Mikrodalga ve fırında patates nasıl pişirilir

Fırında patatesler hala her zamanki kadar popüler. Öğle veya akşam yemekleri için harika bir garnitür, aynı zamanda başlı başına doyurucu bir yemektir. Tüm zamanların bu klasiğini yapmak zahmetsizdir, ancak sömürülen bir patates felaketiyle uğraşanlar aynı fikirde olabilir. Bu basit kılavuzla, mükemmel patatesleri nasıl pişireceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

Bu basit kılavuzla, mükemmel patatesleri nasıl pişireceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

Klasik fırınlanmış patateslerin yumuşak patatesleri ve gevrek bir kabuğu vardır. Bazı insanlar da pürüzsüz cildi tercih ederken, çoğu canlı ve lezzetli cildi tercih eder. Sonuç, kullandığınız patates türüne de bağlıdır. Kırmızımsı olanlar pişirme için en iyi seçenektir.

Fırında patatesler çok yönlüdür. Alışveriş yapmayı unuttuğunuzda ve gitme havasında olmadığınızda dönebileceğiniz tek bileşenli bir yemektir. Bunları ayrıca güveç, kırmızı biber, fasulye, domuz pastırması, peynir ve diğer favori malzemeler için bir araç olarak da kullanabilirsiniz. Hayal edebileceğiniz her şeyle doldurduğunuz neredeyse boş bir tuval.

Mikrodalgada ve fırında patatesin nasıl pişirileceği aşağıda açıklanmıştır:

 • Yöntem 1: Mikrodalga kullanın
 • Yöntem 2: Bir fırın kullanın

Yöntem 1: Mikrodalga kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Patates – 2
 • Su
 • Kağıt havlu
 • Mikrodalgaya uygun tabak
 • acak
 • Biber

Adım 1. Patatesleri yıkayın ve kurutun.

Kirleri veya pislikleri temizlemek için 2 patatesi suyla iyice yıkayın. Bunları ovalamak için bir sebze fırçası da kullanabilirsiniz. Patatesleri kağıt havluyla kurulayın. Vaktiniz kısaysa, patateslerin bir kurulama bezi üzerinde kurumasını da sağlayabilirsiniz.

Adım 2. Patates kabuğuna delikler açın.

 

Bir çatalın dişleri ile patateslerin tüm kabuğuna delikler açın. Bu, patatesler pişerken sıkışan buharın serbest kalmasına yardımcı olur ve patates kabuğunun patlamasını önler. Bu adımı atlayın ve çok dağınık bir temizlik ile uğraşmanız gerekebilir.

Adım 3. Patatesleri mikrodalgada pişirin.

Patatesleri mikrodalgaya uygun bir tabağa koyun ve mikrodalgaya koyun. Tam güçte 5 dakika pişirin. Patatesleri bir maşa ile çevirin ki eşit şekilde pişsinler. 2 ila 3 dakika daha pişirin.

Adım 4. Fırında patatesleri çıkarın

Fırında patatesleri dikkatlice mikrodalgadan çıkarın. Mutfak bıçağıyla boyuna bir kesim yapın. Patatesleri kesmek zorunda değilsiniz, ancak onları uygun şekilde baharatlamak için yeterince derin yapın.

Adım 5. Fırında Patatesleri Çeşni

Basit bir tuz ve karabiber çeşnisi, fırında patates ile iyi eşleşir. Ayrıca daha lezzetli bir dokunuş için bitki baharatlarını da kullanabilirsiniz.

Adım 6. Süsleyin ve servis yapın

 

Bir tutam tereyağı ekleyin ve ardından rendelenmiş peynirle devam edin. Biraz renk için üstüne biraz taze kişniş serpin. Bu önerilen bir dolgu maddesi olsa da, çeşitli dolgu maddeleri ve süslemeler kullanabilirsiniz. Lahana salatası ve mayonez iyi seçeneklerdir.

