Zehirli sarmaşık döküntülerini tedavi etmek için doğal ilaçlar

Üçlü çarşaflar olsun.”

“Beyaz meyveler, korku içinde koşarlar.”

Bu eski atasözleri, insanların zehirli sarmaşıkları tanımalarına ve böylece ona dokunmaktan kaçınmalarına yardımcı olmak içindir. Zehirli sarmaşık fırçası olan herkes, sözlerin anlamını bilir.

Yine de, özellikle yaz aylarında zehirli sarmaşıkla karşılaşmak çoğu zaman kaçınılmazdır. Neyse ki, zehirli sarmaşık döküntülerinden kurtulmanın çareleri, bu sözler kadar yaygındır.

 

Vücut neden zehirli sarmaşığa tepki veriyor?

 • Zehirli sarmaşık bitkisinin sapları ve yaprakları,  renksiz, kokusuz bir madde olan urushiol adı verilen yağlı bir reçineyi serbest bırakır  . Deri temasından yaklaşık 15 dakika sonra urushiol, deri proteinlerine bağlanır. Bu yeni bileşen tarafından yabancı bir madde olarak tanımlanır   senin  vücudun bağışıklık sisteminin  ve görüntülenen döküntü semptomları basitçe mücadele vücudun yoludur.
 • 12 ila 48 saat temastan sonra temas alanlarında semptomlar yaşayabilirsiniz. Belirtiler genellikle 2 ila 3 hafta sürer.
 • Sarmaşık döküntüler   vardır  değil bulaşıcı  ve kişiden kişiye yayılabilir edilemez. Bununla birlikte, giysi, ayakkabı, evcil hayvan derisi vb. Üzerinde kalabilen bitki yağının kızarıklıklarla temas etmesine neden olabilirsiniz.
 • Ayrıca, farklı bölgelerde cilt tarafından emilmesi daha uzun süren yağ söz konusu olduğunda, vücudunuzda bir kızarıklık yayılıyor gibi görünebilir.

Semptomlar neler?

 •  Etkilenen bölgede kızarıklık ve şişlikle birlikte ağrılı ve kaşıntılı döküntüler , zehirli sarmaşıkla ilişkili yaygın semptomlardır.
 • Döküntüler sızıntı yapan kabarcıklara dönüşebilir.
 • Yanan sarmaşıktan çıkan dumanı solursanız nefes darlığı olabilir.

Bir reaksiyon nasıl önlenebilir?

 •  Zehirli sarmaşıkla temas ettikten sonra 10 dakika içinde kontamine alanı sabun ve soğuk suyla iyice yıkayın .
 • Zehirli sarmaşıkların geliştiği bilinen bir bölgeye girdiğinizde, uzun kollu giysiler ve pantolonlar giyin.  Başınızı ve yüzünüzü örtün , ayakkabı ve eldiven giyin. Kolları eldivenlere ve pantolonları çoraplara bantlamayı da seçebilirsiniz.
 • Bahçenizde yetişen zehirli sarmaşıktan kurtulun. Bitkiyi köklendirmek en  iyi yaklaşımdır. Bunu yaparken açıkta kalan cildi kapattığınızdan emin olun.
 • Duman, solunum problemlerine neden olabilecek eser miktarda urushiol içerebileceğinden zehirli sarmaşık yakmaktan kaçının.

Bir reaksiyon nasıl tedavi edilebilir?

Zehirli sarmaşık söz konusu olduğunda çare ve tavsiye eksikliği yoktur, ancak yılların deneyimi insanlara gerçekten işe yarayan birçok basit şey sağlamıştır.

Bu çarelerin uygulanması kolaydır ve çoğu kesinlikle doğaldır ve bir günde zehirli sarmaşık döküntülerinden kurtulmanıza yardımcı olur.

Zehirli sarmaşıkla temasa geçtiyseniz ve cildinizde o tanıdık karıncalanmayı hissetmeye başladıysanız, zehirli sarmaşık için ev ilaçlarından herhangi birine en kısa sürede başlasanız iyi olur.

Yöntem 1: Sofra tuzu kullanın

Basit eski sofra tuzu, zehirli sarmaşık döküntülerini tedavi etmek söz konusu olduğunda çok basit bir çare. Hafif ve şiddetli kızarıklıklarda güvenle kullanılabilir.

