Saç dökülmesi nasıl durdurulur

Günde yaklaşık 100 saç teli kaybetmenin normal olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Ancak, fırçanız ve duş kanallarınızda aşırı miktarda kıl kaybettiğinizi düşünüyorsanız, çıldırmanıza gerek yok. Saç dökülmesini ve seyrelmeyi durdurmanın birçok yolu vardır.

 

Saç dökülmesinin nedenleri ve semptomları.

Günde 50 ila 100 saç teli kaybı normal kabul edilir. Kadınlar günde 150 saç teli bile kaybedebilirler. Bu saç dökülmesi genellikle  yeni saç büyümesi ile tamamlanır  . Fark edilir derecede saç dökülmesi, normal saç dökülmesi ve uzama döngüsü bozulduğunda ortaya çıkar.

 • Saç kökleri çeşitli nedenlerle bozulduğunda, hasar gördüğünde, tahrip edildiğinde veya yara dokusu ile değiştirildiğinde kronik saç dökülmesi meydana gelir.
 • Tıbbi olarak alopesi olarak adlandırılan saç dökülmesi, genellikle başın üst kısmındaki saçın kademeli olarak incelmesi ile karakterizedir. Erkekler saç çizgisinin azalması veya kellik yaşayabilirken, kadınlar genellikle saç çizgisini korur ve saç hacminde genel bir azalma yaşar.
 • Saç dökülmesi, genellikle küçük dairesel kel noktalar ile işaretlenen yamalarda da meydana gelebilir. Bu duruma alopesi areata denir.
 • Kemoterapi gibi bazı ilaçlar ve prosedürler de yan etki olarak saç dökülmesine neden olabilir.
 • Saç derisinde bulunan saçkıran gibi cilt rahatsızlıkları saç dökülmesine neden olabilir.
 • Saçlı deri enfeksiyonları, kafa derisi aknesi ve  kepek de saç dökülmesine neden olabilir.
 • Kötü beslenme veya yetersiz beslenme köklerdeki saçları zayıflatabilir ve saç dökülmesine neden olabilir.
 • Genetik faktörler de saç dökülme modellerini etkileyebilir. Ailenizde kellik varsa, diğerlerinden daha yüksek risk altında olabilirsiniz.
 • Hormonal değişiklikler ve stres de saç dökülmesini etkileyebilir.
 • Yaşlanma ayrıca saç dökülmesini de etkiler. Yaşla birlikte yavaşlayan vücuttaki çoğu yenilenme süreci gibi, normal saç dökülmesi devam ederken yeni saç büyümesi yavaşlar ve bu da kademeli olarak gözle görülür saç dökülmesine neden olur.

Saç dökülmesini kontrol etmek için önleyici ipuçları

Maalesef kalıtsal saç dökülmesi önlenemez. Saç dökülmesi konusunda asla strese girmeyin. Üzerine baskı yapmak ve muhtemelen daha fazla saç dökülmesine neden olmak yerine, gerçekten önemli ölçüde saç dökülmesi yaşayıp yaşamadığınızı belirleyin ve sorunu çözmek için adımlar atın.

 • Aldığınız herhangi bir ilacın saç dökülmesine neden olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın.
 • Aşırı saç dökülmesinden muzdaripseniz saç şekillendirme ürünlerinden ve araçlarından kaçının. Durum kontrol altına alınana kadar saçınızı boyamaya, kıvırmaya, perma yapmaya, ütülemeye ve kurutmaya hayır deyin.
 • Sıkı at kuyruğu ve örgüler gibi saçı geren ve zarar veren saç stillerinden kaçının. Saçı bükmekten, kıstırmaktan ve çekmekten kaçının çünkü bu saçları zayıflatır ve kırılmaya meyilli hale getirir.
 • Strese  bağlı saç dökülmesini en aza indirmek için stres seviyenizi yönetin .

Saç dökülmesi için evde tedavi

Pahalı saç serumlarına veya prosedürlerine para harcamadan önce, bazı ucuz, doğal ve etkili ev ilaçlarını deneyin. Şiddetli vakalar dışında, bu denenmiş ve test edilmiş çözümler genellikle saç dökülmesini kontrol etmede etkili olduğunu kanıtlamaktadır.

Saç büyümesi aşamalı bir süreç olduğu için hemen bir fark görmeyeceksiniz. Seçtiğiniz çareleri düzenli olarak uygulayarak belirli bir süre içinde gözle görülür sonuçlar bekleyin.

Saç dökülmesini durdurun ve bu basit ev ilaçları ile saçınıza yeni bir hayat verin. Sonuçlarla birlikte 5’ten fazla yöntem burada gösterilmektedir.

