamanız gereken tek kişi… sizsiniz. Başkalarına ilham veya rehberlik için bakabilirsiniz, ancak karşılaştırma yapamazsınız. Ne kadar ilerlediğiniz ve daha da gelişmek için ne yapmayı seçtiğiniz. Bu sizi motive edecek ve aynı zamanda öz saygınızı ve özgüveninizi artıracaktır.

3.  Kendinizi olumlu insanlarla çevreleyin. Hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmanız için sizi motive eden neşelendiren insanlarla daha fazla zaman geçirin. Sizi aşağı çeken ve kendinizi kötü hissetmenize neden olan olumsuz ve hoş olmayan insanlardan kaçının. Duygusal olarak sağlıklı arkadaşlar sizi güçlendirecek ve gerektiğinde destekleyici eleştiriler sunacaktır.

4.  Her gün olumlu onaylamalar yapın. Her gün uyandığınızda ve yatmadan önce kendinizle ilgili olumlu ve doğru ifadeler yazın. Pozitifliği günlük bir alışkanlık haline getirin  . İlk başta yazmak için olumlu bir şey düşünmekte güçlük çekiyorsanız, acele etmeyin ve zihninizi ve kalbinizi açın. Kendini geliştirmeyi seçme eylemi bile olumlu bir özelliktir!

5.  Dürüst olun. Kendinizi sevmeli ve kendinize ve başkalarına karşı dürüst olmalısınız. Kendinizi olduğunuzu kabul etmek, özgüveninizin artmasına yardımcı olacaktır. Hatta içinizde bulduğunuz hatalı alanları, ayarlamak istediğiniz dürüst yönler olarak kabul edin.

6.  Başkalarının fikirlerine bu kadar önem vermeyi bırakın. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğü konusunda sürekli endişeleniyorsanız, asla kendi yolunuzu seçemezsiniz. Sadece başkalarının beklentilerine değil, kendi istek ve ihtiyaçlarınıza göre kararlar alın ve kararlar alın. Güvendiğiniz insanlardan rehberlik ve bilgelik isteyebilirsiniz, ancak sonuçta kararlarınız kendi sorumluluğunuzdadır.

7.  Mükemmeliyetçi olmayı bırakın. Mükemmeliyetçilik, mükemmel bir şekilde yapmama veya performansınızdan memnun kalmama konusunda çok endişeli olduğunuz için eyleme geçmenizi engelleyebilir. Sonuç olarak, erteliyor. Mükemmelliğe ulaşmak için çabalamak yerine, “yeterince iyi” sonucu arayın. Şu sözü hatırlayın: “Mükemmelliğin iyinin düşmanı olmasına izin vermeyin.”

8.  Hata yaptığınız için kendinizi azarlamayın. Başarısızlık zamanlarında bir arkadaşınızın yapacağı gibi kendinizle konuşun. Hepimiz hata yaparız. Hatalarınızdan öğrenebileceklerinize odaklanın  ve pişmanlığınızı bırakın.

9.  Tekrarlayan düşünceleri durdurun. Bir şeyleri fazla düşünmekten kaçının. Bunun yerine, olumlu bir şeye odaklanarak zihninizi dağıtın. İyi bir temel kural şudur: Aynı düşünceyi 3 kez düşündüyseniz, harekete geçerek veya bırakarak bu konuda bir şeyler yapmanın zamanı gelmiştir.

10.  Daha sık gülümseyin. Gülmek aslında beyne giden kan akışını değiştirir ve mutluluğu artıran ve stresi azaltan endorfin salgılar. Daha sık gülümsemek, başkalarının size tepki verme şeklini de değiştirebilir ve bu da olumlu bir etkileşim döngüsü yaratabilir.

11. Daha sık egzersiz yapın. Fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak zinde olmak, kendinizi daha iyi kontrol etmenize yardımcı olur ve özgüveninizi artırır. Genel fiziksel sağlığınızın izin verdiği ölçüde, haftada en az üç kez hızlı bir yürüyüş yapın veya şiddetli egzersiz yapın.

12.  İyi beslenmiş ve dengeli bir diyet yapın. Doğru yemiyorsanız, ruh halinizi önemli ölçüde etkileyebilir. Sağlıklı yemekler planlayın ve bunlara bağlı kalın. Ve başarınızdan gurur duyun.

13.  Yeterince uyuyun. Uyku, tüm refah alanları için en önemli faktörlerden biridir. Benlik saygısı düşük olan insanlar çok fazla veya çok az uyumak eğilimindedir. Ve her iki koşul da özgüveninizi geliştirmenizi zorlaştırır. Uyku ihtiyacınızı küçümsemeyin.

14.  Kendinize iyi bakın. En iyi halinizle göründüğünüzde, özgüveninizi ve öz saygınızı arttırırsınız. Kişisel hijyeninize dikkat edin. Saçınızı tarayın, tırnaklarınızı düzeltin, diş ipi kullanın ve kendinizi nasıl sunduğunuz konusunda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak kıyafetler giyin.

