Düşük benlik saygısının üstesinden nasıl gelinir: Kendinden emin hissetmek için 15’ten fazla ipucu

Benlik saygısı, içten gelen bir şeydir ve benlik saygısı seviyeniz, kendinize nasıl değer verdiğinize ve kendinizi nasıl algıladığınıza bağlıdır.

Sağlıklı bir özgüvene sahip insanlar yeteneklerine güvenirler ve kendi değerlerinin değerini bilerek başarılarından gurur duyarlar. Kusurlarını kabul ederler ve mükemmel olmadıklarını bilirler, ancak aynı zamanda kusurlarının özgüvenlerine veya öz imajlarına zarar vermesine izin vermezler.

Düşük özgüven anları normaldir. Herkes geçer. Her insanın kendisinden haberdar olduğu bir şey vardır. Ancak sağlıklı bir özgüven sağlamayı zor bulduğunuzda, öz-eleştirel düşünceleriniz davranışlarınızı ve kararlarınızı etkilemeye başlar. Hayatınızı dolu dolu yaşamanızı engeller.

Başkalarının yargılarından korkmaya başlarsınız   . Sıklıkla unuttuğunuz şey, kimsenin sizi kendi kendinizi yargıladığınız şekilde yargılamamasıdır.

Düşük benlik saygısının üstesinden gelmek için, kendiniz hakkında düşünme ve hissetme şeklinizi iyileştirmek için bilinçli bir çaba göstermelisiniz.

