Zihninizi ve Bedeninizi Nasıl Rahatlatırsınız ve Stresi Azaltır – 20’den Fazla Kanıtlanmış İpucu

En çok kullanılan cümlenin “zamanım yok” olduğu, programlarla ve teslim tarihleriyle dolu baş döndürücü bir dünyada yaşıyoruz. Ve nasıl hissettiği sorulduğunda, “mutlu” olmaktan çok “stresli” olağan yanıttır.

Stres yönetimi, refahınız için çok önemlidir çünkü kendi ihtiyaçlarınızı karşılamamanın fiziksel ve duygusal maliyeti yıkıcı olabilir. Stres toksiktir ve sisteminize sızma ve fiziksel, zihinsel ve duygusal hastalığa neden olma eğilimindedir.

Stresi azaltmak, sağlığınızı iyileştirecek ve daha mutlu ve daha üretken bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.

Zihninizi ve bedeninizi rahatlatmak ve stres atmak için bu kanıtlanmış ipuçlarını izleyin.

1. Stressiz bölgenizi oluşturun. Evinizde anında stres atabileceğiniz bir alan yaratın. Uzayda yalnız kalmak duyularınızı gevşetmenize ve sakinleştirmenize yardımcı olacaktır. Rahat bir sandalye kurun, biraz tütsü çubukları yakın ve kendinizi rahat hissedene kadar birkaç dakika orada kaybolun.

2. Bir şükran günlüğü tutun. Günlüğünüze yazmak, sakin olmanıza ve stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Her günün sonunda olumlu şeylerin bir listesini yazın. Seni ne mutlu etti, bugün ne başardın, neye minnettarsın? Hayatınızdaki iyi şeylere odaklandığınızda, sizi hayatınızdaki stres ve gerginlikten uzaklaştıracaktır.

3. Kendi kendinize konuşun. Olumlu iç konuşma, anında olumlu ve rahat hissetmenize neden olabilir. Stresli olduğunuzda kendinizle olumlu bir şekilde konuşun. Gününüz, nasıl geçtiği ve bulduğunuz şeyler hakkında konuşun. Bu, duyularınızı sakinleştirecek ve aynı zamanda, başka türlü farkında olmayabileceğiniz için içinizde ortaya çıkan olumsuz duyguları belirlemenize yardımcı olacaktır. Olumlu iç konuşmayı günlük bir alışkanlık haline getirmeye çalışın   .

4. Köpük banyosu yapın. Köpük banyosu, kasları ve zihni gevşetmek için idealdir. Kan dolaşımını ve hücre hareketini iyileştirir. Kendinize bir kadeh şarap dökün, romanınızı alın, mumları yakıp ılık suya daldırın.

5. Bileklerinize soğuk su dökün. Bir dahaki sefere stresli hissettiğinizde, bileklerinize ve kulak memelerinizin arkasına biraz soğuk su dökün. Ana arterler bu bölgelerde yer aldığı için bu sizi rahatlatacak ve bu alanların soğutulması tüm vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirecektir.

6. Evcil hayvanınızı kucaklayın  . Evcil hayvanınızı kucaklamak sadece evcil hayvanınız için değil, aynı zamanda sizin için de iyidir. Paws for People’a göre, fiziksel ve zihinsel faydalar arasında düşük tansiyon, daha iyi kardiyovasküler sağlık, sakinleştirici etkisi olan endorfin (oksitosin) salınımı ve genel fiziksel ağrıda azalma yer alıyor. Okşama eylemi, moralinizi yükselten ve depresyonu azaltan otomatik bir rahatlama tepkisi üretir. Bu yüzden bir dahaki sefere işte zor bir gün geçirdiğinizde evcil hayvanınızla daha fazla zaman geçirin ve farkı hissedin.

7. Stresi azaltmak için gülün ve gülümseyin. Olabildiğince çok gül. Gün boyunca insanlara gülümseyin. Kahkaha beyninizde dopamin salgılar ve dopamin stresi azaltmaya yardımcı olur. Sizi neyin güldürdüğünü bulun ve günlük rutininize dahil ettiğinizden emin olun.

8. Daha sık kucaklaşın ve öpün. Sarılmalar ve öpücükler  stresi azaltabilir  . Sarılmak, beyninizin zevk yaratmak ve üzüntüyü azaltmak için kan damarlarınıza serotonin ve endorfin salmasına neden olur. Serotonin, ruh halinizi iyileştirebilir ve özgüveninizi artırabilir. Öpüşme ayrıca stres ve depresyona karşı koyan endorfin salgılar. Öyleyse devam edin ve zihninizi ve bedeninizi gevşetmek ve stres atmak için sevdiklerinize bolca sarılın ve öpün.