15.  Şimdiye odaklanın. Geçmişte yaşamak ve gelecek için endişelenmek çoğu zaman anlamsızdır. Geçmişi değiştiremez veya geleceği tahmin edemezsiniz. Anı yaşamak, hayatınızın olumlu yönlerine odaklanmanızı da kolaylaştıracaktır.

16.  Günün sonunda minnettar olduğunuz üç şeyi yazın. Kendinizi depresyonda hissettiğinizde, özgüveninizi artırmak için listeyi gözden geçirebilirsiniz.

17.  Sevdiğiniz şeyi yapın. Zevk aldığınız ve bu konuda yetkin olduğunuz bir şey yaptığınızda, özgüveninizi ve özgüveninizi arttırırsınız.

18.  Başkalarına iyi bakın. Başkaları için iyi bir şey yaptığınızda kendinizi yüksek ve değerli hissedersiniz. Bu gerçekten bir kazan-kazan senaryosudur. Öz saygılarının ve güvenlerinin arttığını hisseden birine gerçekten yardımcı olabilir.

19.  Bir evcil hayvan alın. Evcil hayvanlar size çok ihtiyaç duyduğunuz bakımı, şefkati ve koşulsuz sevgiyi sağlayabilir. Dünyanın en iyi insanı olduğunuzu hissettiriyorlar. Evcil hayvanınızla zaman geçirmek, zihnini olumsuz düşüncelerden uzaklaştıracak ve ruh halini iyileştirecektir. Sadece tüm duygusal ihtiyaçlarınız için onlara güvenmeyin… sizin de insanlara ihtiyacınız var!

20.  Küçük başarıları kutlayın. Başarı bir gecede elde edilemez. Küçük adımlarla başlayın ve yavaş yavaş yükselin. Hedefinize doğru başarıyla attığınız küçük adımlarla gurur duyun.

21.  Küçük yönlerden yardımsever ve düşünceli olun. Başkalarına karşı nazik olduğunuzda, kendinize de nazik olma eğilimindesiniz. Her gün birine yardım etmek için birkaç dakikanızı ayırın. Birisinin uzun bir çizgide ilerlemesine izin vermek kadar basit bir şey olabilir.

22.  Yeni bir şey deneyin. Konfor alanınızdan düzenli olarak çıkın ve zorlu bir şey yapın. Yeni bir beceri veya yeni bir dil öğrenmeye çalışın. Risk alma ve yeni şeylere açık olma cesaretini bulmak, kendinizle ilgili fikrinizi değiştirecektir.

23.  Uzun zamandır ertelediğiniz bir şey yapın. Bahçenizi temizleyin, gardırobunuzu tamir edin, arabanızı tamir edin, bir karar vermek için ne gerekiyorsa yapın ve yapın. Benlik saygınızda büyük bir fark yaratabilecek, omuzlarınızda bir ağırlık olacaktır.

24.  Rahatlayın. Rahatlatıcı bir şey yapın; yürümek, dans etmek, şarkı söylemek veya masaj yapmak olabilir. Sizi rahatlatan her şey stres seviyenizi azaltacaktır. Rahat olduğunuzda, zihniniz daha olumlu şeylere odaklanma eğilimindedir.

25.  Bir seyahate çıkın veya bir macera aktivitesi yapın. Evinizden çıkmak ve farklı bir yerde vakit geçirmek özgüveninizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

26.  İlham verici materyali okuyun. İster otobiyografi, ister kendi kendine yardım kitabı olsun, sana ilham veren ve kendini iyi hissetmeni sağlayan bir şey okuyun.

27.  İlişkilerinize iyi bakın. Arkadaşlarınız ve ailenizle iyi ve değerli ilişkileriniz varsa, benlik saygınız artacaktır.

28.  Bir beceri öğretin. Birine iyi olduğu bir şey öğretin. Kendiniz üzerinde bir kontrol hissine sahip olmanıza yardımcı olur ve özgüveninizi artırarak ekstra bir destek sağlar.

29. Tutkunuzu  bulun. Tutkunuzu bulmak veya uzun vadeli bir hedef peşinde koşmak size yaşamda bir amaç duygusu verecektir. Öz saygınızı ve özgüveninizi artıracaktır.

30.  Aileniz ve arkadaşlarınızla fiziksel şefkat verin ve alın. Fiziksel temas, birçok insan arasındaki bağı güçlendirir. Stresi azaltın ve ruh halinizi iyileştirin. Fiziksel şefkat sizi çekiyorsa ona bolca sarılın ve öpün. Fiziksel temas söz konusu olduğunda biraz daha çekingen iseniz, size uygun fiziksel etkileşim türünü düşünün.

31.  Standartlarınızı yükseltin. İş yerinde biraz daha iyisini yapmak veya daha sevgi dolu bir ebeveyn olmak için kendinize meydan okuyun. Hepimizin iyileştirme alanı var ve kendi standartlarımıza odaklanmak çok faydalı olabilir.