Enfekte olan bölgede tuz kullanmak sadece kaşıntıyı gidermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kızarıklığın daha fazla yayılmasını da önler. Ayrıca döküntüleri temizler ve kabarcıklarda enfeksiyon olasılığını azaltır. (5)

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sofra tuzu (kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur)

Adım 1. Döküntüyü nemli bir havluyla temizleyin.

 • Zehirli sarmaşık döküntüsünden etkilenen cildi nemli bir havluyla dikkatlice temizleyin. (Tekrar kullanmadan önce havluyu yıkadığınızdan emin olun.)

Adım 2. Bölgeye biraz sofra tuzu sürün

 • Bölgeye biraz sofra tuzu serpin.
 • Kaşıntıyı hızlı bir şekilde gidermek için tuzu parmaklarınızla kızarıklığın üzerine sürün.

Kalıcı kaşıntınız varsa uygulamayı tekrarlayın.

Yöntem 2: Ilık su kullanın

Ilık su, zehirli sarmaşık döküntüsüne eşlik eden dayanılmaz kaşıntıyı hafifletmek için başka bir çare. (7)  Vücudunuz zaten alerjenlerle başa çıkma ve iyileşme sürecini başlatma mekanizmasına sahiptir. Kaşıntı, vücudunuzun alerjene verdiği tepkidir.

Kızarıklığı ılık suyla temas ettirdiğinizde, başlangıçta daha fazla iltihaplanabilir. Ancak ısı sinyali sonunda kaşıntı sinyalini geçersiz kılar ve sonuç olarak kaşıntı kaybolur. Isı ayrıca bölgeye kan akışını iyileştirerek iyileşme sürecini hızlandırır.

Ilık su, 2-6 saat boyunca kaşıntıyı hafifletebilir ve iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olarak iyileşme sürecini destekler.

Tek adımlı tedavi: kızarıklığı ılık suyla yıkayın

 • Kaşınmanın azaldığını hissedene kadar etkilenen bölgeyi ılık suyla yıkayın.
 • Vücudunuzun her yerinde kızarıklık varsa, sıcak bir duş veya banyo en iyisidir.

Gerektiği kadar tekrarlayın.

Yöntem 3: Jewelweed’i kullanın

Mücevher bitkisi, Tabiat Ana’nın zehirli sarmaşık oluşumunu telafi etme yolu gibi görünüyor. Sarmaşık döküntüleri ile özellikle rahatsız edici bir deneyimden kaçınmaya yardımcı olabilir. (6)  (8)

Bu bitki, zehirli sarmaşığa karşı doğal ve etkili bir panzehirdir. Suyun yakınında veya sığ havuzlarda büyüdüğü bilinmektedir. Zehirli sarmaşığın yetiştiği çoğu bölgede büyüdüğünü görebilirsiniz.

Jewelweed, doğal bir ortamdaysanız ve herhangi bir yardımdan uzaktaysanız özellikle yararlıdır. İhtiyati tedbir olarak, hızlı ilk yardım için bahçenizde yetiştirebilirsiniz.

Jewelweed, zehirli sarmaşık ile temastan sonra kızarıklıkların ortaya çıkmasını önlemede oldukça etkilidir. Çalışma, bitkide saponinlerin varlığının, onu sarmaşık döküntülerini tedavi etmede ve önlemede etkili kılan şey olduğunu iddia ediyor.

 • Yanlışlıkla zehirli sarmaşığa dokunursan, bir miktar mücevher yosunu yapraklarını ez ve kızarıklığı önlemek için etkilenen cilde suyunu sür.
 • Bir kızarıklık görülmeye başladıysa, kızarıklık gidene kadar mücevher otu suyunu tekrar tekrar kullanmanız gerekebilir.
 • Kızarıklığı tedavi etmek için mücevherlerden yapılmış bir kümes hayvanları da kullanabilirsiniz.
 • Taze yaprak suyu çok daha iyi sonuç verirken, mücevher özü ile yapılan tentürler ve sabunlar o kadar etkili değildir.