9. Arkadaşlarınızla takılın. Arkadaşlar, hayatınızın zor evrelerinde sorunsuz bir şekilde ilerlemenize yardımcı olmak için oradalar. Yakın ilişkiler, olumsuz duygular ve deneyimlere karşı tampon görevi görür. Bir arkadaşınız, yüksek strese neden olan duyguları ve korkuları dışa vurmanız için size güvenli bir yer sağlar. Bir meslektaşınızla bir kahve molası, komşunuzla hızlı bir sohbet veya yakın bir arkadaşınızla akşam yemeği, arkanıza yaslanmanıza, yeniden toplanmanıza ve rahatlamanıza olanak tanır.

10. Stresi azaltmak için sakız çiğneyin. Çeneniz, özellikle diş gıcırdatma alışkanlığı olanlar için çok fazla gerginlik ve stres alma eğilimindedir. Sakız, koku, tat ve dokunma ile duyularınızı uyarır, böylece ruh halinizi iyileştirir ve zihninizi ve vücudunuzu rahatlatır. 10 dakikadan fazla sürekli olarak sakız çiğnemek vücudunuzdaki stres hormonunu yani kortizolü azaltır.

11. Sosyal ağlarla bağlantıyı kesin. Ekranlar sizi strese sokabilir. Bu nedenle, işten eve döndüğünüzde, sosyal medyadan günde birkaç saat koptuğunuzdan emin olun. Zihninize ve bedeninize rahatlamak için sessiz ve sakin bir zaman verin. TV, mobil cihazlar, iPad vb. Tüm teknolojilerden uzak durun. Sosyal ağlara ne kadar az bağlı olursanız, kendinizle o kadar çok bağlantı kurarsınız.

12. Kendiliğinden bir şeyler yapın. İşe farklı bir yoldan gidin, eve giderken en sevdiğiniz yeri ziyaret edin veya bir arkadaşınızı ziyaret edin. Doğaçlama bir şey yapın. Rutinden biraz ara vermek, kendinizi iyi ve rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

13. Kendinizi şımartın. Alışverişe çıkın ya da en sevdiğiniz restoranda güzel bir akşam yemeği yiyin. Savurganlık yapın ve kendinize para harcayın. Bu size hayatın iyi olduğunu ve hayatın parlak tarafına odaklanmanızı hatırlatacaktır.

14. Ev bitkileri ekleyin. İş yerinde veya evde stresliysen, bitki eklemek yenileyici ve sakinleştirici olabilir. İç mekan bitkileri sadece mekanı aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda havayı arındırarak daha rahat bir uyku ortamı yaratır.

15. Yemek pişirin. Yemek pişirme, yaratıcı bir çıkış noktası olduğu için büyük bir stres giderici olarak çalışır. Doğal olarak stresi azaltan yiyecekler kullanın. Yaban mersini, çilek, ahududu ve böğürtlen dahil tüm meyveler, stresle mücadelede yardımcı olduğu gösterilen C vitamini açısından zengindir. Kuşkonmaz, stres çirkin yüzünü gösterdiğinde serin kalmanıza yardımcı olmak için gerekli olan B vitaminleri ile yüklüdür. Karbonhidratlar, beynin antidepresanlar tarafından düzenlenen aynı madde olan serotonini yapmasına yardımcı olabilir. Son olarak, öğünlere veya atıştırmalık olarak fındık ekleyin. Ceviz, kan basıncını ve kalp atış hızını düşürerek akut stresi azaltabilen temel bitkisel besinler içerir.

16. Yeşil çay için. Yeşil çay çok rahatlatıcıdır ve stresi azaltabilir. Rahatlamaya yardımcı olan bir amino asit olan theanine içerir. Yeşil çay, zihin ve vücut üzerinde sakinleştirici etkisi olan polifenoller, flavonoidler ve kateşinler gibi güçlü antioksidanlar içerir. Bu kimyasallar olumlu bir ruh hali yaratmaya yardımcı olur. Stresli olduğunuzda kahve yerine bir fincan yeşil çay alın.

17. Günlük egzersiz yapın  . Egzersiz yapmak vücudunuzu anında rahatlatabilir. Beynin endorfin adı verilen iyi hissettiren hormonları salmasına neden olur. İhtiyaçlarınıza en uygun egzersiz türünü bulun. Eğlenceli olmalı ve yapmayı umduğunuz bir şey olmalı. Yoga, koşu veya sessiz yürüyüşler, aktiviteyi artırmanın ve fiziksel ve duygusal stresi azaltmanın harika yollarıdır.