32.  Arkadaş ağınızı genişletin. Yeni insanlarla tanışmak ve sosyalleşmek, kendinizi iyi hissetmenize ve aynı zamanda yeni bir yaşam ve kariyer fırsatları yaratmanıza yardımcı olacaktır.

33.  Sınırları ayarlayın. Sizin için neyin iyi neyin iyi olmadığı konusunda net olun. İnsanların sizden faydalanmasına izin vermeyin.

34.  Özür dileyin. Birine zarar verdiyseniz, özür dileyin ve af dileyin. Bu, benlik saygınız üzerindeki olumsuz kontrolü bırakmanıza yardımcı olacaktır.

35.  Borçlarınızı temizleyin. Borçla yaşamak özgüveninizi düşürebilir. Borçtan kurtulmak büyük bir başarıdır ve yapmak istediğiniz şeyleri yapmak için size yeni bir özgürlük verir.

36.  Madde kullanmayı bırakın. Sigara içmek, içmek ve uyuşturucu kullanmak düşük benlik saygısına neden olabilir  Ayrıca, bazıları düşük özgüvenle başa çıkmak için maddelere yönelir. Bu sizseniz, yalnız olmadığınızı ve yardımın mevcut olduğunu bilin. Daha fazla bilgi için yerel hastanenize veya toplum ruh sağlığı merkezinize başvurmanızı tavsiye ederiz.

37.  Mentor olun. Birine rehberlik etmek, desteklemek veya tavsiyelerde bulunmak size onların saygısını kazandıracak ve bu da öz saygınızı ve özgüveninizi artıracaktır.

38.  Yavaşlayın. Aceleniz olduğunda ve çok fazla saat içinde olduğunuzda, hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için zamanınız olmaz. Her zaman stresli ve üzgünsün. Yapılacaklar listeleri oluşturun ve işleri hızla tamamlayın.

39.  Dedikodu yapmayın. Başkaları hakkında dedikodu yapmak çoğu zaman bizi üstün hissettirir… o anda. Ancak başkalarını aşağı çekerek öz güveninizi yükseltmeye çalışmak, sağlıklı bir özgüvene yol açmaz.

40.  Başlayın ve planlar yapın. Sorumluluğu üstlenen bir başlatıcı olun. Başkalarının size yolu göstermesini beklemeyin. Daha fazlasını yaptıkça, özgüveniniz artacaktır.

41.  Öfke ifadenizi kontrol edin. Öfke doğal bir duygudur. Bununla birlikte, ısrarcı ve kontrolsüz öfke, düşük benlik saygısı ve umutsuzluğun bir işareti olabilir. Kalıcı öfkenin gerçek iç kaynağını belirlemek ve bunu ifade etmenin en sağlıklı yollarını düşünmek önemlidir.

42.  Zamanınızı geçirmenin verimli yollarını bulun. Sonsuz saatlerce televizyon izlemekten, oyun oynamaktan veya internette gezinmekten kaçının. Bunun yerine, zamanınızı yaratıcı bir şeyler yaparak geçirin. Öz güveninizi artıracaktır.

43  . Başkalarını eşit olarak kabul edin. Karşılaştığınız herkese rakip olmak yerine eşit ve potansiyel arkadaşlar olarak bakın.

44.  Öğrenci olun. Her şeyi bildiğinizi düşünmek yerine, her şeye bir başlangıç ​​zihniyetiyle yaklaşın. Bu, alçakgönüllü ve açık fikirli olmanıza yardımcı olacaktır.

45. Övgüleri  kabul edin. Çoğu zaman, düşük özgüvene sahip insanlar iltifatları görmezden gelir. Değersiz olduğunu düşündüğün için onları ciddiye almıyorsun. Bunun yerine iltifatları özümseyin, takdir edin ve gerçekten kabul edin.

46. ​​Fikirlerinizi  ifade etmekten korkmayın. Fikrinizi ifade etme konusunda cesur olun ve bununla gurur duyun. Birisi aynı fikirde değilse, olaylara farklı bir bakış açısına sahiptir. Siz dahil herkesin kendi görüşüne sahip olma hakkı vardır.

47.  Neyi değiştirip değiştiremeyeceğinizi belirleyin. Bir şeyden memnun değilseniz ve onu değiştirebiliyorsanız, harekete geçin. Ama bu konuda hiçbir şey yapamayacağın bir şeyse, kabul et. Kusurlarınızı saplantı haline getirmek özgüveninizi düşürebilir. Aslında, fark eden tek kişi siz olabilirsiniz.

48.  Başarıyı farklı bir şekilde görün. Pek çok insan başarıyı zenginlik, statü ve mülkiyete göre tanımlar. Bunun yerine başarıyı başarılı, sevgi dolu ilişkiler, zenginleştiren deneyimler ve anlamlı ve tutkulu bir çalışma olarak görün.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*