Evde Tedavilerle Artrit Ağrısından Doğal Yollarla Nasıl Kurtulur

Sert eklemler hayatı sizin için zorlaştırıyor mu? Artrit ile yaşamak acı vericidir. Ancak artritin hayatınızı ele geçirdiğini düşünüyorsanız, artrit ağrısını hafifletmek için doğadan biraz daha yardım alma zamanı.

Vücudunuzun eklemlerini etkileyebilecek 100’den fazla artrit türü varken, en yaygın iki türü osteoartrit (OA) ve romatoid artrittir (RA). Farklı artrit türlerinin farklı nedenleri ve tedavileri vardır. (bir)

Artritin nedenleri

 • Kıkırdak, hareket sırasında kemikler üzerindeki basıncı ve darbeyi emerek eklemlerinizi koruyan sağlam ve esnek bir bağ dokusudur. Artrit, eklemlerde ağrı ve iltihaplanmaya neden olan bu kıkırdakta herhangi bir hasar şekli olarak tanımlanabilir.
 • En yaygın artrit türü olan osteoartrit, kıkırdağın normal yıpranması ve yıpranması sonucunda ortaya çıkar. Kıkırdakta aşırı hasar, eklemdeki kemiklerin birbirine sürtünmesine neden olarak dayanılmaz bir ağrıya neden olabilir.
 • Romatoid artrit, vücudun bağışıklık sisteminin vücuda karşı çalıştığı otoimmün bir hastalıktır. Bu daha az yaygın durumda, bağışıklık sistemi, kıkırdağı besleyen bir sıvı üreten yumuşak bir doku olan sinovyuma saldırır. Durum ilerledikçe, kıkırdağın ve sonunda eklem kemiklerinin bozulmasına yol açarak dayanılmaz ağrı ve iltihaplanmaya yol açabilir.
 • Cerrahi bir kesi veya yaradaki enfeksiyon, bakteri veya mantarların kalça veya diz gibi büyük bir eklemi etkilediği septik artrite yol açabilir.
 • Gut, kan dolaşımındaki fazla ürik asitin eklemlerde ürik asit kristallerinin oluşumuna yol açarak ağrıya ve şişmeye neden olduğu başka bir artrit şeklidir. En sık ayak başparmağının geniş ekleminde görülür, ancak ayaklarda, ayak bileklerinde, dizlerde, ellerde ve bileklerde de gelişebilir.
 • Sürekli olarak ağır nesneleri kaldırmayı ve hatta sürekli yazı yazmayı içeren sigara ve zahmetli meslekler artrit riskini artırır.
 • Kadın olmak ve ailenizde artrit öyküsü olması sizi bu durum için daha büyük risk altına sokar.

Artrit belirtileri

 • Artritin ana semptomları, eklemlerde şişme ve kızarıklık ile farklı ağrı seviyeleridir ve bu da hareketlerin kısıtlanmasına neden olur. (iki)
 • Artrit ayrıca sert eklemler, yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı,  deri döküntüleri  , anemi, hafif ateş ve  gece terlemeleri ile karakterizedir  . Bu semptomlar artrite özgü değildir ve başka koşulların sonucu olabilir. Doğru teşhis için bir doktora danışılmalıdır.
 • Artrit semptomları genellikle sabahları daha kötüdür ve normal günlük aktiviteleri etkileyebilir. Artrit ağrısı da uykunuzu kaybetmenize neden olabilir   .

Artrit Önleme

Tıp uzmanları artritin kesin nedenini belirleyemedikleri için, bunu önlemenin kesin bir yolu yoktur. Ancak, özellikle cinsiyetiniz veya genetik profiliniz sizi artrite daha yatkın hale getiriyorsa, artrit geliştirme riskinizi azaltmak veya olasılığını geciktirmek için bazı adımlar atabilirsiniz.

 • Aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak ve iyi bir duruş sergilemek, artriti uzak tutmak için önemlidir.
 • Sağlıklı bir kiloyu korumak, osteoartriti uzak tutmaya yardımcı olabilir.
 • Sigarayı bırakmak romatoid artrit riskini azaltabilir.
 • Düşük şeker ve alkol içeren sağlıklı bir diyet gutu önleyebilir.

Artrit için ev ilaçları

Artrit ilaçları ağrıyı ve iltihabı gidermeyi, eklem işlevini iyileştirmeyi ve kemik kaybını önlemeyi amaçlar. Artritiniz varsa, onunla baş etmenin en iyi yolu, onu elinizden gelen en iyi şekilde yönetmektir. Güvenli ev ilaçları ve uygun bir yaşam tarzı, artrit semptomlarını kontrol etmenin etkili bir yoludur.

Aşağıdaki doğal ilaçlar, artrit ağrısını doğal olarak gidermenize yardımcı olabilir.

Yöntem 1: boraks kullanın (bor bileşiği)

Tıbbi kullanımları söz konusu olduğunda, boraks uzun süredir şüphe ve gizemle örtülmüştür, ancak artrit için etkili bir tedavi olarak rolünü göz ardı etmek zordur. Dikkatli uygulanırsa, boraks beklediğiniz mucize tedavi olabilir.

Boraks veya sodyum borat bir bor tuzudur ve etkili bir böcek ilacı olan borik asit ile karıştırılmamalıdır   . Bor, düzgün çalışan sağlıklı kemikler ve eklemler için gereklidir. (3)  En yüksek konsantrasyonu paratiroid bezlerinde bulunur, ardından kemikler ve mine gelir.

Paratiroid bezleri, vücudun kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi minerallerin emilimini ve metabolizmasını düzenler. Bu bezler kemiklerimizde ve kan dolaşımımızda bulunan kalsiyum miktarında bir denge sağlar. Bor, paratiroid bezlerinin çalışması için gereklidir.

Bor eksikliği, paratiroid bezlerinin aşırı çalışmasına neden olabilir ve bu da kan dolaşımını desteklemek için kemiklerden anormal kalsiyum kaybına neden olabilir. Bu da kemikleri ve eklemleri zayıflatır. Bor ayrıca östrojen seviyelerini artırarak kemik sağlığını daha da destekler.

Bir bireyin günlük bor ihtiyacı 20 mg’dan azdır. Düzenlenmiş miktarlarda tüketildiğinde boraks, bor eksikliğini güvenli bir şekilde tamamlayabilir. Magnezyum ile sinerjik olarak çalıştığı için boraks tüketirken magnezyum alımınızı artırın.

Not:  Böbrek problemleriniz varsa bu ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilacı hamile kadınlara ve küçük çocuklara uygulamadan önce bir doktora danışın.

Adım 1. Bir boraks konsantresi hazırlayın

 • Bir sürahiye 2 bardak su dökün.
 • Bir çay kaşığı boraks ekleyin.
 • Boraks suda tamamen eriyene kadar malzemeleri karıştırın.
 • Bu sizin konsantrenizdir ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

Adım 2. Çözeltiyi yeterli dozlarda tüketin.

 • 1 çay kaşığı konsantre 25 ila 30 mg boraks içerir ve bu da yaklaşık 3 mg bor sağlar.
 • Sağlık problemi olmayan sağlıklı bir insan, bu konsantrenin 1 ila 2 çay kaşığı sağlıklı bir bor takviyesi olarak güvenle tüketebilir.
 • Artrit ve eklem ağrısı için çare olarak alındığında 1 çorba kaşığı konsantre tüketin. Vücudunuz birkaç günlük bir süre içinde doza alıştığında, dozu 2 yemek kaşığına çıkarın.
 • Bir günlük doz, gün boyunca aralıklı olmalıdır. Ayrıca haftada 2 gün üst üste bir doz molası verebilirsiniz: 2 gün ara ile 5 gün.

