Keratoz pilaris (tavuk derisi) nasıl tedavi edilir

Hiç hareket etmeyen üst kollarınızda, uyluklarınızda ve vücudunuzun diğer bölümlerindeki kırmızı yumruları merak ettiniz mi?

Belki sivilce olduğunu düşündün. Akne tedavileri işe yaramadıysa işe yaramayabilir. Keratoz pilaris hastası olma olasılığınız vardır.

Yaygın olarak tavuk derisi olarak bilinen keratoz Pilaris, çoğunlukla kuru olan üst kollarda, kalçalarda, bacaklarda ve yanaklarda küçük, kırmızı, sivilce benzeri şişliklerle karakterize yaygın bir cilt hastalığıdır. , sert ve kaşıntılı. (bir)

Keratosis pilaris, güçlü bir genetik bileşene sahiptir ve egzama gibi kuru cilt durumlarıyla ilişkilendirilebilir   Kış aylarında daha kötü olma eğilimindedir. (  1  )

 

Keratoz Pilaris’in Sebepleri Nelerdir?

Durum, ciltteki aşırı keratin proteininin saç köklerini tıkaması ve ciltte şişliklere neden olmasının bir sonucu olabilir.

Başka bir hipotez, foliküler epitelin yırtılmasına bağlı anormal foliküler keratinizasyonun sonucu olabileceğini öne sürüyor. (  1  )

Genellikle 30’lu yaşlarınızın başında yaşlandıkça kaybolan veya düzelen iyi huylu bir durumdur.

Hastalıklarla savaşmanın doğal yolları

Sorunun bilinen bir tedavisi olmasa da, doktorunuz durumu bir ölçüde yavaşlatabilecek ilaçlar yazabilir.

Ancak doğal ev ilaçlarını tercih edenler için, işte keratoz pilaris’i (tavuk derisi) tedavi etmek için deneyebileceğiniz bazı seçenekler var.

Yöntem 1: Yararlı besinler içeren bir diyet yiyin

Düzgün bir diyet sürdürmek, keratoz pilaristen gelen kuru cildi tedavi etmek için en etkili çözümlerden biri olabilir.

Anahtar, cildinizi içeriden nemli tutmaktır. Su içmek, meyve ve sebze yemek önemlidir.

Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin fındık, yağlı balık ve diğer besin kaynakları da cildin içeriden nemlenmesine yardımcı olur. Bir Paleo diyetinin ardından, durumun yayılmasını kontrol etmek için harikalar yaratır.

İşte bu sinir bozucu şişliklerin yayılmasını kısıtlamak için diyetinize dahil etmeniz gereken bazı şeyler.

 • Ton balığı, uskumru ve somon gibi soğuk su balıkları gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin besinler; filizlenmiş chia ve keten tohumu, çörek otu tohumu ve ceviz.
 • Havuç ve kabak, A ve E vitaminleri bakımından zengindir. Her gün bir bardak havuç suyu içmek keratin üretimini kısıtlamaya yardımcı olur.

Yöntem 2: Elma sirkesi (ACV) kullanın

Elma sirkesi, enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan iltihap önleyici ve antimikrobiyal özellikler içerir.

Ayrıca sirkede bulunan asitler, saç köklerini tıkayabilen fazla deri hücrelerini çıkarmak için bir peeling maddesi olarak çalışır.

Bu yöntemin etkili olduğunu kanıtlamak için hiçbir çalışma yapılmamış olsa da, çoğu başarılı sonuçlarla denedi.

Tek adımlı tedavi: günde iki kez ACV uygulayın

 • Bir pamuğu ham, filtre edilmemiş ACV’ye batırın.
 • Etkilenen bölgeye cömertçe uygulayın.
 • Durulamadan önce yaklaşık 15 dakika bekletin.
 • Cildin çok kuru olursa, cildini nemlendirmek için biraz hindistancevizi yağı al.

İstenilen sonuçları elde edene kadar işlemi günde iki kez tekrarlayın.