18. Meditasyon ve farkındalık uygulayın  . Bir sınıf bulun veya kaydedilmiş bir oturumu dinleyin. Nefes alıp vermenizi kontrol etmeyi ve o anda orada olmayı öğrenin. Günlük meditasyon ritüeli ile elde edilen sakin ve toplanmış bir zihin ile daha üretken bir şekilde öğrenebilecek, düşünebilecek, planlayabilecek ve şeyler yapabileceksiniz. Stresli durumlarda tepki vermeyi öğrenmek, kontrolü elinizde tutmanıza yardımcı olacaktır.

19. Masaj yaptırın. Masaj, birikmiş tüm stres ve gerginliklerden kurtulmanızı sağlar. Masajınıza papatya ve lavanta gibi aromaterapi yağları eklemek ek bir avantaj sağlayabilir. Masaj, kan basıncını düşürmeye, kaygı  ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir  . Masaj ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve sağlık hissinizi artırabilir. Öyle sakinleştirici bir etkiye sahiptir ki daha iyi uyumanızı sağlar.

Yüksek kortizol seviyeleri, yüksek tansiyon, baskılanmış bağışıklık sistemi işlevi ve obezite ile ilişkilidir. Sık masaj, stres hormonu kortizolü azaltır.

20. Basınç tedavisi kullanın. Stresliyseniz ve anında sakinleşmeniz gerekiyorsa, parmak ve ellerin buluştuğu ikinci ve üçüncü parmak eklemleri arasındaki boşluğa baskı uygulayın  Baş parmağınızı orta parmağınızla avuç içine doğru hareket ettirdiğinizde, avuç içi yukarı bakıyorsa, parmağınızın iç kısmında pürüzsüz, pürüzlü bir nokta göreceksiniz.

Bu bölgeye baskı uyguladığınızda, kalbin etrafındaki alanı gevşeten bir siniri harekete geçirir ve stresli hislerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ek olarak, yüzdeki baskı noktalarının etkinleştirilmesi baş ağrılarını azaltabilir ve odaklanmayı, konsantrasyonu ve dikkati geliştirebilir. Golf topları, ayaklarınızdaki baskı noktaları için kolay araçlardır. Golf topunun üzerinde ayağınızı ileri geri döndürün. Stres topları veya yumuşak nesneler ellerdeki gerginliği azaltmak için faydalıdır ve tekrarlayan hareketler kaygıyı azaltabilir.

21. Her gün okuyun. Okumak, zihninizi ve bedeninizi gevşetmenin ve stresten arındırmanın en iyi yoludur. Uzmanlar, 6 dakikalık bir okumanın bile duyuları gevşetmek ve gevşetmek için yeterli olduğunu söylüyor. Okurken, yazılı kelimeye odaklanmalı ve odaklanmalısınız. Kendi endişelerimizi düşünmemizi engeller ve bizi duygusal bir yolculuğa çıkarır. Okumanın stresi, kaygıyı, depresyonu ve sosyal izolasyonu azalttığı gösterilmiştir.

22. Müzik dinleyin. Müzik, beyninizde dopamin gibi iyi hissettiren nörokimyasallar salgılar. Müzik günlük endişelere iyi gelir ve stresi azaltmak için de faydalıdır. Belirli müzik tarzlarıyla veya belirli şarkılarla bağlantı kurarız ve müzik, duygularımızı ifade etme aracımız olur.

23. Şarkı söyleyin ve dans edin. Şarkı söylemek yüz, boyun ve omuzlardaki gerginliği kontrol etmeye yardımcı olur. Şarkı söylemek, ruh halini iyileştiren endorfin üretimini uyarır ve stresin zararlı etkilerine karşı koymanıza izin verir. Şarkınıza birkaç hareket ekleyebilirseniz, eğlenceye katkıda bulunacak ve kalp atış hızınızı artıracaktır. Stres altındayken dans etmek ve şarkı söylemek enerjinizi olumlu yönde yönlendirmenize ve rahatlamanıza yardımcı olabilir.

24. Bir hobi bulun. Medyanızda yaratıcı olun. Boyayın, örün veya takı yapmayı öğrenin. Bu dokunsal aktiviteler daha çok karmaşık kalıplara odaklanmanız gereken farkındalık meditasyonuna benzer. Şimdiki ana odaklanmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olurlar.

25. Bir sonraki tatilinizi planlayın. Kum tepelerini, ışıltılı plajları ve her zaman gitmeyi hayal ettiğiniz yerleri düşünün. Yaptığınız işe biraz zaman ayırın ve bir sonraki seyahatinizi planlayın. Planlama sürecinin kendisi stres atmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bir hedef veya ödül sahibi olmak motivasyondur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*