Artrit ağrısını hafifletmek için tedaviye en az birkaç ay devam edin. Önemli bir iyileşme yaşadıktan sonra normal dozunuza dönebilirsiniz.

Yöntem 2: Elma sirkesi (ACV) kullanın

Sadece elma sirkesi (ACV) iyi bir güzellik kesicisi  olmakla kalmaz,  aynı zamanda artritin neden olduğu eklem ağrısı ve iltihaplanmadan kurtulmanıza da yardımcı olabilir.

Önemli miktarda araştırmaya sahip olmasa da semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum, içinde bulunan minerallerden bazılarıdır.

Elma sirkesi, magnezyumla birlikte kalsiyumun emilmesine yardımcı olan asetik asittir. İçerisinde bulunan enzimler ve probiyotikler ayrıca sindirimi kolaylaştırır ve eklemleri sağlıklı tutmak için gerekli besin maddelerinin emilimine yardımcı olur.

Ayrıca serbest radikalleri nötralize ederek ve vücudu detoksifiye ederek eklemleri korur.

Adım 1. Elma sirkesi ile suyu karıştırın

 • 1 bardak sıcak suyu bir bardağa dökün.
 • 2 yemek kaşığı çiğ, filtre edilmemiş elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın.

Adım 2. Elma sirkesini günde iki kez tüketin.

 • Bu ılık elma sirkesini günde iki kez tüketin.

Sadece 2 haftalık düzenli kullanımla önemli bir fark görebilirsiniz.

Yöntem 3: Zerdeçal kullanın

Zerdeçalda bulunan kurkuminin anti-enflamatuar ve ağrı giderici özellikleri, ağrılı artrit ile uğraşırken çok yardımcı olabilir. Zerdeçal, kas ve eklem ağrısını hafifletmek için ağızdan alınabilir veya topikal olarak uygulanabilir. (4)

Not:  Hamile kadınlar, uterusu uyarabileceği veya adet kanamasını destekleyebileceği ve hamileliği riske atabileceği için tıbbi miktarlarda zerdeçal tüketmemelidir. Normalde yiyeceklerde bulunan miktarlarda tüketildiğinde, zerdeçal hamile kadınlar tarafından güvenle alınabilir.

Adım 1. Malzemeleri sıcak bir tavada birleştirin.

 • Sıcak bir tavaya yarım bardak su dökün.
 • Yarım bardak zerdeçal tozu ekleyin.

Adım 2. Zerdeçalı pişirin

 • Zerdeçal, orta ateşte suda yaklaşık 5-10 dakika kalın bir macun haline gelene kadar pişirin.
 • Zerdeçalın yanmasını önlemek için sürekli karıştırmaya devam edin.

Adım 3. Zerdeçal ezmesini günde iki kez uygulayın.

 • Kalın zerdeçal ezmesini hava geçirmez bir kavanoza dökün. Birkaç gün kullanmak üzere kolaylıkla buzdolabında saklayabilirsiniz.
 • Macunu, yıkamadan önce 15 dakika boyunca ağrıyan eklemlere uygulayın.
 • Ağrıyı ve iltihabı gidermek için düzenli olarak günde iki kez tekrarlayın.

Artrit ağrısını birkaç gün içinde gidermelidir.

Yöntem 4: Çırçırla ıslatılmış kuru üzüm kullanın

Artritin dayanılmaz acısını hafifletmenin başka bir yolu da “sarhoş kuru üzüm” tüketmektir. Bu cinle ıslatılmış kuru üzüm ilacı epeydir ortalıkta. Araştırma tarafından desteklenmemekle birlikte, eklem ağrısı için etkinliğini destekleyen birçok tanıklık kanıtı vardır. (5)

Cin, C vitamini, kateşinler, mentol ve rutin gibi antienflamatuar özelliklere sahip bileşikler açısından zengin ardıç meyveleri ile tatlandırılmıştır. Kuru üzüm ayrıca C vitamini ve antioksidanların yanı sıra fıstıklara ağrı kesici özelliklerini veren ferulik ve salisilik asitler açısından da zengindir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Cin (antiinflamatuar özellikler içerir)
 • Kuru üzüm (antioksidan bakımından zengindir)

Adım 1. Kuru üzümleri gece boyunca çırçırda bekletin.

