Vücut dilinizi nasıl geliştirebilirsiniz: 20’den fazla güçlü ipucu

Hiç merak ettiniz mi, bazen ne kadar uğraşırsanız uğraşın, mesajınız istediğiniz yoldan geçemiyor mu? Vücut dilinizle bir ilgisi olabilir.

Araştırmalar, vücut dilinizin – duruşlarınız, hareketleriniz ve yüz ifadelerinizin – mesajınızı iletmede en büyük etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Kelimeler, farklı insanlar için farklı anlamlar ifade edebilir. Bu nedenle mesaj, hitap edildiği kişiler tarafından nasıl yorumlandığına bağlı olarak farklı anlamlar alabilir.

Ancak beden dili o kadar güçlüdür ki duygusal zihin durumunuzu doğrudan gösterebilir ve böylece başkalarının sizi algılama şeklini etkiler.

Sözlü olmayan iletişim öncelikle bilinçaltındadır. Bu yüzden beden dili sanatında ustalaşmak daha da önemli hale geliyor. Araştırmaya göre, iletişimimizin yüzde 93’ü sözsüz, vücut dili ve ses tonunu içeriyor. (  1  )

Günlük etkileşiminizden beden dilinizi geliştirmek ve aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla etkili bir şekilde iletişim kurmak için bazı güçlü ipuçları.