Yöntem 1: Sıcak Yağ Masajı Kullanın

Kızgın yağ masajı, saç dökülmesiyle mücadelede en çok kullanılan ve etkili yöntemlerden biridir. Sıcak yağ karışımıyla yapılan nazik bir masaj, saç derisine kan dolaşımını hızlandırır. Bu, saç köklerine sağlıklı saçlar üretmek için gerekli besinleri sağlamak için hayati önem taşır.

Kullanılan yağ aynı zamanda saçların daha fazla dökülmesini önleyerek büyüme mekanizmalarının harekete geçmesine yardımcı olan doğal beslenme sağlar. Hindistan cevizi, zeytin ve  hint yağı, sağlıklı saçlara iyi gelen yağlardan bazılarıdır  ve sıcak yağ masajında ​​kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı, uzun, yemyeşil bukleler için her derde deva olarak kabul edilir. Saçları köklerden besler ve güçlendirir ve kepek ve kafa derisi enfeksiyonları gibi sorunları uzak tutar. Güzel saçlar için sıcak yağ masajının yanı sıra hindistancevizi yağını kullanmanın birçok yolu vardır   .

Biberiye esansiyel yağı, hücre metabolizmasını artırmaya ve kafa derisindeki kan damarlarını genişletmeye yardımcı olarak saç köklerini yeni saç büyümesi üretmeye teşvik eder.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sızma hindistan cevizi yağı (saçı besler ve güçlendirir)
 • Biberiye esansiyel yağı (saç büyümesini destekler)

Adım 1. Yağları birleştirin ve ısıtın.

 • Bir kaseye hindistan cevizi yağı ve birkaç damla biberiye yağı koyun.
 • Mikrodalgada 10-15 saniye ısıtın. Sadece yağın biraz ısınmasını istersiniz, çünkü aşırı ısınma iyiliğini yok eder ve ayrıca kazara yanıklara neden olabilir.
 • Kaseyi mikrodalgadan çıkarın ve yağları iyice karıştırarak karıştırın.

Adım 2. Sıcak yağ karışımıyla saç derinize masaj yapın

 • Saç köklerini uyarmak için sıcak yağ karışımını kafa derinize masaj yapın.
 • Yağın gece boyunca etki etmesine izin verin ve ertesi sabah saçınızı şampuanlayın.
 • Saç deriniz yağlıysa veya sivilceye yatkınsanız, yağı gece boyunca bırakmayın. Bunun yerine, yağlı başınızı şampuanlamadan önce 1 saat boyunca ılık bir havluya sarın.

Saç dökülmesini durdurmak için bu işlemi birkaç ay boyunca haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Yöntem 2: Soğan suyu kullanın

Saç kimyasında önemli bir rol oynayan yüksek kükürtlü proteinlerin yokluğundan dolayı saç dökülmesi genellikle tetiklenir. Kükürt, saçı köklere kadar sağlam tutmada çok önemli bir rol oynar. Kimyasal yapı ile ilgili olarak kükürt, saç tellerine güç ve esneklik sağlamaya da yardımcı olur.

Kökte saç dökülmesinden veya aşırı derecede kırılgan saçtan muzdaripseniz, soğan suyu gerçekten daha iyisi için bir fark yaratacaktır. Soğan, saçınızdaki eksikliği dışarıdan içeriye tamamlayabilecek zengin bir kükürt içeriği sağlar.

Saç dökülmeniz sağlıksız bir saç derisinden kaynaklanıyorsa soğan suyu da mükemmel bir çözümdür. Sülfürün güçlü antibakteriyel ve antifungal özellikleri kafa derisi enfeksiyonlarını, kepekleri tedavi edebilir ve  hatta bitleri ortadan kaldırabilir  .

Ayrıca soğan suyu saçınızı şekillendirir. En iyi sonuçlar için taze meyve suyu kullanın.

Tek adımlı tedavi: saç derisine taze soğan suyu ile masaj yapın

 • Soğandan taze suyu çıkarın ve kafa derinize nazikçe masaj yapın.
 • Saçınızı şampuanlamadan önce 30 dakika bekletin.
 • Soğan kokusunu tamamen yok etmek için saçınızı durulamak için limon suyuyla ılık su karıştırın.

Saç dökülmesini azaltmak için bu ilacı haftada iki kez tekrarlayın.

