Hatırlamak istemediğin bir şeyi nasıl unutursun

Herkesin silmek istediği anıları vardır. Bu anılar arasında rahatsız edici bir olay, utanç verici bir durum veya sevilen biri tarafından hakarete uğramanın aşağılanması yer alır. Görünüşe göre onu ne kadar çok unutmaya çalışırsanız çalışın; Hafıza seni yalnız bırakmayı reddediyor

Tüm hoş olmayan düşünceleri engellemenize gerek yok   . Aslında, önemini anlamak ve kişisel olarak öğrenmek ve gelişmek için yanlış giden şeyler üzerinde düşünmeniz gereken zamanlar vardır. Ancak bu düşüncelerin tek amacı acınızı uzatmaksa, onlardan kurtulmanız ve yolunuza devam etmeniz gerekir. Bazıları için bu anılardan kurtulmak daha kolay olabilirken, diğerleri yine de durumla yüzleşmekten ve kapanıştan korkuyor olabilir.

Unutmak önemlidir, çünkü size veya başka birine karşı hiçbir şey hissetmeden hayatta ilerlememize yardımcı olur, bu yüzden bizi sakin ve mutlu tutar   .

Son araştırmalara göre, insanlar bir şeyleri kasıtlı olarak unutmak için kendilerini eğitebilirler. (  1  ) İşte hatırlamak istemediğiniz bir şeyi nasıl unutacağınız.