Yöntem 3: Hindistan cevizi yağı kullanın

Hindistan cevizi yağı, kuru cilt koşulları için mükemmel bir nemlendiricidir. Cildi nemlendirmek için kolayca emilen benzersiz yağ asitleri içerir. (  3  )

Hindistan cevizi yağı,  cildin kızarıklığını ve iltihabını azaltmaya yardımcı olan iltihap önleyici ve antibakteriyel özelliklere sahiptir  .

Ek olarak, yağ, ciltteki keratin oluşumunun parçalanmasına, saç köklerinin tıkanmasına ve kaşıntının azalmasına yardımcı olan laurik asit bakımından zengindir.

Tek adımlı tedavi: etkilenen bölgeye hindistan cevizi yağı masaj yapın

 • Parmak ucunuza az miktarda hindistancevizi yağı sürün ve doğrudan etkilenen cilde uygulayın.
 • Yağı cildinize 1 dakika boyunca nazikçe masaj yapın. Bu, yağın cilde daha derin bir şekilde nüfuz etmesini sağlar, onu içeriden tedavi eder ve iyileştirir.

Bir farklılık fark edene kadar tedaviyi günde 3-4 kez uygulayın.

Yöntem 4: Eksfoliasyon ve nemlendirici kullanın

Keratoz pilaristen kurtulmanın bir başka etkili çözümü, cildin düzenli olarak pul pul dökülmesi ve nemlendirilmesidir. (bir)

Düzenli pul pul dökülme, ölü hücrelerin  cilt yüzeyinden atılmasına ve tıkanmış saç köklerinin açılmasına yardımcı olurken  , nemlendirme, kızarıklığı ve iltihabı azaltmak için cildi besler ve nemlendirir.

İşte cildinizi pul pul dökmenin üç doğal yolu.

# Kuru fırçalama kullanın

Kuru fırçalama, sorunlu bölgeleri çıkarmak için cildinizi pul pul dökmenin kolay bir yoludur. Kuru fırçalama, hücre yenilenmesini uyararak saç köklerinin açılmasına yardımcı olur.

Sadece bir fırça, lif kabağı veya sünger alın ve keratoz pilaristen etkilenen bölgeleri fırçalayın. İstediğiniz sonuçları elde edene kadar bunu her duş aldığınızda yapın.

Alternatif olarak, bir bez de işe yarayacaktır, ancak hassas cildiniz varsa sünger her zaman daha iyi bir seçenektir. Tümsekleri çok fazla ovalamayın veya ovalamayın, çünkü bu sadece durumu daha da kötüleştirecektir.

Not  : Cildi pul pul dökmek onu biraz kuru bırakma eğilimindedir, bu da daha fazla iltihaplanma, kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir. Bu nedenle, kuru fırçalamadan sonra cildinizi nemlendirdiğinizden emin olun. Hindistan cevizi yağı / zeytinyağı ile cildinize masaj yapın, çünkü bu yağlar cildinize daha derin nüfuz ederek onu uzun süre yumuşak ve esnek tutan koruyucu bir kalkan oluşturur.

# Yulaf ezmeli deri peelingi kullanın

Yulaf ezmesi, cildi besler ve nemli tutarken, ölü cilt hücrelerini temizlemek için harika bir peeling maddesi olarak çalışır. Yulaf ezmesi ayrıca ciltteki yağları emer ve bu nedenle temizleyici görevi görür.

Ek olarak, yulaf ezmesinin antienflamatuar özellikleri kaşıntılı cildi rahatlatmaya ve iyileştirmeye yardımcı olur.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Yulaf ezmesi (mükemmel peeling maddesi) – 2 yemek kaşığı
 • Su – 2 ila 3 yemek kaşığı
ADIM 1. BİR FIRÇALAMA OLUŞTURMAK İÇİN YULAFLARA SU EKLEYİN
 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesine 2-3 yemek kaşığı su ekleyin.
 • Eksfoliyatör oluşturmak için iyice karıştırın.
ADIM 2. ETKİLENEN DERİ ÜZERİNDE FIRÇALAYI KULLANIN.
 • Ovmayı etkilenen bölgelere uygulayın.
 • 3-4 dakika dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın, ardından normal suyla durulayın. Alternatif olarak, karışıklıktan kaçınmak için, yulaf ezmesini ince bir tülbent bezine sarabilir, suya batırabilir ve ardından banyo yaparken cildinize sürebilirsiniz.
ADIM 3. Hindistan Cevizi Yağı / ZEYTİN YAĞI İLE NEMLENDİRİN
 • Bir kaseye az miktarda zeytinyağı / hindistancevizi yağı dökün ve etkilenen bölgelere nazikçe masaj yapmak için parmaklarınızı kullanın.
 • Yağı gece boyunca bırakın ve sabah durulayın. Alternatif olarak, yağı ılık suyla yıkamadan önce 2 ila 3 saat bekletebilirsiniz.

