Bitki büyümesini iyileştirmek için bahçede Epsom tuzu nasıl kullanılır

Bazı bahçıvanlar yeşil baş parmakla doğarken, diğerleri aldıkları yerde yardıma ihtiyaç duyar. Bahçenizi ve sebze bahçenizi iyileştirmenin kolay ve ucuz bir yolunu arıyorsanız, ecza dolabınızda bulunan Epsom tuzundan başkasına bakmayın.

Geleneksel olarak, kas ağrılarını gidermek için Epsom tuzu veya magnezyum sülfat kullanılmıştır   . Sağlık ve güzellik için Epsom tuzunu kullanmanın başka yolları olsa da,   bitki büyümesini artırmak için bahçede Epsom tuzu kullanabilirsiniz.

Magnezyum sülfat, magnezyum, kükürt ve su moleküllerine ayrılır. Magnezyum ve kükürt, çoğu bitkinin ihtiyaç duyduğu iki besin maddesidir, ancak bazen ticari gübrelerin dışında bırakılabilirler. Çoğu toprak, bitkiler için yeterli miktarda bu besin maddesine sahiptir, ancak ilave bir magnezyum veya kükürt desteğine ihtiyacınız varsa, Epsom tuzu iyi bir seçim olabilir. Göre Ulusal Bahçecilik Derneği’nin  Toprağın onun magnezyum içeriği bakımından test edildikten sonra, Epsom tuzu güvenle bahçede kullanılabilir. Gül gibi çiçekli bitkilerin ve domates, biber gibi meyve bitkilerinin büyümesinde olumlu etki göstermiştir. (  1  )

Epsom tuzu pH nötr olduğundan, toprağın pH’ını etkileme endişesi duymadan onu ekim yataklarınıza ekleyebilirsiniz   . Tavsiye edilen miktarı toprağa uyguladığınız sürece, Epsom tuzu zamanla toprakta birikmeyecektir.

Epsom tuzunun bahçede “sihirli bir mermi” olarak ününe gerçekten dayanıp dayanmadığı konusunda bazı tartışmalar olsa da, nispeten toksik değildir ve uygulaması kolaydır, bu nedenle bahçenizde denemekten çekinmeyin! ! Başlamak için, işte bahçede bitki büyümesini artırmak için Epsom tuzunu kullanmanın altı yolu.

Yöntem 1: Büyüme mevsimi boyunca yaprak spreyi

Epsom tuzu yaprak spreyi yapmak, bahçede Epsom tuzunu kullanmanın en etkili yoludur; bitki büyümesini iyileştirmek için. Bir yaprak spreyi, bir yaprak besleme biçimidir; bu, bitkiyi köklerinden ziyade yapraklarından beslemek anlamına gelir.

Yaprak besleme, bitkileri beslemek için uygun toprak hazırlığının yerini asla almamalıyken, bitkiler besinleri yapraklar yoluyla köklerden ve gövdelerden daha kolay alma eğilimindedir.

Bu nedenle, yapraktan besleme, özellikle olumsuz hava koşulları, haşereler veya hastalıklar nedeniyle stres altında olan bitkiler için bitkilerin ihtiyaç duyduğu mikro besin maddelerinin sağlanmasında yardımcı olabilir.

Ayrıca, bir Epsom tuzu yaprak spreyi yapmak çocuk oyuncağıdır.

Adım 1. Epsom tuzunu suda çözün.

 • 2 bardak suya 1 çay kaşığı Epsom tuzu koyun.
 • Tuzu çözmek için iyice karıştırın.

Adım 2. Solüsyonu yapraktan besleme için ayda bir kez kullanın.

 • Çözeltiyi bir sprey şişesine dökün.
 • Sabah ilk iş, bitkilerin yapraklarına püskürtün. Yaprakların alt tarafına da püskürtün.
 • Yapraklar sıvı damlamaya başlayana kadar spreyi uygulayın.
 • Bitkilerinize düzenli bir besin desteği sağlamak için ayda bir yaprak spreyini kullanın.

Yöntem 2: Büyüme mevsimi boyunca yan pansuman

Epsom tuzu, büyüme mevsimi boyunca bir tepesi olarak da kullanılabilir. Bu teknik, özellikle bahçenizde besinleri iyi tutmayan kumlu toprağınız varsa yardımcı olabilir.

Bu, bu aşamada çok fazla besine ihtiyaç duyduklarından, hızlandırılmış bitki büyümesi dönemlerinde de faydalıdır. Patlıcan  ve biber gibi ağır besleyiciler bu tür uygulamalardan fayda sağlayacaktır.

 • Kullanılacak Epsom tuzu miktarı, bitkilerinizin boyutuna bağlı olacaktır. Bitki boyunun her ayağı için 1 çorba kaşığı Epsom tuzu kullanın.
 • Epsom tuzunu bitkinin tabanı etrafındaki toprağa işleyin.
 • Ağır yemlikler hazırlamadığınız sürece, tek ihtiyacınız olan tek bir sezon ortasında uygulama olmalıdır. Ağır besleyiciler, çiçeklenme veya meyve gelişimi sırasında ek uygulamalar gerektirebilir.

Yöntem 3: Ekim zamanında toprak katkı maddesi

Dikim sırasında toprağınızı Epsom tuzu ile arttırmak çok iyi bir fikirdir. Bu, bitkiye başlangıçtan itibaren bir destek sağlar ve bitkinin gelişimi ve performansı üzerinde genel olarak olumlu bir etki bırakır. Yeşil bezelye tohumları ekerek bu yöntemi deneyebilirsiniz   .