 1. Düşünceyi bir kenara bırakın. Kötü anılar hakkında bilinçli olarak düşünmemeye karar vermek, onları kalıcı olarak silmeye yardımcı olabilir. Düşünmek istemediğiniz bir şey size hatırlatıldığında, zihninizin oraya gitmesine izin vermeyin. Boş bırakın ve bağlantı kurmaktan kaçının.
  Hafıza ile ilgili tüm ayrıntıları unutun ve tetikleyicilerden kaçının. Anıları beyinden çıkarmak için, ilgili tetikleyicileri veya belleğin arka plan özelliklerini unutun. Ayrıntılar, hatırlamak istemediğiniz olayla ilişkili kokuları, sesleri, kokuları veya resimleri içerebilir.
  Örneğin, acı veren bir olay hakkında düşünmek istemiyorsanız, onunla ilgili ayrıntıları zihninizden çıkarın. Arka planda çalan bir şarkı veya o sırada size bakan yüzler olabilir. Bazı görüntüler, nesneler, kokular veya yerler zihninize kötü bir anı getirebilir. Hatırlamak istemediğiniz bir şeyi unutmanızı zorlaştıran nesneleri veya resimleri atın. Size acı dolu geçmişinizi hatırlatan yerlere gitmekten veya insanlarla vakit geçirmekten kaçının.
 2. Günlük yapın. Hoş olmayan anıları engellemek bir zorluktur. Bastırılan herhangi bir düşünce geri dönme eğilimindedir. Örneğin, bir araba kazasıyla ilgili düşünceleri engellemek istiyorsanız ve bunları günlük olarak engellemiyorsanız; kalıcı düşünme sizin için kolayca erişilebilir hale gelir. Basit bir deyişle, düşüncelerinizi aktif olarak engellemediğinizde, hızla geri dönerler. Günlük olarak anıları engelleme pratiği yapmalısınız. Bunu düzenli olarak bilincinizden çıkarmanız gerekir.
 3. Bir düşünceyi engellemenin zor olduğunu kabul edin. Engellenen düşünceler, düşünceyi engellemenin zorluğuna çok fazla önem ve anlam verdiğinizde daha fazla sıçrama eğilimindedir. Bir duyguyu engellemenin zor olduğunu kabul edin ve onu takıntı haline getirmeden üzerinde çalışmaya devam edin.
 4. Aklınızı dağıtın. Deneyebileceğiniz başka bir strateji, kötü anıyı iyi bir anı ile değiştirmektir. İstenmeyen bir anının yerine iyi bir yedek bulmak, kötü olanı unutmanızı kolaylaştıracaktır. Geçmiş başarısızlık düşüncesi sizi rahatsız etmeye devam ederse, geçmişte başardığınız tüm zamanları düşünmeye çalışın. Kötü anının ruh halinizi değiştirmesine izin vermeyin. Kötü bir anıya konsantre olduğunuzu anladığınız an, düşüncenizi daha mutlu bir anıya kaydırın.
 5. Olumlu bir şeyi zayıf hafıza ile ilişkilendirin. Hoş olmayan anıyı iyi bir anıyla ilişkilendirmeyi öğrenin. Bu, kötü duyguların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.
  Örneğin, iyi bir filmin tadını çıkarırken veya sizi mutlu edecek bir şey yaparken utanç verici anınızı düşünün. Olumlu çağrışım, negatif hafızanızı daha az acı verici hale getirecektir.
 6. Negatif hafızayı tanıyın. Hafıza ile olumlu bir şey ilişkilendirmek sizin için işe yaramazsa, işte hafızayı ve  onunla ilişkili olumsuz duyguları tanımanın acı verici duygularla başa çıkmanıza yardımcı olacağını öne süren başka bir teori  . (  2  )  Kızgın  ,  üzgün  veya incinmiş hissetmek . Çığlık at, çığlık at, durmaksızın ağla: Üzerindeki güçlerini azaltmaya yardımcı olmak için duygularını güvenli bir yerde serbest bırak.
 7. Hafızayı silmek için ritüel salıvermeyi kullanın. Bu, zihninize hapsolmuş olumsuz duyguları veya hafızayı salıvermek için bir ritüel yarattığınız zihinsel bir egzersizdir. Unutmak istediğiniz hafızanın her ayrıntısını yazın. Hiç kimsenin okumayacağını bilerek kendinize özgürce yazmanıza izin verin. Ardından kağıt yaprağını yakın.
  Kağıdın ateş tarafından yutulduğunu gördüğünüzde zihinsel olarak hafızayı serbest bırakırsınız. Ayrıca, kağıdı yakmak yerine parçalara ayırmaya veya parçalamaya yardımcı olur.
 8. Farkındalık uygulayın. Değiştirilemeyen veya geleceği tahmin edemeyen geçmişiniz hakkında düşünmek ve endişelenmek yerine şimdiki ana odaklanmayı öğrenin. Günü otopilotta geçirmeyin. Küçük ayrıntıları, manzaraları, kokuları ve sesleri fark edin ve bunlara dikkat edin. Düzenli meditasyon uygulaması, her an daha dikkatli olmanıza ve daha hazır olmanıza yardımcı olacaktır.
 9. Hayatınızı dolu dolu yaşayın ve güzel anılar yaratın. Sizi mutlu eden insanların etrafında olmak. Mümkünse seyahat edin ve yeni insanlarla tanışın. Mümkün olduğu kadar sosyalleşin  . Bu, kötü anılarınızın doğal olarak solmasına neden olacak yeni iyi anılar oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
 10. Meşgul tutmak. Yeni bir hobi veya fiziksel aktivite edinin. Yaratıcılığınızı keşfedin ve sanat ve el sanatlarına katılın. Enerjinizi bir şeyler yaratmak veya gönüllü olmak için harcayın   .
  Bu şeyler sizi meşgul edecek ve kötü anılar hakkında düşünmeniz için daha az zaman sağlayacaktır.
 11. Birisiyle bunun hakkında konuşun. Hoş olmayan anılar hakkında güvendiğiniz bir arkadaş veya aile üyesiyle konuşmak yardımcı olabilir. Onların tavsiyeleri, fikirleri ve benzer hikayeleri size bazı şeyler hakkında farklı bir bakış açısı sağlayabilir ve hatırlamak istemediğiniz bir şeyi unutmanızı kolaylaştırabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*