Himalaya Tuzu Tabanı Nasıl Yapılır ve Deneme Nedenleri

Sosyal medya beslemeleri, en son çılgın modalarla ilgili hikayeler üzerine size hikaye gönderir. Bazıları kil içmeyi tavsiye ederken, diğerleri Mariah Carey gibi ünlülerin mor bir diyet uyguladığını ve iddiaya göre sadece kırmızı lahana, patlıcan, üzüm ve erik gibi mor renkli yiyecekler yediklerini bildiriyor.

Doğru araştırma ve rehberlik olmadan bu eğilimleri takip etmek sağlığınız için tehlikeli olabilir. Bu hevesler neredeyse hiçbir zaman bilimsel araştırmalarla desteklenmiyor.

Bununla birlikte, sizin için yeni bir sağlık önerimiz var. Araştırmayı yaptık ve bunu nasıl ve neden test edeceğimizi ayrıntılı olarak açıklayacağız. Burada, size bir DIY Himalaya tuzu tabanının nasıl yapılacağını ve maksimum sağlık yararlarını elde etmek için nasıl kullanılacağını göstereceğiz.

Sole, suyun kimya yasalarına göre mümkün olduğunca çok tuz emdiği ve tamamen doymuş hale geldiği konsantre bir su ve tuz çözeltisi anlamına gelir. Tabanımızı Himalaya sıradağları oluştuğunda kuruyan tarih öncesi deniz yataklarından oluşan koyu pembe tuz madenlerinden çıkarılan pembe Himalaya tuzu ile yapıyoruz.

Bugün, bu doğal tuz Pakistan’daki Tuz Serisinde çıkarılmaktadır. Bir dizi çarpıcı beyaz, kırmızı ve somon pembesi tonları sergileyen yeraltı madenlerinden çıkarılmıştır. Aslında, Pakistan’a seyahat ederseniz, hayatta bir kez yaşanacak bir deneyim için bu insan yapımı yeraltı mağaralarını ziyaret etmenizi öneririz.

Antik kökenleri ve bu tuz birikintilerinin binlerce yıldır yeryüzünün derinliklerinde kalması nedeniyle, bu doğal birikintiler saf ve çevre kirliliğiyle kirlenmemiş durumda kaldı.

Himalaya pembe tuzu veya kristal tuzu, güçlü antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca rafine edilmiş ve eser elementlerinden arındırılmış normal sofra tuzundan daha besleyicidir, bu da bu doğal tuzu normal sofra tuzuna popüler bir alternatif haline getirir.

Bu doğal tuzun potasyum, magnezyum ve kalsiyum dahil olmak üzere 84’ten fazla eser element içerdiği söyleniyor, ancak% 98’i sodyum klorür içeriyor. Genel tuz alımınızı azaltmak önemli olsa da, Himalaya tuzu tabanı bazen aşağıdaki sağlık yararları için önerilir:

  • Sisteminizi doğal olarak detoksifiye etmek için cilt ovucu olarak kullanın
  • kayıp mineralleri ve besinleri yenilemek
  • kötü bakterileri gastrointestinal sistemden yok edin ve sindirimi iyileştir
  • vücudun alkali seviyelerini doğal olarak dengeleyin
Dikkat:  Yüksek tansiyonunuz varsa veya tuz alımınızı azaltmanız tavsiye edilmişse Himalaya tuzu tabanını kullanmayın.

Himalaya tuzu tabanı yapmak için adımlar

Adım 1. Himalaya tuzu ve suyunu bir cam kavanozda birleştirin.

 • Rafine edilmemiş Himalaya tuzu ile bir kavanozun ⅓ kadarını doldurun.
 • Kavanozun tepesinden yaklaşık 2 inç boşluk bırakarak süzülmüş suyu dökün.
 • Metalik olmayan kapağı vidalayın ve iyice sallayın.

Adım 2. 24 saat bırakın ve şişeyi kontrol edin.

 • Kavanozu en az 24 saat serin, karanlık ve kuru bir yerde bırakın.
 • Belirlenen süre geçtikten sonra çözümü kontrol edin. Kavanozun dibinde kalın bir tuz tabakası olmalıdır.
 • Bununla birlikte, tuzun tamamının çözüldüğünü fark ederseniz, su daha fazla ememeyene ve bazı kristaller dibe çökene kadar daha fazla tuz kristali eklemeye devam edin.

Adım 3. Tabanı seyreltin ve hazırlanan solüsyonu için.

 • Himalaya tuzu tabanınız hazır.
 • Tahta veya plastik bir ölçü kaşığı kullanarak ½ çay kaşığından fazla taban alın ve bir bardak filtrelenmiş suyla karıştırın.

Vücudunuzu doğal olarak detoksifiye etmek ve yenilemek için sabahları günlük olarak iç.

Kavanozun üst üçte ikisini dahili amaçlar için kullanmalısınız. Alt üçte biri son derece tuzlu olacaktır ve ayak banyoları ve detoks banyoları gibi harici kullanım için en uygun olanıdır.

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Metal tuzu deiyonize edeceğinden, tabana asla metal bir kaşığı daldırmayın. Bunun yerine, kavanozdan bir miktar taban çıkarmanız gerektiğinde tahta veya plastik bir kaşık kullanın.
 • Etkinliğini artırmak için tabanı sabah aç karnına almanız en iyisidir.
 • Tabanı asla bozulmayacağından süresiz olarak saklayabilirken, altta fazla tuz olup olmadığını kontrol etmeye devam edin. Bu, suyun hala tamamen tuzla doymuş olduğu anlamına gelir.
 • Çözeltinizin saflığını sağlamak için atabileceğiniz bir diğer önemli adım   da cam kavanozu uygun şekilde sterilize etmektir   .
 • Himalaya pembe tuzu, havayı doğal yollarla temizlemek için de kullanılabilir. Tek yapmanız gereken Himalaya pembe tuzundan yapılmış bir lamba satın almak. Lamba, çevredeki ortamdan su moleküllerini ve bununla birlikte kir, kirleticiler ve diğer safsızlıklar gibi havadaki parçacıkları çeker. Lamba ısındıkça su molekülleri buharlaşır, ancak parçacıklar tuzun içinde kalır.
 • Himalaya deniz tuzu, normal tuzdan daha fazla mineral içerirken, daha düşük iyot içeriğine sahiptir. Sisteminizde sağlıklı bir iyot seviyesi sağlamak için sofra tuzunu diyetinizden çıkarmayın. Bu nedenle, faydalarından yararlanmak için sabahları yarım çay kaşığı Himalaya köftesi içmenizi ve günde en az bir öğün normal tuz kullanmaya devam etmenizi öneririz.
 • Himalaya tuzu tabanını iç veya dış faydalar için kullanırken, altın kuralı unutmayın: her şey ölçülü olarak iyidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*