4 DIY Ev Yapımı Böcek Tarifi (Toksik Olmayan ve ÇALIŞIYOR!)

Ev kalbin olduğu yerdir, ancak istenmeyen haşereler ve böcekler meskeninizi istila ettiğinde acı çekmenize neden olabilir. Yaz yaklaşırken, bahçe böcekleri, karıncalar, sinekler, pireler ve hamamböcekleri süper aktif hale gelir ve bitkileriniz, evcil hayvanlarınız ve sizle beslenmeye başlar.

Çok fazla zarar vermeden önce, acele edip ticari böcek ilaçları ve böcek ilacı spreyleri satın almak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, mağazadan satın alınan sert kimyasallar kötü kokar ve güzel evinizi kimyasal dumanlarla dolu bir gaz odasına dönüştürebilir.

Sağlığınız için tehlike oluşturdukları kadar ucuz da değiller. Zehirli olmayan ev yapımı malzemeler kullanarak bu sıkıntıyla başa çıkabilecekken neden bu kadar ilgileniyorsunuz?

Böceklerle baş etmenin daha güvenli ve daha doğal yollarına geçmenize yardımcı olmak için, evinizi ve bahçenizi korumanız için size dört kolay ev yapımı böcek kovucu tarifi sunuyoruz.

Yöntem 1: sarımsak

Baharatlı sarımsak, sağlığınız için herhangi bir tehdit oluşturmadan rahatsız edici davetsiz misafirlerle ilgilenebilir. Suyu ezilmiş sarımsak ile demlemek  , arılar ve kelebekler gibi yararlı böcekleri rahatsız etmeden sivrisinekleri ve sinekleri kovalamak için yumuşak bir çözüm sağlayacaktır  .

Ek olarak, bu sprey, ağrılı böcek ısırıklarını önlemek için ciltte bir sis olarak kullanılabilir.

Dikkat  : Sarımsak insanlar için güvenli olmasına rağmen kediler ve köpekler için zehirlidir. Karaciğeriniz sarımsağı işleyemez. Evcil hayvanlarınızı sarımsak spreyi ile tedavi ettiğiniz bölgeden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Adım 1. Ezilmiş sarımsağı suda kaynatın.

 • Bir tencereye 2 bardak su dökün.
 • 3 veya 4 diş sarımsağı soyup ezin ve suya ekleyin.
 • Suyu yüksek ateşte kaynatın, ardından orta-kısık ateşte 10 ila 20 dakika pişirin.
 • Sıvıyı bir bardak veya başka bir kaba süzün.

Adım 2. Sıvıyı bir sprey şişesine dökün ve 7 gün boyunca kullanın.

 • İnfüze edilen sıvıyı tamamen soğuyana kadar birkaç dakika bekletin.
 • Sıvıyı küçük bir sprey şişesine dökün ve memeyi vidalayın.
 • Bitkilerinize ve evinizin diğer istila edilmiş alanlarına püskürtün.
 • Ayrıca böcekleri uzaklaştırmak için açıkta kalan cilde hafif sis püskürtebilirsiniz.

Haşerelerden kurtulmak için bu solüsyonu bitkilerinize ve kapalı mekanlara en az 1 hafta boyunca püskürtün. Bu böcek kovucunun raf ömrü, her zaman buzdolabında saklandığında 1 haftadır.

Yöntem 2: boraks

Boraks,  haşerelerle, özellikle hamamböcekleri  , pireler ve  gümüş balıklarla savaşmak için kullanılabilecek  nispeten daha güvenli bir kimyasal böcek ilacıdır  . Böcekler tarafından yutulduğunda zehir gibi çalışır ve onları öldürür. Ayrıca sayılarını kontrol altında tutmak için larvaları ve yumurtaları öldürür.

Boraksı ılık suda çözüp sprey olarak kullanabilir veya tozu elektrikli aksesuarların yakınında haşereleri öldürmek için kullanabilirsiniz. Boraks ayrıca şekerle karıştırılabilir ve zararlıları saklandıkları yerlerden çıkarmak için yem olarak kullanılabilir.

Adım 1. Boraksı sıcak suda çözün.

 • 2 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı boraks ekleyin.
 • Boraks tamamen eriyene kadar iyice karıştırın.

Adım 2. Bir sprey şişesine dökün ve haftada bir kullanın.