 1. Vücut dilinizin farkında olun. Vücut dilinizi değiştirmenin ilk adımı bunun farkına varmaktır. Nasıl oturduğunu, yürüdüğünü, konuştuğunu, ayakta durduğunu ve ellerini ve bacaklarını nasıl kullandığını izleyin. Muhtemelen vücut diliniz zamanla gelişmiştir ve siz bunu bilmiyorsunuz.
 2. Niyetinizi belirleyin. İletmek istediğiniz mesajı belirleyin. Karşınızdaki kişinin nasıl hissetmesini istediğinizi düşünün. Bunu yaptığınızda vücut dilinizi buna göre ayarlamak daha kolay olacaktır. Diğer kişinin vücut dilini yansıtmak, hemfikir olduğunuzu gösterir ve birbiriyle aynı fikirde olmama olasılığını azaltır.
 3. Yapana kadar rol yap. Benimsemek istediğiniz vücut dilini uygulayın. Bir ayna önünde pratik yapın. Duygular ve vücut dili de tam tersi işler. Örneğin, halsiz hissediyorsanız, dik oturun ve kısa sürede kendinizi enerjik hissetmeye başlayacaksınız. Üzgün ​​olduğunuzda gülümsemeyi deneyin ve  daha mutlu hissedeceksiniz  . Endişeli olduğunuzda, daha sakin hissetmek için daha yavaş yürümeye çalışın. Nasıl hissetmek istediğiniz konusunda kasıtlı olmak, olmak istediğiniz kişi olmak ve bir kişi olarak kendinizle ilgili başkalarına iletmek istediğiniz mesajlar olmak için çok önemli bir adımdır.
 4. Kendinizi olmak istediğiniz gibi görselleştirin. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi dünyanın sizi görmesini istediğiniz gibi hayal edin. O hale gelmek için önce zihninizde nasıl olmak istediğinizi bilmelisiniz. Düşünce eylemden önce gelir.
  Oturun, ayakta durun veya kendinizin bu hali gibi konuşun.
 5. Sizi motive etmek için geçmiş başarıyı düşünün. Motive olmadığınızı hissettiğinizde, kendinden emin, iyimser ve pozitif hissetmek için geçmiş başarıları düşünün. O anda hissettiğiniz gücü hatırlayın ve nasıl göründüğünü ve ses çıkardığını hayal edin. Bunu hatırlamak, duyguyu somutlaştırmanıza yardımcı olacaktır. Kendinden emin ve güçlü görünmen gerektiğinde bunu toplantıdan önce yapmayı dene. Hoş bir olayı yeniden hayal etmek, vücudumuzda kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayan hormonları salgılar.
 6. Bir güç pozu verin. Ellerinizi kalçanıza koyun veya ellerinizi başınızın arkasına koyun. Her iki duruş da güç hareketleridir. Otorite, güven ve özgüven aktarırlar.
  İki dakikadan fazla yapıldığında, bu pozlar stresi azaltabilir  ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir.
 7. Başkalarını gözlemleyin. İyi vücut diline sahip insanları gözlemleyin. Ne yaptıklarını ve ne yapmadıklarını izleyin. Farklı insanlar hakkında sevdiğiniz farklı şeyleri gözlemleyin ve öğrenin. Sonra öğrendiklerinizi kullanmayı deneyin. Zamanımızın en ünlü konuşmacıları mesajlarını iletmek ve dikkatimizi çekmek için duruşları kullandılar.
 8. Göz teması kur ama bakma. Bir kişiyle veya bir grup insanla konuştuğunuzda, gözlerinin içine bakın. Ama bakmadığınızdan emin olun, bu insanları korkutabilir. Üç saniyeden az olması iyi bir kuraldır. Düzenli aralıklarla başka tarafa bakın. Göz teması kurmamak güvensiz görünmenize neden olabilir. Göz teması, güven oluşturmaya, bağlantı kurmaya ve başkalarının tanındığını ve duyulduğunu hissetmesine yardımcı olur.
 9. Gerçekten gülümse. Gülümsemeler güçlüdür ve onlara direnmek zordur. Sizi ulaşılabilir, güvenilir ve sıcak gösterirler. Yüz ifadeleri karşılık gelen duyguları tetiklediği için gülümsemek insanların size tepki verme şeklini etkiler. Bu yüzden gülümseyin ve en önemlisi, içten ve içten bir şekilde gülümseyin. Gerçek bir gülümseme yavaş yavaş başlar ve göz çevresindeki cildi kırıştırır ve yüzünüzü aydınlatır. Samimi bir gülümseme, güveninizi artırabilir ve başkalarıyla olan bağlarınızı geliştirebilir.
 10. El hareketlerini kullanın. El hareketleri, mesajınızdaki belirli noktaları vurgulamanıza yardımcı olur. Ayrıca, jestler konuşmayla ilgilidir, bu nedenle konuşurken hareket etmek düşüncenizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Hareketler, konuşmanızdaki dolgu maddelerini (“ums” ve “uhs”) azaltmaya yardımcı olur. Net düşünmenize ve daha sıkı cümleler kurmanıza yardımcı olurlar. Kollarınızı açın ve avuç içlerinizi gösterin. Kolları açık insanlar kendilerini olumlu algılarlar ve açık avuç içleri saklayacak hiçbir şeyin olmadığını gösterir.
 11. Daha iyi bağlanmak için el sıkış. Araştırmalar, birinin eline, koluna veya omzuna 40 saniye dokunmanın bağlanabileceğini gösteriyor. İyi bir el sıkışma, kalıcı ve olumlu bir izlenim bırakmanın etkili bir yoludur. Sertleştirin ama ezmeyin. İnsanların el sıkışanlara daha açık ve dostça davranması daha olasıdır.
  Bazı kültürlerde sarılmak, hatta öpmek, el sıkışmaktan daha iyidir. Çoğu insan bundan hoşlanmadığından, politikacının el sıkışmasını kullanmaktan kaçının (iki el birini sıkar).
 12. Ellerini birleştir. Ellerinizi bir araya getirmek güçlü bir el hareketidir.
  Ellerinizi bir araya getirdiğinizde (parmak uçlarınızın birbirine değdiği, ancak avuç içleriniz ayrı olduğu yerde), inanç ve samimiyet gösterin. Bahsettiğiniz noktadan emin olduğunuzu gösterir.