Lahana salatası ve mayonez iyi seçeneklerdir. Vegan iseniz, ev yapımı vegan mayonez kullanabilirsiniz   .

Patates ve peynir harika bir garnitürdür. Sen edebilirsiniz  patates ve peynir ile diğer tarifler deneyin  .

Yöntem 2: Bir fırın kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 

 • Patates – 2
 • Su
 • Kağıt havlu
 • acak
 • Biber
 • Zeytin yağı
 • Folyo

Adım 1. Patatesleri yıkayın ve kurutun.

 

Patatesleri hazırlarken ön ısıtma için fırını 445 ° F’ye ayarlayın.

Kiri ve diğer yabancı maddeleri temizlemek için patatesleri suyla durulayın. Kağıt havlularla kurulayın.

Adım 2. Patates kabuğuna delikler açın.

 

Patateslerin tüm derisine delik açmak için çatal kullanın. Bu, patateslerin pişerken buharın dışarı çıkmasına yardımcı olacak ve patlamalarını ve fırında yapışkan bir pisliğe dönüşmelerini engelleyecektir.

Adım 3. Patatesleri yağlayın ve tuzlayın

 

Patateslerin kabuğuna zeytinyağı sürün. Elinizde bulunan herhangi bir yemeklik yağ da iyidir. Bu, cilde gevrek ve lezzetli bir tat verecektir. Patateslerin üzerine de biraz tuz serpin. Önceden tuz eklemek, pişirirken patateslerin içine girmesine yardımcı olur.

Adım 4. Patatesi alüminyum folyoya sarın (isteğe bağlı)

 

Patateslerinizi iki şekilde pişirebilirsiniz: folyoya sarılı veya kalay folyosuz. Her yöntemle bir patates pişiriyoruz. Size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Alüminyum folyo kullanıyorsanız, patatesi tamamen alüminyum folyoya sarın.

Adım 5. Patatesleri 50 dakika fırında pişirin.

Şimdiye kadar fırınınız 445 ° F’ye önceden ısıtılmış olmalıdır. Patatesleri bir fırın tepsisine koyun ve 50 dakika fırına koyun. 40 dakika sonra patatesleri eşit şekilde pişirmek için çevirin.

Adım 6. Patatesleri çıkarın

 

Patatesleri dikkatlice fırından çıkarın. Alüminyum folyo kullandıysanız patatesleri paketinden çıkarın. Patatesleri mutfak bıçağıyla uzunlamasına kesin.

Folyoya sarılmış patatesler biraz daha yumuşak çıkarken, çıplak fırında pişirilmiş patatesler daha gevrek bir cilde sahip olacaktır. Tercihinize göre seçim yapabilirsiniz.

Adım 7. Patatesleri baharatlayın

 

Patatesleri beğeninize göre tuz ve karabiber ile tatlandırın.

Adım 8. Doldurma seçeneği ve garnitür ile servis yapın.

 

Patateslerin üzerine biraz tereyağı ve rendelenmiş peynir ekleyin. Üzerine biraz acı biber ve kişniş serpin. Dolgu olarak iyi bir biber veya güveç de kullanabilirsiniz.

 

Ek ipuçları

 • Gözlerinizi patateslerden ayırmanıza gerek kalmazken, kötü kısımlarını mutfak bıçağıyla çıkarın.
 • Patatesleri piştikten sonra çatalla delin. Çatal hiçbir dirençle karşılaşmazsa, patateslerinizin pişmiş olduğunu düşünün.
 • Folyo sarılı patateslerinizi pişiriyorsanız, folyo pakete birkaç diş sarımsak veya seçilmiş bir bitki ekleyin. Sonuç, inanılmaz bir tada sahip fırında patates olacak.
 • Folyoya sarılmış patatesler uzun süre sıcak kalır. Ailenin bir üyesinin diğerlerinden daha geç yemesi idealdir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*