 • Kuru üzümleri bir kaseye koyun.
 • Üzümlerin üzerine cin dökün, böylece tamamen örtülür.
 • Kuru üzümleri gece boyunca çırçırda bekletin.

Adım 2. Çırçırla ıslatılmış kuru üzümleri tüketin

 • Artrit semptomlarını hafifletmek için her gün 9 kuru üzüm tüketin.

Semptomların iyileşmesi birkaç ayı alabilir.

Yöntem 5: Zencefil kullanın

Zencefil, vücuttaki iltihaplanma süreçlerini hücresel düzeyde engellediği bilinen kanıtlanmış bir anti-enflamatuar ajandır. Ayrıca eklem ağrısına yardımcı olabilecek analjezik özelliklere sahiptir. Zencefildeki antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirebilir ve eklemlerin daha fazla zarar görmesini önleyebilir. (6)

Zencefil özünü kapsüller halinde alabilir veya çiğ zencefil tüketebilirsiniz, ancak  zencefil çayı,  artrit tedavisinde zencefil kullanmanın kolay bir yoludur . Zerdeçal ve bal bu çayın faydalarını artırır.

Zerdeçal, zencefilin anti-enflamatuar ve ağrı giderici özelliklerini tamamlarken, bal güçlü iyileştirici özelliklerini çare için ödünç verir. Bu çay aynı zamanda soğuk algınlığı ve grip belirtilerini azaltmada da faydalıdır   .

Not:  Kanınızı incelttiği için ameliyat olmanız gerekiyorsa zencefil almaktan kaçının. Halihazırda kan inceltici ilaçlar alıyorsanız veya safra kesesi taşlarınız varsa almayın.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Su – 1 su bardağı
 • Zencefil tozu (eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olur) – 1 tatlı kaşığı
 • Zerdeçal tozu (iltihap önleyici özellikler içerir) – 1 çay kaşığı
 • Bal (iyileştirici özellikler içerir) – 2 çay kaşığı

Adım 1. Zencefil, zerdeçal ve suyu bir tavada karıştırın.

 • Bir tencereye 1 bardak su dökün.
 • 1 çay kaşığı öğütülmüş zencefil ekleyin.
 • Ayrıca 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin.

Adım 2. Çayı kaynatın, pişirin ve süzün.

 • İçeriği kaynatın.
 • Isıyı azaltın ve 3 ila 5 dakika pişirin.
 • Tavayı ocaktan alın ve çayı bir bardağa süzün.

Adım 3. Balı ekleyin.

 • Çaya 2 çay kaşığı çiğ bal ekleyin.
 • Balı eritmek için iyice karıştırın.

Adım 4. Zencefil ve zerdeçal çayı için

 • Artrit tedavisi için bu zerdeçal zencefil çayını düzenli olarak günde 3 kez için.

Kullanımdan sonraki 1 hafta içinde bir fark görmeye başlayabilirsiniz.

Artriti hafifletmek için ipuçları

 • Boraks konsantrenizi daima küçük çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın. Büyük miktarlarda tüketildiğinde zehirli olabilir.
 • Zerdeçal ezmesini doğrudan buzdolabından sürmekten kaçının. Önce oda sıcaklığında bırakın.
 • Eklem ağrısını hafifletmek için mentol veya kapsaisin kremleri de kullanılabilir.
 • Çırçırla ıslatılmış kuru üzüm ilacı için, kuru üzümleri birkaç gün veya 1 haftaya kadar çırçırda bekletebilirsiniz. Çırçır tamamen buharlaştığında kuru üzümleri tüketin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*