Zeytinyağı, E vitamini ve diğer temel vitamin ve mineraller açısından zengin olsa da, hindistancevizi yağının anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri, cildinizdeki kırmızı, kaşıntılı yumruları iyileştirmek için inanılmaz derecede şaşırtıcıdır.

Tedaviyi bir hafta boyunca günde bir kez veya istenen sonuçlar elde edilene kadar takip edin.

# Karbonat ve tuz kullanın

Kabartma tozu, ölü deri hücrelerini gidermeye yardımcı olan ve foliküllerin tıkanmasını önleyen bir başka etkili temizleyici ve peeling maddesidir.

Ek olarak, kabartma tozu, cildi mikroplardan ve enfeksiyonlardan uzak tutmaya yardımcı olan antibakteriyel özellikler içerir.

Buna ek olarak, tuz eser elementlerle doludur ve granülleri cildin pul pul dökülmesine ve gençleşmesine yardımcı olur. (iki)

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Kabartma tozu (ölü deri hücrelerinin atılmasına yardımcı olur) – 1 yemek kaşığı
 • Sofra tuzu (cildin gençleşmesine yardımcı olur) – 1 yemek kaşığı
1. ADIM SODYUM BİKARBONAT VE TUZU BİR MACUN OLUŞTURMAK İÇİN KARIŞTIR.
 • Bir kaseye 1 yemek kaşığı karbonat koyun.
 • Eşit miktarda tuz ekleyin.
 • Kuru malzemeleri karıştırın.
 • Bir macun oluşturmaya yetecek kadar su ekleyin.
ADIM 2. MACUNU ETKİLENEN DERİYE UYGULAYIN.
 • Karışımı etkilenen bölgelere uygulayın ve ılık suyla durulamadan önce 10 dakika kurumasını bekleyin.
ADIM 3. Hindistan Cevizi Yağı / ZEYTİN YAĞI İLE NEMLENDİRİN
 • Hindistan cevizi yağı / zeytinyağını günde birkaç kez doğrudan cildinize uygulayın. Yağı gece boyunca da bırakabilirsiniz.
 • Nemli cilt, yağdaki nemi daha iyi tutmaya yardımcı olduğu için yağı nemli ciltte kullanmak en iyisidir. Bu yüzden mümkünse yağı banyodan sonra cildiniz hala nemliyken uygulayın. Çok yağlı olduğunu fark edersen, yağının bir kısmını yumuşak bir havluyla silebilirsin.

Hindistan cevizi yağı / zeytinyağının nemlendirici ve nemlendirici özellikleri, durumun temel nedenlerinden biri kuru cilt olduğu için keratoz pilaris tedavisinde etkilidir.

Ölü deri hücrelerini temizlemek ve tıkanmış folikülleri temizlemek için işlemi haftada 3-4 kez tekrarlayın.

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Çıkıntıları veya kızarıklıkları temizlemek için sabun kullanmayın. Sabun cildi kurutabilir ve durumu daha da kötüleştirebilir. Sabun içermeyen temizleyicileri tercih edin.
 • Duş veya banyo için çok sıcak su kullanmayın. Sıcak su cildi kurutacağından ılık su kullanın   .
 • Her gün en az 20 dakika güneşe çıkın. D vitamini eksikliği kuruluğa ve keratoz pilarise neden olur.
 • C ve E vitaminleri açısından zengin besinler yiyin.
 • Serin ve kuru bir yerde yaşıyorsanız her zaman nemlendirici krem ​​veya losyon kullanın.
 • Saf, damıtılmış su için. Musluk suyu, durumu daha da kötüleştirebilecek klor, kurşun ve nitrat içerir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*