Yöntem 3: Elma sirkesi (ACV) kullanın

Öncelikle sağlık çevrelerinde probiyotikleri ile tanınan elma sirkesi (ACV) saç derinizin sağlıklı  ve enfeksiyondan uzak kalmasına yardımcı olabilir  . Yani saç dökülmeniz kepek veya kafa derisi enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, elma sirkesi ile durulama denemeye değer.

Elma sirkesi, genellikle çok sayıda saç ürününün kullanımından etkilenen kafa derisinin normal pH dengesini geri kazandırır. Saç derinizin daha kolay nefes almasını ve uygulayabileceğiniz diğer saç dökülmesi tedavilerini emmesini sağlayarak ürün birikimini gidermede de etkilidir.

Elma sirkesi ayrıca saç derisine kan dolaşımını uyararak saç köklerine kan akışını teşvik eder. Bu, saçın daha iyi beslenmesini sağlayarak saçın kökte daha az kırılgan ve güçlü olmasını sağlar.

Adım 1. Elma sirkesi ile suyu 1: 2 oranında karıştırın

 • 1 ölçü elma sirkesini bir fincana dökün.
 • 2 ölçü su ekleyin.

Adım 2. Şampuandan sonra durulama için seyreltilmiş elma sirkesi kullanın

 • Saçınızı şampuanlayın ve her zamanki gibi durulayın.
 • Saç derinizi ve tüm saçlarınızı seyreltilmiş elma sirkesi ile yıkayın.

Akan su altında durulamadan önce yaklaşık 2 dakika bekletin.

Yöntem 4: Hint bektaşi üzümü (Amla) kullanın

Amla olarak da bilinen Hint bektaşi üzümü, en iyi doğal saç bakım ürünlerinden biridir. Düzenli kullanımla aşırı saç dökülmesini önler. Aynı zamanda mükemmel bir saç kremi görevi görür, kafa derisini enfeksiyonlardan ve kepekten korur ve erken beyazlamayı önler.

Amla’da A vitamini varlığı, kolajen üretimini artırarak kafa derisini daha elastik hale getirir. Bol miktarda C vitamini içeriği saç köklerini canlandırarak yeni saç büyümesini teşvik eder. Ayrıca antioksidanlar açısından zengindir ve serbest radikal hasarından kaynaklanan saç dökülmesini önleyebilir.

Saçınıza fayda sağlamak için Hint bektaşi üzümü tüketebilir veya topikal olarak uygulayabilirsiniz. Bu meyvenin en iyi yanı besin değerinin, özellikle de C vitamininin yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında yok olmamasıdır.

Aşağıdaki tarifte temel olarak hindistan cevizi yağı kullanılmaktadır. Herhangi bir organik hindistancevizi yağı işe yarar, ancak yüksek sıcaklıklarda parçalandığı için saf hindistan cevizi yağı kullanmayın.

Susam yağı, iyileştirici ve besleyici özelliklerinden dolayı saç büyümesi için çok dikkat çekicidir. Çemen otu saçınızı güçlendirebilir ve parlak görünmesini sağlayabilir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Hindistan cevizi yağı (saçı ve saç derisini besler) – ¼ fincan
 • Susam yağı (saç büyümesini destekler) – 2 çay kaşığı
 • Çemen otu tohumu (saçı güçlendirmeye yardımcı olur) – 1 çay kaşığı
 • Amla tozu (aşırı saç dökülmesini önler) – 1½ yemek kaşığı

Adım 1. Malzemeleri sıcak bir tavada birleştirin.

 • Yarım fincan hindistancevizi yağını kısık ateşte bir tavaya koyun ve erimesini bekleyin.
 • Tavaya 2 çay kaşığı susam yağı ekleyin.
 • 1 çay kaşığı çemen otu tohumu ekleyin.
 • Ayrıca 1½ yemek kaşığı toz amla ekleyin.

Adım 2. Karışımı renk değiştirene kadar pişirin.

 • Karışımı yanmasını önlemek için sürekli karıştırarak yaklaşık 20 dakika pişirin.
 • Amla tozu koyu kahverengiye döndüğünde ve kokusu çevreyi doldurduğunda yapıldığını düşünün. Ve ateşten alın.

Adım 3. Bir kavanozda saklayın ve haftalık olarak kullanın.

 • Bir kavanoza aktarmadan önce yağ karışımını soğumaya bırakın. İçerdiği hindistancevizi yağı nedeniyle katılaşabileceğinden, kullanım kolaylığı açısından bu yağ karışımını saklamak için geniş ağızlı bir kavanoz seçin.
 • Saç dökülmesinde önemli bir azalma için bu yağı saç bakım rejiminize ekleyin.