 1. Güçlü ve zayıf yönlerinizi listeleyin. Güçlü ve zayıf yönlerinizin bir envanterini çıkarın. Her birinden 10 tane yazın. Öz saygınız düşükse, güçlü yönlerinizi sıralamak zor olabilir, ancak kendinizi 10 güçlü yön belirlemeye zorlayın. Bir aile üyesi veya arkadaşınız size ihtiyaç duyduğunda destek sütunu olmak, işte harika bir iş çıkarmak veya harika partiler vermek gibi başkalarının sizde takdir ettiği özellikleri düşünün. Gücün aptalca veya listeye eklenemeyecek kadar küçük olduğunu düşünseniz bile bir yere yazın.
  Güçlü yönler listesi, kendiniz hakkında iyi hissetmenize yardımcı olurken, zayıf yönler listesi size üzerinde çalışmanız gerekenler hakkında net bir fikir verecektir. Ayrıca, geri bildirim almak için listelerinizi yakın ve güvenilir bir ortak veya arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.
 2. Başarılarınızı kutlayın. Bir konuda iyi olmadığınızı düşündüğünüzde, sizi sevdiğiniz şeyleri yapmaktan alıkoyabilir. Bu, kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir. Elinizden gelenin en iyisini yapın ve bir şeyler ters gittiğinde kendinizi eleştirmek yerine başarılarınıza odaklanın ve onları kutlayın.
  Neyi değiştirebileceğinizi geliştirin ve yapamayacaklarınızı kabul etmeyi öğrenin. Kendini geliştirme her zaman kendini kabul etmeyi takip eder. Kontrol edemediğiniz şeyleri kabul edin ve değiştirilebilecek şeyler üzerinde çalışın. Kusurlarınızı kabul ettiğinizde ve elinizden geleni değiştirme cesaretine sahip olduğunuzda, düşük özgüveninizi yenebilirsiniz.
 3. Anı yaşamayı öğrenin. Anı yaşamaya başladığınızda, bilinçli ve akıllıca kararlar verme eğiliminde olacaksınız. Bu bilinçli kararlar ve eylemler, benlik saygınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.
 4. Farkındalık meditasyonu yapın. Farkındalık meditasyonu kendinize bağlı kalmanıza yardımcı olur. Aktif ve iddialı olmanıza yardımcı olur. Düşüncelerinizin farkında olduğunuzda, yanıtlarınızı seçmenize ve hayatınıza katılmanıza izin verir.
  Hayatınızın sorumluluğunu üstlendiğinizde, kendinizi güçlendirilmiş hissedersiniz ve bu da özgüveninizi artırır. 
 5. Kendinize karşı otantik kalın. Kendinize karşı samimi olun – kim olduğunuzu, amacınızın ne olduğunu ve yaşamdaki değerlerinizi, ilkelerinizi ve hedeflerinizi bilin. Çatışmalar ortaya çıktığında, inandığınız şeye odaklanın ve başkalarının baskılarına boyun eğmeye direnin. Baskıya yenik düştüğünüzde, kendinizi çaresiz hissedersiniz ve bu da özgüveninizi etkiler.
 6. Kararlılıkla yaşa. Amaçla yaşamak bilinçli yaşamaktır. Bir amaç doğrultusunda yaşadığınızda, kararlarınız ve eylemleriniz için sorumluluk alırsınız. Bir hedefiniz var ve ona ulaşmak için gerekli önlemleri alıyorsunuz.
 7. Kişisel bütünlük uygulayın. İnandığınız şey için ayağa kalktığınızda ve değerlerinizi giderek daha fazla yaşadığınızda, düşük özgüveninizin üstesinden gelirsiniz. İnandığın şeye karşı hareket etmek, kendini değersiz hissetmeni sağlayacak, defalarca. Öz saygı söz konusu olduğunda, önemli olan iç sesinizdir.
 8. Kendinize ait imajınızı ayarlayın  . Özgüveniniz, kendinizi nasıl gördüğünüze bağlıdır. Herkesin zihinsel bir imajı vardır ve bu imajı kendine güven ve öz saygıyı belirler. İyi değilse kendi imajınız üzerinde çalışın.
  Kendinizi tanıyın  . Kendinizi iyi tanıyın  . Düşüncelerinizi analiz edin. Onları dinlemeye başlayın. Bunları yazın. Bu, olumsuz düşüncelerinizin nedenlerini analiz etmenize yardımcı olacaktır. Sınırlarınızı düşünün ve bunların gerçek sınırlamalar mı yoksa sadece var olduğunu düşündüğünüz sınırlar mı olduğuna bakın. Gerçek benliğinizi bilmek için derinlere inin.
 9. Olumsuz iç konuşmayı olumlu iç konuşmayla değiştirin. Olumlu düşünceler veya olumlu kendi kendine konuşma, özgüveninizi geliştirmek için etkili bir şekilde çalışır. Olumsuz düşüncelerinizi  olumlu düşüncelerle değiştirin. ‘Her zaman yanılıyorum’ ya da ‘başarısızım’ demek yerine, ‘Bunu çözebilirim’ veya ‘Bir dahaki sefere yapabileceğimi biliyorum’ diyerek işleri değiştirin. Düzenli uygulama ile, düşüncelerinizi değiştirmenin ne kadar harika şeyler olacağını göreceksiniz.
 10. Olumlu bir şekilde hareket edin. Olumlu düşünmek faydalıdır, ancak bu düşünceleri de eyleme geçirmelisiniz. Olumlu düşüncelerinize göre hareket etmeye başladığınızda, kendinizi değiştirmeye başlarsınız. Eylemleriniz sizi tanımlar, bu yüzden olumlu adımlar atın. Yaptığınız ve düşündüğünüz her şeye pozitiflik katın  .
 11. Gerçekçi olmayan beklentiler belirlemeyin. Kendiniz veya yaşam için gerçekçi olmayan beklentileriniz olduğunda ve bunları karşılamadığınızda, öz saygınız darbe alır. Beklentilerinizin farkında ve gerçekçi olun.
 12. Kendini başkalarıyla karşılaştırmayı kes. Zayıf yönlerinizi diğer insanların güçlü yönleriyle karşılaştırma eğiliminde olduğunuz için, karşılaştırmalar neredeyse her zaman adil değildir. En önemlisi, başka birinin hayatı hakkında bildiğinizi sandığınız şey çoğu zaman resmin tamamı değildir.
  Unutma, asla mükemmel olmayacaksın, kimse değil. Kusurlarınızı kabul edin ve güçlü yönlerinize odaklanın. Her zaman sizden daha iyi birinin olacağını kabul edin ve kendi hedeflerinize ve başarılarınıza odaklanın.
 13. Eleştirel olmaktan kaçının. Yargılamayın ve sadece kendinizi kabul edin: kusurlarınız, deneyimleriniz, başarısızlıklarınız ve başarılarınız. İç eleştiriye direnin.
 14. Sizi olduğunuz için seven insanlarla çevrili olun. Sizi seven ve size davranılmasını istediğiniz gibi davranan insanlarla zaman geçirin. Bu, özgüveninizi artıracak ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
 15. Düşük benlik saygınız hakkında konuşun. Ancak nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmaya başladığınızda kendinizi nasıl gördüğünüzü yeniden değerlendirebileceksiniz. Güvendiğiniz biriyle duygularınız ve düşük benlik saygınız hakkında konuşun. Çoğu zaman kendinize bakışınız, başkalarının sizi nasıl gördüğünden tamamen farklıdır. Yeni bir bakış açısı, kendiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.
 16. Başkalarını memnun etmeye çalışmaktan vazgeçin. İddiaları bırakın. Kendi ihtiyaçlarınızı bile düşünmeden başkalarını memnun etmeyi amaçlayan otopilot düşüncenizi ve davranışınızı durdurun. Bahaneler veya iddialar olmadan kim olduğunuza dair cesarete sahip olun. Kim olduğun için özür dilememek, düşük benlik saygısının üstesinden gelmenin yolunu açar.
 17. Kendinize şefkatli olun. Kendini olduğun gibi sev ve kabul et. Kendinize şefkatli olduğunuzda, kendinize sevgi, güvenlik ve kabul sağlarsınız. Bu, kendiniz hakkında iyi hissetmenize yardımcı olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*