Yöntem 4: İzopropil alkol kullanın

Sürtünme alkolü, soruna neden olan urushiol alerjenini ortadan kaldırabildiği için etkili bir zehirli sarmaşık tedavisi olabilir. Alkol ile ovmak aynı zamanda cildi dezenfekte eder ve kaşıntıyı giderir.

İzopropil alkol, kalamin losyonu (2)  ve hidrokortizon kreminden  (7) yapılan bir merhem kullanmak    , döküntü semptomlarıyla başa çıkmanıza ve kızarıklığın daha fazla gelişmesini önlemenize yardımcı olabilir. Hem kalamin losyonu hem de hidrokortizon kreminin döküntüleri yatıştırdığı bilinmektedir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sürtünme alkolü (cildi dezenfekte eder)
 • Kalamin losyonu (cildi rahatlatır)
 • Hidrokortizon kremi (döküntüleri yatıştırır)

Adım 1. Bir macun yapmak için malzemeleri birleştirin.

 • Bir kaseye biraz hidrokortizon kremi koyun.
 • Eşit miktarda kalamin losyonu ve tuvalet ispirtosu ekleyin.

Adım 2. İyice karıştırın ve macunu kızarıklık üzerine uygulayın.

 • Bir macun yapmak için malzemeleri iyice karıştırın.
 • Karışımı kızarıklık üzerine uygulayın ve kurumasını bekleyin.
 • Akan su altında durulayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın.

Hızlı rahatlama için günde 3 defa tekrarlayın. Gerekirse bunu iki ila üç gün yapın.

Yöntem 5: Muz kabuğu kullanın

Muz kabuğu sadece dişleri beyazlatmak  veya bir siğil çıkarmak için yararlı değildir ; Zehirli sarmaşık döküntülerini tedavi etmek için de faydalı olabilir. (1)  Ormanlık bir alana çıktığınızda, elinizde birkaç muz bulundurun.

Tek adımlı tedavi: muz kabuğunu kızarıklık üzerine sürün

 • Doğrudan meyveden taze bir muz kabuğu kullanarak kabuğun beyaz kısmını zehirli sarmaşık döküntüsünün üzerine sürün.

İşlemi gerektiği gibi günde iki veya üç kez tekrarlayın.

Yöntem 6: Elma sirkesi (ACV) kullanın

Elma sirkesinin (ACV) birçok kullanımından biri zehirli sarmaşık döküntüsünden kurtulmaktır. Tekrarlanan ACV uygulamaları, kabarcıkların yanı sıra hafif ila şiddetli döküntülerin kurumasına yardımcı olabilir. (3)

Kırık ve dikişsiz ciltte güvenle kullanılabilir. ACV’nin kaşındığına dikkat edin, ancak ilk yanık geçtikten sonra kaşıntıyla bir saat daha uğraşmanız gerekmeyecek.

Açık kabarcıklar, sağlam deriden daha fazla kaşınır. Gün boyunca tekrarlanan uygulamalar kızarıklıkların kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olacaktır.

Tek adımlı tedavi: kızarıklığa elma sirkesi uygulayın

 • Bir pamuğu elma sirkesine batırın. Temiz bir pamuklu bez de kullanabilirsiniz.
 • Elma sirkesine batırılmış pamuğu bir kompres olarak kullanarak tahriş olmuş cilde uygulayın.
 • Elma sirkesinin işe yaraması için pedi birkaç dakika yerinde tutun.
 • Bölgenin kurumasını bekleyin ve ıslanmasını önleyin.

Kızarıklık kaybolana kadar bu ilacı günde birkaç kez tekrarlayın.

Yöntem 7: Kabartma tozu kullanın

Kabartma tozu,  zehirli sarmaşık döküntüleri de dahil olmak üzere çeşitli döküntüleri tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır . Cildi yatıştırır ve serinletici bir etki sağlar. Kaşıntıyı gidermede de oldukça faydalıdır. (2)  (4)

Adım 1. Bir macun yapmak için malzemeleri birleştirin.

 • Bir kasede 3 ölçek karbonat ölçün.
 • 1 ölçek su ekleyin.

Adım 2. Karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.