Magnezyum çimlenme döneminde faydalıdır. Hücre duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olarak, ekime de direnebilen daha güçlü fidelere yol açar. Epsom tuzu uygulaması ile çimlenme oranında da bir artış olduğunu fark etmelisiniz.

 • Dikime veya dikime başladığınızda her deliğe 1 ila 2 yemek kaşığı Epsom tuzu ekleyin.
 • Büyük bir arazi parçası üzerinde çalışıyorsanız, her 100 fit kare işlenmiş toprak için 1 bardak Epsom tuzu ekleyebilirsiniz.

Yöntem 4: Daha büyük çiçekler yetiştirin

Artık komşunuzun gül yatağına göz dikmek zorunda değilsiniz. Gül fidanınızdaki bol hasatın sırrı Epsom tuzudur.

Epsom tuzundaki magnezyum, klorofil üretimini artırır. Bu, yaprakları daha koyu ve bitkileri daha sağlam hale getirir. Ayrıca bitkinin tabanında daha büyük çiçekler ve yeni saz büyümesi elde edeceksiniz.

Bu karışımdaki şeker, faydalı toprak mikroplarının beslenmesine yardımcı olur ve bu da topraktaki besin maddelerinin parçalanmasına yardımcı olur ve bunların emilmesini kolaylaştırır.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Epsom tuzu – 2 yemek kaşığı
 • Şeker – 2 yemek kaşığı

Adım 1. Epsom tuzunu şekerle karıştırın

 • Bir kaseye 2 yemek kaşığı şeker ve Epsom tuzu koyun.
 • Bir kaşıkla iyice karıştırın.

Adım 2. Karışımı ekim zamanında veya büyüme mevsimi boyunca kullanın.

 • Gül fidanını dikmeden önce karışımı dikim çukurlarına yerleştirin.
 • Gül çalıları kurduysanız, karışımı her bitkinin etrafındaki toprağa uygulayın.

Yöntem 5: Yabani otları öldür

Yabani otlar inatçı olabilir, ancak bu DIY Epsom tuzu herbisiti, bahçenizdeki yabani otlardan kurtulmanıza yardımcı olacak tamamen doğal ve etkili bir çözümdür.

Bu herbisit ayrıca çok amaçlı bulaşık sabunu ve  beyaz sirke içerir  . Sirke yabancı ot büyümesinden nemi çekerken bulaşık sabunu ve Epsom tuzu onları yakmaya yardımcı olur.

En iyi sonuçlar için, herbisiti tam gün sıcak güneşe maruz kaldığınızda uygulayın ve hava tahmininde en az 48 saat boyunca yağmur olmadığından emin olun.

Not:  Herhangi bir yeşil büyümeyi öldüreceğinden, bu spreyi bahçenizde tutmak istediğiniz bitkilere uygulamamaya dikkat edin.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Beyaz sirke – 2 su bardağı
 • Epsom tuzu – ¼ fincan
 • Sıvı bulaşık sabunu – 2 çay kaşığı

1. Adım. Epsom tuzu, bulaşık deterjanı ve sirkeyi birleştirin

 • Herhangi bir kaba 2 bardak beyaz sirke dökün.
 • Sirkeye yarım bardak Epsom tuzu koyun.
 • 2 çay kaşığı sıvı bulaşık sabunu ekleyin.

Adım 2. Çözeltiyi karıştırın ve bir sprey şişesine aktarın.

 • Sirke içinde Epsom tuzunu ve bulaşık deterjanını çözmek için karışımı yavaşça karıştırın. Bulaşık sabununun köpürmesini istemediğiniz için karışımı sallamayın.
 • Köpürmeyi önlemek için çözeltiyi dikkatlice bir sprey şişesine dökün, aksi takdirde sıvıdan daha fazla köpük elde edersiniz.

Adım 3. Yabani otları herbisitle öldürün

 • Sıcak ve güneşli bir günün başlangıcında çözeltiyi yabani otların üzerine püskürtün.
 • 6 ila 8 saat sonra uygulamayı tekrarlayın.

Yöntem 6: Daha lezzetli ürünler yetiştirin

Aktif olarak bahçecilik yapıyorsanız, Epsom tuzu organik ürünlerinizi daha da lezzetli hale getirebilir. Domates gibi hızlı büyüyen bitkilerin  ve  balkabağı gibi ağır besleyicilerin büyümesini artırmak için bahçenizde Epsom tuzu kullanın  

Tek Adımda Yöntem: Sebze Bahçenizdeki Dikim Yataklarına Epsom Tuzu Ekleyin

 • Bahçenizdeki saksı toprağına ve dikim yataklarına 1 çorba kaşığı Epsom tuzu ekleyin.
 • Büyüme sürgünleri, çiçeklenme veya meyve gelişimi gibi bitki büyümesinin önemli aşamalarında toprağı Epsom tuzu ile değiştirin.

Bahçenizde Epsom Tuzu Kullanmanın İpuçları

 • Yaprak spreyi yaparken, üzerine az miktarda böcek ilacı sabunu veya bahçecilik yağı da ekleyebilirsiniz. Bu, spreyin yapraklara yapışmasına yardımcı olacaktır.
 • Yaprakları yakabileceğinden, gün boyunca tam güneşte yaprak spreyi uygulamaktan kaçının.
 • Normal sulamaya devam etmeden önce yaprak spreyinin kurumasını bekleyin ve yağmurdan hemen önce püskürtmekten kaçının.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*