Kötü bir durumda tavrınızı nasıl değiştirebilirsiniz: 25’ten fazla faydalı ipucu

Her şeyin farklı olmasını istediğinizde koşullarınızı değiştirmeniz mümkün olmayabilir. Şikayet etmek yerine  duruma bakış açınızı değiştirin. Algı her şeydir. Odağınızı sahip olmadığınız şeyden sahip olduğunuza kaydırmanıza yardımcı olacaktır.

Algınızı değiştirmek, hayata karşı tutumunuzu değiştirmenize yardımcı olacak ve bu durumla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Tutumunuzun hayattaki yüksekliğinizi belirlediği söylendi. Olumsuz bir durumun üstesinden gelmek istiyorsanız, olumlu düşünceler düşünün.

Ara sıra olumsuz bir deneyim yaşadığınızda, ondan kaçmak veya onu değiştirmeye çalışmak konusunda endişeli olabilirsiniz, ancak kendi içinizde gerekli değişiklikleri yapmaya pek de istekli olmayabilirsiniz. Negatif bir deneyimle doğrudan yüzleşmeyi öğrenin. Bunu yapmak size durum üzerinde güç verecektir. Onun seni kontrol etmesi yerine sen onu kontrol edeceksin.

Derinlemesine benimsenmiş ilkeler ve görüşler kişisel gelişiminize engel oluşturabilir. İlerlemenizi ve büyümenizi engelleyen modası geçmiş inançları bırakın. Bir duruma bakış açınızı değiştirdiğinizde, durumunuzu daha iyi hale getirmek için otomatik olarak değiştirirsiniz.

Gerçekte, önemli olan deneyim değildir. Farkı yaratan, deneyime verdiğiniz tepkidir.  Motivasyon konuşmacısı Les Brown , “Sana ne olduğu önemli değil, sadece sana ne olacağı önemli.” Dedi. Bakış açınızı değiştirerek değiştirebileceğiniz şeyler olduğunu bilin.

İşte kontrolünüz dışında bir durum olduğunda tavrınızı değiştirmenin yolları.

