Boğaz pastili nasıl yapılır

Boğaz ağrınız varken öksürük pastili veya boğaz pastili almak, boğaz ağrısını tedavi etmenin en etkili yollarından biridir.

Boğaz ağrısını hafifletmek için yapılan bal bazlı tatlıların geçmişi M.Ö. 1000 yılına kadar uzanmaktadır. C. Mısır’da. Bu tatlılar genellikle şifalı otlar veya baharatlar ve turunçgillerle tatlandırılır. Modern tıbbın bu boğaz pastillerinin formülasyonunu şekillendirmeye başladığı 19. yüzyıla kadar değildi.

Günümüzde boğaz pastilleri, rahatlama sağlamak için farklı yaklaşımlar kullanan çeşitli formülasyonlara sahiptir. Genellikle katkı maddeleri, yapay renkler ve koruyucular içeren bu boğaz pastillerinin bileşenlerine çoğu zaman aşina değiliz; sadece içerik etiketlerini kontrol edin ve bir sürpriziniz olabilir.

Hamile olan, hamile kalmaya çalışan veya emziren kadınlara genellikle ticari boğaz pastilleri almamaları tavsiye edilir. Ayrıca birçoğunun şeker oranı yüksektir, bu da diyabetli insanlar için iyi değildir.

Aksine, doğal malzemelerle yapmak, şeker ve zencefile daha sağlıklı bir alternatif olarak, diyabet için faydalı anti-inflamatuar bir bitkisel ilaç olan balı dahil etmenizi sağlar.

Bu nedenle, sizin ve ailenizin tam olarak ne tükettiğini bilmek istiyorsanız, boğaz ağrısı için en iyisi ev yapımı boğaz pastilidir.

 

Evde pastil yapmak biraz zaman alabilir ama ticari alternatiflerde istenmeyen katkı maddelerinden uzaklaşmanızı sağlar.

Ev yapımı boğaz pastilleri yapmak için adımlar

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Zencefil kökü, çiğ – 2 ila 3 inç
 • Su – 1 su bardağı
 • Bal – 1 su bardağı
 • Limon kabuğu rendesi – 1 yemek kaşığı
 • Hapları kalıplamak için pudra şekeri. Şekerden kaçınmak istiyorsanız stevia veya palmyra jaggery gibi alternatifleri kullanabilirsiniz.

Adım 1. Zencefil kökünü soyun ve ezin.

 • 2 ila 3 inç çiğ zencefil kökünü soyun.

İş için sebze soyucu veya mutfak bıçağı kullanabilirsiniz. Soyulmuş zencefili bir havan ile iyice ezin. Öğütme, anti-enflamatuar suyu zencefilden çıkarmayı kolaylaştırır.

Zencefil uzun süredir farklı kültürlerin tıbbi sistemlerinde boğaz ağrısına etkili bir çare olarak kullanılmaktadır   . Boğaz iltihabını engelleyerek rahatlatır. Ayrıca boğaz ağrısının sıklıkla ana nedeni olan virüslere ve bakterilere karşı da etkilidir. (  1  )

Adım 2. Zencefil ve suyu tavada karıştırın.

Bir tencereye 1 bardak su dökün ve ezilmiş zencefili ekleyin.

Adım 3. Kaynatın ve kaynatın.

Ateşi açın, tencerenin üzerini kapatın ve suyu kaynatın. Ardından ateşi düşürün ve yaklaşık 5 dakika kaynamaya bırakın. Tavadan güçlü bir zencefil aroması koklamaya başladığınızda ocaktan alın.

Adım 4. Suyu süzün

Suyu süzgeçten geçirerek sıvı zencefil ekstresini bir sürahi veya sürahide toplayın. Zencefil parçalarını atabilirsiniz.

Adım 5. Zencefil özü ve balı bir tavada karıştırın.

 • Zencefil özünü tekrar tavaya dökün ve 1 bardak bal ekleyin.

Bal, birçok sağlık yararı nedeniyle dünya çapında saygı duyulan başka bir bileşendir; bunlardan biri, boğaz ağrısını hafifletme ve gripten etkilenmiş bir vücutta öksürüğü önleme yeteneğidir. Bal ayrıca boğaz ağrınızdan sorumlu mikropları öldürmeye yardımcı olacak antibakteriyel ve antiviral etkilere sahiptir. (  2  )

Adım 6. Karışımı kaynatın.

Yine sıvıyı tavada kaynatın.

Adım 7. Limon kabuğu rendesini ekleyin ve kaynatın.

Tencerede bulunan şurubun üzerine 1 çorba kaşığı limon kabuğu rendesi ekleyin ve ara sıra karıştırarak yaklaşık 3 saat kaynatın. Şurubu soğumaya bırakın.

Limon kabuğu rendesi  , boğaz ağrısını gidermede faydalı olan doğal yağlar içerir. Limon kabuğundaki besin konsantrasyonu, meyvenin kendisinden daha yüksektir.

Adım 8. Şurup kalınlaştığında pastilleri pudra şekerine dökün

Şurup kalın bir kıvama geldiğinde, hapları yapmaya hazır düşünün. Bir parça parşömen kağıdını kalın bir pudra şekeri tabakasıyla örtün. Parmağınızla şekere benzer büyüklükte küçük delikler açın. Deliklerin her birine biraz bal ve zencefil şurubu dökmek için bir kaşık kullanın.

Adım 9. Şeker serpin ve gece boyunca buzdolabında saklayın.

Tüm yemek kaşığı şurubun üstlerine pudra şekeri serpin. Bu, hapların şeklini almasına ve oturmasına yardımcı olacaktır. Hapları buzdolabına koyun ve bir gece bekletin. Ertesi sabah tabletleri şekerden çıkarın ve bir cam kapta saklayın.

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Boğaz ağrınız bir haftadan uzun sürerse, doktorunuza görünün.
 • Pastiller boğaz ağrısını yatıştırır, ancak hızlı bir iyileşme için gargara, sıcak içecekler ve sakinleştirici çaylar gibi diğer çareleri deneyin   .
 • Sade bal yerine safranlı bal kullanabilirsiniz. Bal ile birlikte tavaya bir tutam safran ipliği de koyabilirsiniz. Pahalı olsa da safran, onu  etkili bir  soğuk algınlığı  , grip ve öksürük ilacı yapan uçucu yağlar içerir  .
 • Zencefil özü yerine tarçın, papatya ve karanfil gibi bitkilerle ev yapımı pastillerinizi yapmak için su kullanabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*