 13. İçeceğinizi bel hizasında tutun. İnsanların içkilerini tutma şekillerine olan güvenlerini değerlendirebilirsiniz. İçkisini bel hizasında tutan kişi, içkisini göğsünün önünde tutan kişiden daha rahat görünmektedir. Bu, bariyer görevi gören her şey için geçerlidir. Kalbinizin önünde herhangi bir şeyi tutmak, temkinli ve mesafeli görünmenizi sağlar.
 14. İyi bir duruş sergileyin ve daha fazla yer kaplayın. İyi bir duruş kendinden emin ve güçlü görünmenize yardımcı olur. Duruşunuzu dik tutmak, omuzlarınızı geride tutmak ve başınız yüksek projelere güveniyordu. Ayrıca, hareket ettirerek veya yayarak daha fazla yer kaplarsa görüntünüze eklenir. Kollarınızı vücuttan ayırarak bacaklarınızı ayırarak oturun veya ayakta durun. Dağıldığınızda, daha fazla bölge talep ediyor gibisiniz. Ayaklarınızla birlikte oturmak veya ayakta durmak kararsız ve kararsız görünmenize neden olur.
 15. Eğilin ama aşırıya kaçmayın. Birinin söyledikleriyle ilgilendiğinizi göstermek istiyorsanız, konuşmacıya doğru eğilin. Doğrudan onlara bakmak için başınızı ve gövdenizi çevirin.
  Ancak çok uzağa eğilmeyin, yoksa güvende, rahat ve sakin olduğunuzu iletmek istiyorsanız, muhtaç ve çaresiz görünebilirsiniz, biraz arkanıza yaslanın. Ancak benzer şekilde, çok geriye yaslanmak sizi kibirli ve mesafeli göstermenize neden olabilir.
 16. İnsanlara fazla yaklaşmayın. Başkalarının kişisel alanını işgal etmeyin  . Birine çok yakın durduğunuzda, tam da bunu yaparsınız. Birini tanımadığınız sürece, en az dört fit aralık olmanın iyi bir mesafe olduğuna inanılır. Kişisel alanımız 18 inç ila 4 fit arasındadır.
 17. Diğer kişinin vücut dilini yansıtın. Genellikle insanlar birbirleriyle anlaştıklarında veya bağ kurmaya başladıklarında, bilinçsizce birbirlerinin vücut dilini taklit ederler. Sevdiklerini veya kabul ettiklerini söylemenin sözlü olmayan bir yoludur. Daha iyi bir bağlantı kurmak için, diğer kişinin vücut dilini bilinçli olarak yansıtmayı deneyebilirsiniz. Diğer kişinin hareketlerini gözlemleyin ve vücudunuzun aynı jestleri ve yüz ifadelerini benimsemesine izin verin. Bunu yaptığınızda, diğer kişi anlaşıldığını ve kabul edildiğini hisseder.
  Örneğin: konuştuğunuz kişi bacak bacak üstüne attıysa, bacak bacak üstüne atabilirsiniz. Konuşurken el hareketlerini kullanırsa, onu ustaca taklit edebilirsiniz. Ancak, tuhaf görüneceği ve diğer kişiyi rahatsız hissetmesine neden olacağı için, her vücut hareketini yansıtmayın.
 18. İnsanları dinlerken başınızı sallayın. Başınızı sallamak, meşgul olduğunuzu ve söylenenlere dikkat ettiğinizi göstermenin sözlü olmayan bir yoludur. Dinlediğinizi belirtmek için ara sıra başınızı sallayın. Ancak aşırıya kaçmayın, çünkü başınızı aşırı derecede sallamak, onların sizin hakkınızda ne düşündükleri hakkında endişelendiğinizi gösterir. Sessizce konuşmak, karşınızdaki kişinin daha yakından dinlemesini de sağlar.
 19. Kapa çeneni ve yavaşla. İnsanlar bir randevuya çıkmaya çalışırken aşırı heyecanlanma ve gergin olma eğilimindedir. Genellikle acele etme ve diğer kişiyle konuşma eğilimindesin. Buradaki anahtar, diğer kişiyi dikkatlice dinlemek ve bir aradan sonra yanıt vermektir. Bu, onları dikkatle dinlediğini gösterir. Cevabınızı yavaş ve sakin tutun. Bunu yapmak sizi kendinden emin ve kendinden emin gösterecektir.
 20. Yüzünüze dokunmaktan kaçının. Konuşma sırasında ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Başınızı veya yüzünüzü ovuşturmak veya kaşımak, gergin ve endişeli görünmenize neden olur. Diğer kişi için de çok rahatsız edicidir. Ayrıca, ağzınızı veya gözlerinizi ellerinizle örtmek, bir şey sakladığınızı veya yalan söylediğinizi gösterebilir. Kendinden emin ve güvenilir görünerek ellerinizi açık tutun.
 21. Sesini alçalt. Yüksek sesli konuşmacılar, alçak sesle konuşanlara göre daha az güçlü ve daha sinirli olarak kabul edilir.
 22. Kollarınızı ve bacaklarınızı çaprazlamaktan kaçının. Kollarınızı ve bacaklarınızı çaprazlamak, negatif, savunmacı ve çekingen görünmenizi sağlar.
  Bu tür bir vücut dili, herhangi bir müzakerede güven oluşturmanızı zorlaştıracaktır. Bu nedenle, kollarınızı ve bacaklarınızı açın ve açık fikirli görünmek için aralarında biraz mesafe bırakın.
 23. Üzülmek yok. Stres altındayken, insanlar genellikle  ayakların ve ellerin artan hareketleri nedeniyle gerginlik ve endişe gösterirler  . Bazı örnekler, gerginliği azaltmak için ayakları esnetmek ve bükmek, bacakları sallamak veya sandalyenin etrafına sarmak, parmakları masaya vurmak veya sürekli olarak elleri ve bacakları hareket ettirmektir. Sizi gergin gösteren kıpır kıpır hareketlerden kaçının. Ayrıca, sohbet sırasında başkalarının dikkatini dağıtabilirler. Gülümsemeyi, nefes almayı ve rahatlamayı unutmayın. Rahatlayın ve bacaklarınızı sakinleştirin ve ellerinizi bir noktayı vurgulamaya veya güven iletmeye yardımcı olan hareketlerle sınırlı tutun.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*