 1. Değişmen gerektiğini kabul et. Bir şeyi değiştirmenin ilk adımı, bir şeyin değişmesi gerektiğini fark etmektir. İnkar içinde yaşamayın. Her şeyin farklı olmasını dilemeyi bırakın ve durumları ve insanları ele alma şeklinizin kontrolünü elinize alın. Değişikliği kabul etmeye istekli olun.
 2. Neden değişmeniz gerektiğini öğrenin. Sahip olduklarınızdan neden memnun olmadığınızı anlayın. Neden değişmen gerekiyor?
  Altta yatan sorunları çözmenize yardımcı olması için düşüncelerinizi yazın veya güvendiğiniz biriyle konuşun. Gerekirse profesyonel yardım alın. Değişim her zaman hoş karşılanmaz, ancak değişimin büyümeyi sağladığını anlayın. Değişim için motivasyonunuzu inceleyin.
 3. Neyin değiştirilmesi gerektiğini belirleyin. Ne üzerinde çalışmanız gerektiğini anlayın. Sizin için neyin işe yaramadığının bir listesini yaparak başlayın. Net hedefler belirleyin.
  Dürüst bir öz değerlendirme yapın ve tam olarak neyin iyileştirilmesi veya değiştirilmesi gerektiğini görün.
 4. Bir rol model bulun. Başarmaya çalıştığınız şeye sahip biri var mı? Bir özellik, kişilik veya başarı olsun, o kişinin hayattaki ilham ve cesaret kaynağınız olmasına izin verin. Taklit etmek istediğiniz rol modelleri bulun. Rol modelleri kendilerini ebeveynler, öğretmenler, koçlar veya topluluk liderleri gibi birçok şekilde sunabilir.
 5. Bakış açınızı değiştirin. Bir duruma farklı bir bakış açısı ve onu ele almak için farklı yaklaşımlar bulun. Kötü şansın hakkında sızlanmak ve şikayet etmek yerine, olumsuz deneyimle baş etmenin yollarını bul. Durumu yeniden değerlendirmek ve yeniden düşünmek için geri adım atarak başlayın. Yeni bir bakış açısı canlandırıcı olabilir.
 6. Değişim için motivasyonu bulun. Tavrınızı değiştirmekte sorun yaşıyorsanız, bu değişikliğin hayatınızı nasıl olumlu yönde iyileştireceğini düşünün. Tutumunuzdaki değişikliğin neden olacağı sonuçları düşünün. Tutumunuz değiştiğinde hayatınızın ne kadar iyi olacağını gördüğünüzde, üzerinde çalışmak için motive olacaksınız. Pozitif düşüncenin gücünden yararlanın.
 7. Değişime inanın. Çoğu zaman, insanları hedeflerine ulaşmaktan alıkoyan şey, yeteneklerine olan güven eksikliğidir. Kendinize inanın yoksa değişim asla olmayacak. Değişimi kabul etmeyi öğrenin ve onunla yüzleşmeye istekli olun.
 8. Değişikliği görselleştirin. İşler iyi gitmediğinde, görmek istediğiniz değişikliği gözünüzde canlandırın. Başarılı olduğunuzu veya hayatta istediğiniz şeylere sahip olduğunuzu hayal edin. Bu pozitif kalmanıza yardımcı olacaktır. Yaratıcı görselleştirme yapmak için zaman ayırın ve bunu düzenli bir uygulama haline getirin. Kendi deneyimlerinizi ve sonuçlarınızı yaratmak için içinizde bir güce sahipsiniz.
 9. Coşkunuzu koruyun. Coşkunuzu artıran şeylerin bir listesini tutun ve hevesinizin azaldığını hissettiğiniz zamanlar için elinizde bulundurun. Coşkulu bir tutum, hayatta olumlu bir tutum sergilemenize yardımcı olacaktır. İyimserliği alışkanlık haline getirin.
 10. İçten mutluluk yaratın. İyi bir şeyin olmasını veya sizi mutlu edecek iyi bir şeyin olmasını beklemeyin.  Önce kendinizle mutlu olun . İçsel mutluluğunuz çevrenizi ve durumlarınızı etkileyecektir. Mutluluğunuzdan sadece siz sorumlusunuz.
 11. Düşünme tarzınızı değiştirin. Negatif bir zihin durumundayken, düşünceniz hayatınızın tüm yönlerini etkileyebilir. Olumlu düşünmeye başlayın. Olumlu bir bakış açınız olduğunda, durumunuzun ne kadar kötü olduğunu görmek yerine, durumu daha iyi hale getirmek için nasıl değiştirebileceğinizi düşünmeye başlayacaksınız. Olumlu bir sonuç bekleyin.
 12. Olumlu olmayı seçin. Ne zaman zor bir durumla karşılaşsanız, ona olumlu bir tavırla yaklaşmayı seçin. Zorlu durumun olumlu tarafına bakın veya durumla ilgili beş olumlu şey bulmaya çalışın. Bunları yazın ve işler kasvetli göründüğünde onlara geri dönün.
 13. Mücadelelerinize büyüme fırsatları olarak bakın. Şu anda fark edemeyebilirsiniz, ancak hayatınızda olan her şey büyümenize yardımcı olur. Yaşam deneyimleriniz size önemli dersler öğretir ve daha iyi bir insan olmanıza yardımcı olur. Bazen işlerin doğru olabilmesi için ters gitmesi gerekir. Beyaz Adamlar Atlayamaz  filmdeki bir karakter olan Gloria Clemente ,   “Bazen kaybettiğinizde gerçekten kazanırsınız” dedi. Hayat bu şekilde size ders veriyor.