 • Solüsyonu bir sprey şişesine dökün ve memeyi vidalayın.
 • Davetsiz misafirleri öldürmek için çözeltiyi bitkilere ve diğer istila edilmiş alanlara püskürtün. Bununla birlikte, spreyi elektrikli aksesuarların yakınında kullanmayın. Elektrikli aksesuarların yanına biraz böcek öldürücü toz serpin.

Haşere istilasından kurtulana kadar bu ev yapımı böcek kovucuyu haftada bir kez püskürtün. Bu spreyi 1 yıla kadar doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

Yöntem 3: gargara

Ağzınızdaki mikropları öldürüp size taze nefes vermenin yanı sıra gargaranız böcek kovucu olarak da kullanılabilir. Gargara içindeki güçlü uçucu yağlar sivrisinekleri, sinekleri ve diğer böcekleri uzaklaştırır.

Bu sprey tarifi aynı zamanda böcekleri kovmaya yardımcı olan ve yutulursa onları öldüren bayat bir bira kullanır. Tarifte bulunan Epsom tuzu, bitkilerinizin büyümesini de tetikler  . Bu nedenle, bu ev yapımı böcek kovucu ile bir taşla iki kuş öldürebilirsiniz.

Bu sprey, toksik olmadığı ve yaprakları yakmadığı için özellikle meyve bitkileri için kullanışlıdır. Çocukların ve evcil hayvanların yakınında kullanmak da güvenlidir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Gargara (böcekleri kovar) – 4 yemek kaşığı
 • Bayat bira (böcekleri iter ve öldürür) – 6 ons
 • Epsom tuzu (bitki büyümesini uyarır) – ½ fincan

Adım 1. Üç malzemeyi birleştirin

 • 6 ons bayat birayı bir kaseye veya başka bir kaba dökün.
 • 4 yemek kaşığı gargara ekleyin.
 • Ayrıca ½ fincan Epsom tuzu ekleyin.

Adım 2. İyice karıştırın, bir sprey şişesine dökün ve gerektiğinde püskürtün

 • Tüm malzemeler iyice karışana kadar iyice karıştırın.
 • Çözeltiyi temiz bir sprey şişesine dökün ve memeyi vidalayın.
 • Çözeltiyi istila edilmiş bitkilerinize püskürtün.

Dışarıda vakit geçirirseniz, böcekler tarafından rahatsız edilmemek için çimenlere, banklara ve yürüyüş yollarına püskürtün.

Zararlıları kontrol altında tutmak için sezon boyunca yalnızca bir veya iki kez kullanmanız gerekebilir. Bu spreyin raf ömrü, serin ve karanlık bir yerde saklanarak yaklaşık 1 aydır.

Yöntem 4: Bulaşık sabunu

Küçük böceklere seyreltilmiş sıvı bulaşık sabununu basitçe püskürtmek, onlardan kurtulmak için yeterince güçlüdür. Sabun cilde karşı nazikken sinekler, yaprak bitleri ve akarlar için son derece toksiktir. Ayrıca,  yağ bazlı böcek ilaçlarının aksine  bitkilerinizi boğmaz.

Herhangi bir böcek kovucuyu bitkilere yalnızca gece veya sabah erken saatte uygulamak en iyisidir, çünkü bileşenler yaprakları güçlü güneş ışığında yakabilir. Ayrıca, istilayı iyice tedavi etmek için sıvıyı yaprakların hem üstüne hem de altına püskürtmelisiniz. Ayrıca  Sunrise Bulaşık Sabunu  , evin çeşitli yerlerinde genel amaçlı bir temizleyici olarak da kullanılabilir .

Ayrıca spreyi iç mekanda böcekleri öldürmek ve diğer temizlik amaçları için güvenle kullanabilirsiniz.

Tek adımlı yöntem: Zararlılardan kurtulmanız gereken yere seyreltilmiş bir bulaşık sabunu çözeltisi püskürtün

 • Sprey şişesindeki 1 bardak suya ½ çay kaşığı Dawn sıvı bulaşık sabunu ekleyin.
 • Ağızlığı vidalayın ve sabunun sudaki çözünmesi için şişeyi iyice sallayın.
 • Böcekleri öldürmek için çözeltiyi bitkilerinizin üstüne ve yapraklarının altına püskürtün.
 • Karıncaları öldürmek için tezgahınızın köşelerine de püskürtebilirsiniz.

Bu ev yapımı böcek ilacı yapmak çok kolay olduğundan, onu vaktinden önce hazırlamanıza ve saklamanıza gerek yok.

Ev yapımı böcek kovucu yapmak için ipuçları

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*