En iyi sonuçlar için haftada bir veya iki kez sıcak yağ masajı olarak kullanın.

Yöntem 5: Aloe vera kullanın

Aloe vera özü, birçok saç bakım ürününde bulunan aktif bir bileşendir. Aloe vera jeli,  saçı nemlendiren ve besleyen doğal bir saç kremidir. Jel ayrıca kafa derisinin pH dengesini geri kazanmaya yardımcı olur ve daha iyi kan dolaşımını destekler.

Aloe verada bulunan enzimler, saç derisinin cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olarak sağlıklı kalmasını sağlar. Antiseptik ve antiinflamatuar olmasıyla kafa derisi enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi eder. Aloe vera ayrıca saçınızı besleyen amino asitler, folik asit ve A ve C vitaminleri içerir   .

Saç dökülmesini önlemek için aloe vera kullanmak son derece kolaydır.

Tek adımlı tedavi: aloe vera jeli saç derisine uygulayın

 • Saç derisine taze aloe vera jeli sürün.
 • Köklere nazikçe masaj yapın ve saça yayın.
 • Başınızı ılık bir havluya ve her zamanki gibi 1 saat sonra şampuana sarın.
 • Ayrıca bir gece bırakabilir ve ertesi sabah yıkayabilirsiniz. Yatmadan önce başınızı duş bonesi ile örtmeniz yeterlidir.

Saçınızın hacmini önemli ölçüde iyileştirmek için bu işlemi haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Yöntem 6: Diyet temelli bir çözüm kullanın

Aşırı saç dökülmesi, yanlış beslenmeden de kaynaklanabilir. Diyetinizde bazı ayarlamalar yaparak saç dökülmesini önleyebilir ve saç büyümesini destekleyebilirsiniz. Yaşam tarzı iyileştirmeleriyle birlikte diyet değişiklikleri, sağlıklı saç büyümesine gerçekten katkıda bulunabilir.

 • Kabak çekirdeği gibi çinkosu yüksek yiyecekler ye. Kavrulmuş kabak çekirdeği  sadece lezzetli bir atıştırmalık olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede saç dökülmesini önlemeye de yardımcı olabilir.
 • Somon gibi balıklar saç büyümesini destekleyen ve hacminin artmasına yardımcı olan omega-3 yağları bakımından zengindir.
 • Diyet lifi, omega-3 yağları ve başta E vitamini olmak üzere gerekli vitaminler nedeniyle saç dökülmesini önlemede faydalı oldukları için keten tohumlarını günlük olarak tüketin. Chia ve kenevir tohumları da faydalı kabul edilir.
 • Diyetinize yeşil çayı dahil edin   . İçinde bulunan antioksidanlar, aşırı saç dökülmesine neden olabilecek serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olacaktır. Yeşil çay saç dökülmesini önlemenin yanı sıra başka birçok sağlık yararı da sağlar.
 • Diyetinize kemik suyu ekleyin. Çorbalara, güveçlere ve soslara dahil edebilirsiniz. Hatta içinde makarna veya pilav pişirebilirsiniz. Kemik suyu, saç dökülmesini önlemeye ve sağlıklı saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olan kolajen, protein ve minerallerle doludur.
 • Saç dökülmesini önlemek için yüksek oranda işlenmiş gıdalardan kaçının. Genel olarak sağlık için trans yağ veya şeker oranı yüksek yiyeceklerden genellikle kaçınılmalıdır.
 • Yüksek kafein ve alkol alımı da aşırı saç dökülmesine katkıda bulunur, bu nedenle aşırı saç dökülmesinden muzdaripseniz bunları diyetinizden azaltmanız veya çıkarmanız gerekir.

Saç dökülmesiyle mücadele için ipuçları

 • Saçınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için şampuanınıza ve saç kreminize biberiye esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. 8 onsluk bir şampuana 2 ila 4 damla biberiye yağı ekleyin.
 • Aspirin (veya diğer NSAID’ler) gibi bazı ilaçlar, topikal bir tedavi olarak bile sizi soğanlara duyarlı hale getirebilir.
 • Saç derisine topikal uygulama için taze aloe vera jelini taze soğan suyuyla birleştirebilirsiniz.
 • Lavanta yağı, amla yağı hazırlamak için susam yağı yerine kullanılabilir.
 • Saçı güçlendirmek ve kırılmaya daha az eğilimli hale getirmek için kullanılabilecek bazı uçucu yağlar arasında adaçayı, nane, çay ağacı, havuç tohumu ve soğan tohumu yağı bulunur. Tercihinize göre bu uçucu yağların bir karışımını da kullanabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*