 14. Şikayet etmeyi bırak. Hayatınızdaki her küçük şeyden şikayet ettiğinizde,  olumsuz bir tavır beslersiniz  . Durumu düzeltin veya bir çözüm bulun. Şikayet etmenin sorunu çözmeye yardımcı olmayacağını bilin. Aksine kötü bir tutum yaratacaktır. Bakış açınızı değiştirin, böylece çözümler aramaya başlayabilir veya değiştiremeyeceğinizi kabul edebilirsiniz. Negatifliğiniz yüzünden herkesin kaçındığı kişi olmayın. Zorluklar karşısında olumlu bir tavır takın.
 15. Konuşurken olumlu ifadeler kullanın. “Buna bir çözüm bulacağım” veya “Her şeyin yoluna gireceğini umuyorum” gibi olumlu ifadeler kullanma alışkanlığı edinin. Konuşurken kullandığınız sözcüklerin tutumunuz ve hayata bakış açınız üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu ifadeleri banyo aynasına veya buzdolabına yapıştırın. Sık sık tekrarlayın.
 16. İlham veren materyalleri okuyun ve dinleyin. İlham verici ve olumlu kitaplar okuyun, canlandırıcı müzikler dinleyin ve engellerinizi aşmanız ve zorlukların üstesinden gelmeniz için size ilham veren filmler izleyin. Kütüphaneler ve kitapçılar ilham verici malzemelerle doludur.
 17. Öğrenmeye açık olun. Ne zaman zor bir durumla karşılaşsanız, ondan bir şeyler öğrenmeye istekli olun. Açık ve meraklı olduğunuzda anı tam anlamıyla deneyimlemenizi sağlar. Merak aynı zamanda olaylara olumlu bir tavırla yaklaşmanıza yardımcı olur. Hayat derslerle dolu. Sadece gözlerimizi son kez kapattığımızda öğrenmeyi bırakırız.
 18. Olumlu insanlarla çevrili olun. Olumlu bir çevreye sahip insanların etrafında olmak, size hayatta olumlu olmanız için ilham verebilir.
  Zor durumlarda kullandıkları kelimeleri ve bunları nasıl ele aldıklarını dikkatlice dinleyin.
 19. Minnettarlığı uygulayın. Sahip olduklarınızı takdir etmeyi öğrenin. Sahip olduklarınız ve gelecekler için minnettar olun. Her şeye sahip olamayacağınızı bilin, kimse yok. Kimsenin hayatı mükemmel değildir. Her gün yatmadan önce minnettar olduğunuz beş şeyi yazın. Minnettar olduğunuzda nimetlerinizin çoğalmasını izleyin.
 20. Kahkaha. Yüksek sesle gülmek, koşullarınızı unutmanıza yardımcı olabilir   . Kendinizi gülebileceğiniz bir duruma koyun. Size bir mola verecek ve hatta düşüncenizi yeniden şekillendirmenize yardımcı olacaktır. Kahkahanın gücünü asla küçümseme.
 21. Günlük onaylamaları uygulayın. Her sabah kendinize olumlu şeyler söyleyin. ‘Hayatımda olumlu olaylar çekiyorum’, ‘Bugün hayatımın en güzel günü olacak’, ‘Yeni zorluklara hazırım ve yeni olasılıklara açığım’ gibi bir şey söyleyerek başlayın. Günlük onaylamalarınız sizin için anlamlı şeyler olmalıdır. Kendinize olumlu şeyler söylediğinizde, bilinçaltı zihninizi yeniden eğitir ve sizi olumlu yönde yönlendirir. Hayatınızı olumlu yönde yeniden düşünmeyi öğreniyorsunuz.
 22. Geçmişteki ihtişamınızı düşünün. Kötü bir durumda sıkışıp kaldığınızda, başarıya ulaştığınız ve hayatınızın zirvesinde olduğunuzu hissettiğiniz, beklentilerinizi aştığınız ve bir şeyi başardığınız bir zamanı hatırlayın.
  Kendinize olan heyecanı, güveni ve inancı hissedin. Bir kez daha hissedin ve bu sefer de yapabileceğinize inanın. Zihninize ve ruhunuza geçmişinizden gelen o başarı duygusunu enjekte edin.
 23. Başarılarınızı kutlayın. Hayattaki zaferlerinizi düşünmek, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Sorunlarınıza odaklanmayın.
  Başarılarınıza odaklandığınızda, devam etmenize yardımcı olurlar. Kendinizi tatmin olmuş hissetmenizi sağlar ve güçlü yönlerinizi geliştirmeniz için size güven, umut ve enerji verir. Geçmiş başarıları daha da büyük şeyler yapmak için motivasyon olarak kullanın.
 24. Kendinizi karşılaştırmayı bırakın. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan kaçının. Karşılaştırma, kıskançlık ve  düşük özgüven doğurarak  , başarılı olma yeteneğinizi tehlikeye atar. Hepimiz kendi tarzımızda benzersiziz. Benzersizliğinizi takdir edin.
 25. Yaptığın işlerin sorumluluğunu al. Sorumluluk almak güçlendirici olabilir. Seçimlerinizin, eylemlerinizin ve davranışlarınızın sonuçları için cevap vermeye istekli olun. Olanlar için kişisel sorumluluk aldığınızda, işler ters gittiğinde başkalarını suçlamazsınız. Bu, işleri iyileştirmek için daha çok çalışmanızı sağlayacaktır.
 26. Hayatınızın olduğu gibi kabul edin. Kabul, vazgeçmek anlamına gelmez. Bazen işlerin zorlaştığını ve zorluklarla yüzleşmek ve mücadele etmek zorunda kalacağınızı bilin. Hayatın kolay olmasını beklemeyin. Sadece tutumunuzu değiştirin ve olaylara farklı davranın. Farklı bir bakış açısı, hayatınız için farklı olasılıkları görmenize izin verecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*