 • Kalın bir macun yapmak için malzemeleri karıştırın.
 • Kabartma tozu hamurunu kızarıklık üzerine sürün ve kurumasını bekleyin.
 • Tozu kuruduktan sonra çıkarabilirsiniz, ancak tüm faydaları elde etmek için alanı yıkamaktan kaçının.

Kızarıklık tamamen geçene kadar karbonat hamurunu günde 3 kez kullanın.

Yöntem 8: Yulaf ezmesi kullanın

Yulaf ezmesinin serinletici ve sakinleştirici etkisi, zehirli sarmaşıkta urushiole maruz kalma dahil olmak üzere çeşitli kızarıklıklar ve alerjilerle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Etkilenen cildi bir yulaf ezmesi banyosunda ıslatmak, ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir ve kaşıntıdan muazzam bir rahatlama sağlayabilir. (2)  (4)

Adım 1. Yulaf ezmesini suda bekletin

 • 2 yemek kaşığı çiğ yulaf ezmesi tozunu sıcak suyla dolu geniş bir kaseye koyun.
 • Islatmak için yulaf ezmesi tozunu suya karıştırın.

Adım 2. Etkilenen cildi yulaf ezmesine batırın.

 • Hızlı rahatlama için etkilenen bölgeyi yulaf ezmesi banyosuna batırın.
 • Vücudun birden fazla bölgesinde kızarıklık varsa 2 bardak toz yulaf ezmesini banyo suyuna karıştırarak yulaf ezmesi banyosu yap.
 • Tahriş olmuş cildi yulaf ezmesi içinde yaklaşık 20 dakika bekletin.
 • Cildi temiz bir havluyla kurulayın.

Gerekirse ertesi gün prosedürü tekrarlayın.

Yöntem 9: Epsom tuzu kullanın

Bir Epsom tuzu banyosu, zehirli bir sarmaşık döküntüsünü kurutmaya yardımcı olabilir. Epsom tuzu, hafif ve şiddetli döküntüleri tedavi etmeye yardımcı olmanın yanı sıra, sızan kabarcıkların tedavisi için güvenli olabilir. Ingiliz tuzu  düzenli  ağrı ve kaşıntıyı rahatlatmak  .

Adım 1. Epsom Tuz Banyosu Yapın

 • Ilık suyla dolu büyük bir kaseye 1 çorba kaşığı Epsom tuzu koyun.
 • Sudaki tuzu tamamen çözmek için karıştırın.

Adım 2. Etkilenen cildi Epsom tuzu banyosuna daldırın.

 • Enflamasyonu ve kaşıntıyı hafifletmek için Epsom tuzu banyosunda cildi döküntü ile ıslatın.
 • Vücudun daha geniş bölgelerindeki kızarıklıkları tedavi etmek için, banyo suyuna 1 bardak Epsom tuzu karıştırarak bir Epsom tuzu banyosu yapın.
 • Yaklaşık 20 dakika bekletin.
 • Suyu silkeleyin ve yumuşak bir havluyla cildinizi kurulayın.

Döküntü kaybolana kadar prosedürü tekrarlayın.

Zehirli Sarmaşık Döküntüsünü Gidermek İçin İpuçları

 • Herkesin vücut kimyası farklıdır. Bir kişi için iyi sonuç veren bir şey, bir başkası için işe yaramayabilir. Vücudunuzun duyarlılığını göz önünde bulundurarak çareler seçin ve alerjiniz olan çareleri kullanmaktan kaçının.
 • En iyi sonuçlar için çareye olabildiğince çabuk başlayın.
 • Cildiniz ağartıcıya ters tepki vermiyorsa, ancak ağrıya tahammül edemiyorsa, bir ağartma kompresi kullanın.
 • Muz kabukları gibi, karpuz kabukları da zehirli sarmaşık döküntülerini gidermek için kullanılabilir.
 • Zehirli sarmaşıkla temas etmeden öldürmek için doğal bir ot temizleme çözümü yapabilirsiniz. 1 bardak tuzu 1 galon sirkede eritin ve 2 çay kaşığı sıvı bulaşık sabunu ekleyin. Bu solüsyonu düzenli olarak birkaç gün sarmaşık bitkilerine püskürtün. Bununla birlikte, kullanımında dikkatli olun, çünkü bu çözelti temas halinde herhangi bir bitki örtüsünü öldürecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*